خط و نوشتار در پایان نامه مرتبط با رشته گرافیک و هنر همراه با سیر تکاملی خطوط تصویری

سایت تخصصی هفت برگ بهترین مرجع پایان نامه ، آموزش و ارائه دهنده مقالات تخصصی

پایان نامه گرافیک با عنوان خط و نوشتار،خطوط تصویری و پیکتوگراف های نخستین

قیمت محصول 55000 تومان

آسان خرید کنید

تضمین کیفیت فایل

پشتیبانی 24 ساعته

55000 تومان – خرید

0 خرید

۰دیدگاه

خط و نوشتار

رتبه دادن به محصول

جزییات محصول

حدود بیست و دو هزار سال پیش در غارهای لاسکو نخستین تصاویر رسم شد . از آن پس هفده هزار سال طول کشید تا هنر خط و نوشتار، شگفت‌انگیزترین دستاورد انسان‌ها، پدید آمد. اختراع و گسترش خط و نوشتار بیشتر به دلایل دنیوی صورت گرفته است. بشر در طول تاریخ از هزاران سال پیش برای برقراری ارتباط از تصویر استفاده کرده که هر یک بیان کننده‌ی مفاهیمی بوده‌اند و بهترین نوع ارتباط مردمان در طول تاریخ استفاده از شکل تصویری و نوشتار ترسیمی بوده است. سومریان و مصریان از نخستین اقوامی بودند که از تصویر برای نوشتن استفاده کردند. ده‌ها هزار سال طرح گونه‌ها، علامت‌ها و تصاویر به عنوان وسیله ارسال پیام‌های ساده به کار می‌رفت . اگر مجموعه‌ای از علامت‌ها و نمادهای مورد قبول وجود نداشته باشد؛ نمی‌توان افکار و احساسات نویسنده را به روشنی بازنمایی کرد واز خط و نوشتار به معنای واقعی کلمه سخن گفت. از این سایت پایان نامه بررسی تاثیر جنبش مینیمالیسم بر گرافیک محیطی فضاهای داخلی آمریکا از 1960 تا 2015 میلادی  برای دانشجویان رشته هنر و گرافیک قابل دسترس است.

خط و نوشتار

تاریخچه حضور خط و نوشتار

تاریخچه‌ی خط فرایندی دراز مدت، کند و پیچیده است که ماجرایی افسون‌کننده دارد. ماجرایی که از تاریخ خود آدمی جدا‌نشدنی است. سوابق مطمئن و محاسبه‌های گوناگون را نمی توان در سینه حفظ کرد. خط زاییده ضرورت‌های عملی است. نخسین علامت‌های نوشتاری برای ضبط محاسبه‌های مربوط به کشاورزی به کار می‌رفت. یکی از مراحل تکامل خط، خط نگاری تصویری است. بشر مکنونات خاطر خود را در درون غارها و دیوارهای مسکن خود به صورت نقش و نگار به یادبود گذاشته است. به عنوان مثال نقش تبرزین و سپر علامت جنگ بود. مرحله بعد خط نموداری یا (ایدئوگرافی یا مفهوم نگاری) بود که برای هر اسم علامتی تعیین کردند.

خط و نوشتار در اقوام مختلف

نقش صورت اشیا به دلیل دشواری ترسیم متروک و قسمتی از صورت را می‌کشیدند و به تدریج آن قسمت از صورت را مختصر و به علامتی تبدیل کردند که از معنای اصلی خارج و برای معانی مجازی استعمال شد. مثلا سر شیر، بزرگی و تسلط را نشان می‌داد. و سومریان ابتدا بیش از دو هزار نشانه خطی داشتند که به جای دو هزار نشانه اولیه تنها از هشتصد نشانه استفاده می‌شد. بابلیان این نشانه‌ها را تا حدود پانصد و هفتاد نشانه کاهش دادند که دویست تا سیصد نشانه بیشتر مورد استفاده قرار نمی‌گرفت. برخی معتقدند که کاسی‌ها همانند سومریان خط علائمی و نقشی داشتند که از نقش‌های سفالی آغاز و به خط ایدئوگرام می‌رسید.

