گزارش کارآموزی ویژه دانشجویان رشته معماری در تزیینات داخلی (پارتیشن-پاراوان)

سایت تخصصی هفت برگ بهترین مرجع پایان نامه ، آموزش و ارائه دهنده مقالات تخصصی

گزارش کارآموزی معماری با عنوان تزیینات داخلی ساختمان (پارتیشن – پاراوان)

قیمت محصول 8000 تومان

آسان خرید کنید

تضمین کیفیت فایل

پشتیبانی 24 ساعته

8000 تومان – خرید

0 خرید

۰دیدگاه

تزیینات داخلی

رتبه دادن به محصول

جزییات محصول

دکوراسیون و تزیینات داخلی ساختمان مهم‌ترین عنصر جلوه دهنده تزیینات داخلی است و نماسازی داخی و خارجی ساختمان بیانگر هنرنمایی هنرمندان ساختمان می‌باشد در این مورد انتخاب رنگ و هم آهنگی رنگ آمیزی مبلمان و دکوراسیون داخل هر ساختمان در اولویت قرار دارد ابتدا طراحی آن بوسیله طراح با ذوق انجام می‌پذیرد. می‌توان یکسری از این وسایل منزل را با یک مصالح خاص در نظر گرفت که از نظر زیبایی و هماهنگی منظر خوشی داشته باشد. ما در اینجا سعی داریم قسمتی از لوازم دکوراسیون منزل را با طراحی مناسب مورد توجه قرار دهیم مانند ساعت، قاب آینه و پاراوان. از سایت هفت برگ برای دانشجویان رشته معماری گزارش کارآموزی معماری آشنایی با مراحل ساختمان سازی قابل دسترس است.

نحوه ساخت پارتیشن در تزیینات داخلی

برای جدا کردن اطاق و هال از یکدیگر معمولاً از پارتیشن‌های گوناگون استفاده می‌کنند. پارتیشن‌ها معمولاً با موقعیت ساختمان سنجش داده می‌شود و احتمالاً تغییراتی در شکل و اندازه طرح خود با طرح جامع برای ساخت پارتیشن مهیا می‌گردد. پارتیشن‌ها بیشتر از مصالح مخلوط از فلزات آبکاری شده و چوب‌های گردو و افرا و ملچ و غیره با رنگ مات یا براق تهیه می‌شود. در قسمت‌های دو طرفه پارتیشن می‌توان بنا به تشیص طراح کابین‌هایی ساخته که درب‌ها و جعبه‌های کشویی آن از دو طرف استفاده شود و نیز در پارتیشن جای قرار گرفتن تلویزیون و گلدان‌های طبیعی و محل چیدن ظروف تزئینی و کتاب جاسازی شود. رنگ آمیزی پارتیشن در سنجش رنگ چوب به تفضیل در این گزارش نوشته شده است.

پاراوان در تزیینات داخلی

در پاره‌ای از مواقع به دلایل مختلفی نظیر کمبود ضا نمی توان از پارتیشن جهت جدا کردن فضاها استفاده کرد و یا نیاز به جداسازی تا این حد منفی نیست. مثلا برای تقسیم‌بندی فضای بزرگ پذیرایی یا یک سالن به جهت کاربردی و هم زیبایی می‌توان از پاراوان استفاده کرد که هم فضا به دو بخش تقسیم می‌شود و در ضمن در عین حال دو فضا بدست آمده کاملاً با هم در ارتباط هستند و پاراوان نیز معمولاً با موقعیت فضا و مکان موجود طراحی می‌شود و نیز در ابعاد و اشکال مختلف با مصالح مختلفی از قبیل فلز چوب و حتی پارچه و تلفیق اینها ساخته می‌شود. پاراوان می‌تواند به گونه‌ای طراحی شود که از دو طرف داشته باشد. پاراوان بر خلاف پارتیشن کاملاً مستقل عمل می‌کند و عضوی از ساختمان محسوب نمی‌شود.

مصالح به کار رفته در پاراوان

مصالحی که می‌توان برای پاراوان استفاده کرد بسیار متنوع است. به طور مثال می‌توان از چوب برای سازه‌ی ان استفاده کرد و برای زیبایی از تکنیک معرق بهره برد. در مورد معرق در بخش بعدی نوشته شده است. قبل از اینکه وارد مراحل کار از چوب تا دکوراسیون شویم لازم است مقدمه‌ای راجه به معرق و نحوه کار و اجرای آن نکاتی گفته شود.

