پایان‌نامه رشته معماری با موضوعیت ضوابط طرای ساختمان دادگستری

سایت تخصصی هفت برگ بهترین مرجع پایان نامه ، آموزش و ارائه دهنده مقالات تخصصی

پایان‌نامه رشته معماری ضوابط و استاندارهای طراحی ساختمان دادگستری

قیمت محصول 40000 تومان

آسان خرید کنید

تضمین کیفیت فایل

پشتیبانی 24 ساعته

40000 تومان – خرید

0 خرید

۰دیدگاه

ساختمان دادگستری

رتبه دادن به محصول

جزییات محصول

برای تدوین ضوابط و استاندارهای طراحی ساختمان دادگستری با توجه به نبود منابع داخلی مستند در این زمینه (سازمان مدیریت و برنامه­ریزی عنوان ضوابط دادگاه­ها را در لیست نشریات خود آورده اما این نشریه تاکنون تهیه نشده است) تنها از منابع خارجی می­توان استفاده نمود. در این بخش از ضوابط و راهکارهای طراحی مؤسسه خدمات عمومی آمریکا و کتاب تایم سیور استفاده شده است. در این پژوهش تلاش گردیده تا این ضوابط ساخت ساختمان دادگستری بر اساس قوانین و آئین دادرسی جمهوری اسلامی ایران تنظیم شود و تغییرات لازمه در آنها داده شود. در بخش­های اداری این مجموعه نیز از نشریه شماره 178 سازمان مدیریت و برنامه­ریزی با عنوان ضوابط طراحی ساختمان‌های اداری با توجه به چارت اداری که توسط دفتر فنی دادگستری در اختیار ما قرار گرفت بهره برده‌­ایم.

ساختمان دادگستری

ساختار کلی مورد مطالعه و طراحی شامل چند حوزه اصلی زیر می‌باشد.

 • حوزه دادسرا شامل بخش­های دادستانی، ارجاع، تحقیق و اجرای احکام.
 • حوزه اداری شامل سرپرست مجموعه و معاونت­های مختلف
 • حوزه دادگاه­ها شامل دادگاه­های عمومی، دادگاه کیفری استان، دادگاه خانواده، دادگاه­‌های تجدیدنظر، دادگاه انقلاب و مطبوعات
 • حوزه آموزش و تحقیقات
 • حوزه خدمات

 

آکوستیک در ساختمان دادگستری

به طور کلی دادگاه‌ها خیلی بزرگ نیستند و مشکل پژواک و طنین در آنها بحرانی نیست، باید در دادگاه‌ها سطح شنوایی تا حدی باشد که حتی صدای آرام‌ترین سخنگو هم در تمام قسمت‌های اتاق شنیده شود. به زبان آکوستیک مفهوم آن این است که کفپوش‌ها و صندلی‌ها میزان جذب لازم را برای کنترل طنین داشته باشند و سقف‌ها و دیوارها سطوح انعکاسی لازم را همانند اتاق‌های سخنرانی ایجاد کنند. دو فاکتور عملکرد آکوستیکی فضاها را در دادگاه‌ها (داخل سالن دادگاه یا بین فضاها) تعریف می‌کند. وضوح صدا و حریم صوتی.

وضوح صدا

میزانی از صوت است که شنونده در داخل یک فضا می‌تواند درک کند یا معنی سخنان را بفهمد و حریم صوتی میزان جلوگیری از رسیدن صدا و حد صوت به یک شنونده در داخل یک فضا یا بین دو فضا می‌باشد. با تحلیل این عوامل و طراحی مناسب می‌توان دادگاه را از نظر صوتی به درستی طراحی نمود.

حریم صوتی

عامل دوم طینن صدا است که انعکاس نامیده می‌شود، مدت زمانی است که بر حسب ثانیه صدا در برخورد با سطوح بازگشت می‌کند و زمان انعکاس نامیده می‌شود. زمان انعکاس زیاد موجب تأخیر در بازگشت صدا، تداخل موج صوتی و در نتیجه نامفهوم شدن صدا می‌شود و در عین حال حد معینی از انعکاس نیز برای ایجاد فضای رسمی در داخل سالن دادگاه‌ها مناسب است، نحوه قرارگیری سطوح دیوارها، نازک کاری و پوشش دیوارها تأثیر بسیار زیادی روی میزان طنین صدا در داخل فضا دارند.

 

تأسیسات مکانیکی در ساختمان دادگستری

عوامل اصلی آسایش اقلیمی درجه حرارت، رطوبت و جریان هوا بود. برای کنترل این پارامترها در محیط و با توجه به پارامترهای گفته شده برای سیستم تأسیساتی مورد استفاده با توجه به اصول فنی و اقتصادی و امکانات موجود در کشور از روش‌های زیر می‌توان استفاده نمود.

