فنولیک و حذف آن توسط یک نانو ترکیب جدید مغناطیسی ویژه دانشجویان صنایع شیمیایی

سایت تخصصی هفت برگ بهترین مرجع پایان نامه ، آموزش و ارائه دهنده مقالات تخصصی

کاربرد یک نانو ترکیب جدید مغناطیسی در حذف آلاینده رنگی و فنولیک

قیمت محصول 40000 تومان

آسان خرید کنید

تضمین کیفیت فایل

پشتیبانی 24 ساعته

40000 تومان – خرید

0 خرید

۰دیدگاه

حذف آلاینده‌های فنولیک

رتبه دادن به محصول

جزییات محصول

در این تحقیق، اقدام به سنتز مایع یونی جدید برای استخراج ترکیبات فنولیک از نمونه‌های آبی شده است. یک روش سریع و کارآمد کاربرد مایعات یونی مبتنی بر روش میکرو استخراج مایع پخشی (IL-DLLME) برای تعیین ترکیبات فنولیک مثل نفتول در آب است. تمایل شیمیایی بین مایع یونی دود سیل پیریدینیوم هگزافلوروفسفات و آنالیت‌ها، استخراج نفتول از بافت نمونه و پیش تغلیظ آن‌ها را مجاز می‌کند. بنابراین، این روش ترکیبی به استخراج آنالیت‌ها و از طرفی جلوگیری از کاربرد حلال‌های آلی سمی کلردار می‌انجامد. عوامل موثر بر راندمان استخراج، از قبیل نوع و حجم مایع یونی، نوع و حجم حلال پخش کننده، زمان استخراج، زمان سانتریفوژ و pH محلول، بهینه سازی شد. محلول استخراج شده بوسیله کروماتوگرافی گازی آنالیز شد. روش بهینه‌سازی دقتی خوب و انحراف استاندارد نسبی برای نفتول برابر با %44/4 را نشان داد. حد تشخیص برابر با ppm 1/0 گردید.

شناسایی ترکیبات فنولیک

امروزه شناسایی و ارزیابی ترکیبات فنولیک از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده و ابعاد گسترده‌ای پیدا کرده است. حضور این ترکیبات در محیط زیست بررسی شده و وجودشان در بیشتر موارد به اثبات رسیده است. ترکیبات فنولیک نقش ویژه‌ای در درمان و پیشگیری از سرطان را ایفا می‌کنند و این نکته ضرورت شناسایی کیفی و کمی این مواد را با صحت و دقت بالا آشکار می‌سازد. گسترش و نوآوری در روش‌ها و دستگاه‌های تجزیه‌ای موجبات بررسی‌های دقیق‌تر را در همه زمینه‌ها، از جمله تجزیه ترکیبات فنولیک فراهم آورده است. امروزه شناسایی و اندازه‌گیری این ترکیبات در زمینه‌های مختلف علمی از قبیل شیمی، محیط زیست، آزمایشگاه‌های سرطان شناسی و غیره مورد بررسی قرار گرفته است و روش‌های جداسازی و پیش تغلیظ این ترکیبات در نمونه‌های زیست محیطی به همراه روش‌های مختلف شناسایی و اندازه‌گیری تجزیه‌ای توسعه داده شده است.

حذف آلاینده‌های فنولیک

ترکیبات فنولیک

حدود 150 سال پیش فردیناند رانج، دانشمند آلمانی فنول را از زغال سنگ استخراج کرد. و در سال 1841 آگوست لارنت، دانشمند فرانسوی توانست فنول را به صورت خالص به دست آورد . به همین جهت، شناسایی و ارزیابی ترکیبات فنولیک از اهمیت مهمی برخوردار بوده و ابعاد گسترده‌ای پیدا کرده است. ترکیبات فنولیک یکی از آلاینده‌های عمومی در فاضلاب تخلیه شده از صنایع گوناگون تولید محصولات مختلف از جمله رزین، پلاستیک، چسب، آهن، فولاد، آلومینیوم، چرم، و غیره می‌باشند. علاوه بر  این ترکیبات به عنوان ضدعفونی کننده نیز مورد استفاده قرار می گیرند. حضور فنل در منابع آب می تواند باعث کاهش کیفیت آب، مرگ موجودات آبزی و همچنین آلودگی بالای آب شود . تقریبا تمام ترکیبات فنولیک سمی هستند و برخی از آن‌ها به عنوان ترکیبات سرطان زا برای انسان شناخته شده‌اند.

