پایان نامه ویژه دانشجویان کامپیوتر در زمینه‌ی شبکه حسگر بیسیم یا کارانداز

سایت تخصصی هفت برگ بهترین مرجع پایان نامه ، آموزش و ارائه دهنده مقالات تخصصی

پایان نامه با عنوان شبکه حسگر بیسیم

قیمت محصول 35000 تومان

آسان خرید کنید

تضمین کیفیت فایل

پشتیبانی 24 ساعته

35000 تومان – خرید

0 خرید

۰دیدگاه

شبکه حسگر بیسیم

رتبه دادن به محصول

جزییات محصول

شبکه حسگر یا کارانداز (حس/کار) شبکه‌ای است؛ متشکل از تعداد زیادی گره کوچک. در هر گره تعدادی شبکه حسگر یا کارانداز وجود دارد. شبکه حسگر بشدت با محیط فیزیکی تعامل دارد. از طریق حسگرها اطلاعات محیط را گرفته و از طریق کار اندازها واکنش نشان می‌دهد. ارتباط بین گره‌ها بصورت بی‌سیم است. هرگره بطور مستقل و بدون دخالت انسان کار می‌کند؛ و نوعا از لحاظ فیزیکی بسیار کوچک است؛ و دارای محدودیت‌هایی در قدرت پردازش، ظرفیت حافظه، منبع تغذیه می‌باشد. این محدودیت‌ها مشکلاتی را بوجود می‌آورد؛ که منشأ بسیاری از مباحث پژوهشی مطرح در این زمینه است. این شبکه از پشته پروتکلی شبکه‌های سنتی پیروی می‌کند؛ ولی بخاطر محدودیت‌ها و تفاوتهای وابسته به کاربرد، پروتکل‌ها باید بازنویسی شوند. این مقاله ضمن معرفی شبکه حسگر/کارانداز و شرح ویژگیها، محدودیتها، کاربردها، ایده‌ها و چالش‌ها به طرح موضوعات پژوهشی در این زمینه می‌پردازد.

کاربردها:

کاربردها به سه دسته نظامی، تجاری و پزشکی تقسیم می‌شوند. سیستم‌های ارتباطی، فرماندهی، شناسایی، دیده‌بانی و میدان مین هوشمند، سیستم‌های هوشمند دفاعی از کاربردهای نظامی می‌باشد. در کاربردهای مراقبت پزشکی سیستم‌های مراقبت از بیماران ناتوان که مراقبی ندارند. محیط‌های هوشمند برای افراد سالخوده و شبکه ارتباطی بین مجموعه پزشکان با یکدیگر و پرسنل بیمارستان و نظارت بر بیماران از جمله کاربردهای آن است. کاربردهای تجاری طیف وسیعی از کاربردها را شامل می‌شود؛ مانند سیستم‌های امنیتی تشخیص و مقابله با سرقت، آتش‌سوزی، تشخیص آلودگی‌های زیست محیطی از قبیل آلودگی‌های شیمیایی، میکروبی، هسته‌ای، سیستم‌های ردگیری، نظارت و کنترل وسایل نقلیه و ترافیک، کنترل کیفیت تولیدات صنعتی، مطالعه در مورد پدیده‌های طبیعی مثل گردباد، زلزله، سیل، تحقیق در مورد زندگی گونه‌های خاص از گیاهان و جانوران در برخی از کاربردها نیز شبکه حسگر بعنوان گروهی از ربات‌های کوچک که با همکاری هم فعالیت خاصی را انجام می‌دهند؛ استفاده می‌شود.

 

بررسی نرم‌افزارهای شبیه‌سازی شبکه حسگر

امروزه تکنولوژی شبیه‌سازی به طرز موفقیت آمیزی در جهت مدل‌سازی، طراحی و مدیریت انواع سیستم‌های هوشمند به کار گرفته شده و در این راستا ابزارها و تکنیک‌های متعددی خلق شده که به طور مثال میتوان به تکنیک شبیه‌سازی رویدادگردان اشاره کرد؛ که اساس عملکرد بسیاری ازشبیه‌سازهای نوین می‌باشد.

دلایل استفاده از شبیه‌سازی در این حوزه را می توان در دو مورد خلاصه کرد:

  1. پیدایش و گسترش شبکه‌هایی باتکنولوژی پیچیده
  2. خلق ابزارها و نرم‌افزارهای خاص شبیه‌سازی شبکه‌ها

خصوصیات لازم برای شبیه‌سازهای شبکه

انعطاف در مدلسازی: کاربر باید انواع جدیدی از منابع معمول شبکه همچون گره‌ها، لینک‌ها و پروتکل‌ها را به مجموعه موجود در شبیه‌ساز بیفزاید.

سهولت در مدلسازی: وجود واسط گرافیکی و امکان مدلسازی به صورت ساخت‌یافته، به شکلی که مدلهای پیچیده بر اساس مدلهای ساده طرح شوند؛ و قابلیت استفاده مجدد از ماژول‌ها باعث تسریع در فرآیند شبیه‌سازی می‌گردند.

اجرای سریع مدلها : زمان پردازش در شبیه‌سازی‌های بزرگ برای شبکه‌هایی با تعداد زیاد گره بسیار مهم می‌باشد؛ که لازمه آن مدیریت صحیح حافظه می‌باشد.

قابلیت مصورسازی: نمایش گرافیکی عناصر شبکه در حال تبادل پیغامها با یکدیگر به رفع خطاهای شبیه‌سازی و درک نحوه کارکرد آن بسیار کمک می‌کند.

