صنعت توریسم و گردشگری در پایانه نامه ویژه دانشجویان رشته معماری

سایت تخصصی هفت برگ بهترین مرجع پایان نامه ، آموزش و ارائه دهنده مقالات تخصصی

پایان نامه(مطالعات) رشته معماری با عنوان توسعه صنعت توریسم و گردشگری

قیمت محصول 45000 تومان

آسان خرید کنید

تضمین کیفیت فایل

پشتیبانی 24 ساعته

45000 تومان – خرید

0 خرید

۰دیدگاه

صنعت توریسم و گردشگری

رتبه دادن به محصول

جزییات محصول

توسعه صنعت توریسم و گردشگری در سطح جهان به عنوان صنعتی که جایگاه کنونی آن از نظر درآمد جهانی، (بعد از نفت و ماشین‌سازی) سوم می‌باشد و پیش‌بینی می‌شود که تا سال آینده به رتبه اول در این زمینه ترقی یابد. از طرفی وجود امکانات و جاذبه‌های توریستی فراوان در کشور ایران (جاذبه‌های تاریخی، طبیعی، فرهنگی و …) به‌طوری‌که ازلحاظ امکانات بالقوه جزو ده کشور اول جهان محسوب می‌شود درحالی‌که از جنبه استفاده از این مواهب در رده هفتادم و سهمش از این درآمد جهانی کمتر از یک درصد است. در طرح حاضر سعی شده است با توجه به پتانسیل‌های استان کرمان و بخش ماهان درزمینه ی صنعت توریسم و گردشگری و ضعف‌های موجود در این زمینه و همچنین نقش این صنعت در توسعه اقتصادی و فرهنگی گامی مؤثر برداشته شود.

صنعت توریسم و گردشگری

توریسم امروزه بـه عنوان یـک صنعت و یک امـر سودآور در تمـام زمینه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی بشمار می‌آید و دولت‌ها در برنامه‌های توسعه، توجه خاصی به آن می‌نمایند، امری که تابه‌حال در کشور مــا به‌طور خیلی جدی جا نیفتاده و با فراز نشیب‌های بسیاری درگیر است. نقش و اهمیت توریسم در زمینه تربیت روانی و فکری و همچنین اهمیت توریسم بـه عنوان یک صنعت درآمدزا برای دولت و مردم بومی هر بخش از کشور بر کسی پوشیده نیست.

 

نقش صنعت توریسم و گردشگری

جهانگردی بــا پدید آوردن تفاهـم متقابل میان ملت‌ها بــه پیشبرد و استقرار صلــح جهانی کمک‌های شایسته‌ای می‌کند. صنعت گردشگری از دو طریـق مستقیم و غیرمستقیم اشتغال ایجاد می‌کند زیـرا صنعت توریسم یک صنعت خدماتی محسوب می‌شود و می‌تواند مشاغل گوناگونی در بازارهای کار عرضه کند، در این صنعت خدماتی نیروی انسانی بیش از هر بخش دیگری اهمیت می‌یابد به‌موازات افزایش توریست‌ها، نیاز به نیروی انسانی بالا می‌رود و این به‌ویژه در کشورهای درحال‌ توسعه مهم به نظر می‌رسد و تا حدودی می‌تواند مشکل بیکاری را در ایـن جوامع برطرف کند در ضمن جهانگردی و توریسم را در جهان به عنوان یک صنعت بدون آلودگی و دود شناخته‌اند.

 

الزام وجود اماکان گردشگری

در برنامه‌ریزی جهانگردی ضروری است که مکان‌هایی برای گردهم آمدن جهانگردان پیش‌بینی و فراهم شود تا این نیاز مرتفع شود. بسیاری از استراحتگاه‌های ساحلی در مناطق مدیترانه‌ای در ابتدا دهکده‌های ماهیگیری بودند. مرکز آن روستاهای قدیمی شاید با چند ساختمان، یک میدان، رستوران‌ها و گردشگاهی در اطراف یک لنگرگاه، هم‌اکنون اساس این استراحتگاه جدید را تشکیل می‌دهند. عصرها در غروب آفتاب همه در این مکان گردهم می‌آیند. مردم قدم می‌زنند، صحبت می‌کنند، می‌نوشند، و از شلوغی و محیط جذاب و رنگارنگ منطقه لذت می‌برند. مردم به دنبال مردم هستند. اقامتگاه و استراحتگاه‌های جدید، نیازمند مکان‌های گردهمایی برای تأمین این هدف مهم هستند، این مفهومی است که اول بار، به‌وسیله خوآن فوسترلارو مطرح شد.