الف- سیستم تهویه مطبوع با فن کویل به همراه دریچه هوا

ب- سیستم تهویه مطبوع با فن کویل به همراه دستگاه هوارسان

ج- سیستم تهویه مطبوع آب و هوا (به همراه دستگاه هواساز)

بهترین روش استفاده از ترکیبی از روش­‌های ب و ج برای مجموعه مورد نظر می­‌باشد به گونه­ای که از سیستم ب می­‌توان برای اتاق‌­های اداری که نیاز به کنترل شخصی­‌تری می‌­باشد استفاده نمود و در دادگاه‌­ها و فضاهای رسمی با توجه به این که نیاز کمتری به کنترل شخصی دارند و کاهش نویز دستگاه­‌ها اهمیت بیشتری دارد استفاده نمود.

 

نکات انتخاب و نصب سیستم­‌های تهویه مطبوع در ساختمان دادگستری

 • تنظیم­‌پذیر بودن
 • زمان کاری
 • کاهش صدای دستگاه­‌ها و داکت

تهویه

اتوماسیون و تجهیزات الکترونیکی در ساختمان دادگستری

بسیاری از تجهیزات الکترونیکی در دادگاه­‌ها مانند تلفن، مودم، دستگاه‌­های کپی، فکس، کامپیوترهای شخصی، اسکنر، پرینتر و غیره معمولاً در سایر ساختمان­‌ها و مجموعه­‌های اداری نیز دیده می­‌شود اما در دادگاه‌­ها برای سیستم‌­های تکمیلی الکترونیکی نیز برنامه­‌ریزی می­‌شود که در طراحی باید به آنها توجه کرد سیستم­‌هایی مانند سیستم پرونده­‌های الکترونیکی دادگاه­‌ها، سیستم‌های گزارش دادگاهی اتوماتیک و غیره. از طرف دیگر از آنجایی که معمولاً سیستم­های الکترونیکی مدام در حال پیشرفت و تکمیل شدن می­باشند این سیستم­ها باید به گونه­ای برنامه‌ریزی و نصب شوند که قابل تغییر و نوسازی باشند. برنامه­‌ریزی و طراحی معماری مناسب و کارآمد باید به گونه­‌ای باشد که نصب و اصلاح این فن­آوری به راحتی انجام پذیرد.

 

ملزومات الکترونیکی در ساختمان دادگستری

 • سیستم بانک اطلاعاتی برای کنترل امور اداری، گردش کار پرونده‌­ها در شبکه قضایی، امور کارکنان، قضات و امور مالی که از طریق شبکه محلی، LAN در یک مجموعه در ارتباط هستند. و باید دارای حریم الکترونیک مناسب باشند.
 • سیستم پرونده­‌های الکترونیکی
 • سیستم کتابخانه و مدارک الکترونیکی برای استفاده قضات و کارمندان
 • سیستم ارتباطات الکترونیکی و استعلامات از سازمان­های دولتی یا سازمان­های وابسته به قوه قضائیه (طرح دولت الکترونیک)
 • سیستم خودکار گزارش­برداری از دادگاه­ها به صورت صوتی و تصویری
 • سیستم پخش اختصاصی ماهواره‌ه­ای از جریان دادگاه­‌ها در دانشگاه‌­های حقوق برای مقاصد آموزشی و پژوهشی
 • سیستم­های اطلاعاتی و امنیتی شامل ورودی­های کدگذاری شده، سیستم­های شمارش نفر و…
 • سیستم پخش اسناد و مدارک مکتوب یا تصویری در محیط دادگاه
 • سیستم تقویت صدا و مترجم

 

استفاده معلولین از ساختمان دادگستری

برای قابل استفاده بودن مجموعه برای معلولین توجه به ابعاد و اندازه­های زیر لازم و ضروری می­‌باشد برای حرکت مستقیم یک صندلی چرخ­دار در صورت وجود همراه عرض 80 سانتی­متر و در صورت نبودن همراه عرضی حداقل 90 سانتی­متر مورد نیاز است. برای عبور دو صندلی چرخ­دار از کنار یکدیگر در صورت وجود همراه حداقل 70/1 و در صورت نبودن همراه حداقل 50/1 مورد نیاز است.

 

ویژگی سرویس بهداشتی معلولین

حداقل ابعاد فضایی سرویس 5/1×7/1 بوده تا گردش صندلی چرخ­دار در آن امکان­‌پذیر باشد. در سرویس به سمت بیرون گشوده شود تا در مواقع ضروری گشودن آن از بیرون ممکن باشد. در سرویس بهداشتی معلولین باید توالت فرنگی به ارتفاع 45 سانتی­متر و با فاصله 30 سانتی­متر از کف دیوار پشتی نصب گردد.

