پلی‌اتیلن گزارش کارآموزی ویژه دانشجویان رشته صنایع شیمیایی در زمینه‌ی پلیمر

سایت تخصصی هفت برگ بهترین مرجع پایان نامه ، آموزش و ارائه دهنده مقالات تخصصی

گزارش کارآموزی صنایع شیمیایی پلی اتلین

قیمت محصول 35000 تومان

آسان خرید کنید

تضمین کیفیت فایل

پشتیبانی 24 ساعته

35000 تومان – خرید

0 خرید

۰دیدگاه

پلی‌اتیلن یکی از انواع پلیمر

رتبه دادن به محصول

جزییات محصول

این گزارش کارآموزی ویژه دانشجویان رشته شیمی یا صنایع شیمیایی است؛ که در زمینه‌ی پلی‌اتیلن ارائه گردیده است؛ دانشجو طی این دوره با محیط کاری آشنا می‌شود؛ و از نزدیک با انواع پلیمر و کاربرد آن بخصوص پلی‌اتیلن آشنا می‌شود؛ در واقع دانشجو عملاً با فرآیند تولید، کاربرد و ویژگی پلی‌اتیلن روبرو خواهد شد. دانشجویان رشته شیمی می‌توانند؛ از این سایت به گزارش کارآموزی آنالیز نمونه‌های آب دسترسی داشته باشند.

تاریخچه:

شیمیدانی به نام رنالت در ۱۸۳۵ از کلمه پلیمر استفاده کرد؛ انواع پلیمرهای که تاکنون ساخته شده است؛ پلیمرهای طبیعی، پلیمرهای اصلاح شده و پلیمرهای مصنوعی است. اگر بخواهیم ساده‌ترین و ارزان‌ترین پلیمر را معرفی کنیم؛ باید بگوییم؛ پلی‌اتیلن این ویژگی‌ها را دارد؛ در واقع پلی اتیلن اولین روش سنتز صنعتی است؛ که به صورت اتفاقی در سال ۱۹۳۳ توسط دو دانشمند با حرارت دادن مخلوط اتیلن و بنزالدئید در فشار بالا به وجود آمده است. از این روش اساسی برای تولید صنعتی LDPE در سال ۱۹۳۹ استفاده شده است.

انواع پلی‌اتیلن

نقش کاتالیزور در پلی‌اتیلن:

در سنتز پلی اتیلن از انواع کاتالیزورها استفاده می‌شود؛ این کاتالیزورها در دما و فشار ملایم‌تر نسبت به روش های دیگر پلیمریزاسیون را امکان پذیر می‌کنند.

بازیافت:

پلیمرها امروزه کاربردهای زیادی دارند؛ و بالطبع بازیافت این پلیمرها نیز بسیار زیاد است؛ پلی اتیلن در واقع به عنوان ماده‌ای شناخته شده است؛ که اگر بازیافت آن خوب انجام شود؛ و ناخالصی مواد بازیافتی آن هم حذف شود؛  علاوه بر صرفه اقتصادی، خواص فیزیکی و مکانیکی ضایعات به خوبی پلی اتیلن نو است. و قیمت مواد بازیافتی کمتر از 1/5 مواد نو خواهد بود.

نمایی از فرآیند تولید پلی‌اتیلن:

فرآیند تولید پلی‌اتیلن

کاربرد محصولات پلی‌اتیلن:

 1. ساخت لوله و اتصالات پلی اتیلن برای انتقال آب و فاضلاب نفت و گاز
 2. ساخت لوله پلی اتیلن جهت محافظت از سیم‌های برق و تلفن
 3. ساخت اعضای مصنوعی بدن از جمله دست و پای مصنوعی
 4. ساخت مخازن آب
 5. ساخت اسباب بازی و لوازم بازی پارک
 6. ساخت کیسه
 7. ساخت لوازم ایمنی

کاربرد پلی‌اتیلن

پلی‌اتیلن سبک LDPE

زمانی که در ترکیب مولکول پلی اتیلن به جای هیدروژن، کربن قرار  بگیرد؛ پلی اتیلن شاخه‌ای یا پلی اتیلن سبک شکل می‌گیرد. ولی این نوع پلی اتیلن کاهش یافته است.