اهداف صنعت توریسم و گردشگری

 • حرکت به‌سوی کسب جایگاه واقعی ایران و کرمان در زمینه توسعه توریسم
 • رهایی از اقتصاد تک‌محصول و استفاده از ظرفیت‌های اقتصادی این صنعت
 • به وجود آوردن امکانات رفاهی برای جهانگردان
 • پرداختن به مسئله اوقات فراغت و رسیدن به زندگی اجتماعی و همچنین انسان سالم
 • ایجاد تسهیلات تفریحی، فراغتی برای شهروندان
 • ایجاد اقامتگاه‌های موقت جهت مسافران
 • تشویق و گسترش صنعت جهانگردی و تبادلات تجاری
 • احداث مراکز عام‌المنفعه همانند درمانگاه، مراکز اقامتی و پذیرایی، سقاخانه‌ها و آب‌انبارها و همچنین کمک به در راه ماندگان و آسیب دیدگان از سفر
 • حفظ تاریخچه جهانگردی از طریق بیان و نقل خصوصیات ملل مختلف، آثار هنری، معرفی صنایع و نحوه‌ی زندگی آنها به صورت سینه‌به‌سینه به نسل‌های بعدی است.
 • این آثار مکتوب و به‌جامانده به شناخت تاریخ، جغرافیای مکانی و شرایط زندگی حکومتی گذشتگان کمک می‌کند.

 

تاریخچه صنعت توریسم و گردشگری (جهانگردی) در جهان

مردم در تمدن‌های ماقبل تاریخ فقط برای به دست آوردن غذا و دوری از خطر و یا نقل‌مکان به مناطقی که دارای آب و هوایی بهتر بود، اقدام به سفر می‌کردند. در دوره‌های بعد، انگیزه تجارت و تبادل کالا به علل فوق اضافه شد. با گسترش امپراطوری­های باستان، مسافرت‌های رسمی دولتی، که حاصل از اعزام نمایندگان حکام به مکان‌های دوردست، جهت جنگ‌ها و یا دریافت مخارج و مالیات بود، نیز شروع گردید. در دوره حکومت خانواده‌های سلطنتی در مصر، مسافرت با قصد تجارت و تفریح انجام می‌شد. یونانیان باستان، با ضرب سکه و جایگزین شدن آن به‌جای کالا، برای پرداخت توسط مسافران در ازای کالا و خدمات موردنیاز و درنتیجه گسترش زبان یونانی در سراسر حوزه مدیترانه به عنوان زبان ارتباطی واحد، فعالیت قابل‌توجهی در گسترش مسافرت و جهانگردی می‌نمودند.

 

تاریخچه صنعت توریسم و گردشگری (جهانگردی) در ایران

مساله جهانگردی در ایران با نگرش جدید از سال 1317، موردتوجه و برای اولین بار در وزارت کشور اداره‌ای تحت عنوان “امور جهانگردی” سازمان یافت و آغاز فعالیت کرد. در سال 1320، این اداره به “شورای عالی جهانگردی” تغییر نام داد و در سا ل 1342 “سازمان جلب سیاحان” تصویب و کار خود را شروع نمود. در سا ل 1353، سازمان مذکور با سازمان اطلاعات وقت ادغام و وزارتی تحت عنوان ” وزارت اطلاعات و جهانگردی ” تأسیس گردید. اکنون نیز سازمان ایران‌گردی و جهانگردی زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد، به امور مربوط به جهانگردی می‌پردازد. جهانگردانی که امروزه به ایران سفر می‌کنند با افرادی که در گذشته می‌آمدند تفاوت دارند. جهانگردان امروزی معمولاً علاقه‌مند به تبادلات فرهنگی بوده، مجذوب آثار هنری و فرهنگی و آداب‌ورسوم ما ایرانیان می‌شوند، چراکه محبت و دوستی را در مردم ما مشاهده می‌کنند.

 

انواع تعریف از جهانگردی

«جهانگردی مجموعه فعالیت‌های افرادی که به مکان‌هایی خارج از محل زندگی و کار خود به قصد تفریح، استراحت و امور دیگر مسافرت می‌کنند و بیش از یک سال متوالی در آنجا نمی‌مانند»

تعریف جهانگردی از دیدگاه اقتصادی

«جهانگردی عبارت است از بررسی عرضه و تقاضا در زمینه امکانات اقامتی، پذیرایی و خدمات جانبی برای کسانی که خارج از منزل خود به سر می‌برند، همچنین بررسی الگوهای هزینه و ایجاد شغل که از آن ناشی می‌شود».