شیمی ترکیبات فنولیک

در شیمی، ترکیبات فنولیک به ترکیباتی گفته می‌شود. که متشکل از یک گروه هیدروکسیل هستند. به طور مستقیم به گروه آروماتیک هیدروکربنی متصل شده است. این ترکیبات به دلیل داشتن تعداد زیادی سازه‌های ناهمگن  شامل مولکول‌های ساده و ترکیبات پلیمری پیچیده به روش‌های مختلفی طبقه‌بندی می‌شوند. نفتول یکی از ترکیبات ساده آلی بوده که از اتصال یک گروه هیدروکسیل و دو حلقه بنزنی تشکیل می‌شود. نفتول خود به دو گونه آلفا نفتول و بتا نفتول تقسیم می‌شود که به آلفا نفتول به صورت اختصار نفتول گفته می‌شود. نفتول خالص جامدی سفید رنگ با دمای ذوب 96 درجه سانتیگراد یا ‎204 فارنهایت است. نفتول به طور معمول در آب کم حل می‌شود و خاصیت اسیدی ضعیفی دارد. اکثر این ترکیبات به صورت محلول هستند ولی هر چه کوچکتر شوند به صورت فرار در می‌آیند.

منابع موجود ترکیبات فنولیک

ترکیبات فنولیک در دود تنباکو، آب آشامیدنی، سوسیس، مرغ سرخ شده و برخی از گونه‌های ماهی یافت می‌شود. مقدار خیلی کمی از فنول توسط باکتری‌های موجود در روده برای هضم بهتر غذا تولید می‌شوند. برخی از ترکیبات فنولیک از سطح آب‌ها تبخیر شده و وارد هوا می‌شوند اما بسیاری از آن‌ها به ذرات جامد متصل می‌شوند.

اثر ترکیبات فنولیک  بر انسان

در صورت تنفس یا خورده شده این مواد توسط انسان این ماده وارد گردش خون خواهد شد. و در صورت تماس با پوست، مقدار ورود آن به خون کم خواهد بود. ولی باعث سوزش پوستی نیز خواهد شد. قرار گرفتن در معرض ترکیبات فنولیک در کوتاه مدت می‌تواند باعث سوزش چشم و سردرد شود. افرادی که تماس پوستی با مقدار زیادی از این قبیل مواد دارند، سوزش پوست، ضایعات کبدی، ادرار تیره و ضربان قلب نامنظم در آنها دیده می‌شود. بلعیدن مقد زیاد ترکیبات فنولیک می‌تواند باعث سوختگی‌های داخلی و مرگ شود. اگر فنول از طریق پوست وارد بدن شود و به اعضای داخلی برسد، آسیب‌هایی را وارد می‌کند. ترکیبات فنولیک در صورت برخورد با چشم باعث آسیب به چشم و از دست دادن بینایی می‌شوند. نوشیدن آب حاوی فنول در یک مدت طولانی می‌تواند باعث اسهال، زخم دهان و مرگ شود.

روش‌های اندازگیری ترکیبات فنولیک

امروزه روش‌های پیش تغلیظ بسیاری برای تعیین ترکیبات فنولیک در نمونه‌های مختلف ایجاد شده است. که از آن جمله می‌توان استخراج فاز جامد (SPE)، میکرو استخراج فاز جامد (SPME)  و استخراج مایع- مایع (LLE)  را نام برد. به دنبال این روش‌ها کروماتوگرافی گازی، طیف سنجی جرمی (MS)  و یا فرابنفش (UV) قرار دارند. به طور کلی این روش‌ها  برای اندازگیری و شناسایی ترکیبات فنولیک در محیط‌های متفاوت مثل آب آشامیدنی، خاک و گیاهان، انواع متفاوتی از نمونه‌های زیستی، نوشیدنی‌ها و غذاهای مختلف مورد استفاده قرار گرفته است.

