اصول کار در دیوار چینی، لوله‌های فاضلاب و گاز ویژه دانشجویان رشته معماری

سایت تخصصی هفت برگ بهترین مرجع پایان نامه ، آموزش و ارائه دهنده مقالات تخصصی

گزارش کاراموزی معماری اصول کار دیوار چینی، لوله فاضلاب و گاز

قیمت محصول 35000 تومان

آسان خرید کنید

تضمین کیفیت فایل

پشتیبانی 24 ساعته

35000 تومان – خرید

0 خرید

۰دیدگاه

اصول کار در یک پروژه ساختمانی

رتبه دادن به محصول

جزییات محصول

در این گزارش کارآموزی دانشجویان رشته معماری بصورت عملی با اصول کار مرتبط با ساختمان سازی آشنا می شوند. همچنین اصول کار مرتبط با هر بخش مثل دیوار چینی آشنا می‌گردند. در ضمن در مراحل بعدی اصول کار با نصب فاضلاب ساختمان و لوله کشی گاز آشنا می‌گردند. گزارش کارآموزی معماری شهرداری منطقه 8  و گزارش کارآموزی معماری کیفیت مصالح در احداث ساختمان از سایت هفت برگ برای دانشجویان رشته معماری و علاقمندان قابل دسترس است.

دیوار چینی

دیوار عبارت است؛ از یک ساختار ممتد، یکپارچه، محکم و استوار که از جنس آجر، سنگ، بتن، چوب یا فلز و غیره باشد، که ضخامت آن در مقایسه با طول و ارتفاع نازک می‌باشد، دیوارها معمولا به عنوان مجزا کننده فضاها از یکدیگر به صورت اجزا یا اتاقها عمل می‌کنند یا به عنوان محافظ یک فضا هستند.

آجر و انواع آن:

آجر سنگی است مصنوعی که نوع رسی آن از پختن خشت یا گل شکل داده شده و نوع ماسه آهکی آن از عمل آوردن خشت ماسه آهکی که از فشردن مخلوط همگن ماسه سیلیسی با آهک در قالب ساخته می‌شود؛ با بخار تحت فشار زیاد به دست می‌آید. آجرهای بتنی مانند بلوک‌های سیمانی تهیه می‌شوند.

آجر رسی:

آجر رسی از قدیمی‌ترین مصالح ساختمانی که به وسیله بشر تولید شده است، می‌باشد. سنگ با وجود فراوانی و استقامت به راحتی در دسترس قرار نمی‌گیرد، این مصالح طبیعی فرم دلخواه را به آسانی به خود نمی‌گیرد و با صرف هزینه بسیار قطعات آن یکسان می‌گردند و در این حالت نیز دورریز زیادی از خود به جا می‌گذارد. در حالی که گل حاصل از خاک رس که منشا تهیه آجر است به راحتی شکل دلخواه را به خود می‌گیرد و محصولی همگن به دست می‌دهد.

انواع آجر غیررسی و اشکال آن:

آجر جوش آجر خاص در صنعت سفال پزی است که در کشورهای صنعتی دارای اهمیت ویژه‌ای است از این آجر برای نماسازی ساختمان‌ها فرش کف پیاده روها پوشش بدنه و کف آبروها و مجراهای فاضلاب و تونل‌ها و ساختن دودکش‌ها فرش کف کارخانه‌ها انبارهای کشاورزی و سالن‌های دامداری پرورش طیور استخر‌های صنعتی و جز این‌ها استفاده می‌شود.

انواع خاص آجر تولیدی در کشور های اروپایی:

آجرهایی در کشورهای صنعتی اروپا تولید می‌شوند که هنوز تولید آن در ایران مرسوم نشده است از آن جمله بلوک‌های توخالی آتش بند برای نصب دور ستون‌ها به منظور جلوگیری از نفوذ آتش قطعات ویژه به شکل منحنی‌های کوز و کاس قطعات درپوش روی دیوار قطعاتی که از اجزا هستند مانند کلوک، سرقد، گوشه و جز ‌این‌ها که هنوز در ایران تولید نمی‌شوند.