تعریف جهانگردی از دید فنی

جهانگردی عبارت است از اقامت خارج از منزل برای مدت یک شب یا بیشتر با هدف گذراندن تعطیلات، بازدید دوستان و اقوام، شرکت در همایش‌های تجاری از قبیل تحصیل شبانه‌روزی یا استخدام «نیمه دائم»

جهانگردی به عنوان عامل روان‌شناختی

جهانگردی، ابزاری است که مردم به‌وسیله آن در زمان فراغت از فشارهای شغلی و الگوها روزمره زندگی در منزل، با تجربه وضعیت‌ها و مکان‌های تازه، منافع روان‌شناختی کسب می‌کنند.

جهانگردی از دیدگاه کل‌نگر

سفرکنندگان در روز از شهرهای مختلف، تماشاگران نمایش که شب‌ها از لندن می‌آیند. مسافران قطار از تمام نقاط جهان شرکت‌کنندگان در کنفرانس‌ها

انواع توریسم

 • توریسم فرهنگی
 • توریسم طبیعی
 • توریسم تجاری
 • توریسم مذهبی
 • توریسم ورزشی
 • اکوتوریسم (جهانگردی بوم‌شناختی)

 

انواع جهانگردی در صنعت توریسم و گردشگری

 • جهانگردی روستایی: گروه‌های کوچکی از جهانگردان، در روستاهای سنتی و غالباً دورافتاده یا در نزدیکی آنها اقامت می‌کنند و درباره زندگی روستایی و محیط محلی شناخت پیدا می‌کنند.
 • جهانگردی مزرعه‌ای یا کشاورزی: جهانگردان در خانواده‌های مزرعی نشین اقامت پیداکرده و درباره فعالیت مزرعه‌ای دانش کسب می‌کنند.
 • گردش‌های راهپیمایی و دوچرخه‌سواری: جهانگردانی که با پای پیاده یا به‌وسیله دوچرخه مسافرت و در مسافرت و در مهمانخانه‌ها و منازل شخصی اقامت می‌کنند و با مردم محلی آشنا می‌شوند تا از فرهنگ و محیط آنها آگاهی پیدا کنند.
 • جهانگردی بوم‌شناختی (اکوتوریسم): جهانگردانی که در مناطق طبیعی همراه با راهنماهای محلی پیاده‌روی یا قایق‌سواری می‌کنند و راهنمایان به آنان درباره گیاهان و جانوران و محیط‌ زیست توضیح می‌دهند.
 • جهانگردی نوستالژیک: این نوع جهانگردی مرتبط با اشخاصی است که از جاهایی دیدن می‌کنند که قبلاً در آنجا فعالیتی داشته‌اند.
 • جهانگردی مذهبی: مسافران زائران به اماکن مهم مذهبی.

 

تعریف تفریح و تفرج در در صنعت توریسم و گردشگری

تفریح ازنظر اقتصادی عبارتست از هرگونه فعالیت یا عدم فعالیتی که با قصد قبلی و با میل و رغبت در اوقات فراغت انجام می‌گیرد؛ بنابراین، تفریح یک تجربه احساسی و لذت‌بخش است که با تمایل افراد در هنگام فراغت به آنها دست می‌دهد؛ به‌عبارت‌دیگر هنگامی‌که کوچک‌ترین احساسی را اجبار در فعالیت یا عدم فعالیت در زمان فراغت وجود نداشته باشد. به‌طورقطع و مسلم این حالت را می‌توان تفریح نامید. باید گفت تفرج شامل کلیه تفریحاتی است که در خارج از محیط‌های بسته و محدود انجام می‌گیرد.

 

تعریف فعالیت‌های تفریحی در در صنعت توریسم و گردشگری

فعالیت‌های تفریحی به آن دسته از فعالیت‌ها گفته می‌شود که جزئی از تفرج محسوب می‌شوند. فعالیت‌های تفریحی یا جنبه رسمی دارند، نظیر بازی‌ها و سرگرمی‌های ویژه، یا جنبه‌ی غیررسمی دارند نظیر پیک‌نیک (خورگشت)، راه‌پیمایی، کوهنوردی، ماهیگیری، مسافرت و اختیاری بودن، نبودن اجبار، غیررسمی بودن، از روی طیب خاطر انجام دادن و رغبت کامل از ویژگی‌های این‌گونه فعالیت‌ها است.

 

تعریف اوقات فراغت در در صنعت توریسم و گردشگری

به مجموعه فعالیت‌هایی که در زمان مشخص جهت بهره‌وری از زندگی انجام داده می شود.