خط و نوشتار در ایران باستان

براساس گفته باستان‌شناس‌ها قدیمی‌ترین نمونه گل نبشته‌های شبیه به گل‌نبشته چغاآهوان مربوط به اواخر هزاره چهارم پیش از میلاد است که در جنوب بین‌النهرین یافت شده است. الواح گلی نشان از پیدایش و روند تکاملی خط دارند. یک باستان‌شناس درخصوص الواح جدید به‌دست آمده از چغاآهوان به خبرگزاری میراث فرهنگی گفت: لوح به‌دست آمده یکی از مهم‌ترین شاخصه‌های تمدن و معیارگذار پیش از تاریخ به تاریخ خط است. اردشیر جوانمردزاده افزود: قدیمی‌ترین مدارک و نمونه‌های یافت شده را که می‌توان به آغاز و پیدایش خط نسبت داد که مربوط به توکن‌ها یا اشیای گلی شمارشی دوره نوسنگی است. این اشیا که در سراسر خاورمیانه و خاور نزدیک پراکنده‌اند. و در محوطه‌های نوسنگی ایران هم به‌دست آمده‌اند. وی گفت: نمونه‌های آغازین تابلت‌های گلی را می‌توان به دوران عبید چهار در بین النهرین (نیمه دوم هزاره پنج پیش از میلاد) نسبت داد.

 

سیر تکاملی خط و نوشتار و خطوط تصویری

بالشتک‌ها نشان از پیدایش و روند تکاملی خط دارد. به‌نظر می‌رسد یکی از قدیمی‌ترین نمونه‌های مدارک آغاز نوشتار در ایران و از منطقه شوشان بزرگ به‌دست آمده‌است.   این باستان‌شناس با اعتقاد بر اینکه قدیمی‌ترین مدارک و نمونه‌های یافت شده را که می‌توان به آغاز و پیدایش خط نسبت داد مربوط به توکن‌ها یا اشیاء گلی شمارشی دوره نوسنگی می‌شود. این اشیاء که در سراسر خاورمیانه و خاور نزدیک پراکنده‌اند، در محوطه‌های نوسنگی ایران هم به دست آمده‌اند. نمونه‌ی پیشرفته این توکن‌ها که بیانگر آغاز خط هستند، تابلت‌ها (Tablet)  بالشتک‌های گلی هستند که از جنوب بین‌النهرین و شوشان کشف و معرفی شده‌اند.

 

خطوط رایج در ایران باستان

  • خط ایلامی
  • خط آشوری
  • خط چغابنوت
  • خط فینیقی
  • خط جمدت نصر
  • خط سومری

 

روش های محاسبه-اسناد لغوی

یکی از خصوصیات قابل ملاحظهء تمدن سومریان، استفاده از یک روش متریک شصت  تایی بوده که شواهد آن هم در اوروک و هم در جمدت نصر فراوان است. محاسبات بر مبنای عدد 60  عملی‌ترین مبنای ریاضی است چون این رقم دقیقا قابل تقسیم به اعداد 30،20،15،10،6،5،4،3،2، می‌باشد. بنابراین،برای تقسیمات جزء زمیت بسیار با ارزش بوده است. قابل توجه است که دوش به دوش مبنای عدد 60، روش اعشاری نیز بکار برده می‌شده است. پایه بنا معبد قدیمی سومریان که به خط میخی قدیم در حدود 2600 سال قبل از میلاد می‌باشد.

 

خط تصویری چین باستان (کاسه سنگ پشت)

تصویر‌نگاری به سرعت تحت نظم و قاعده در‌آمد. با این حال بعضی آثار عناصر اولیه این خط تصویری که در خط چینی امروزی دیده می‌شود؛ جنبه شاعرانه‌ای به آن می‌دهد و بویژه در بعضی علایم ترکیبی مشهود است. مثلاً اضافه کردن علامت تصویری اژدها به علامت « گوش » به معنی «ناشنوا » است. ماهیت واقعی زبان چینی در این است که یک صوت معین ممکن است بسته به طرز نوشتن آن چند معنی را برساند . معمولاً هر حرفی با کلیدی همراه است که معنی بنیادی را به دست می‌دهد؛ به اضافه یک عنصر آوایی که راهنمایی برای تلفظ است .

خط و نوشتار

خط میخی (سومری= ترکی باستان)

خط گؤک ترک (الفبای اورخون) این خط نیز از خطوط ویژه ایست که توسط ترکان اختراع و استفاده گردیده است. (گؤک تورکها = ترکان آسمانی) نخسیتین نمونه این خط عبارت است از یک سینی نقره‌ای کشف شده در اولان باتور (2500 ساله) و همچنین ده‌ها کتیبه سنگی در یئنی سئی (حدود قرن ششم میلادی) که و . تامسن  مستشرق معروف این خط را مورد مطالعه قرار داد. این خط دارای 37 حرف بوده است و آن‌را از اختراعات ترکان آلتای می‌دانند. این خط در حدود 1000 سال در بین ترکان رواج داشته است.