تعریف مایعات یونی

مایعات یونی به عنوان یک کلاس جدید و قابل توجه از حلال‌ها مورد توجه قرار گرفته‌اند. این مواد به دلیل خواص غیر معمولشان اخیرا مورد توجه قرار گرفته‌اند. اکثر مایعات یونی یک کاتیون آلی بزرگ و یک آنیون معدنی پلی اتمیک دارند. به گونه‌ای که در دمای زیر 100 درجه سانتیگراد به صورت مایع هستند.  ﻣﺎﻳﻌﺎﺕ ﻳﻮﻧی ﺑﻪ ﺻﻮﺭﺕ ﺷﺒﻜﻪ ﺳﻪ ﺑﻌﺪی ﺍﺯ ﻛﺎﺗﻴﻮﻥ‌ﻫﺎ ﻫﺴﺘﻨﺪ ﻛﻪ ﺑﺎ ﻧﻴﺮﻭﻫﺎیی ﻣﺜﻞ ﭘﻴﻮﻧﺪﻫﺎﻱ ﻫﻴﺪﺭﻭﮊﻧی، ﻧﻴﺮﻭﻫﺎی ﭘﺮﺍﻛﻨﺪﮔی ﻭ ﺍﻟﻜﺘﺮﻭﺳﺘﺎﺗیک ﺑﻪ ﻫﻢ ﻣﺘﺼﻞ میﺷﻮﻧﺪ. ﻣﻬﻤﺘﺮﻳﻦ ﻭﻳﮋﮔی ﻛﺎﺗﻴﻮﻥ ﺍﻳﻦ ﺗﺮﻛﻴﺒﺎﺕ ﺗﻘﺎﺭﻥ ﻛﻢ ﻭ ﺗﻤﺮﻛﺰ ﺿﻌﻴﻒ ﺑﺎﺭ ﻣﺜﺒﺖ ﺍﺳﺖ. ﻛﻪ ﻣﺎﻧﻊ ﺍﺯ ﺗﺸﻜﻴﻞ یک ﺷﺒﻜﻪ ﻛﺮﻳﺴﺘﺎﻟﻴﻦ ﻣﻨﻈﻢ و ﻛﺎﻫﺶ ﻧﻘﻄﻪ ﺫﻭﺏ ﻧﻤﻚ  ﺑﻪ ﻭﺟﻮﺩ ﺁﻣﺪﻩ میﺷﻮﺩ. ﺍﻳﻦ ﻣﻮﺿﻮﻉ ﺑﺎﻋﺚ ﻓﺮﺍﻫﻢ ﺷﺪﻥ ﻣﺤﻴﻂ ﻣﺎﻳﻊ ﻏﻴﺮﺁبی ﺩﺭ ﺩﻣﺎﻫﺎی ﭘﺎﻳﻴﻦ ﻭ ﺩﺭ ﻧﺘﻴﺠﻪ  ﺍﻣﻜﺎن ﺍﻧﺠﺎﻡ ﻭﺍﻛﻨﺶ‌ﻫﺎی ﻣﺘﻌﺪﺩ ﺩﺭ ﺁﻧﻬﺎ میﺷﻮﺩ. مایعات یونی نمک‌های مذاب  با دمای کم هستند که حلال‌هایی با دوام و سازگار با محیط زیست هستند.

مایعات یونی

ساختار کاتیون‌ها و آنیون‌ها در مایعات یونی

خصوصیات منحصر به فرد شیمی- فیزیکی مایعات یونی عمدتا مربوط به گونه‌های کاتیونی و آنیونی و همچنین طول گروه‌های آلکیل متصل به حلقه هتر و سیکل مربوط می‌شود.  با تغییر آنیون‌ها می‌توان خصلت آبگریزی یا آبدوستی مایعات یونی را کم یا زیاد کرد. آنیون‌های کوچکتر راحت‌تر آبپوشیده می‌شوند و بهتر در آب حل خواهند شد.

آنیون‌ها

مایعات یونی از آنیون های دارای بار منفی غیر مستقر تشکیل یافته‌اند که به وسیله بر هم کنش‌های کولمبی در کنار هم نگه داشته شده‌اند. آنیون‌های زیر در مایعات یونی مورد استفده قرار گرفته‌اند:

[PF6]-, [NO3]-, [RCO2]-, [CF3SO3]-, [Halides]-, [OH]-, [HSO4]-, [Tartrate]-, [RSO3]-[C6H5CO2]- [AlCl4]-, [Lactate]-

کاتیون‌ها

سنتز مایعات یونی به طور کلی می‌تواند به دو مرحله تقسیم شود: مرحله اول تشکیل کاتیون مورد نظر برای تشکیل محصول مورد نظر می‌باشد. در بسیاری از موارد کاتیون‌های مورد استفاده با قیمت مناسب موجود هستند که بیشتر به صورت نمک هالیدی مورد استفاده قرار می‌گیرند و فقط نیاز به واکنش تبادل آنیون دارند.

