گزارش کارآموزی معماری با عنوان تهيه نقشه در ساخت ساختمانهای بتنی

سایت تخصصی هفت برگ بهترین مرجع پایان نامه ، آموزش و ارائه دهنده مقالات تخصصی

کارآموزی معماری با عنوان روند تهیه نقشه و اجرای ساختمانهای بتنی

قیمت محصول 35000 تومان

آسان خرید کنید

تضمین کیفیت فایل

پشتیبانی 24 ساعته

35000 تومان – خرید

0 خرید

۰دیدگاه

تهیه نقشه در اجرای ساختمان

رتبه دادن به محصول

جزییات محصول

تهیه نقشه جهت ساخت ساختمان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است؛ در واقع برای ایجاد یک سازه با بازدهی کارآمد ما نیاز به دقت کافی در کلیه مراحل اعم از: طراحی سازه، ترسیم  و تهیه نقشه اجرای سازه، نظارت کافی در حین اجرای کار و نگهداری و تعمیرات پس از اتمام پروژه می‌باشیم که تهیه نقشه نیاز به آگاهی از مسائل فنی مربوط به رشته‌های ساختمان می‌باشد و بدیهی است که عدم توجه به  تهیه نقشه به زودی به انجام تعمیرات می‌انجامد که علاوه بر تحمیل هزینه اضافی بر اجرای پروژه، به کاهش مقاومت سازه و کاهش عمر مفید آن را در پی خواهد داشت که در صورت سهل‌انگاری در این امر مهم و تهیه نقشه می‌تواند در آینده صدمات جانی و مالی جبران‌ناپذیر بسیاری را در پی خواهد داشت.

تهیه نقشه‌

نقشه‌های ساختمانی به طور کلی شامل نقشه‌های معماری، نقشه‌های سازه‌ای، نقشه‌های تاسیسات برق و نقشه‌های تاسیسات مکانیکی می‌باشند.

تهیه نقشه

مدیریت پروژه

 • به طور کلی انجام و مدیریت یک پروژه در حال انجام به صورت زیر است:
 • انجام کار توسط خود کارفرما با کارکنان خود کارفرما که این نیروها معمولا در استخدام کارفرما یا پیمانکار عام هستند برای انجام پروژه‌هایی که کارفرما در دست می‌گیرد انجام پروژه با مدیریت کارفرما ( مالک) و اجرا توسط:

الف- پیمانکاران جزء: که این پیمانکاران به روش‌های زیر است:

 • با دادن آگهی مناقصه عمومی در روزنامه‌های کثیرالانتشار و مراحل انجام مناقصه و شرایط پیمانکار
 • با توجه به شناخت کارفرما از پیمانکار طرف قرارداد در طی پروژه‌های مشترک قبلی

ب- استخدام نیروهای کار برای انجام کار ساختمانی

 • انجام کار از طریق قرارداد (طرح- ساخت)

انبار های لازم

انبار کردن سیمان

انبار کردن میله‌گردها

تهیه تیرچه‌ها

اصولا برای تهیه تیرچه به دو صورت می‌تواند عمل کرد یکی اینکه تیرچه را به صورت آماده از بازار تهیه کرد ولی در پروژه‌های بزرگ به دلیل اینکه این کار مقرون به صرفه نیست پیمانکاران اقدام به تهیه تیرچه و حتی بلوک در خود کارگاه می‌کنند که این کار خود دارای مراحل زیر است:

 • تهیه اسکلت تیرچه (خرپای تیر چه)
 • قالب‌ریزی تیرچه‌ها

تهیه بلوک‌های سیمانی

برای ساخت بلوک از ملات ماسه سیمان که این ملات از سیمان و ماسته شسته و شن نخودی تشکیل شده و آنگاه ترکیبات ذکر شده را در درون دستگاه میکسر مخصوص این کار ریخته که پس از اختلاط ترکیبات به همراه اضافه کردن درصد تعیین شده آب، مخلوط بدست آمده را با فرغون یا هر وسیله دیگری درون دستگاه بلوک زن ریخته سپس دستگاه مورد نظر نیز با عملیات فشاری توسط دسته مخصوص و  ویبره همزمان اقدام به ساخت بلوک در ردیف‌های چهارتایی می‌کند.

نقشه در اجرای ساختمان‌های بتنی

اصطلاح سازه‌های بتنی به سازه‌هایی اطلاق می‌گردد که در ساختن اجزایی چون تیر و ستون از بتن با هسته آرماتورهای فولادی استفاده می‌شود. کلیه اتصالات سازه‌ها بصورت صلب است و این سازه‌ها به دلیل حجیم بودن اجزا و وزن زیاد سازه و همین طور صلبیت زیاد اتصالات دارای محدودیت ارتفاع می‌باشد و اجرای این سازه‌ها (به دلیل محدودیت اجرای بتن برای بارگذاری پس از ریختن قالب‌ها) مدت زمان بیشتری نسبت به ساختمان‌های فولادی به طول می‌انجامد.      

اجرای سازه‌ای ساختمان‌های بتنی

 • فونداسیون (پی)
 • ستون‌ها
 • تیرها
 • سقف‌ها
 • باکس پله

نقشه در اجرای فونداسیون (پی)

پی ساختمان قسمتی از سازه است که با زمین در تماس است و کلیه نیرو هایی که بر ساختمان وارد می‌شود از طریق ستون‌ها به وسیله اتصالات (در سازه‌های فولادی از طریق  Base plate و در سازه‌های بتنی از طریق اتصال صلب ستون‌ها به فونداسیون، به پی منتقل می‌شود و از فونداسیون به زمین منتقل می‌شود فونداسیون‌ها بسته به نوع کاربری، زمین زیرین و نوع سازه بالایی دارای انواع مختلف است که عبارتند از پی گسترده، پی مرکب، پی منفرد، پی نواری و غیره که نوع پی اجرا شده در اینجا پی گستره است.  اصولا فونداسیون یا پی ساختمان Base یا پایه ساختمان می‌باشد که در اجرای آن تمهیدات خاصی را از نظر آیین‌نامه در نظر می‌گیرند.

