گزارش کارآموزی ویژه دانشجویان رشته معماری با موضوعیت اصول ساخت ساختمان

سایت تخصصی هفت برگ بهترین مرجع پایان نامه ، آموزش و ارائه دهنده مقالات تخصصی

گزارش کارآموزی رشته معماری ساخت ساختمان

قیمت محصول 35000 تومان

آسان خرید کنید

تضمین کیفیت فایل

پشتیبانی 24 ساعته

35000 تومان – خرید

0 خرید

۰دیدگاه

ساخت ساختمان

رتبه دادن به محصول

جزییات محصول

قبل از  ساخت ساختمان یکسری کارهایی است که باید صورت بپذیرد؛ در واقع کارهای ساختمانی به قبل از شروع، حین اجرای کار و بعد از اتمام ساخت ساختمان تقسیم می شود؛ در این گزارش کارآموزی سعی شده تا دانشجویان رشته معماری با یکسری از این کارها جهت ساخت ساختمان به صورت عملی آشنا شوند. از سایت هفت برگ در این زمینه گزارش کارآموزی معماری مراحل صفر تا صد ساخت و اجرا  و  گزارش کارآموزی معماری مراحل اجرایی در معاونت شهرداری برای دانشجویان رشته معماری و علاقمندان قابل دسترس است

مراحل اخذ مجوز برای ساخت ساختمان

 1. مراجعه مالک یا وکیل (با وکالتنامه محضری) به دفتر خدمات الکترونیک با در داشتن سند و اصل شناسنامه و کارت ملی و یک سری فتوکپی.
 2. اخذ و تکمیل فرم چاپی برای اخذ پروانه ساختمان برای زمین یا تخریب و نوسازی برای ملک کلنگی و تحویل آن به دفتر به انضمام مدارک فوق الذکر و تشکیل پرونده (در صورتیکه ملک مورد نظر فاقد شماره پرونده کامپیوتری در شهرداری باشد شماره جدید معین و اعلام می شود.)
 3. پرداخت حق تشکیل پرونده و بازدید در وجه دفتر خدمات و اخذ رسید.
 4. بازدید از ملک توسط مامور دفتر در تاریخ تعین شده (یک روز بعد از تشکیل پرونده) و گزارش کتبی مامور بازدید به دفتر.
 5. در صورت نبود اشکال و تطبیق ابعاد زمین با مندرجات سند، دستور نقشه صادر و به مالک تحویل می گردد.
 6. انجام مراحل طراحی معماری فنی

 

شروع عملیات برای ساخت ساختمان

مالک به منظور شروع کار ابتدا برگ شرع به کار را از مهندس ناظر اخذ و پس از حصاربندی جلو بنا و نصب تابلو و فتوکپی سند و پروانه به ناحیه مربوطه مراجعه و تشکیل پرونده می‌دهد. سپس با مراجعه به ادارات آب، برق، گاز و در جریان قرار دادن آن‌ها از جریان عملیات تخریب و پس از قطع، جا به جایی، تبدیل و بازدید بازرسان ادارات فوق و پس از بازدید مأمور ناحیه و نبودن هیچگونه مانعی عملیات تخریب و ساخت شروع می‌شود. قبل از اقدام به تخریب نسبت به قطع گاز و درخواست لوله کشی گاز کارگاهی اقدام شود. مالک می‌تواند با در دست داشتن اصل پروانه به ادارات پست مراجعه و به تعداد واحدها که طبق نقشه شماره‌گذاری شده کدپستی جداگانه اخذ نماید (اخذ کدپستی تا اخذ پایان کار میسر می‌باشد).

ساخت خانه‌های متحرک

ساخت خانه‌های متحرک یکی از متدهای پیشرفته در امر مقاوم سازی در برابر زلزله است از این روش در ساخت ساختمان‌ها، آپارتمان‌ها، کارخانه‌ها و ساختمان‌های مراکز تجاری استفاده می‌شود. این روش بسیار کم خرج است و در مناطقی که از نظر مقاومت در مقابل زلزله از سطح پایینی برخوردارند و در نواحی زلزله خیز سراسر جهان واقع شده‌اند بسیار مناسب و مقرون به صرفه می‌باشد بدین ترتیب تمامی اصول ساختمان‌سازی به سمت ساختمان‌سازی مکانیکی متحول می‌شود. این ساختمان‌ها در برابر تمامی بلایای طبیعی از قبیل سیل، آتشفشان، رانش زمین و همچنین در مقابل زلزله‌های خطرناک و مهیب و حملات تروریستی هم مقاوم می‌باشد. در این ساختمان‌ها از مصالحی استفاده می‌شود که کار گذاردن آن‌ها به آسانی صورت می‌گیرد که به موجب آن دیوارهای ساختمان با بکار بردن میله‌های کششی محکم و مقاوم می‌شوند.

