فنون تایپوگرافی بر پوستر ایران با تکیه بر زیبایی شناختی ویژه دانشجویان رشته هنر و گرافیک

سایت تخصصی هفت برگ بهترین مرجع پایان نامه ، آموزش و ارائه دهنده مقالات تخصصی

بررسی جایگاه فنون تایپوگرافی بر پوستر ایران (با تکیه بر زیبایی شناختی)

قیمت محصول 21500 تومان

آسان خرید کنید

تضمین کیفیت فایل

پشتیبانی 24 ساعته

21500 تومان – خرید

0 خرید

۰دیدگاه

فنون تایپوگرافی

رتبه دادن به محصول

جزییات محصول

مجموعه‌ی فنون تایپوگرافی در یک عبارت عینیت یافته و آن «حساسیت بخشیدن به نوشتار» است. حساسیت بخشیدن به نوشتار چیست؟ حساسیت بخشیدن، ایجاد یک نوع مشخصه‌ی گرافیکی قابل رویت بر روی نوشته می‌باشد و به این ترتیب نوشته به عنوان یک علامت جنبه عام و معمولی خود را از دست داده و از یک ویژگی معین برخوردار می‌شود. طراح، برای حساسیت بخشیدن به نوشته، یا به عبارتی، بهره‌جویی از فنون تایپوگرافی بصری، در استفاده از ابزار و مواد مختلف از آزادی کامل برخوردار است.  می‌تواند مجموعه‌ای از کلیه‌ی وسایل و امکانات را گردآوری کند و در موقعیت‌های مختلف و در لحظات مناسب از آنها بهره گیرد. می‌تواند (حتی با در اختیار داشتن کلیه وسایل و امکانات) تنها با ترسیم حرف روی شیشه به صورت معکوس و سپس چاپ کردن آن روی کاغذ، این حساسیت را ایجاد کند.

فنون تایپوگرافی در ایران

به نظر می‌رسد که مفهوم تایپوگرافی در ایران مورد بررسی و تعریف جامعه‌ای قرار نگرفته است. در حالی که می‌توان گفت هنر ایران سهم مهمی در خلق آثار خط نگاری و خط نگاره در طول تاریخ دارد. البته در پیشینه‌ی خوشنویسی و خط نگاری ایران نمونه‌هایی از تلاش فوق را می‌توانیم در دوران مختلف به وفور شاهد باشیم. تلاشی که در طول تاریخ خوشنویسی ایرانی، برای ابداع شکل‌های نوین و کشف ظرفیتهای بصری نوشتار انجام گرفته و در آن خط و نقش به گونه‌ای همساز درهم می‌آمیزند و خط تبدیل به تصویر «خط نگاره» می‌گردد، قابل چشم‌پوشی نیست ولی باید به این نکته توجه داشت و آن این واقعیت است که این حوزه امروز نیاز به بازسازی و بازنگری مجدد دارد.خط و خط نگاری در هنر ایران به دلیل زیبایی‌شناسی و ویژگی‌های کاربردی خاص آن، در هنرهای تجسمی به ویژه در هنر گرافیک جایگاهی ممتاز دارد.

تلقی و برخوردهای خاص طراحان ایرانی به تایپوگرافی

تایپوگرافی یک معضل ناپیدا و پنهان در گرافیک ما بوده و هست. تایپوگرافی موردی در گرافیک ایران است که طی پنج نسل از گرافیست‌های ایرانی به دلیل دوران طفولیت گرافیک ایران به معنی واقعی مورد توجه قرار نگرفته و شناخته نشده باقی مانده است. پنج نسل هر یک به فراخور موقعیت زمانی خود سعی در حل و فصل مسئله‌ی تایپ داشتند. هر یک راه حل‌هایی غریزی و موردی پیدا کرده‌اند ولی هیچگاه بنیاد و اساس آن شناخته نشده، و یا اگر شناختی هم بوده، محدود و سطحی بوده است. اکنون شاید برای فهم و درک همه جانبه‌ی این مورد به زمان مناسبی برای بحثی گسترده نزدیک شده باشیم.

وقتی که فنون تایپوگرافی قدرتمندتر از کلمات صحبت می‌کند

برای کشف تعامل بین شکل ظاهری تایپ و آنچه واقعا نوشته شده است. در انتقال یک پیام، باید بین جنبه‌های لفظی و بصری طراحی، تعادلی برقرار شود.  هر چند که گاهی اوقات، طراحان جنبه‌های بصری تایپ را در سطح خیلی وسیع‌تری نسبت به جنبه‌های لفظی آن کشف می‌کنند. در این موارد، زبان تصویر همه‌ی حرف‌ها را می‌زند. بحث ما راجع به زمانی است که المان‌های بصری تایپوگرافی قدرتمندتر از لغات صحبت می‌کنند. “زبان بصری” برمی‌گردد به خصوصیات و مفهومی که توسط تایپوگرافی انتخاب شده‌. زبان لفظی، معنی تحت اللفظی و واقعی لغات، عبارات و جملات است. اما ما پیش زمینه‌های فرهنگی و تجربیات مختلفی داریم که بر ادراک ما نسبت به یک نوع تایپ یا نوعی دیگر، تأثیر می‌گذارد. صرف نظر از مهارت و تلاش طراح گرافیک، شماری از جنبه‌های غیر قابل کنترل باقی می‌مانند، اعم از ادراکات، توقعات و …