قابلیت اجرای مجدد و تکراری شبیه‌سازی: هدف از انجام شبیه‌سازی به طور عمده تحقیق تاثیر یک یا چند پارامتر بر کارایی شبکه می‌باشد و به همین خاطر تکرار پذیری یک شرط لازم برای این نرم‌افزارها می‌باشد.

اجرای یک مدل پیش ساخته

این یک مدل ساده شده از یک سیستم متمرکز صوتی است؛ که در آن از  میدانی از گره‌های حسگر استفاده می‌کند؛ که یک صدا را شناسایی و بوسیله پیام رادیویی به مرکز گزارش می‌کند؛ تا موقعیت صدا را مثلث‌بندی کند. هر یک از این مؤلفه‌ها یک نقش در مدل ایفا می‌کند. هدایت کننده در اجرای مدل پا به میان می‌گذارد. مدل‌های کانال  با ارتباط میان  اکتورها سروکار دارد. اکتورها سیگنال‌هایی از طریق کانال می‌فرستند؛ و دریافت می‌کنند.

قابلیت های مدل‌سازی شبکه حسگر

Visual sense   یک گسترشی از مدل‌ساز رویداد گسسته از Ptolemy II است. آن به طور گسترده‌ای معنای رویداد گسسته را حفظ می‌کند؛ اما مکانیسم اتصال مؤلفه‌ها را تغییر می‌دهد؛ بطوریکه سیم‌بندی آشکار نیاز نیست. در مدل ساخته شده در بخش قبلی مدل‌های سیمی و بی‌سیم به طور سلسله مراتبی ترکیب می‌شوند؛ در واقع همه Ptolemy II  که یک مجموعه بسیار قدرتمندی از مکانیسم‌های مدل‌سازی است؛ می‌تواند برای ساخت مدل‌های گره‌های حسگر و اثرات انتشار استفاده شود. در این بخش، معانی رویداد گسسته را به طور صریح شرح داده شده است؛ و مدل کانالی را که برای تصمیم‌گیری اتصالات در شبکه‌های حسگر و مدل مؤلفه سلسله مراتبی را برای  هر گره حسگر بحث شده است. قابلیت‌ها را با مطرح کردن بعضی از مثال‌ها که بهبود یافته‌اند؛ به عنوان نمونه‌هایی با سیستم، توضیح داده شده است.

مدل شبکه حسگر

شبکه‌های حسگر توانایی کنترل مناطق جغرافیایی چندگانه, بدست آوردن اطلاعات و پردازش داده در شبکه را دارا می‌باشد. طراحی زیر بنایی از این شبکه‌های حسگر می‌تواند؛ بسیار چالش برانگیز باشد. اساسی‌ترین هدف یک طراحی در پتولومی سه عامل اصلی مطرح شده در قسمت‌های قبل است. نقطه‌ی آغاز یک طراحی ایجاد جریانی از فرآیندها یا تکنیک طراحی قدم به قدم برای هر جزء شبکه‌های حسگر است.

گزارش کارآموزی و پایان‌نامه ازسایت هفت برگ ویژه دانشجویان رشته کامپیوتر از قبیل گزارش کارآموزی کار با کامپیوتر (سخت افزار و نرم افزار) و  پایان نامه کامپیوتر با عنوان داده کاوی  قابل دسترس است.

قالب فایل ورد با 57 صفحه (قابل ادیت)
محتوای این فایل شامل:
معرفی شبکه حسگر
ساختار کلی شبکه حسگر
ساختار خودکار
ساختار نیمه‌خودکار
ساختمان گره
ویژگی و کاربرد شبکه حسگر
پشته پروتکلی
عوامل موثر در طراحی شبکه‌های حس
تنگناهای سخت‌افزاری
توپولوژی
قابلیت اطمینان
مقیاس‌پذیریی
قیمت تمام شده
شرایط محیطیی
رسانه ارتباطی
توان مصرفی گره
افزایش طول عمر شبکه
ارتباط بلادرنگ و هماهنگی
 امنیت و مداخلات
عوامل پیش‌بینی نشده
نمونه پیاده‌سازی شده شبکه حسگر
ذره میکا
بررسی شبیه‌سازی شبکه
خصوصیات شبیه‌سازهای شبکه
انعطاف در مدل‌سازی
سهولت در مدل‌سازی
اجرای سریع مدل
قابلیت مصورسازی
قابلیت اجرای مجدد
شبیه ساز NS(v2)
معماری درونی NS
مدل VuSystem
شبیه ساز OMNeT
شبیه ساز Ptolemy II
مدل‌سازی شبکه‌های بیسیم
تغییر پارامتر
ساختار یک مدل پیش‌ساخته
نمایش بصری(آیکون‌ها)
کانال‌ها
اکتورهای مرکب
به کارگیری اکتور plot
قابلیت های مدل‌سازی
ساختار نرم افزار
پیاده سازی در Ptolemy II
طراحی و مدل کردن ناهمگن پتولومی
مدل شبکه حسگر
منبع

35000 تومان – خرید

محصولات مرتبط

گزارش کارآموزی شرکت مخابرات

شامل 0 فروش 20000 تومان
شبکه کامپیوتری

الفبای شبکه های کامپیوتری

شامل 0 فروش 5000 تومان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

لینک های مفید

جواز های ما

تعداد کاربران 361 عدد
تعداد محصولات 1416 عدد
تعداد نوشته ها 7 عدد