 

انواع مصالح در ساخت ساختمان

 • بلوک‌های سیمانی که در بسیاری از ساختمان‌ها در سراسر دنیا از آن استفاده می‌شود. با اندازه‌های lxwxh=400x200x200 mm  که در هر یک از آن‌ها دو سوراخ وجود دارد.
 • نوع دوم بسیار ارزان قیمت است و در آن فقط از میزان کمی ملاط (گل و آهک) استفاده می‌شود.

 

 روش کار آجر چینی در ساخت ساختمان

اگر طول دیوار بنا کم بود برای چیدن رج اول ابتدا شمشه را روی زمین قرار داده و از آن برای در یک راستا بودن دیوار استفاده کنید. آجرها را طوری کنار هم قرار دهید که به اندازه‌ی یک بند انگشت از یکدیگر فاصله داشتند. این فاصله برای ریختن ملات و ایجاد ارتباط بین آجرها است. برای اینکه آجرهای دیوار به هم کلاف شده و تمام دیوار با هم ارتباط داشته و بتوانند بار سقف را با هم تحمل کنند؛ یک رج در میان آجرها را طوری بچینید که طرفین رج‌ها نیمه باشد. همچنین برای چیدن رج بعدی ابتدا آجرهای طرفین رج را قرار دهید و پس از تراز و شاقول کردن این آجرها با آجرهای رج قبلی، شروع به چیدن سایر آجرها با توجه به آجرهای طرفین کنید؛ و این کار را تا 10 رج ادامه دهید.

 

 لایههای مختلف دیوار اتاقها جهت ساخت ساختمان

 • دیوارسازی (آجر کاری با آجر سفالی و ملات ماسه سیمان)
 • شمشه‌گیری
 • گچ و خاک
 • سفید کار کشته‌کشی
 • سنگ قرنیز

سرویسها

حمام- توالت- روشویی- آشپزخانه

قسمت‌های فوق که از مهم‌ترین مکان‌های ساختمان است از لحاظ اجرای ساختمانی مخصوصاً در مورد قیر و گونی دارای یک نوع دیتیل می‌باشد فقط ممکن است از لحاظ عمران (ابعاد محل‌ها ) و یا تأسیسات و  نوع لوله‌کشی باهم متفاوت باشند. کف دیوارهای سرویس‌ها دارای دیتل‌های جداگانه می‌باشند.

 لایه‌های کف سرویس‌ها از پایین به بالا بعد از  بتن به شرح زیر است:

 • بتن سبک برای شیب‌بندی
 • یک لایه ماسه سیمان
 • قیر و گونی
 • فرش

سقف کاذب در ساخت ساختمان

سقف کاذب سقفی که در زیر سقف اصلی ساختمان ساخته می‌شود و به سقف اصلی آویزان است.  سقف کاذب را به علل مختلف می‌سازند مثلاً در ساختمان‌های بتنی که ضخامت شاه تیرها ودال‌های روی آن متفاوت است و این اختلاف ارتفاع از پایین بد منظره می‌باشد به وسیله ساختن سقف کاذب این نازیبایی را می‌پوشانند و یا در محل ساختن خرپا که به واسطه وجود دهانه‌های بزرگ ساخته می‌شود ضخامت خرپا را در فاصله سقف کاذب تا سقف اصلی گم می‌کنند. گاهی اوقات نیز برای سالن‌های سخنرانی و یا سینما و یا تیاتر که احتیاج به نور و صدای مخصوص دارند اقدام به ایجاد سقف کاذبی که نور و یا پخش صدای مورد لزوم را تامین نماید می‌نمایند. در فاصله بین سقف کاذب و سقف اصلی در حدود 80 سانتیمتر لوله‌های آب گرم، سرد و فاضلاب یا شوفاژ و کانال‌های حرارتی را عبور می‌دهند.

نکات نماسازی در ساخت ساختمان

 • نما باید با سطح زیر کار اتصال کافی داشته باشد تا هنگام بروز زلزله خطر جدا شدن و فروریختن آن وجود نداشته باشد.
 • نما باید قابلیت تحمل شرایط اقلیمی خاص هر منطقه را داشته باشد.
 • نما باید به گونه‌ای انتخاب و اجرا شود که بروز اشکالاتی در آن (مانند ترک‌خوردگی ) موجب آسیب دیدن سطح زیر کار بویژه اجزای سازه‌ای شود.
 • از اجرای نمادهای مجزا قبل از تکمیل سطح زیر کار پرهیز شود.
 • از به کار بردن قطعات سنگین در نما پرهیز شود.