این فعالیت‌ها به چند دسته تقسیم می‌شوند:

 • اضافه‌کار: کامل با اوقات فراغت
 • کارهای مربوط به منزل: کلاً خانه‌داری
 • کارهای مربوط به احتیاجات زیستی، بهداشت، تغذیه و خواب

مفهوم صنعت توریسم و گردشگری از دیدگاه سیاست و جامعه شناسی

سیاحت و سلامت

جهانگردی با پدید ‌‌‌‌آوردن تفاهم متقابل میان ملت‌ها به پیشبرد و استقرار صلح جهانی کمک‌های شایسته‌ای می‌کند. البته، باید بدانیم که روابط بین‌المللی در دنیای امـروز بسیار پیچیده‌تر است که به عهده یک عامل بتوان گذارد.

سیاحت و اقتصاد

جهانگردی به‌عنوان یک عامل اقتصادی عمده و بسیار مؤثر در سال‌ها اخیر موردتوجه فراوان قرار گرفته و در حقیقت جهانگردی به نحوی صادرات نامرئی کالاها و خدمات است؛ و از همین جهت می‌توان در توسعـه اقتصادی کشورهای درحال‌توسعه نقش مؤثری داشته باشد.

سیاحت و فراغت

اگر کارهای یکنواخت در سازمان‌های صنعتی و اداری و حتی کارهــای فکــــری در سازمان‌های پژوهشی و آموزشی، درزمان طولانی و بی‌وقفه ادامه یابند توانایی‌های روانـــــی و عاطفی انسان را کاهش می‌دهند و بــر شخصیت طبیعی و اصیــل او خدشـه وارد می‌آورند. بهره‌گیری از زمان‌های فراغت این آسیب‌های احتمالی را از بیـــن می‌برد.

جهانگردی داخلی و بین‌المللی

جهانگردی داخلی به کلیه مسافرت‌هایی اطلاق می‌گردد که در چهارچوب تعریف جهانگردی در داخل کشور صورت می‌گیرد به‌عبارت‌دیگر فعالیت‌های مربوط بــه جهانگرد داخلی دارای حدود جغرافیای مشخصی است. در‌حالی‌که جهانگردی بین‌المللی ازنقطه‌نظر جغرافیای هیچ‌گونه محدودیتی را نمی‌شناسند. جهانگردی داخلی درنتیجه تأثیر عوامل مختلف: اولاً دارای حجم مطلقی به‌مراتب بیش از جهانگردی بین‌المللی است، زیرا جهانگردی بین‌المللی از طرفی مستلزم صرف هزینه نسبتاً بیشتر و مدت‌زمان طولانی‌تر می‌باشد و از طرف دیگر، اغلب کشورها برای محدود کردن مسافرت اتبــاع خود بــه کشورهای خارج و تجدید خروج ارزهای خـارجی خــویش، مبادرت به وضع و اجرای مقررات و قوانین خاصی از قبیل تعیین حداکثر میزان خرید ارز خارجی برای هرکدام از اتباع کشور و یا وصول عوارض مختلف گذرنامه و غیره می‌نمایند، درحالی‌که تمام کشورها با تهیه و اجرای برنامه‌های مختلف تبلیغاتی و فراهم آوردن تسهیلات لازم برای جهانگردان داخلی، افراد کشور را تشویق به مسافرت در داخل مملکت می‌نمایند.

 

عوامل بازدارنده فرهنگی صنعت توریسم و گردشگری در ایران

توریست در ذهن برخی از ایرانیان مسن، مترادف با هیپی‌های ولگرد و کثیفی است کــه از کشورهای اروپایی و آمریکایی به ایران می‌آمدند و ظاهراً به دنبال هویت گمشده خویش در عرفان شرقی می‌گشتند. یکی از عوامل بازدارنده و مهم گسترش صنعت توریسم در ایران همان عملکرد منفی «توریست‌های» زمان ستم‌شاهی است که اثرات مخربی را در اذهان مردم گذاشته است. صاحب‌نظران براین اعتقادند که با هدایت، کنترل و سادگی می‌توان سیاحانی را که به ایران می‌آیند در جهت صحیح راهنمای کرد. توریسم می‌تواند درآمدی چندین برابر درآمد نفت داشته باشد و ثانیاً همه توریست‌ها دنیا عیاش و جاسوس نیستند. توریست‌های حرفه‌ای عموماً افرادی مسن، مبادی‌آداب و مراعات‌کننده شئون اجتماعی کشور هستند که به آنجا سفر می‌کنند. بنابراین مسائلی نظیر بی‌حجابی، صرف مشروبات الکی فحشا و جاسوسی که آزاردهنده است نه‌تنها وجود ندارد بلکه قابل‌کنترل و هدایت هم هست.

