پاورپوینت نورپردازی در معماری و طراحی آن در ساختمان‌ ویژه دانشجویان رشته معماری

سایت تخصصی هفت برگ بهترین مرجع پایان نامه ، آموزش و ارائه دهنده مقالات تخصصی

نورپردازی در معماری (پاورپوینت)

قیمت محصول 11500 تومان

آسان خرید کنید

تضمین کیفیت فایل

پشتیبانی 24 ساعته

11500 تومان – خرید

0 خرید

۰دیدگاه

نورپردازی در معماری

رتبه دادن به محصول

جزییات محصول

در گذشته نورپردازی صرفا مختص به مکان‌های اداری، تجاری، تفریحی و بطور کلی بناهای شاخص بوده است. در صورتی که امروزه مبحث نورپردازی به قدری گسترش یافته که شامل نورپردازی نمای ساختمان مسکونی، تجاری، هتل، محوطه، تالار ، رستوران، نورپردازی بانک،  نورپردازی مراکز خرید و …. می‌گردد. از دید یک طراح و معمار، طراحی نما در روز برای ساختمان بسیار حائز اهمیت است زیرا اولین فضای ارتباط دهنده ساختمان با محیط، نمای ساختمان است اما نورپردازی یک ساختمان در شب مسئله حساس تری می باشد زیرا یک ساختمان بسیار معمولی با نورپردازی اصولی میتواند به یک جاذبه توریستی در شب تبدیل شود و یا یک ساختمان بسیار زیبا  با نورپردازی غیر اصولی به منظره ای هول انگیز در نمای شب.

نور در ساختمان

 اصول و ضوابط نورپردازی

اولین نکته در نورپردازیتوجه به رنگ وشدت نورها می باشد.مسئله دیگر اینست که نور ها نباید به داخل ساختمان بیایند زیرا باعث رنجش ساکنین  آپارتمان می شوند و اما نکته دیگر آنست که منبع نور نباید جز در موارد خاص دیده شود. نورپردازیباید هدفمند باشد و باعث زیبایی هر چه بیشتر بنا شود هماهنگی رنگ نور ها با رنگ متریال های انتخاب شده ، یکی از مهم ترین مواردی است که باید در هنگام برنامه ریزی برای نور پردازی به آن توجه کرد ، همچنین به این نکته نیز باید توجه کرد که کدام جنبه معماری بایستی مورد تاکید قرار گیرد یکی دیگر از ضوابط در مورد طراحی نورپردازی نمای ساختماندر مورد هماهنگی با محیط اطراف و آرایش دیواره های صاف و یکدست در تناسب با ابنیه مجاور می باشد. از سایت هفت برگ برای دانشجویان رشته معماری موضوع گزارش کارآموزی معماری در شهرداری کار با اتوکد و آشنایی با متره قابل دسترس است.

 روش‌های نورپردازی

 • نور پردازی خشن: وقتی بخواهیم عناصر معماری نمای ساختمان را مورد توجه قرار دهیم از نورپردازی خشن استفاده می‌کنیم. نورپردازی خشن باعث میشود بافت‌های کوچک و سطوح و شکل‌های ردیف روی سطح ساختمان مورد توجه بیننده قرار گیرد. اما این اشکال را دارد که نمی‌تواند سطح وسیعی از نمای ساختمان را روشن کند.
 • نور پردازی یکدست: نورپردازی یکدست و نرم، معمولا از یک نقطه در مجاورت نمای ساختمان انجام می شود، که توسط آن می توان نمای ساختمان را بصورتی یک نواخت و در سطح وسیعی روشن کرد.
 • نور پردازی از داخل و بیرون: ساختمان‌ها را می‌توان از داخل هم نورپردازی کرد. در این صورت با استفاده از پنچره‌های موجود در نما و نور آسمان تاب می‌توان عناصر سر در ساختمان و سطح خارجی آن را روشن کرد. خطوط نمای ساختمان مشخص کننده حجم ساختمان است.

اصول نور پردازی فضاهای داخلی ساختمان

در طراحی داخلی، نور پردازی اصل بسیار مهمی است. نور پردازی، سبب بهتر دیده شدن کار خواهد شد. و زیبایی طراحی را دو چندان می‌کند. استفاده از نورهای مخفی، در طراحی داخلی آپارتمان‌ها امروزه بسیار رایج است. ‌‌نورپردازی داخلی ساختمان یکی از مهمترین نکاتی است. که در طراحی داخلی منازل و خانه‌های مسکونی باید به آن دقت نمود.

اصول نورپردازی

معماری و نورپردازی نما

می‌توان به جرأت گفت که مهندسین معمار در حین طراحی نما، تنها به حجم، جنس مواد و طرح نما در روز توجه می‌نماید. عدم توجه کافی به نور پردازی نما باعث شده‌ در شب با احجام مخوف و تاریکی در شهر مواجه می‌شوید. رویکرد به نورپردازی نما باید علاوه بر سلیقه هنری مبتنی بر دانش مهندسی برق نیز باشد. نوپردازی که از برق و خصوصیات نور آگاهی ندارد. نمی‌تواند با ابزار نور به طراحی مشغول شود. به عبار دیگر نورپردازی نما تلفیقی از هنر معماری و دانش مهندسی است. مهم‌ترین نکته‌ای که می‌توان به فعالین نما توصیه نمود، طراحی و تصویب نورپردازی نما پیش از اجرای نما است. نیازمندی‌های برق کشی، فاصله‌گذاری‌ها و جایابی‌های چراغ‌ها در نما، در نحوه اجرای نمت تأثیراتی شگرف دارد. هنر طراحی نور نما، نمایش نور و مخفی نمودن منابع نوری است.