پلی‌اتیلن

پلی‌اتیلن خطی HDPE

در صورتی که در مولکول پلی اتیلنی هیچ شاخه‌ای وجود نداشته باشد؛ به آن پلی اتیلن خطی (HDPE) می‌گویند؛ پلی اتیلن خطی سخت‌تر از پلی اتیلن شاخه‌ای است؛ اما پلی اتیلن شاخه‌ای  آسان‌تر و ارزان‌تر ساخته می‌شود.

پلی‌اتیلن UHMWPE

پلی اتیلن با وزن مولکولی بین 3 تا 6 میلیون را پلی اتیلن با وزن مولکولی بسیار بالا یا UHMWPE می‌نامند؛ و با پلیمریزاسیون کاتالیست متالوسن تولید می‌کنند؛ که دارای خواص عالی است.

پلی‌اتیلن LLDPE

کوپلیمری با شاخه های هیدروکربن کوتاه بدست می‌آید؛ که آن را پلی اتیلن خطی با چگالی کم یا LLDPE می‌نامند؛ و از آن اغلب برای ساخت اشیاءای شبیه فیلم های پلاستیکی ( کیسه فریزر ) استفاده می‌کنند.

ویژگی‌های پلی‌اتیلن:

چگالی: چگالی انواع پلی اتیلن ها در محدودهء 910/0 تا 965/0 دارد و علت اینکه آن را تا سه رقم اعشار ذکر می‌کنند؛ این است که 003/0 تغییر در چگالی باعث تغییر قابل توجه‌ای در ویژگی‌ها می‌شود. به طور کلی با افزایش چگالی، خطی بودن، سفتی، استحکام کششی، استحکام پارگی، دمای نرم شدن، شکنندگی، عمر خمشی، تمایل به ترک برداشتن افزایش می‌یابد.

 

نمایه مذاب: نمایهء مذاب وزن (گرم) پلی اتیلنی است؛ که در عرض ده دقیقه از میان یک روزنهء ثابت در دمای 190 درجه سانتیگراد بیرون می‌آید؛ به طور کلی با افزایش نمایه مذاب ،استحکام کششی، مقاومت پارگی، دمای نرم شدن و چقرمگی پلی اتیلن کاهش می‌یابد.

 

توزیع وزن مولکولی: توزیع وزن مولکولی (Mw/ Mn) نیز اثر بارزی بر روی ویژگی‌ها دارد. با افزایش نسبت Mw/ Mn استحکام کششی، دمای نرم شدن و چقرمگی کاهش می‌یابد؛ و شکنندگی و تمایل به ترک برداشتن افزایش می‌یابد.

کاربردهای پلی‌اتیلن:

از فیلم‌های پلی اتیلنی برای بسته بندی مواد غذایی، البسه، کیسه‌های پلاستیکی، فیلم‌های محافظ درکاربردهای ساختمانی، عایق های رطوبت، گلخانه‌ها، پوشش‌های صندلی اتومبیل‌های نو، تارپولین ها و غیره استفاده کرد. از کاربردهای دیگر آن می توان به استفاده از آن در عایق‌های الکتریکی کابل‌ها و سیم‌ها، ظروف خانگی، قطعات مختلف مصرفی در صنایع خودروسازی، قطعات تزریقی، انواع لوله‌ها، مخزن‌های نگهداری مواد شیمیایی و تجهیزات آزمایشگاهی و از پودر آن برای بهبود خواص مختلف رزین‌های گرما نرم و گرما سخت و غیره اشاره کرد.

محصولات پلی اتیلنی

 1. منهول پلی اتیلن
 2. لوله پلی اتیلن
 3. منهول

انواع پلی‌اتیلن:

 1. ال ال دی پی ئی(LLDPE)
 2. پلی اتیلن سبک (Poly ethylene low density)(LDPE)
 3. پلی اتیلن ترفتالات

روش تولید پلی‌اتیلن ترفتالات (PET):