 

نیم‌رخ بازار اکوتوریسم

برآوردهای TES (جامعه اکوتوریسم) نشان می‌دهد طبیعت گردان بسته به انگیزه خود دو گروه سنتی را شامل می‌شوند. گروهی از طبیعت‌گردی به دنبال ماجراجوئی دیدار از سرزمین‌های بکر و نیز توریسم ورزشی هستند اغلب در مقطع سنی کمتر از 40 سال بوده و پیشینه شمار آنها در محدوده سنتی 19 تا 35 سال قرار دارد؛ اما گروهی که با هدف لذت بردن از طبیعت و دیدار از حیات‌وحش و … به اکوتوریسم می‌پردازند در محدوده سنتی 35 تا 54 قرار دارند. اکوتوریست‌ها ترکیب جنسی خاصی ندارند و اغلب نسبت جنسی آنها 50 به 50 است (اما قاعدتاً انتظار می‌رود با توجه به برخی محدودیت‌ها که برای طبیعت گردان زن در ایران وجود دارد این نسبت تا حدودی به نفع مردان تغییر کند). بررسی‌هایTES همچنین بیانگر آن است که بیش از 80 درصد طبیعت گردان بین‌المللی دارای تحصیلات عالیه هستند.

 

سه گروه طبیعت گردان

 • بیابان‌گردان
 • علاقه‌مندان به دیدار از حیات‌وحش
 • علاقه‌مندان به سفرهای گروهی با درشکه، اسب و یا دوچرخه

 

دلایل افت صنعت توریسم و گردشگری بعد از انقلاب

الف) عوامل بیرونی

 • مشخص و مصوب نبودن اهداف و سایت‌های جهانگردی
 • تبلیغات استکبار جهانی به‌منظور مخدوش نمودن چهره انقلاب اسلامی و ایجاد مشکلات سیاسی و اجتماعی در سطح بین‌المللی برای به انزوا کشیدن جمهوری اسلامی
 • عدم تطبیق و هماهنگی جهانگردان برخی از کشورها با فرهنگ اسلامی
 • کمبود امکانات مالی برای توسعه و تجهیز تأسیسات موردنیاز صنعت جهانگردی
 • عدم هماهنگی و همکاری میان سازمان‌ها و نهادهای مرتبط با این مسئله
 • بی‌ثباتی قیمت‌ها، تورم و چندگانگی قیمت‌ها

ب) عوامل درونی

 • کمبود نیروی انسانی متخصص به لحاظ خروج این دسته کارکنان از این بخش
 • کمبود تأسیسات اقامتی برای پذیرایی از گردشگران داخلی و خارجی
 • فقدان نیروی کارآمد متخصص و با تجربه در سطح مدیریت و راهبرد صنعت ایران‌گردی و جهانگردی.

 

نقش صنعت توریسم و گردشگری در اشتغال زایی

صنعت توریسم در سطح جهانی برای بیش از دویست میلیون نفر شغل ایجاد کرده و حدود 11 درصد از کل اشتغال جهانی را به خود اختصاص داده و بدیهی است که با توسعه این صنعت، آمارهای مذکور نیز افزایش خواهند یافت. اکنون گردشگری به عنوان یک صنعت درآمدزا و رونق دهنده چرخ‌های اقتصادی کشور، نقش مهمی در ارتباط بین ملل و اقوام در جهان دارد. به‌این‌ترتیب باید پذیرفت که جهانگردی و ایران‌گردی یک تهدید نبوده و جهانگردان نیز تهدید نیستند، بلکه فرصت‌اند. امروزه برخی کارشناسان توجه به دیگر بخش‌های درآمدزا نظیر صنعت گردشگری را ضروری می‌دانند و بر این باورند که با تداوم سیاست تنش‌زدایی در روابط خارجی و کاهش حساسیت‌های بین‌المللی نسبت به سیاست‌های خارجی ایران، می‌توان با ایجاد زمینه مساعد برای جلب گردشگران کمک کرد.