اهداف طراحی نورپردازی‌

 • حداکثر بهره‌وری انرژی و آیین‌نامه‌های مربوطه را رعایت کنید.
 • حین طراحی فضای مسکونی موارد زیر را در نظر بگیرید.
 • ابعاد و فرم محل مورد نظر.
 • نحوه جابجایی افراد در منزل.
 • نحوه استفاده از فضا، معمولاً در یک محل کارهای مختلفی انجام می‌شود که میزان نور متفاوتی لازم دارند.
 • ارتفاع سقف و فرم آن، نور از این سطح منعکس شده و با نور محیطی اتاق در هم آمیخته و آنرا بهبود می‌بخشد.
 • سن و سال افرادی که در منزل زندگی می‌کنند. زمانی که پیرتر می‌شویم. به شدت نور حساستر می‌شویم.
 • رنگ دیوارها، رنگ تیره‌تر نور بیشتری را جذب کرده و میزان نوردهی بالاتری را لازم دارد.

‌فضای داخلی ساختمان با نورهای مخفی خیره کننده

اهمیت نور پردازی‌ها در طراحی دکوراسیون فضاهای داخلی خانه بر هیچ کس پوشیده نیست. نورپردازی‌ها کمک می‌کنند تا دکوراسیون داخلی فضاها زیباتر به نظر بیاید. به کمک نورپردازی‌ها می‌شود فضا را رمانتیک‌تر و زیباتر جلوه داد. حتی با انتخاب نورپردازی درست و مناسب برای دکوراسیون منزل‌، روزهای تاریک و دلگیر به روزهایی روشن و فرح بخش تبدیل می‌شوند.‌

نورهای مخفی در طراحی دکوراسیون داخلی فضاهای خانه

طراحی نور هم یک هنر است و هم یک علم. وقتی برای خانه‌های خود یک طرح نوری جذاب و مناسب ارائه می‌دهید، حس و حالی منحصر به فرد و زیبا به فضای خانه ما اضافه می‌شود. نورپردازی مخفی در موفقیت یک طراحی دکوراسیون داخلی خوب نقش بسیار مهمی بازی می‌کند. اگر این منابع نوری در جای مناسبی کار گذاشته شوند تمام ویژگی‌های مثبت و خاص در فضا می‌درخشند و یا یک عنصر خاص بیش از عناصر دیگر به چشم می‌آید.

اهمیت نورپردازی در فضاهای اداری

در اکثر محیط‌های کاری از عمده‌ترین اهداف اولیه بهره‌وری و بازدهی است. و از شیوه‌های طراحی نور پردازی به عنوان پشتوانه‌ای برای تحقق این اهداف استفاده می‌شود. خوشبختانه گرایش رو به رشدی برای افزایش رضایت کارکنان در بیشتر محیط‌های کاری پدید آمده است. و نورپردازی باید در ایجاد رضایت بصری و روان شناختی محیط مشارکت داشته باشد. کاربرد شیوه‌های نورپردازی تکراری آثار مثبت کمتری از لحاظ بازدهی و رضایت استفاده کنندگان در اکثر فضاهای کاری دارد. برخی اوقات می‌توان از شیوه‌های غیر استاندارد ولی خلاقانه در بسیاری از فضاهای اداری استفاده کرد.

مشخصات فایل:

قالب فایل : پاورپوینت با حجم (569 KB) (قابل ادیت)
تعداد اسلایدها:54
امروزه مبحث نور پردازی به قدری گسترش یافته که شامل نور پردازی نمای ساختمان مسکونی- نور پردازی نمای ساختمان تجاری – نور پردازی هتل – نور پردازی محوطه- نور پردازی تالار – نور پردازی رستوران – نور پردازی بانک – نور پردازی مراکز خرید و …. می گردد. در این فایل اطلاعات کاملی در مورد نور پردازی در معماری آمده است از جمله این اطلاعات شامل : آموزش اصول نور پردازی,  اصول و ضوابط نور پردازی ساختمان چیست؟  استفاده از نور پردازی در ساختمان منوط بر چیست؟  نور پردازی خش، نورپردازی یکدست،  نورپردازی از داخل و بیرون،  اصول نورپردازی فضاهای داخلی ساختمان ,انواع نور پردازی در اتاق غذاخوری, نور پردازی پایین تاب‌,  نور پردازی ملایم‌, نور پردازی در نمای ساختمان ,‌معماری و نور پردازی نما,‌اهداف طراحی نور پردازی‌,‌فضای داخلی ساختمان با نورهای مخفی خیره کننده,حمام‌ها و سرویس‌های بهداشتی,نور مخفی‌هایی در پشت تجهیزات سرویس‌های بهداشتی,اصول نور پردازی در فضاهای اداری,

11500 تومان – خرید

محصولات مرتبط

معماری سبز-همگام با طبیعت

اصول معماری سبز

شامل 0 فروش 30000 تومان

طراحی مجتمع تجاری

شامل 0 فروش 36000 تومان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

لینک های مفید

جواز های ما

تعداد کاربران 881 عدد
تعداد محصولات 1568 عدد
تعداد نوشته ها 7 عدد