عایق‌کاری در ساخت ساختمان

 • بام‌های تخت، شیبدار، قوسی و گنبدها
 • اوانگاها وایوان‌ها
 • کف‌ها (در تماس با زمین نمناک و کف سرویس‌ها و آشپزخانه)
 • شالوده‌ها (در تماس با زمین نمناک)
 • دیوارها زیر زمین و دیوارهای در تماس با آب
 • سایر قسمت‌ها از قبیل کف پنجره‌ها در تماس با محیط اطراف، در پوش و دیوار جان پناه، دودکش‌ها، بدنه و کف استخرها و منابع آب، نماهایی که در معرض بوران قرار دارند.

 

نکات نصب درگاهها در ساخت ساختمان

 •  طول نشیمن  نعل درگاه بر روی دیوار در هر طرف باید حداقل 30 سانتیمتر باشد.
 • در صورت استفاده از کلاف‌های قائم در اطراف بازشوها، نعل درگاه باید به نحو مناسبی به آن‌ها متصل شوند.

 

سقف تیرچه بلوک در ساخت ساختمان

سقف‌هایی است که ترکیب تیرچه و بلوک سبک سیمانی یا بلوک سفالی است. کلیه مصالح ساختمانی به جز فولاد تحمل نیروهای کششی را ندارد در این صورت وجود بتن یا هر عضو دیگری علاوه بر اینکه کمکی به تحمل نیروهای وارده نمی‌کند بلکه بار مرده سقف یا دال را بالا می‌برد که برای تحمل آن به ناچار باید از فولاد بیشتری استفاده کنید بدین ترتیب در سقف‌های تیرچه بلوک بتن ناحیه کشش حذف شده است و فقط آن مقدار بتن که باید فولادهای کششی را در خود جای دهد نگهداری می‌شود. حذف بتن کششی در سقف‌های تیرچه بلوک که به وسیله بلوک جایگزین می‌شود باعث شده این نوع سقف‌ها از لحاظ اقتصادی بسیار مقرون به صرفه باشد و روزبه‌روز بر مصرف آن اضاف شود.

 

نکات اجرایی در ساخت ساختمان

 1. برای اندازه‌گیری عملیات خاکی در متره و برآورد از واحد متر مکعب استفاده می‌شود.
 2. چنانچه لازم باشد در امتداد دیواری با ارتفاع زیاد که در حال ساختن آن هستید بعدا دیوار دیگری ساخته شود باید موارد زیر انجام دهید
 • هرگاه ابتدا و انتهای یک دیوار در طول دیوار دیگری بهم متصل شود، به آن دیوار در تلاقی گفته می‌شود.
 • در ساختمان‌های مسکونی (بدون زیرزمین) روی پی را به طور معمول بین 30 تا 50 سانتیمتر از سطح زمین بالاتر می‌سازند که نام این دیوار کرسی چینی است.
 • قوس دسته سبدی دارای زیبایی خاصی بوده و در کارهای معماری سنتی استفاده می‌شود.
 • حداقل ارتفاع سرگیر در پله 2 متر می‌باشد.
 • گچ بلانشه کندگیر بوده ولی دارای مقاومت زیاد مانند سیمان سفید است.
 • به سیمان سفید رنگ معدنی اکسید کرم اضافه می‌کنند تا سیمان سبز به دست آید.

 

نکات فنی و اجرایی خاکریزی و زیرسازی فنداسیون

چاه‌های متروکه با شفته مناسب پر می‌شوند و در صورت برخورد محل با قنات متروکه، باید از پی مرکب یا پی تخت استفاده کرد یا روی قنات را با دال بتن محافظ پوشاند. از خاک‌های نباتی برای خاکریزی نباید استفاده کرد. ضخامت قشرهای خاکریز برای انجام تراکم 15 تا 20 سانتیمتر است. برای انجام تراکم باید مقداری آب به خاک اضافه کنید و با غلتک‌های مناسب آن را متراکم نمایی، البته خاکریزی و تراکم فقط برای محوطه‌سازی و کف‌سازی است و خاکریزی زیر فنداسیون مجاز نمی‌باشد.

 

بتن مگر

بتن با عیار کم سیمان زیر فنداسیون که بتن نظافت نیز نامیده می‌شود معمولا به ضخامت 10 تا 15 سانتیمتر و از هر طرف 10 تا 15 سانتیمتر بزرگتر از خود فنداسیون ریخته می‌شود.