اهمیت خط میخی

آنچه درباره این خط حائز اهمیت است زیباییها و هنر بکار رفته در آن است. حروف صدادار به زیبایی در آن بکار رفته است و تقارن حروف صداداری چون O , U با Ü و Ö کاملا رعایت شده است. اصول نگارش در این خط به شدت رعایت شده است و برخی از این حروف (M – I – X – D) در الفبای امروز لاتین بکار رفته اند. (البته با تغییر در صدا) نکته ی مهمتر و باریکتر از مو نیز وجود دارد و آن نگارش و کاربرد این خط در حاشیه بافته ای ترکان (چون گلیم – برخی جاجیم‌های خاص و حتی جوراب‌ها) می باشد. که نمونه هایی از این فرش‌ها در آزربایجان موجود است . ترکان از این خط در سده 8 قبل از میلاد استفاده نمودند .

بررسی پیدایش خط و نوشتار در ایران

ایران از حدود هزاره چهارم قبل از میلاد و قبل از آن صاحب خط بوده است. البته هنوز اسناد وکتیبه‌هایی مانده است که دست باستان‌شناسان  نرسیده  و یا قادر به خواندن آنها نشده‌اند.  آنچه تا کنون به دست آمده نشان می‌دهد که ایران از خود دارای خط مستقلی که خود مخترع و مبتکر آن باشد نبوده است.  خوشبختانه بنا به هر دلیل مردم باستان علاقه زیادی به شرح اقدامات خود روی صخره‌ها و سنگ‌ها داشته‌اند و ما از این طریق می‌توانیم به نوع خط و اقدامات آن‌ها و اوضاع سیاسی و اجتماعی مردم و کشورها در آن دوره‌ها پی‌ ببریم.

 

بررسی پیدایش خط و نوشتار در جهان

در حوالی سده هشتم ق.م که هیروگلیف هنوز در مصر رایج بود و خط الفبایی از دویست سال بیشتر در ساحل فلسطین به کار می‌رفت. در یونان  زبان کاملاً متفاوتی متدوال بود که با هیچ کدام از الفباهای موجود قابل نوشتن نبود. از دیگر خطوط، خط هیروگلیف مصری است. نکته جالب اینکه مصریان باستان در نوشتار هیروگلیف مثل خط فارسی, کلمات را بدون صدا می‌نوشتند اما با صدا تلفظ می‌کردند. از دیگر تمدن‌ها اتروسک‌ها بود که خالق غنی‌ترین تمدن باستانی بودند. در آثار باشکوه خود نقاشی‌های دیواری و مجسمه‌های بسیار زیبا و پیچیده‌ای به جای گذاشته‌اند.

 

 

گرافیک درمانی با استفاده از ارزشهای محتوایی نور و رنگ در محیط جامعه معاصر ایران (پایان نامه) و تحلیل فرم در هنر مفهومی و ارتباط آن با گرافیک محیطی (پایان نامه) برای دانشجویان رشته هنر و گرافیک از سایت هفت برگ قابل دسترس است.

قالب فایل ورد با 52 صفحه با حجم (5.3 MB) (قابل ادیت)
محتوای این فایل شامل:
مقدمه
ایران باستان
خط تصویری ماقبل عیلامی
آرتای باستان
مقایسه سفالینه های ماقبل تاریخ با سنگ نگاره های تیمره
خطوط هندسی عیلامی
کاوش شوش
شوش (الف ، ب ،ج )
سومری
چغابنوت
اوروک
اختراع خط در جمدت نصر
روش های محاسبه- اسناد لغوی
مصر باستان
چین باستان
خط میخی ( سومری – ترکی باستان )
گوتی
فینیقی
آرامی
خطوط عربی
خطوط یونان باستان
اتروسک
آشوری
معمای خط سند
روستای ناهوک
هیروگلیف مصر باستان
خطوط اولیه مصر باستان
دیگر خطوط مصر باستان
واژه های متفاوت در مصر
کتاب مردگان در مصر باستان
نتیجه گیری

55000 تومان – خرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

لینک های مفید

جواز های ما

تعداد کاربران 269 عدد
تعداد محصولات 1130 عدد
تعداد نوشته ها 7 عدد