کامپیوتر ویژه دانشجویان رشته کامپیوتر در زمینه‌ی آشنایی با اجزای سخت‌افزاری و نرم‌افزاری

سایت تخصصی هفت برگ بهترین مرجع پایان نامه ، آموزش و ارائه دهنده مقالات تخصصی

گزارش کارآموزی کار با کامپیوتر (سخت افزار و نرم افزار)

قیمت محصول 35000 تومان

آسان خرید کنید

تضمین کیفیت فایل

پشتیبانی 24 ساعته

35000 تومان – خرید

0 خرید

۰دیدگاه

کار با کامپیوتر

رتبه دادن به محصول

جزییات محصول

در دنیای امروز اطلاعات به موقع، دقیق و مناسب، کالای پرخریداری است. نقل و انتقال و پردازش اطلاعات، یکی از تلاش‌های عمده جهانی در بسیاری از زمینه‌ها اعم از تجارت، علم، تعلیم و تربیت و امور دولتی شده است. کامپیوتر جزء لاینفکی از این تلاش است؛ و دانشجویان باید بدانند؛ که چه کارهایی در کامپیوتر قابل انجام  و چه کارهایی در کامپیوتر قابل انجام نیست؛ در واقع باید بفهمند؛ که چگونه از کامپیوتر برای حل مسائل و پردازش داده‌ها استفاده کنند. هدف از این کارآموزی آشنایی دانشجویان با بخش‌های سخت‌افزاری و بخش‌های نرم‌افزاری یک سیستم است. دانش کافی در عیب‌یابی و کاربرد هر یک از این بخش‌ها مهم‌ترین هدف این گزارش کارآموزی است.

سخت‌افزار سیستم کامپیوتری

کامپیوتر در مرحله اول یک ماشین الکترونیکی، مکانیکی است. یعنی از یک سری قطعات الکترونیکی و مکانیکی ساخته شده است. این قطعات که قابل لمس و  قابل مشاهده هستند؛ و یک سری از اجسام فیزیکی کامپیوتر را تشکیل می‌دهند؛ سخت‌افزار کامپیوتر نامیده می‌شوند. که برخی از قسمت‌های سخت‌افزاری کامپیوتر عبارتند از: مانیتور، صفحه کلید، کارت صوتی، چاپگرها، کابل‌های برق و سیم‌های ارتباطی، بدنه‌ها و مدارات داخلی و… که در این گزارش به بررسی تک تک اجزای سخت‌افزاری به صورت مفصل پرداخته شده است.

مانیتور

مانیتور یکی از عناصر سخت‌افزاری مهم در کامپیوتر است؛ که از آن بعنوان دستگاه استاندارد خروجی و در جهت نمایش اطلاعات استفاده می‌گردد. تمامی کاربران کامپیوتر بمنظور مشاهده خروجی مناسب، نیازمند استفاده از یک مانیتور مطلوب می‌باشند.

جعبه سیستم (Case)

Case جعبه‌ای است؛ که قطعات اصلی سیستم در داخل آن قرار داده می‌شود. در داخل Case برد اصلی  Motherboard، منبع تغذیه  Power، هارد درایو، درایور فلاپی    CD –  ROM و … قرار دارند. CPU، حافظه، کارت‌های توسعه (کارت‌های گرافیکی، صدا، مودم داخلی و … ) مستقیماً به برد اصلی وصل می‌شوند. جعبه‌های خوابیده که به صورت افقی روی میز قرار می‌گیرند؛ Desktop و جعبه‌های ایستاده Tower نامیده می‌شوند.

سی پی یو CPU

Cpu   ریزپردازنده یا Microprocessor، واحد پردازش مرکزی یا CPU Central Processing Unit  نامیده می‌شود؛ که به عنوان مغز سیستم تلقی می‌شود. ریزپردازنده یا پردازشگر با استفاده از دستورالعمل‌های نوشته شده، داده‌ها را پردازش می‌کند. ضمناً CPU کنترل ورود داده‌ها ، انتقال آن‌ها به حافظه و همچنین فراخوانی آن‌ها را از حافظه بر عهده دارد. در سرعت انجام کار توسط کامپیوتر عوامل متعددی دخالت دارند؛ که مهم‌ترین آن‌ها سرعت پردازشگر می‌باشد. سرعت پردازشگر بر حسب مگاهرتز ( MHZ ) بیان می‌شود. پردازشگر یک تراشه الکترونیکی است؛ که بر روی برد اصلی تعبیه می‌شود. سرعت CPU هر چه بیشتر باشد؛ کامپیوتر در یک ثانیه می‌تواند؛ عملیات بیشتری انجام دهد. سرعت CPU در کامپیوترها آنقدر مهم است؛ که اغلب کامپیوترها را بر اساس سرعت آن‌ها معرفی می‌کنند.

در ادامه این بخش سایر اجزای سخت‌افزاری به صورت کامل مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

آشنایی با نرم افزار کامپیوتر

در این بخش از گزارش به مباحث مرتبط با نرم‌افزار همچون نصب ویندوز، نصب دو ویندوز در یک سیستم، پارتیشن‌بندی، نصب سخت‌افزار جدید، ترفندهای ویندوز پرداخته می‌شود. در زیر به عتدادی از این مباحصث اشاره گردیده است.