 

سیاست کلی جمهوری اسلامی در مورد صنعت توریسم و گردشگری

بعد از انقلاب، جریانات مهم باید از طرز تفکر اسلامی مطابقت می کرد ازاین‌رو در مقابل صافی‌های انقلاب هدف خود را هماهنگ با سایر ابعاد مختلف انقلاب اسلامی تغییر داد.  از این رو از جهانگردی و یا ایران‌گردی وسیله‌ای برای توجیه اهداف انقلاب اسلامی ارائه نمود که ارتباط با اقوام و ملل مختلف، معرفی انقلاب و جمهوری اسلامی و جهانیان، نشان دادن ثبات جمهوری اسلامی، بهبود و گسترش روابط سیاسی در سایه گسترش جهانگردی و ایران‌گردی، گسترش مبادلات علمی، فرهنگی و اقتصادی از آن جمله‌اند. همسوی با اهداف سیاسی جمهوری اسلامی ایران در چارچوب اصول ارزشی خود ناگزیر از دنبال کردن اهداف جهانگردی و ایران‌گردی در ارتباط با مسائل اقتصادی بوده و در ایران خواستار معرفی جاذبه‌های طبیعی و تاریخی، رشد صنایع‌دستی، توسعه هواپیمایی و حمل‌ونقل زمینی، رونق بخشیدن به امور واحدهای اقامتی و پذیرائی و افزایش درآمد ارزی شد.

 

مشکلات توسعه صنعت توریسم و گردشگری و راه‌حل‌های پیشنهادی

مشکلات

 • ضعف شبکه ارتباطات و راه‌ها
 • نارسائی‌های اقامت
 • کمبود راهنمایان توریستی

ارائه راه‌حل

 • ایجاد شاهراه‌ها و راه‌های صحیح و سالم در محور مراکز توریستی و ازدیاد فرودگاه‌های بین‌المللی.
 • توسعه و تکمیل تأسیسات مخابراتی هماهنگ با نیازهای مخابراتی جهانگردان.
 • فراهم آوردن تسهیلات و امکانات فراوان و ارزان و دادن امتیازات مانند حذف تشریفات و مقررات زائد گمرکی مربوط به مسافرت جهانگردان، خوش‌رفتاری مأمورین مرزی با جهانگردان.
 • توسعه و تکمیل موزه‌ها و نمایشگاه‌هایی از صنایع ظریفه و هنرهای ملی.
 • توسعه وسایل سرگرمی و اماکن تفریحی در مراکز توریستی.
 • ایجاد مدارس عالی جهانگردی جهت راهنمایی توریست‌ها در اماکن تاریخی و توریستی و دارا بودن حداقل تعلیم یکی از زبان‌های خارجی
 • نظارت مستمر بر قیمت کالا و خدمات موردنیاز سیاحان اعم از داخلی و یا خارجی تا عامل اجحاف و گرانی موجب نقصان احتمالی مسافران در آینده نگردد.

 

جاذبه‌های طبیعی در ایران

 • آب‌وهوا
 • دریا
 • شکار صید و ماهی
 • جنگل‌ها
 • دریاچه‌ها
 • غاره
 • آب‌های معدنی
 • کوهنوری
 • اسکی
 • دشت‌های ایران

 

انواع فضاهای اقامتی در صنعت توریسم و گردشگری

خورگشت

خورگشت (پیک‌نیک) به استراحت و تفریح جمع دوستانه یا خانوادگی گفته می‌شود که مدت‌زمان آن از یک روز کمتر و اقامت شبانه را در پی نداشته باشد. مردمی که برای خورگشت می‌آیند، برخی دوست دارند چنددقیقه‌ای بیاسایند، احتمالاً غذایی بخورند که یا از قبل آماده بوده یا در محل آماده می‌کنند. با اینکه چای و قهوه‌ای بنوشند و گوشتی کباب کنند و برخی فقط نیمکتی برای نشستن می‌خواهند تا زمانی دور از دیگران به سر برند.

کمپینگ

به‌طورکلی کمپینگ به محلی اطلاق می‌شود که گروهی از مردم به صورت انفرادی، جمعی یا خانوادگی مدت محدودی را که بیشتر از 24 ساعت است در آنجا می گذرانند.

انواع کمپینگ

کممپینگ‌های تک خانواری یا کاروانی: مخصوص کسانی که با کاروان به این سایت می‌آیند تا آن‌هایی که علاقه‌مند به‌تنهایی و به‌دوراز جمعیت، چند روز خود را بگذرانند.

کممپینگ‌های گروهی و جمعی: این گروه‌ها ماشین‌های خود را کنار خیابان دسترسی، پارک نموده و همراه سایر گروه‌ها یا خانوارها در دامنه تپه پراکنده می‌شوند. این افراد علاقه‌مندند در جاهای شلوغ و با بقیه جمعیت به سر برند.