پلی استرها توسط واکنش دو عاملی اسیدها و الکل‌ها در حضور یک کاتالیست فلزی تولید می‌پشوند. مرحله پلیمریزاسیون کلیدی به عنوان یک واکنش تغلیظ ، که مولکول‌ها واکنش داده و آب آزاد می‌شود؛ شناخته شده است؛ که این توسط واکنش دوم پلیمریزاسیون که در فاز جامد رخ می‌دهد؛ دنبال می‌شود. واسطه‌های کاربردی در تولید PET ، ترفتالیک اسید خالص و اتیلن گلیکول می‌باشند؛ که از مشتقات نفت خام هستند. در زمان حرارت دادن مواد با یکدیگر، اولین محصولی که تولید می شود منومر است (بیس هیدروکسی اتیل ترفتالات) که با پلیمرهای با وزن مولکولی پایین مخلوط شده (الیگومر) سپس مخلوط واکنش داده و اتیلن گلایکول مازاد به صورت تقطیری خارج و PET تشکیل می شود.

 

کاربردها و خواص PET

امروزهPET عمدتاً از ترکیب اتیلن گلیکول با اسید ترفتالیک با کمک گرما و کاتالیزور بدست می‌آید؛ که پلیمری خطی و مقاوم در برابر حلال‌ها است. خواص فیزیکی و شیمیایی ویژهPET مانند استحکام مکانیکی بالا استحکام اتصالات، شفافیت، وزن سبک، بی خطر بودن آن از نظر سمیت و نفوذناپذیری در برابر co2 سبب شده است؛ که به طور گسترده‌ای در ساخت فیلم‌های عکاسی، بطری‌های نوشیدنی، و الیاف به کار رود. همچنین در تهیه الیاف پیوسته BCF و نخ صنعتی و Staple ، POY منسوجات و پوشاک کاربرد دارد . به علت اثر نداشتن PET در مزه و پایداری در برابر گرما به عنوان بسته بندی مواد غذایی نیز استفاده می‌شود.

 

 بررسی سمیت پلی‌اتیلن ترفتالات ( PET ):

 

PET به صورت بیولوژیکی خنثی، به صورت جلدی مطمئن برای در دست گرفتن می‌باشد. اگر بلعیده و یا استنشاق شود خطرناک نمی‌باشد. در مطالعات تغذیه‌ای صورت گرفته بر روی حیوانات هیچ مدرکی مبنی بر سمیت ماده مورد نظر یافت نشد. نتایج منفی از تستهای Ames و مطالعه بر روی DNA سنتزی (غیر قابل برنامه ریزی شده ) نشان داد؛ که PET سمیتی بر روی ژن‌ها ندارد.

برخی از استانداردها :

استاندارد های مربوطه : 9119ISIRI

استاندارد های مربوطه : 14427 ISIRI  ، 7175 ISIRI ، 11233 ISIRI ، 7607 ISIRI

استاندارد های مربوطه : 2و1-6314 ISIRI

 

فایل ورد با 39 صفحه (قابل ادیت)
محتوای فایل شامل:

تاریخچه پلی اتیلن
پلی اتیلن در یک نگاه
HDPE
LDPE
LLDPE
بازیافت
کاربرد محصولات پلی اتیلن
نمایی از فرآیند تولید پلی اتیلن
برخی ویژگیهای پلی اتیلن
چگالی
نمایه مذاب یا شاخص جریان مذاب
توزیع وزن مولکولی
کاربردهای پلی اتیلن
منهول پلی اتیلن
مزایای منهول پلی اتیلن نسبت به منهول بتنی
لوله پلی اتیلن
ال ال دی پی ئی (LLDPE)
پلی اتیلن سبک (Poly ethylene low density)(LDPE)
پلی اتیلن ترفتالات
معرفی برخی از استانداردها
پیوست ها
پیوست – مشخصات متقاضی و محصول مورد نظر
پیوست – شرایط دوره اعتبار گواهی‌نامه فنی محصولات ساختمانی
منابع

گزارش کارآموزی‌های مشابه:

گزارش کارآموزی رشته شیمی آشنایی با فوم

گزارش کارآموزی رشته شیمی لوله گاز و لوله پلیمری

گزارش کارآموزی رشته شیمی آزمایشات آب

گزارش کارآموزی رشته شیمی شرکت چینی بهداشتی گلسار فارس

35000 تومان – خرید

محصولات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

لینک های مفید

جواز های ما

تعداد کاربران 894 عدد
تعداد محصولات 1568 عدد
تعداد نوشته ها 7 عدد