فونداسیون

نقشه جهت اجرای آرماتورهای تیرهای اصلی و شمشیری پله

برای اجرای تیرها باید به طور همزمان آرماتورهای شمشیری پله و آرماتورهای تیرهای سازه اجرا شود به این ترتیب که با توجه به نقشه سازه‌ای سطح زیرین قالب‌های تیرها و شمشیری پله را با استفاده از قالب‌های چوبی اجرا می‌شود که کلیه این قالب‌ها توسط جک‌های فلزی یا تیرک‌های چوبی در ارتفاع حفظ می‌شود کلیه این مراحل توسط نجارها اجرا می‌شود.

نقشه در زمینه‌ی نصب  و اجرای تیرچه

بعد از اجرای آرماتورهای تیرها، اقدام به نصب و اجرای تیرچه‌ها می‌رسد در طراحی‌ها برای دهانه‌های کمتر از 5 متر از تیرچه‌های تک استفاده می‌شود و برای دهانه‌های بیش از 5 متر تا 6  متر از تیرچه تک با شناژ مخفی و برای دهانه‌های بیش از 6 متر تا 7 متر از تیرچه تک با دو شناژ مخفی استفاده می‌کنند و برای دهانه‌های بیش از 7 متر  دو حالت است یکی اینکه از تیرچه دوبل استفاده می‌کنند یا اینکه از بلوک‌های 25 سانتیمتری استفاده می‌کنند.

تهیه نقشه تیرجه بلوک

نقشه در زمینه‌ی نصب و اجرای بلوک‌ها    

پس از اجرای تیرچه‌ها اقدام به نصب بلوک‌ها می‌کنند و از آنجایی که بلوک‌ها هیچ‌‌گونه نقش سازه‌ایی ندارند و فقط صرفا برای قاب‌بندی بغل گونه تیرهای  T شکل و همچنین بتن پوششی درجا مورد استفاده قرار می‌گیرند و قسمت زیرین تیرچه برای داشتن سطحی مسطح برای انجام نازک‌کاری و قسمت‌های تیغه‌های داخلی تیرچه به منظور تقویت مقطع مورد تعبیه می‌شود معمولا وزن بلوک‌ها بین 11 تا 17 کیلوگرم می‌باشد و باید هیچ‌گونه بتنی به درون آن نفوذ نکند برای این کار در اطراف هر سقف و در کنار تیر اصلی از بلوک‌هایی استفاده می‌شود که یک طرف آن‌ها را با گچ پوشانده‌اند.

ضوابط آیین نامه بتن ایران در مورد سقف تیرچه بلوک

 • فاصله آزاد بین تیرچه نباید از 750 میلیمتر تجاوز کند. حداقل عرض جان تیرچه نیز مساوی 100 میلیمتر است. نسبت ارتفاع به عرض جان تیرچه نباید از 5 تجاوز نماید .
 • ضخامت قشر بتن روی بلوک‌ها نباید از 50 میلیمتر یا یک دوازدهم فاصله خالص تیرچه‌ها کمتر باشد. در صورتی که مقاومت فشاری بلوک از مقاومت بتن تیرچه کمتر باشد و یا سقف تیرچه بلوک با قالب اجرا گردد، ضخامت حداقل به 50 میلیمتر افزایش می‌یابد.
 • نیروی برشی قابل حمل توسط بتن را می‌توان 10 درصد بزرگتر از نیروی برشی معمول برای تیرها در نظر گرفت.

قالب فایل ورد 41 صفحه با حجم (14.4 MB) (قابل ادیت)
محتوای این فایل شامل:
فصل اول : چگونگی تهیه ی نقشه های ساختمانی
مقدمه
انواع نقشه‌ها
نقشه‌های سازه
مدیریت پروژه
انبار کردن مصالح
برش و خم کردن میل گردها تهیه ی تیرچه و بلوک
تهیه بلوک سیمانی
فصل دوم : اجرای ساختمانهای بتنی
تعریف ساختمانهای بتنی
فونداسیون
اجرای فونداسیون
اجرای ستون
اجرای تیر اصلی و شمشیری پله
سقف تیرچه بلوک نصب و اجرای تیرجه
نصب و اجرای بلوک های سقف
بتن ریزی سقف
آیین نامه

 

موارد مرتبط از سایت هفت برگ

گزارش کارآموزی معماری- شهرداری قسمت اداری

گزارش کارآموزی معماری مراحل صفر تا صد ساخت و اجرا

کارآموزی معماری با موضوع تخریب و ساخت برپایه اسکلت فلزی

کارآموزی معماری بررسی تئوری ساختمانهای فلزی و بتنی

35000 تومان – خرید

محصولات مرتبط

مطالعات موزه فرش

شامل 0 فروش 50000 تومان
معماری رنسانس

پاورپوینت معماری رنسانس

شامل 0 فروش 16000 تومان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

لینک های مفید

جواز های ما

تعداد کاربران 894 عدد
تعداد محصولات 1568 عدد
تعداد نوشته ها 7 عدد