کمپینگ کلبه‌ای: برای آنان که کاروان یا چادرها همراه ندارند. این گروه ماشین‌هایشان را کنار کلبه پارک نموده و از کلبه برای اقامت شبانه استفاده می‌کنند کلبه‌ها شامل یک اتاقک از 4 مترمربع تا 10 مترمربع می‌باشند و دارای هیچ‌گونه تجهیزات دیگر نیستند.

هتل

مسافران برای اقامت چند شب (مدتی بیشتر از اوقات در کمپ)، احتیاج به فضاهایی با امکانات اولیه دارند، متل‌ها چنین فضاها و امکاناتی را فراهم می‌کنند. یک اتاقک متل در حدود 25 مترمربع سطح داشته که شامل فضاهایی برای خواب،‌ آشپزخانه و سرویس بهداشتی می‌باشد.

استاندارد و ضوابط فضاها در صنعت توریسم و گردشگری

ضوابط و استانداردها فضاهایمعرفیشده در برنامه فیزیکیو همچنین معیارها و شاخص‌ها طراحیاز مواردیهستند که در این بخش بررسیمی‌شوند. با توجه به اینکه طراحیمجموعه گردشگریدر حیطه معماریمنظر است، آشناییبا شاخص‌های خاصیکه در محدوده پروژه طراحیاست به صورت دقیق از نیازهایاصلیمی‌باشد .همچنین ضوابط طراحیفضایسبز و پوشش گیاهیو سایز شاخص‌های طراحیمنظر و استانداردها و معیارهایطراحیهتل نیز از مواردیاست که به آن اشاره شده است.

 

مطالعات طراحی هتل

در تمام جهان، هتل‌هایی برای استفاده‌های گوناگون ساخته می‌شود. در ایران شاید از چند نوع هتلی که نام می‌بریم فقط نوع ساخته‌شده که هیچ فرقی هم با هم ندارند. حتی اخیراً تعداد زیادی هتل آپارتمان ساخته شده‌اند که ازنظر معماری و تجهیزات، هیچ تفاوتی با آپارتمان‌های مسکونی ندارند. هر هتلی ساخت و طراحی و موقعیت محلی، ویژگی‌های خاص خود را می‌طلبند. علاوه بر این، چون خدمات و معماری یک هتل با هتل دیگر، تفاوت بسیار زیادی دارد ونیز به دلیل پیچیدگی و اهمیت هرکدام، ضوابط طراحی هتل‌ها می‌گویند که کدامیک از فضاها به دلیل ارتباط با هم، ایجاد در مجاورت هم قرار داشته باشند و نیز چه ابعادی که برای فضایی در نظر گرفته شود. امروزه به‌منظور مشخص کردن روش‌های افزایش بهره‌وری و به نهایت رساندن مزایا، و به خاطر پیشرفت فن‌آوری اداره هتل‌ها، طراحی آنها ملزم به کار بردن روش‌ها جدید و ابتکاری شده است.

 

گزینه‌هایی که باید از استاندارد و ضوابط طراحی هتل پیروی نمایند

 • رستوران‌های هتل
 • مدیریت
 • وسایل برایکارکنان
 • فضاهایفنی
 • آشپزخانه و انبارهایغذایی
 • زباله
 • ملحفه‌ها
 • اتاق‌خواب مهمان
 • اندازه‌های اتاق‌های خواب

 

زون بندی و ظرفیت مجموعه

مجموعه با توجه به گروه‌های استفاده‌کننده تواناییجذب توریست‌های داخلیو خارجیاز شهرهایمجاور و همچنین کشورهایمجاور به‌صورت خاص کشورهایعربیرا دارا می‌باشد. با توجه به اردوگاه و سایت‌های ورزشیپیش‌بینی‌شده در سطح منطقه‌ای نیز مجموعه جوابگوینیازهایانسانیمی‌باشد.

 

ایده‌های طرح جهت ایجاد فضاهای تفریحی

 • پیش‌زمینه آغازین طرح گذر از مراحل
 • خارج ساختن و آزاد نمودن فکر از نمونه‌های موجود
 • تدوین الفبای طرح از طریق شناخت و استفاده از توان‌های بالقوه
 • بررسی نتایج و پیامدها
 • احکام طراحی
 • احکام بخش اداریی اقامتی
 • احکام بخش فرهنگی و نمایشگاهی
 • احکام بخش تفریحی و خدماتی
 • فضاهای اداری و نمایشگاهی
 • آب‌نما و فضاهای نشستن در کنار آن
 • فضاهای خدماتی و تاسیسات