انواع تقسیمات آجر

 • نیمه
 • چارک
 • کلوک
 • سه
 • قدی
 • :
 • قلمدانی
 • کلاغ پر
 • الماسی

کاربرد دیوارها:

 • فضاسازی و خلق فضاهای نوین
 • محافظت از سرما و گرما
 • ایجاد عایق صوتی
 • ایجاد حریم خصوصی
 • محل مناسبی برای کار گذاشتن انواع لوله کشی‌ها و سیم کشی‌های برق
 • تزئین و انجام کارهای هنری: مانند گچ بری و نقاشی دیواری

 اصول کار در دیوار چینی

۱-دیوار چینی باید کاملا قائم و شاقولی بوده و امتداد رج‌ها کاملا افقی باشد و بندهای قائم یک رج در میان دقیقا در مقابل هم قرار گرفته و شاقولی باشند.

۲-قبل از اجرای آجر چینی و با توجه به شرایط آب و هوایی و دستورات دستگاه نظارت آجرها بایستی به مدت ۶۰ دقیقه در آب خیسانده و بلافاصله به کار برده شوند .

۳- ریختن آب بر روی آجر مجاز نمی باشد .

۴-ضخامت بندآجرها نبایدکمتراز۱۰ میلیمتر و بیشتراز۱۲ میلیمتر باشد.

۵-قبل از شروع عملیات باید گیاهان و خاک‌های نباتی از محل کار برداشته شود و محل دیوارچینی از وجود هر نوع گیاه و ریشه های عمقی پاک‌سازی گردد. 

اصول کار در تقسیم‌بندی دیوار:

دیوارها را می‌توان به انواع داخلی و خارجی  تقسیم کرد.

از طرف دیگر دیوارها بر حسب تحمل فشار به چهار نوع تقسیم می شوند:

 • دیوار های خارجی حامل یا تحمل کننده بار
 • دیوارهای خارجی غیر حامل
 • دیوارهای داخلی حامل (باربر)
 • دیوارهای داخلی غیر حامل (غیر باربر)
 1. دیوارهای داخلی باربر:
 2. دیوار چینی باید با آجر مرغوب و ملات ماسه سیمان ۱ به ۶ یا ملات باتارد ۱ به ۲ به ۸ صورت گیرد . حداقل ضخامت این دیوارها ۲۰ سانتیمتر می‌باشد .
 3. دیوارهای داخلی غیر باربر :
 • تیغه ۶ سانتیمتری با آجر معمولی یا سفالی مجوف با ملات گچ و خاک .
 • تیغه ۱۰ سانتیمتری با آجر معمولی یا سفالی مجوف با ملات گچ و خاک یا باتارد ۸ : ۲ : ۱ یا ملات ماسه سیمان ۶ : ۱ .
 • تیغه ۲۰ سانتیمتری با آجرمعمولی یاسفالی مجوف باملات ماسه آهک ۱:۳ با تارد ۱۸ یا ماسه سیمان   ۱:۶٫  

اتصال دیوار با ستون فلزی:

در هر متر ارتفاع یک قطعه اتصال جوش شده به ستون فلزی باید در داخل ملات دیوار چینی قرار گیرد . قطعه اتصال به صورت T با میلگردی با قطر حداقل ۸ میلیمتر به اندازه ۳۵۰ *۱۵۰ میلیمتر که بعد ۱۵۰ میلیمتری آن به ستون جوش داده می‌شود .

اتصال دیوار با ستون بتنی:

در هر متر ارتفاع ۲ عدد شاخک U شکل به ابعاد ۸۰ * ۲۵۰ * ۲۵۰ از میلگرد به قطر ۱۰ میلیمتر به صفحه‌ای به ابعاد ۶ * ۱۰۰ * ۱۰۰ میلیمتر جوش داده می‌شود ، این صفحات با شاخک‌های مناسب هنگام بتن‌ریزی در داخل ستون بتنی کار گذاشته شده‌اند. شاخک‌های U شکل در داخل دیوار آجری و درون ملات بین آجرها قرار داده خواهند شد .

نعل درگاه ها:

باید یر اساس جزئیات مندرج در نقشه‌های اجرایی و با طول گیرداری کامل ساخته شوند . چنانچه نعل در گاه با یک تیر آهن ساخته می‌شود طول گیر داری نباید از ۲۵ سانتیمتر کمتر باشد . 

اصول کار کرسی چینی :

عرض کرسی چینی باید حداقل نیم آجر از بالای دیوار آن بیشتر در نظر گرفته شود؛ و محور کرسی چینی برمحور دیوار منطبق شود. نقش عمده کرسی چینی تامین سطح اتکای بیشتر برای دیوار و تامین ارتفاع تا رقوم کف‌سازی می باشد. به دلیل تماس دائمی و مستقیم کرسی چینی به رطوبت، آجرهای بکار رفته درکرسی چینی باید از میان آجرهای مقاوم بامیزان کم جذب رطوبت و آب انتخاب شود.  