مایعات یونی مغناطیسی

مایعات یونی مغناطیسی در دمای اتاق به صورت مایعات یونی مایع هستند. که بدون اضافه کردن ذرات مغناطیسی خودشان دارای خواص پارا مغناطیسی می‌باشند. این خواص پارامغناطیسی ناشی از کاتیون یا آنیون یا توسط هر دو ایجاد می‌شود. اکثر مایعات یونی مغناطیسی دارای فلزات واسطه یا کمپلکسی از لانتانیدها در ساختار آنیونی خود می‌باشند. همه مایعات یونی مغناطیسی رفتار پارامغناطیسی در محدوده 300 درجه کلوین نشان می‌دهند. اولین مایعات یونی شناخته شده توسط لی و همکارانش در سال 2009 کشف شدند که مشتق شده از اسیدهای آمینه که هم دارای خواص کایرآل و هم خواص مغناطیسی بودند. از نظر تاریخی اصطلاح مایع مغناطیسی برای مایعاتی استفاده می‌شود که دارای نانو ذرات مغناطیسی مانند اکسید آهن بودند که در حلالی مثل آب یا هیدروکربن‌های زنجیر بلند معلق شده‌اند. امروزه آماده سازی و ساختن مایعات یونی مغناطیسی شامل چند کاتیون و آنیون مختلف می‌باشد که انتقال فلز صورت می‌گیرد.

