مراحل ساخت ساختمان بتنی در یک پروژه ویژه دانشجویان رشته معماری

سایت تخصصی هفت برگ بهترین مرجع پایان نامه ، آموزش و ارائه دهنده مقالات تخصصی

گزارش کارآموزی معماری آشنایی با مراحل ساختمان سازی

قیمت محصول 28000 تومان

آسان خرید کنید

تضمین کیفیت فایل

پشتیبانی 24 ساعته

28000 تومان – خرید

0 خرید

۰دیدگاه

مراحل ساخت ساختمان بتنی

رتبه دادن به محصول

جزییات محصول

رعایت مراحل ساخت ساختمان بتنی  و رعایت قوانین هر جزء از این مراحل برای داشتن یک ساختمان مقاوم و محکم الزامی است. تامین امنیت و حفظ جان ساکنین یک ساختمان به رعایت همه جانبه این قوانین بستگی دارد. گزارش کارآموزی معماری مراحل صفر تا صد ساخت و اجرا ویزه دانشجویان رشته معماری از سایت هفت برگ قابل دسترس است.

 

بازدید از زمین و ریشه کنی اولین قدم در مراحل ساخت ساختمان بتنی

قبل از شروع هر نوع عملیات ساختمانی باید زمین محل ساختمان بازدید شده و وضعیت و فاصله‌ی آن نسبت به خیابان‌ها و جاده‌های اطراف و همچنین چگونگی دسترسی به خیابان‌های اصلی مورد بازرسی قرار گیرد. بعد از بررسی‌های کافی و در صورت نبود مشکل اقدام به آغاز پروژه می‌نماییم. در این بررسی‌ها باید دقت شود تا ما مشکلی از لحاظ ورود و یا خروج ماشین آلات نداشته باشیم و ضمنا جای کافی برای مصالح پای کار فراهم کنیم. سپس نسبت به ریشه‌کنی اقدام می‌شود. و خاک‌های اضافی به بیرون حمل گردد. و بالاخره باید شکل هندسی زمین و زوایای آن کاملا معلوم شده وبا نقشه ساختمانی کاملا مطابقت داشته باشد.

مراحل ساخت ساختمان

پیاده‌سازی نقشه دومین قدم در مراحل ساخت ساختمان بتنی

پس از بازدید محل و ریشه‌کنی، نوبت به پیاده‌کردن نقشه بر روی زمین می‌شود. منظور از پیاده کردن نقشه یعنی انتقال نقشه ساختمان از روی کاغذ بر روی زمین به وسیله ابزار‌آلات در دسترس با ابعاد اصلی به طوری که محل دقیق پی‌ها و ستون‌ها و دیوارها و عرض پی‌ها روی زمین به خوبی مشخص باشد. باید دقت داشت که این مرحله یکی از مهم‌ترین مراحل ساخت می‌باشد چرا که کوچکترین اشتباهات در این مرحله قابل صرفنظر نبوده و اگر این خطاها از مقدار مجاز آیین نامه‌ای بیشتر باشد؛ باید اقدام به تخریب کل ساختمان کرد. حال برای پیاده کردن نقشه دو راه داریم اگر ساختمان مهم و بزرگ بود می‌بایست از دوربین‌های نقشه‌برداری استفاده شود ولی برای پیاده‌کردن نقشه ساختمان‌های معمولی و کوچک از متر و ریسمان بنایی می‌توان بهره برد که دقت لازم برای کارهای معمولی را دارند.

گودبرداری سومین قدم در مراحل ساخت ساختمان بتنی

در این قسمت از عملیات اقدام به خاکبرداری محل نقشه می‌شود تا به خاک بکر رسید. محل گودبرداری بزرگ نباشد از وسائل معمولی مانند بیل و کلنگ و فرقون  استفاده می‌گردد برای گود برداری‌های بزرگتر استفاده از بیل و کلنگ مقرون به صرفه نبوده و بهتر است از وسایل مکانیکی مانند لودر و غیره استفاده شود . در ضمن گودبرداری سطح شیبداری در کنار گود برای کامیون و غیره ایجاد می‌گردد که بعد از اتمام کار این قسمت بوسیله کارگر برداشته می‌شود پی از قسمتهای مهم سازه می‌باشد. بنابراین اقدام به خاکبرداری محل نقشه می‌شود تا به خاک بکر رسید. زمین، بار کلی ساختمان را تحمل می‌کند لذا باید پی‌ها بر روی یک سطح محکم و بدون رانش قرار بگیرد تا در آینده پس از اتمام پروژه و در نتیجه‌ی بارگذاری، پی‌ها نشست بیش از حد نداشته باشند.