معرق در تزیینات داخلی

معرق در معنای کلام «اصولاً هر چیز رگه دار را گویند» ولی مفهوم آن در این نوع بخصوص هنر، ایجاد نقش‌ها و طرح‌های زیبایی است که از دوربری و تلفیق چوب‌های رنگی روی زمینه‌ای از چوب یا پلی‌استر سیاه شکل می‌گیرد. پیدایش تاریخی این هنر به درستی مشخص نیست ولی از تطبیق آن با هنر کاشی‌کاری بدون شک رابطه این دو هنر را درمی‌یابیم. ثمری که از بررسی تاریخچه و سیر تکامل معرق روی چوب حاصل شد تنوع در به وجود آوردن اشکال، به طریق معرق است که با نام‌های معرق با زمینه‌ی رنگ، معرق زمینه‌ی چوب، معرق اتم و معرق منبت شهرت یافته است.

 

ابزار کار

از ابزار لازم جهت تزیینات داخلی می‌توان به اره دست، اره چوب‌بر، اره فلز، پرس برقی، پرس دستی،پیشکار، تیزک، چکش، سوهان تخت، سوهان چوب ساب، کمان اره، رنده‌دستی، سنگ سفت، گازانبر، گونیا، لیسه، ماشین پرداخت، مداد و متر، مغار لیسه تیز کن، میخ اشاره کرد.

مصالح در تزیینات داخلی

 • چوب‌های صنعتی
 • صدف، عاج، شبه عاج
 • مواد چسبنده
 • مواد محافظ و جلا دهنده
 • خمیر سیاه

اهمیت چوبشناسی از دیدگاه هنر معرق کاری

اساسی ترین ماده تشکیل دهنده آثار معرق، چوب است. از انواع چنین ماده سختی نقشهای متنوع و دلپذیری شکل می گیرد که نگاه انسان سختی نوع آن را فراموش کرده و نرمی نقشها را دنبال می کند. به واسطه چنین اهمیتی است که هنرمندان فعال در این رشته می یابد دانش خود را درباره ویژگی های چوب گسترش بیشتری دهند.

اصطلاحات مربوط به چوبشناسی

 1. صدف و عاج: صدف، در اندازه‌های متفاوتی است و ترکیبی شبیه به گوش ماهی دارد که برای استفاده در معرق کاری ابتدا آن را به دو نیم می‌کنند و سپس پوست آن را به وسیله‌ی چرخ سمباده برقی که لوله آبی به آن متصل است به قدری صیقل می‌دهند که قطرش حدود 3 یا 4 میلیمتر می شود. صدف را بیشتر از نواحی دوبی به ایران می‌آورند.
 2. مواد چسبنده و کاربرد آن: چسب فوری، چسبی است به رنگ بژ که زود خشک می‌شود و غالباً برای چسبانیدن طرح روی تخته سه لایی به کار می‌رود.
 3. مواد محافظ و جلا دهنده: پلی استر، ماده‌ای پلاستیکی و رقیق که با مقداری تینر فوری و دو محلول خشک‌کننده و سخت‌کننده، مخلوط می‌کنند.
 4. خمیر سیاه: رنگی که با پلی استر مخلوط می‌شود و در در زمینه‌ی معرق به کار برده می‌شود.

مراحل اجرای یک طرح معرق

 • طرح نقشه
 • خرد کردن مدل
 • نصب و قطعه‌های خرد شده
 • دوربری نقش‌ها
 • تهیه و نصب زمینه اصلی
 • انتقال نقش‌ها بر روی چوب‌های صنعتی
 • اتصال نقش‌ها
 • پرس کردن
 • دوربری کناره
 • پرداخت
 • لیسه زدن و پرداخت مجدد

کیلر

در مواقعی که شئ معرق کاری شده از کیفیت بالایی برخوردار نباشد، برای حفاظت و جلای آن به جای پلی استر از کیلر استفاده می‌شود.

از این سایت کارآموزی معماری با موضوع تخریب و ساخت برپایه اسکلت فلزی  برای دانشجویان رشته معماری قابل دسترس است.

 

قالب فایل ورد با 15 صفحه با حجم (592 KB) (قابل ادیت)
محتوای این فایل شامل:

 • کارهای صورت گرفته
  دکوراسیون داخلی ساختمان
  نحوه ساخت پارتیشن
  پاراوان
  مصالح به کار رفته در پاراوان
  معرق
  انواع معرق
  معرق با زمینه رنگ
  معرق خاتم
  معرق منبت
  ابزار کار و کاربرد آن
  مصالح
  مراحل اجرای یک طرح معرق
  کیلر
8000 تومان – خرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

لینک های مفید

جواز های ما

تعداد کاربران 361 عدد
تعداد محصولات 1416 عدد
تعداد نوشته ها 7 عدد