اصول کار دیوار چینی

 1. قرار دادن اولین رج و تنظیم بلوک: قرار دادن صحیح هر بلوک از نظر افقی و عمودی توسط ضربه زدن با چکش پلاستیکی انجام می‌شود. قرار دادن صحیح ( از نظر تراز و شاقولی بودن) اهمیت زیادی دارد.
 2. اتصال قاب به دیوارهای SIPOREX: برای اتصال دیوارها به ستون‌ها، دو دیوار به هم و یا دیوار به سقف به جای استفاده از روش‌های سنتی (استفاده از میلگرد به عنوان شاخک) جهت مهار دیوار از بست‌های فنری به شکل رو به رو استفاده کرد.
 3. اولین رج باید همیشه روی یک لایه ملات بنایی (سنتی) با ضخامت بیشتر (حدود 2 تا 3 سانتی‌متر) قرار داده شود.
 4. عایق رطوبتی باید به طور مناسبی به اعضا قائم سازه متصل شوند.
 5. بین درزهای عمودی بلوک‌ها باید حتما چسب زده شود.

فاضلاب ساختمان:

علاوه بر لوله های سرد و گرم لوله سومی وجود دارد که لوله (( برگشت آب گرم)) یا لوله‌ی ((گردش آب گرم )) نامیده می شود . این لوله معمولا از آخرین مصرف کننده گرفته می‌شود و در محل ورود آب سرد به منبع آب گرم وصل می‌شود. کار آن گردش دادن دائمی آب بین مصرف کننده‌ها و منبع آب گرم است؛ خواه شیر مصرف کننده باز خواه بسته باشد. وجود این لوله باعث می‌شود که با باز کردن شیر آب گرم با فاصله‌ی زمانی کمتری به آب گرم دسترسی پیدا شود و از هدر رفتن آب جلوگیری به عمل آید. 

اصول کار فاضلاب ساختمان

سیستم لوله کشی با برگشت مستقیم

در این روش، آب برگشتی از هر دستگاه پخش‌کننده‌ی حرارت مستقیما وارد لوله برگشت شده، مسیر حرکت به سمت موتورخانه را طی می‌کند. در این لوله‌کشی، دستگاه پخش کننده‌ی حرارتی که به موتورخانه نزدیک‌تر است، نسبت به دستگاه‌های دیگر طول لوله‌ی رفت و برگشت کمتری (افت فشار کمتری در مسیر) در نتیجه آب در مدار دستگاه راحت‌تر و بیشتر سیرکوله شده، در مدارهای دستگاه‌های دورتر ، کمتر جریان می‌یابد. این طریقه لوله‌کشی برای جایی که دستگاه‌های پخش‌کننده حرارت دارای افت فشارهای نامساوی مانند فن کویل‌هایی هستند و هر کدام نیز یک شیر تنظیم کننده (balancing valve) دارند، توصیه می‌شود. لازم به ذکر است سیستم لوله کشی رادیاتورها در ساختمان‌های کوچک با برگشت مستقیم انجام می‌گردد.

 

سیستم لوله‌کشی مختلط

در این سیستم قسمتی از لوله‌کشی برگشت به صورت مستقیم و قسمتی دیگر به طور معکوس انجام می‌شود. در شکل یک سیستم لوله‌کشی مختلط به طریقی که در آن برگشت در رایزرها به صورت مستقیم و در هدر به روش معکوس انجام گردیده، نشان داده شده است. در این سیستم مجموع اندازه طول لوله رفت و برگشت و در نتیجه مقدار افت فشار در مسیر لوله‌کشی برای دستگاه‌ها مساوی نیست. اختلاف مقدار جریان آب به مقدار افت فشار محاسبه شده در رایزرهای رفت و برگشت بستگی دارد که شامل افت فشارهای زیر است:

 • افت فشار در مدار لوله‌کشی رفت و برگشت هر دستگاه تا محل برگشت معکوس
 • افت فشار در خود دستگاه
 • افت فشار در وصاله‌ها و شیرهای هر مسیر

 