تعریف سیستم عامل

مهم‌ترین نرم‌افزار کامپیوتر است؛ که بین کاربر و سخت‌افزار و نرم‌افزارهای دیگر ارتباط منطقی برقرار می‌نماید. سیستم عامل به کاربر اجازه می‌دهد؛ از طریق دستگاه‌های ورودی (مثل صفحه کلید) اطلاعات را به کامپیوتر وارد کنند و پس از پردازش توسط دستگاه خروجی ( مثل مانیتور ) این اطلاعات نمایش داده می‌شوند. سیستم عامل‌ها بسیارمتنوع هستند؛ از جمله سیستم عامل‌های متداول DOS ، Windows و… می‌باشند.

BIOS

در واقع برنامه BIOS به عناون یک رابط بین سیستم عامل و سخت‌افزار سیستم می‌باشد؛ که همین موضوع باعث می‌شود؛ که برنامه‌ها و سیستم عامل‌های مختلف بتوانند؛ بدون به نوع و مشخصات کامپیوتر به صورت مشابه در کامپیوترهای مختلف عمل نمایند.

آشنایی با  Setup کامپیوتر

بعد از برنامه Post توسط BIOS ، برنامه مخصوص پیکربندی سخت‌افزار سیستم به نام Setup اجرا می‌شود؛ در واقع برنامه Setup داخل حافظه ROM است. برای وارد شدن به برنامه Setup باید به محض روشن کردن کامپیوتر کلید مخصوص که در هر کامپیوتر متفاوت است؛ فشار دهید. که معمولا با زدن کلید del وارد برنامه Setup می‌شوید. ولی ممکن است؛ کلید های ALt+Del  و Ctrl +F1 و F2 و یا هر کلید دیگری برای این منظور استفاده شوند.

نصب سخت افزار جدید در کامپیوتر

گاهی اوقات برای نصب یک سخت‌افزار جدید مانند مودم ، کارت گرافیکی و یا کارت صوتی مدل دقیق آن را نمی‌دانیم؛ و در CD آن هم درایو مربوط به انواع مدل های آن وجود دارد . راحت ترین کار برای نصب سخت افزار این است که خود ویندوز به دنبال درایو مربوطه بگردد. برای این کار بر روی My Computer کلیک راست می‌کنیم.  Properties  و سپس Hardware را انتخاب می کنیم و بر روی Device Manager  کلیک می‌کنیم . در میان لیست سخت افزارها ، آن‌هایی که یک علامت سوال زرد بر کنار آن‌ها است؛ به درستی نصب نشده‌اند.

در ادامه این فصل به ترفند های ویندوز پرداخته شده است.

محتوا و قالب فایل

قالب فایل ورد با 65 صفحه با حجم (1.5 MB) (قابل ادیت)
محتوای فایل شامل:
مقدمه
فصل اول: آشنایی با سخت‌افزار کامپیوتر
مانیتور
جایگاه مانیتور
نوع لامپ تصویر
نقطه در اینچ
جعبه سیستم
برد اصلی
اندازه گذرگاه داده
Cpu
حافظه RAM و انواع آن
تفاوت بین DDR و DDR2
بررسی خطاء
دیسک سخت
مبانی هارد دیسک
کالبد شکافی هارد دیسک
کارت گرافیک
انواع کارت گرافیک
کارت شبکه
وظایف کارت شبکه
نصب کارت شبکه
شبکه‌های کامپیوتری
شبکه کردن چند کامپیوتر
کارت TV
امکانات اصلی
امکانات جانبی
کارت reciver
کارت صدا
مبانی کارت صدا
عملیات کارت صدا
کارت مودم
انواع مودم
DVD_RW
مبانی دیسک‌های فشرده (CD)
‌CD Player
فرمت‌های داده
دیسک‌گردان‌های دیسک نرم
Power
کابل IDE
دستگاه‌های اصلی(Master) و ثانویه(Slave)
اسمبل یا مونتاژ کردن قطعات یک کامپیوتر بر روی هم
فصل دوم: آشنایی با نرم افزار کامپیوتر
تعریف سیستم عامل
انواع سیستم عامل ( از نظر تعداد کاربر )
سیستم عامل‌های تک کاربره
برنامه BIOS
آشنایی با Setup
نصب ویندوز XP با  CD و خودکار
پارتیشن‌بندی
نصب دو ویندوز
نصب فارسی
نصب سخت افزار جدید
حذف ویندوز
ایجاد آیکون اتصال به شبکه در Taskbar
رایت مجدد روی یک CD
نصب کارت صدای On Board
ترفندهای ویندوز
عیب‌یابی
نکات مهم

موارد مرتبط از  سایت هفت برگ:

الفبای شبکه های کامپیوتری

گزارش کارآموزی رشته کامپیوتر- آشنایی با سخت افزار و نرم افزار

گزارش کارآموزی رشته کامپیوتر – کار با شبکه در درمانگاه

35000 تومان – خرید

محصولات مرتبط

تصویرکاوی

شامل 0 فروش 50000 تومان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

لینک های مفید

جواز های ما

تعداد کاربران 361 عدد
تعداد محصولات 1416 عدد
تعداد نوشته ها 7 عدد