 

استفاده از دیوارهای مانع چهارمین قدم در مراحل ساخت ساختمان بتنی

چون ایجاد شیب مورد لزوم موجب کار اضافی برای حمل خاک بیشتر به خارج و انتقال مجدد آن بعد از ساختن دیوار مورد لزوم به پشت دیوار می باشد لذا برای جلوگیری از پرداخت هزینه بیشتر و عدم انجام کار اضافی در موقع گودبرداری در زمینهای سست بعضی وقتها در صورت امکان اقدام به ایجاد دیوارهای مانع می نمایند که در اینجا از نوع چوبی می باشد .

 

پیاده‌کردن محل پی‌ها، شناژها و آرماتورگذاری پنجمین قدم در پروژه

بعد از گود برداری و مشخص نمودن محل پی ها و شناژ های رابط پی ها ابتدا در محل های مورد نظر در حدود 40 تا 50 سانتی متر ملات آهک و شفته ریخته می شود . شفته مخلوطی است از خاک مناسب و آهک شکفته و آب .  بعد از شفته ریزی ، در حدود 5 الی 10 سانتی متر بتن مگر روی آن ریخته می شود به این بتن ، بتن لاغر هم گفته می شود چرا که بتنی است که سیمان آن نسبت به سایر بتن ها کم بوده و در حدود 100 الی 150 کیلو گرم در متر مکعب می باشد. این کار به دو دلیل انجام می شود. اول آنکه حد فاصلی بین بتن اصلی و خاک می باشد دوم آنکه سطح پی را با این بتن رگلاژ می نمایند تا بتن اصلی پی روی سطح صافی قرار گیرد

 

قالب بندی ششمین قدم در مراحل ساخت ساختمان بتنی

قالب هایی که برای عملیات بتنی ساخته می شوند اغلب چوبی می باشند ولی برای بعضی قسمت ها مانند ستون‌ها ، از قالب های فلزی نیز استفاده می‌شود . البته می توان از تیغه آجری به جای قالب در اطراف پی بهره برد. قالب ها علاوه بر شکل دادن به بتن ، وزن آن را نیز تا زمان سخت شدن تحمل می نمایند . بدین لحاظ اگر در اجرای آن دقت کافی نشود ممکن است در موقع بتن ریزی واژگون شده و موجب خسارت شود . از این رو این قالب ها را بوسیله میخ و سیم آرماتور بندی به یکدیگر یا به آرماتور ها وصل می کنند و آن ها را در جا محکم می کنند.

 

بتن‌سازی و بتن‌ریزی هفتمین قدم در پروژه

برای ساختن بتن معمولا از ماشین‌های بتن سازی ( بتن‌یر ) استفاده می شود. چنان چه به بتن یر دسترسی نباشد این کار به صورت دستی و توسط کارگر صورت می‌گیرد. از این سایت گزارش کارآموزی معماری مراحل اجرایی در معاونت شهرداری  برای دانشجویان رشته معماری قابل دسترس است.