 

قالببندی فنداسیون

قالب‌بندی باید از تخته سالم بدون گره به ضخامت حداقل 5 . 2 سانتیمتر یا ورقه‌های فلزی صاف یا از قالب آجری (تیغه 11 سانتیمتری آجری یا 22 با اندود ماسه سیمان برای جلوگیری از خروج شیره بتن) صورت گیرد. لازم به یادآوری است که پی‌های عادی می‌توان با قرار دادن ورقه پلاستیکی (نایلون) در جداره خاکبرداری از آن به عنوان قالب استفاده کرد.

 

انواع اتصال ستون به شالوده

جزئیات اتصال ستون فلزی به شالوده بتنی به نیروی موجود در پای ستون بستگی دارد. در ستون با انتهای مفصلی فقط نیروی فشاری و برشی از ستون به شالوده منتقل می‌شوند. اگر بخواهید لنگر خمشی را نیز به شالوده منتقل نمایید، در آن صورت، نیاز به طرح اتصال مناسب برای این کار خواهید داشت که اتصال گیردار خوانده می‌شود.

نصب پیچهای مهاری

 • نصب پیچ‌های مهاری در موقع بتن‌ریزی شالوده
 • نصب پیچ‌های مهاری پس از بتن‌ریزی شالوده

 

تعریف ستون فلزی

ستون عضوی است که به صورت عمودی در ساختمان نصب می‌شود و یارهای کف ناشی از طبقات به وسیله تیر و شاه‌تیر به آن منتقل می‌گردد و سپس به زمین انتقال می‌یابد.

 

شکل ستونها

شکل سطح مقطع ستون‌ها به مقدار و وضعیت بار وارد شده بستگی دارد. برای ساختن ستون‌های فلزی از انواع پروفیل‌ها و ورق‌ها استفاده می‌شود. عموما ستون‌ها از لحاظ شکل ظاهری به دو گروه تقسیم می‌شوند:

 • نیمرخ (پروفیل) نورد شده شامل انواع تیرآهن‌ها و قوطی‌ها
 • مقاطع مرکب

ستون برای ساخت ساختمان

 

رایجترین اتصال برای ساخت ستونها

 • اتصال دو پروفیل به یکدیگر به طریقه دوبله کردن
 • اتصال دو پروفیل با یک ورق سراسری روی بال‌ها
 • اتصال دو پروفیل با بست‌های فلزی (تسمه)

طویل کردن ستون‌ها

سازهای فلزی را اغلب در چندین طبقه احداث می‌کنند، طول پروفیل‌ها برای ساخت ستون محدود است . با در نظر گرفتن بار وارده و دهانه بین ستون‌ها و نحوه قرار گرفتن ستون‌های کناری، مقاطع مختلفی برای ساخت ستون‌ها به دست می‌آید. ممکن است در هر طبقه، ابعاد مقطع ستون با طبقه دیگر تفاوت داشته باشد؛ بنابراین باید اتصال مقاطع با ابعاد مختلف برای طویل کردن با دقت زیادی انجام شود. محل مناسب برای وصله ستون‌ها به هنگام طویل کردن آن‌ها حداقل در ازتفاع 45 تا60 سانتیمتر بالاتر از کف هر طبقه یا 6/1 ارتفاع طبقه می‌باشد. این ارتفاع اندازه حداقلی است که از نظر دسترسی به محل اجرای جوش و نصب اتصالات مورد نیاز برای ادامه ستون یا اتصال بادبند لازم است.

 

قالب فایل ورد با 31 صفحه و حجم (2.5 MB) (قابل ادیت)
محتوای این فایل شامل:

خلاصه ای از کارهای انجا م شده
یادگیری نرم افزار اتوکد بر مبنای کارهای دفتر
اجرای و تمرین فاز دو
مراحل اخذ مجوز برای ساخت ساختمان
شروع عملیات
ساخت خانه های متحرک
آجر چینی
روش کار
لایه های مختلف دیوار اتاقها
شمشه گیری
گچ وخاک
سفید کاری
کشته کشی
سنگ قرنیز
موزائیک
سرویسها
قیر و گونی سرویس ها
فرش کف
کاشی و ملات آن
سقف کاذب
نما
عایقکاری رطوبتی
نعل درگاه
سقف تیرچه بلوک
نکاتی ساده و اجرایی در ساختمان سازی
نکات اجرایی زیر سازی پی
نکات فنی و اجرایی مربوط به خاکریزی و زیر سازی فنداسیون
بتن مگر چیست؟
قالب بندی فنداسیون چگونه است؟
انواع اتصال ستون به شالوده
روش نصب پیچهای مهاری
تعریف ستون فلزی
شکل ستونها
طویل کردن ستونها

35000 تومان – خرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

لینک های مفید

جواز های ما

تعداد کاربران 269 عدد
تعداد محصولات 1130 عدد
تعداد نوشته ها 7 عدد