اصول سازه و تاسیسات مجموعه ی تفریحی

 • اسکلت‌بندی
 • سیستم سازه‌ای پیشنهادی
 • شناخت شرایط داخلیو انتخاب تأسیسات
 • سیستم‌های مکانیکیو الکتریکیرایج در ساختمان‌ها
 • سیستم برق‌رسانی اضطراری
 • گرمایش متمرکز
 • روشنایی
 • مقاومت در برابر حریق
 • گسترش و پخش شعله‌ها
 • سیستم‌های تشخیص آتش و آژیر خطر و اطفاء حریق
 • محدودیت ارتفاع برایساختمان و مساحت یک طبقه
 • وزن و بار سنگین

سازه‌های غشایی

سازه‌های غشایی که سازه چادری یا سازه پارچه‌ای نیز نامیده می‌شود، زیرمجموعه‌ای از سازه‌های فضایی هستند و به دلیل سبکی، شفافیت و انعطاف در خلق فرم‌های زیبا و بدیع، گسترش روزافزونی در ساخت بناهایی با عملکردهای مختلف تجاری، اداری، ورزشی و… یا به شکل سایه بان در فضاهای عمومی و شهری داشته‌اند. ویژگی‌های مذکور ارتباط مستقیم با خواص مواد سازنده غشاهای این نوع سازه‌ها دارد. ساخت و تولید مواد کامپوزیت از الیاف و پلیمرها با طیف وسیعی از خواص فیزیکی، مکانیکی و سازه‌ای امکانات متعددی را پیش روی طراحان قرار داده است. این مواد دارای تفاوت‌هایی در اندازه، وزن و خواصی نظیر مقاومت گسیختگی، مقاومت در برابر ترک خمشی، انتشار آتش، گسترش پارگی و همینطور درجه شفافیت، دوام و ضمانتی که کارخانه سازنده می‌دهد، می‌باشند؛ بنابراین شناخت این ویژگی‌ها و تفاوت‌ها جهت انتخاب ماده مناسب از سوی طراحان و مهندسین، امری ضروری می‌نماید.

 

بخش پایانی

در نهایت چند نمونه مجموعه ی تفریحی داخلی و خارجی از لحاظ موقعیت جغرافیایی، مجموعه مهمانپذیر، مجموعه توریستی مورد بحث و بررسی قرار گرفته شده است. در فصل چهارم نیز موقعیت جغرافیایی، مجموعه مهمانپذیر، مجموعه توریستی، ویژگی اقلیمی، پوشش گیاهی و نکات زمین لرزه و … مربوط به استان کرمان بررسی شده است.

مشخصات فایل

قالب word با حجم (3.6 MB) و تعداد صفحات 98  (قابل ادیت)

محتوای فایل شامل:

چکیده
فصل اول: مطالعات عمومی
مقدمه
1-1- شناخت موضوع
1-2- توریسم
1-3- تاریخچه جهانگردی در جهان
1-4- بحث و نتیجه‌گیری
1-5- تعاریف و مفاهیم
1-6- انواع توریسم
1-7- انواع جهانگردی
1-8- فواید سیاحت
1-9- تفرج
1-10- اوقات فراغت
1-11- سیاحت و جامعه‌شناسی
1-12- کلیات راجع به توریسم داخلی
1-13- اکوتوریسم
1-14- صنعت جهانگردی
1-15- مشکلات توسعه
1-16- جاذبه‌های توریستی ایران
1-17- آب‌وهوا
فصل دوم: مطالعات خصوصی
2-1- برنامه فیزیکی
2-2- استاندارد و ضوابط
2-3- مطالعات طراحی هتل
2-4- زون بندی و ظرفیت مجموعه
2-5- انواع تاسیسات اقامتی و پذیرائی
2-6- نمونه‌هایی مکان‌های ورزشی
2-7- سازه و تاسیسات
2-8- سازه‌های غشایی
فصل سوم: نمونه‌های موردی
3-1- نمونه‌های داخلی
3-2- نمونه‌های خارجی
فصل چهارم: مطالعات بستر
4-1- ویژگی‌های جغرافیایی
4-2- ویژگی‌های اقلیمی
4-3- جغرافیای سیاسی
4-4- آسیب‌پذیری از بلایای طبیعی
4-5- بررسی شبکه‌های ارتباطی

 

موارد مرتبط از سایت هفت برگ قابل دسترس است.

پایان‌نامه رشته معماری ضوابط و استاندارهای طراحی ساختمان دادگستری

پاورپوینت بررسی هنر و معماری غیر مذهبی دوره عثمانی

مدیریت زمان در پروژه های معماری

 

 

45000 تومان – خرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

لینک های مفید

جواز های ما

تعداد کاربران 894 عدد
تعداد محصولات 1568 عدد
تعداد نوشته ها 7 عدد