 

بتن‌ریزی در پی‌ها هشتمین قدم در پروژه

سیمان موجود در بتن ریخته شده در مجاورت رطوبت باید سخت شده و دانه های سنگی موجود در مخلوط را به همدیگر چسبانیده و مقاومت بتن را با حداکثر برساند

بعد از 3 الی 4 ساعت بعد از ریختن بتن شروع به آب دادن روی آن بنماییم یا این که روی بتن تازه ریخته شده را با گونی یا کاغذ پوشانیده و این پوشش را مرطوب نگاه داریم زیرا در غیر این صورت سطح آن ترک خورده و موجب نفوذ هوا به داخل بتن شده و آرماتور به کار رفته در بتن در معرض خوردگی واقع گردیده و موجب ضعف قطعه خواهد شد

 

اجرای ستون‌ها نهمین قدم در پروژه

بعد از بتن ریزی پی ، قفسه آرماتور های ستون را که از قبل مطابق با نقشه بافته و آماده شده است به آرماتور های ریشه متصل می نمایند این کار باید حداقل 3 الی 4 روز بعد از بتن ریزی پی انجام شود زیرا در غیر این صورت با توجه به اینکه بتن پی هنوز سخت نشده است در اثر لنگر آرماتور های ستون میلگرد های ریشه از جای خود تکان خورده و پی متلاشی می شود . بعد از بستن آرماتور های ستون برای تثبیت موقعیت هر ستون ، ابعاد آن را بوسیله تیرهای چوبی در پای ستون مشخص می نمایند باید توجه داشت که هیچوقت نباید برای تثبیت ابعاد ستون باریختن بتن در پای آن اقدام نمود.

 

اجرای تیرها و سقف‌ها دهمین قدم در پروژه

تیرها قسمتی از ساختمان‌های بتنی می‌باشند. بار سقف را به ستون منتقل نموده و ستون به پی و بالاخره پی به زمین منتقل می‌نماید. بعد از اتمام بتن‌ریزی کلیه ستون‌ها و قالب‌برداری از آن‌ها ، اقدام به قالب‌بندی تیر های اصلی می نمایند. در ساختمان‌هایی که سقف آن تیرچه و بلوک میی‌اشد؛ معمولا سقف و تیرچه را یکپارچه بتن‌ریزی می‌نمایند .

بخش پایانی در پروژه

در بخش پایانی این گزارش نحوه اجرای یک ساختمان اسکلت بتنی با جزییات مطرح شده که شامل موارد زیر است:

 • بتن ریزی
 • نگهداری بتن
 • اجرای ستون ها
 • اجرای دیوار برشی
 • ـاجرای رمپ ، پله واسانسور
 • آسانسور
 • اجرای تیر بتنی
 • سقف دال بتنی
 • سقف تیرچه و بلوک
 • روش اجرا سقف تیرچه بلوک
 • سقف کامپوزیت
 • اجرای سقف کامپوزیت
 • بتن خود تراکم SCC
 • مبانی طراحی مخلوط بتن خود تراکم
 • تنظیم طرح مخلوط
 • امکان بهبود کیفیت مکانیکی بتن

 

قالب فایل ورد با 40 صفحه با فرمت doc (قابل ادیت)
محتوای این فایل شامل:

درباره شرکت
بازدید از زمین و ریشه کنی
پیاده سازی نقشه
گود برداری
استفاده از دیوارهای مانع
پیاده کردن محل پی ها و شناژها و آرماتور گذاری
قالب بندی
بتن سازی و بتن ریزی
بتن ریزی در پی ها
اجرای ستونها
اجرای تیرها و سقف ها
نحوه اجرای یک ساختمان اسکلت بتنی
اجرای ستون ها
اجرای دیوار برشی
اجرای رمپ ، پله و آسانسور
آسانسور
اجرای تیر بتنی
سقف دال بتنی
روش اجرا سقف تیرچه بلوک
سقف کامپوزیت
اجرای سقف کامپوزیت
بتن خود تراکم SCC
مبانی طراحی مخلوط بتن خود تراکم
تنظیم طرح مخلوط
امکان بهبود کیفیت مکانیکی بتن
پیوست

28000 تومان – خرید

محصولات مرتبط

معماری سبز-معماری پایدار-بام سبز-هایتک

بررسی معماری سبز

شامل 0 فروش 16000 تومان

مطالعات طراحی واحد مسکونی

شامل 0 فروش 18000 تومان

استانداردهای کتابخانه

شامل 0 فروش 20000 تومان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

لینک های مفید

جواز های ما

تعداد کاربران 361 عدد
تعداد محصولات 1416 عدد
تعداد نوشته ها 7 عدد