تایپوگرافی از منظر نشانه شناختی

هر اثر هنری ابتدا دارای یک ساختار بصری و تصویری است که با مخاطبش ارتباط برقرار می‌کند. که این ساختار علاوه بر بار حسی و فضای معنوی خاصی که دارد حاوی یک شخصیت و کاراکتر مستقلی است. نوشتار تنها بازنمود زبان گفتاری نیست و در طی این بازنمایی قلمروهای دلالتی دیگری را که ناشی از کیفیات بصری خود است به زبان گفتار اضافه می کند. از دیدگاه نشانه شناسان، نوشتار نسبت به گفتار در درجه دوم اهمیت قرار دارد و با این دلیل همواره وجوه متفاوت ارتباطات  نوشتاری در معرض بی‌توجهی قرار گرفته است. از زمان سوسور و حتی قبل از آن تایپوگرافی بدون ارتباط با مسیر اصلی زبان شناسی و نشانه‌شناسی تلقی شده است. بر پایه این نظریه نشانه شناسی مدت مدیدی است که تنها بر محتوای نشانه‌ها و ساختار نظام نشانه‌ای متمرکز شده بدون اینکه به ظاهر بصری نوشتار توجهی داشته باشد.

فنون تایپوگرافی در پوستر

در بین شاخه‌های متعددی که در گرافیک هست. پوسترسازی جامع‌ترین بخش آن است. در پوسترسازی هنرمند گرافیست باید حداقل با بخشهای مهم گرافیک آشنایی داشته باشد. تا بتواند یک پوستر خوب طراحی و ارائه کند. پوستر شامل حروف است. حروف، که به عنوان یکی از بخشهای جدایی‌ناپذیر طراحی پوستر، در اعظم پوسترها و به انحای مختلف حضور دارد. در جاهایی امکان دارد که اولویت نخست پیدا کند. یعنی حروف محور اصلی طراحی پوستر باشند. در بخشی از پوسترها نیز حروف نقش ثانویه یا وجه تزئینی و یا فقط اطلاع‌رسانی دارند. وظیفه پوستر اطلاع دادن است. اما روایت خاص طراح گرافیک است. که اهمیت و اعتبار خلاقانه‌ی پوستر را تشکیل می‌دهد. و آن را به یک اثر هنری تبدیل می‌کند. طراحان گرافیک ما کوشیده‌اند در کنار اطلاع دادن، مفاهیم شخصی و درونی و باورداشت‌های زیبایی‌شناسانه و معاصر خود را نیز به پیش برند.

مشخصات فایل
فرمت فایل word ) zip و pdf )
تعداد صفحه 54
فنون تایپوگرافی
تایپوگرافی در ایران
تلقی و برخوردهای خاص طراحان ایرانی به تایپوگرافی
وقتی که تایپوگرافی قدرتمندتر از کلمات صحبت می‌کند
کاربرد تایپوگرافی در وارد سازی مفاهیم نوشتاری
تأملی بر ظرفیت های بصری نوشتار در تایپوگرافی
ورودتایپوگرافی به ایران
تایپوگرافی از منظر نشانه شناختی
تحلیل نشانه شناختی در تایپوگرافی
تاریخچه پوستر در ایران
اعلانهای تبلیغاتی
بررسی تایپوگرافی در پوسترهای ایرانی
ویژگی های حروف فارسی با بیانی حروف نگارانه در پوستر و مقایسه با غرب
نگاهی به آثار گرافیک فرزاد ادیبی

 

موارد مشابه از سایت هفت برگ قابل دسترس است.

پایان نامه (مطالعات) معماری با عنوان طراحی خانه مد و فشن

پایان نامه بررسی تاثیر جنبش مینیمالیسم بر گرافیک محیطی فضاهای داخلی آمریکا از 1960 تا 2015 میلادی

پایان نامه گرافیک با عنوان خط و نوشتار،خطوط تصویری و پیکتوگراف های نخستین

پایان نامه گرافیک بررسی جایگاه زیبایی شناسی و عصر تکثر در گرافیک

پاورپوینت بررسی هنر و معماری غیر مذهبی دوره عثمانی

 

21500 تومان – خرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

لینک های مفید

جواز های ما

تعداد کاربران 374 عدد
تعداد محصولات 1423 عدد
تعداد نوشته ها 7 عدد