قالب:فایل ورد قابل ادیت(تعداد صفحه:71)(حجم فایل:2.66 MB)
فهرست مطالب
چکیده
کلیات تحقیق
مقدمه
ترکیبات فنولیک
نحوه تماس با ترکیبات آروماتیک چند حلقه‌ای
شیمی ترکیبات فنولیک
منابع و عوارض ترکیبات فنولیک
منابع موجود ترکیبات فنولیک
اثر ترکیبات فنولیک بر انسان
روش های اندازگیری ترکیبات فنولیک
پیش گفتاری بر شیمی سبز
تعریف مایعات یونی
تاریخچه و سابقه علمی
ساختار کاتیون‌ها و آنیون‌ها در مایعات یونی
آنیون‌ها
کاتیون‌ها
خواص مایعات یونی
طبقه‌بندی مایعات یونی
مایعات یونی پروتون‌دار
مایعات یونی عامل‌دار شده
مایعات یونی مغناطیسی
نانو مایعات یونی
کاربردهای مایعات یونی
کاربرد مایعات یونی در فرآیندهای شیمیایی
مهار اسید
استخراج تقطیر
ذخیره سازی گاز
داروسازی
پردازش سلولز
انرژی حراراتی خورشیدی
بازیافت زباله
باتری‌ها
انتخاب مایع یونی مناسب جهت انجام فرآیند استخراج
نگاه نهایی
نقش شیمی تجزیه در اندازه‌گیری مواد مختلف
جداسازی
انواع روش‌های جداسازی
استخراج
استخراج نقطه ابری
استخراج فاز جامد (SPE)
استخراج مایع- مایع
میکرو استخراج مایع- مایع همگن
میکرو استخراج مایع- مایع پخشی
اهداف مینیاتوری شدن استخراج
روش کار میکرو استخراج مایع- مایع پخشی
عوامل موثر در بازده روش میکرو استخراج مایع- مایع پخشی
روابط تئوری راندمان در میکرو استخراج مایع- مایع پخشی
مزایای
محدودیت‌ها و جشم‌اندازهای آینده در DLLME
جمع‌بندی
کروماتوگرافی
روش های مختلف کروماتوگرافی
کروماتوگرافی گازی
مخزن گاز حامل
سیستم تزریق نمونه
ستون‌ها و آون‌های ستون
سیستم آشکارسازها
انواع آشکارسازها
آشکارساز یونش شعله ای (FID)
آشکارساز گرما رسانندگی (TCD)
آشکارساز الکترون گیراندازی (ECD)
آشکارساز گرما یونی
مروری بر تحقیقات گذشته
مقدمه
مروری بر تحقیقات گذشته
بخش تجربی
مواد شیمیایی و واکنشگرها
دستگاهوری
کروماتوگرافی گازی
سایر دستگاه ها و وسایل بکار رفته
تهیه محلول استاندارد و نمونه حقیقی
نحوه آزمایش
فرایند استخراج مایع – مایع پخشی
شرایط جداسازی با کروماتوگرافی گازی
نتایج
انتخاب ستون مناسب جهت بازداری نفتول
انتخاب فاز متحرک
استخراج نفتول از نمونه حقیقی
نوع حلال پخش کننده
اثرحجم حلال پخش کننده استون
اثر زمان استخراج
اثر زمان سانتریفوژ
اثر میزان مایع یونی 1- دودسیل پیریدینیوم هگزافلوروفسفات
اثر pHنمونه روی استخراج
مقایسه روش استخراج مایع-مایع پخشی با کاربرد مایع یونی و مایع-مایع هموژن
ارزیابی روش استخراج مایع – مایع پخشی با کاربرد مایع یونی
دامنه خطی غلظت و حد تشخیص روش پیشنهادی
دقت روش استخراج مایع- مایع پخشی
راندمان بازیافت
بحث و نتیجه گیری
تفسیر نتایج
پیشنهادات
منابع
فهرست شکل
عنوان
ساختار شیمیای چند ترکیب فنولیک
مثال هایی از ترکیبات مایع یونی
مایعات یونی سنتز شده از پیریدینیوم و ایمیدازیولیم
مایعات یونی کلرو آلومینات: دهه 1980
تعداد مقالات چاپ شده در مورد مایعات یونی بین سال های 1986 تا 2006
روش های کلی تهیه ترکیبات مایع یونی
تهیه مایعات یونی
نمونه‌هایی از کاتیون ها و آنیون ها در مایعات یونی و افزایش حلالیت بر حسب نوع آنیون
کاتیون‌های رایج در ساختار مایعات یونی
کاتیون‌های متداول در ساختار مایعات یونی پروتون دار
عامل دار کردن مایعات یونی
تعدادی از کاتیون‌های ایمیدازولی و پیریدینی عامل دار و کاربردهای آن‌ها
مجموعه‌ای از آنیونهای عامل‌دار استفاده شده در مایعات یونی
کاتیون‌های متداول در مایعات یونی مغناطیسی
آنیون‌های متداول در مایعات یونی مغناطیسی
روش تهیه نانو مایعات یونی
انواع کاربردهای مایعات یونی در حوضه های مختلف
روش کلی مهار اسید
نمودار فاز تعادل برای سیستم THF / آب در دوحالت کلاسیک و با حضور مایعات یونی
مایعات یونی با پایه اسد لوئیس یرای ذخیره سازی گازها
روش‌های آماده سازی
شکل میکرو استخراج مایع- مایع هموژن
شکل میکرو استخراج مایع- مایع پخشی
روش کار میرو استخراج مایع- مایع پخشی
دسته بندی کروماتوگرافی و ارتباط آن با یکدیگر
اجزاء اصلی یک دستگاه کروماتوگرافی گازی
طرحی از آشکارساز یونش شعله ای
طرحی از روش کار آشکارساز گرما رسانندگی
طرحی از آشکارساز الکترون گیراندازی
طرحی از آشکارساز گرما یونی
ساختار شیمیایی الف)  نفتول ب) نفتالن
ساختار مایع یونی سنتز شده
طیف 1H-NMR مایع یونی
طیف IRمایع یونی
کروماتوگرام محلول استاندارد ترکیب نفتول به همراه استاندارد داخلی نفتالن
اثر حجم حلال پخش کننده (استون)
اثر زمان استخراج
اثر زمان سانتریفوژ
اثر میزان حلال استخراج کننده
اثر pH
نمودار کالیبراسیون نفتول
فهرست جداول
خصوصیات برخی از ترکیبات فنولیک
برخی از خصوصیات شیمیایی و فیزیکی چند مایع یونی
نتایج طیف NMR اثر نوع حلال پخش کننده
اثر حجم حلال پخش کننده (استون)
اثر زمان استخراج اثر زمان سانتریفوژ اثر میزان مایع یونی
اثر pH
دامنه خطی غلظت و حد تشخیص
دقت روش استخراج مایع-مایع پخشی با کاربرد مایع یونی IL-DLLME
راندمان بازیابی نفتول برای نمونه حقیقی

 

موارد مشابه از سایت هفت برگ برای دانشجویان و علاقمندان در دسترس می‌باشد.

گزارش کارآموزی صنایع شیمیایی پلی اتلین

گزارش کارآموزی صنایع شیمیایی آنالیز نمونه‌های آب

گزارش کارآموزی رشته صنایع شیمیایی کاربرد شیمی در صنعت پلیمر

گزارش کارآموزی رشته صنایع شیمیایی با عنوان تصفیه خانه آب و فاضلاب

 

40000 تومان – خرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

لینک های مفید

جواز های ما

تعداد کاربران 298 عدد
تعداد محصولات 1336 عدد
تعداد نوشته ها 7 عدد