اصول کار در کاربرد انواع لوله‌ها

 1. لوله‌های چدنی: این لوله‌ها جهت انتقال آب و فاضلاب درفشارهای کم کاربرد دارد.
 2. لوله‌های مسی و آلیاژهای آن: ازاین لوله‌ها درسیستم‌های آب- فاضلاب- سوخت‌رسانی و روغن موتور و دستگاه‌های تهویه استفاده می‌شود. البته به دلیل گرانی در تاسیسات آب و فاضلاب کمتر استفاده می‌شود ولی بعلت قابلیت خوب انتقال حرارت در مبدل‌های حرارتی کاربرد فراوانی دارد.
 3. لوله‌های سربی: درسیستم‌های فاضلاب- هواکش‌ها- حمل موادشیمیایی- واحد تولید یا بازیافت اسیدسولفوریک-گازهای اسیدی-موادشیمیایی خورنده- سود و غیره کاربرد دارد.
 4. لوله‌های آلومینیومی: برای سوخت‌رسانی و انتقال روغن درموتور هواپیما بدلیل سبک بودن و همچنین در واحدهای صنایع شیمیایی و درمحیط کارخانه گازهایی مثل کلروآمونیاک یا انیدریدسولفورو و رسانیدن هوای خشک به دستگاه‌های ابزاردقیق کاربرد دارد.
 5. لوله‌های سوفالی: برای مجرای زیرزمینی فاضلاب بکار می‌رود.
 6. لوله‌های سیمانی: مخصوص مجراهای آب وفاضلاب کاربرد دارد.
 7. لوله‌های پلاستیکی: برای حمل آب و فاضلاب و موادشیمیایی و گاز درفشار کم کاربرد دارد.

اصول اولیه در لوله کشی فاضلاب ساختمان

لوله کشی فاضلاب از جمله مهمترین کارهای ساختمان است که اگر به نحوه صحیح صورت نگیرد سبب آسیب رسیدن به لوله می‌شود. از همین رو اجرای لوله‌کشی فاضلاب ساختمان باید طبق اصول انجام گیرد که از فرسودگی و ناکارآمدی لوله جلوگیری نمود. لوله بازکنی، لوله بازکنی تهران، لوله کشی، لوله بازکنی فوری، لوله بازکنی تضمینی

مراقبت از لوله‌های فاضلاب در مقابل مصالح ساختمانی

مراقبت از لوله‌ها در مقابل نور مستقیم خورشید

جلوگیری از ترکیدگی و یخ زدی لوله‌ها

قرار ندادن وزن زیاد بر روی لوله‌های ساختمان

مسیر لوله‌کشی فاضلاب

جلوگیری از ترکیدگی و یخ زدی لوله‌ها در فصل سرما

نحوه‌ی تست لوله در لوله‌کشی ساختمان

اصول کار جهت لوله کشی گاز ساختمان

در هر کدام از بخش‌های زیر اصول مهم و کاربردی وجود دارد که در گزارش کارآموزی به طور کامل توضیح داده شده است.

 • لوله کشی گاز
 • علمک
 • کنتور
 • لوله
 • شیرآلات
 • دودکش
 • وسایل گاز سوز

قالب فایل ورد با 26 صفحه با حجم (147 KB) (قابل ادیت)
محتوای این فایل شامل:

ضرورت کارآموزی
مکان کارآموزی کارآموزی
کارهای صورت گرفته در دوران کارآموزی
دیوار چینی
آجر و انواع آن
انواع خاص آجر تولیدی در کشور های اروپایی
انواع تقسیمات آجر
کاربرد دیوارها
تقسیم‌بندی دیوار
کرسی چینی
اتصال دیوار با ستون فلزی
اتصال دیوار با ستون بتنی
نعل درگاه‌ها
کلاف‌بندی
اصول کلی دیوار چینی
قرار دادن اولین رج
نصب رج‌های
فاضلاب ساختمان
سیستم لوله‌کشی با برگشت مستقیم
سیستم لوله‌کشی مختلط
کاربرد انواع لوله‌ها در تاسیسات
لوله‌کشی با برگشت معکوس
اصول اولیه در لوله‌کشی فاضلاب ساختمان
مراقبت از لوله‌های فاضلاب
مراقبت از لوله‌ها در مقابل نور مستقیم خورشید
جلوگیری از ترکیدگی و یخ زدی لوله‌ها
وزن زیاد بر روی لوله
مسیر لوله کشی فاضلاب
جلوگیری از ترکیدگی و یخ‌زدگی
نحوه ی تست لوله
لوله کشی گاز

35000 تومان – خرید

محصولات مرتبط

سقف کوبیاکس

پاورپوینت سقف کوبیاکس

شامل 0 فروش 18000 تومان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

لینک های مفید

جواز های ما

تعداد کاربران 361 عدد
تعداد محصولات 1416 عدد
تعداد نوشته ها 7 عدد