سرویس بهداشتی

 

دسترسی­‌های خارجی برای معلولین

پیاده­‌روهای منتهی به ورودی باید با علائم حسی برای افراد نابینا و کم‌­بینا مشخص شده باشد و ورودی تا حد امکان هم­سطح پیاده­‌رو باشد حداقل فضایی به عمق 40/1 متر به صورت صاف قبل از ورودی موجود باشد.

 

مطالعات امنیتی ساختمان دادگستری

امنیت نیز یکی از موارد اساسی مورد توجه در طراحی دادگاه است و پیچیدگی‌­اش از آن جهت است که بخش­‌ها و اصولاً سیرکولاسیون در دادگاه­ها باید دارای سطوح امنیتی باشد از طرفی ساختار چندگانه­ای مسئولیت امنیت در دادگاه‌­ها را بر عهده دارد (نیروی انتظامی و حراست قوه قضائیه) از این رو در طراحی معماری دادگاه باید به مسائل امنیتی آن نیز توجه کرد چون حتی تجهیزات زیاد امنیتی و پرسنل بیشتر نیز نمی­‌توانند امنیت ساختمانی را که از نظر شبکه امنیتی درست طراحی نشده را تأمین کند. در واقع ساختار بهینه امنیتی برای مجموعه­‌های قضایی توازنی متعادل بین راه­‌حل­‌های معمارانه و تخصیص به اندازه پرسنل امنیتی و نصب تجهیزات و سامانه­‌های امنیتی است.

امنیت محیطی سایت در ساختمان دادگستری

باید توجه شود با اینکه انتخاب سایت در درون شهر امکان استفاده از زیرساخت­‌های حمل و نقل شهری را فراهم می‌­کند و مزایای دیگری نیز دارد از طرف دیگر این امر می‌­تواند بار خطرات ناشی از حملات تروریستی را افزایش دهد.

 

پارکینگ ساختمان دادگستری

پارکینگ قضات و کارکنان عالی­‌رتبه با عنوان پارکینگ ممنوع با دسترسی و کنترل الکترونیکی برای قضات در نظر گرفته می­‌شود که بهتر است در زیر ساختمان دادگاه‌­ها طراحی شود و در صورت عدم امکان در فضای باز منطقه بسته‌­ای که از فضاهای عمومی قابل رؤیت نباشد طراحی می‌­شود. پارکینگ کارمندان در داخل سایت در فضای آزاد برنامه­ریزی می­‌شود. پارکینگ اعضای هیئت منصفه هم به همراه پارکینگ کارمندان در نظر گرفته می­‌شود. پارکینگ پلیس و نیروهای امنیتی که مجزا از سایر پارکینگ­‌ها برنامه‌­ریزی می­‌شود. دارای در کنترل شده کرکره­ای می­‌باشد که برای نقل و انتقال متهمین و در بعضی مواقع شهود محافظت شده مورد استفاده قرار می­‌گیرد و در ارتباط با مرکز پلیس مجموعه در نظر گرفته می­‌شود.

پارکینگ ساختمان دادگستری

 

ورودی ساختمان دادگستری

ورودی عمومی: تمام سیرکولاسیون­های عمومی دارای دو تراز عمومی و محدود هستند که تراز عمومی برای دادسرا و تراز محدود برای دادگاه­‌ها در نظر گرفته می­شود. برای دادگاه انقلاب نیز تراز امنیتی دیگری تعریف می­‌شود. در تراز عمومی تنها عبور از دستگاه­‌های الکترونیکی اشعه و فلزیاب می­‌باشد. در تراز محدود عبور از این دستگاه­‌ها به همراه بازرسی بدنی می­‌باشد. در تراز ورود به دادگاه‌­های انقلاب تنها عبور وکلا و افراد دارای احضاریه به همراه کارت شناسایی امکان­‌پذیر می‌باشد. برای کنترل همه ترازهای اشاره شده مأموران امنیتی حضور دارند و توسط دوربین مداربسته کنترل می­‌شود. کارمندان و کارکنان دادگاه­‌ها و دادسرا نیز از همین ورودی­‌ها وارد مجموعه می­‌شوند.

 

امنیت داخلی ساختمان دادگستری

همان­طور که اشاره شد سه سیرکولاسیون اصلی عمومی ممنوع و امنیتی در محدوده ساختمان دادگستری وجود دارد. تقاطع این سه سیرکولاسیون تنها در محیط دادگاه می­‌باشد در سیرکولاسیون ممنوع قضات و کارمندان عالی­‌رتبه و اعضای هیئت منصفه از ورودی­‌های ممنوع وارد می­‌شوند و باید به تمام دادگاه‌­ها و خدمات مربوط همچون اتاق­‌های استراحت، سرویس‌­های بهداشتی و غذاخوری دسترسی داشته باشند. این شبکه توسط کنترل­‌های الکترونیکی سیستم‌­های مداربسته و ورودی‌­های مجهز به کارت‌خوان کنترل می­‌شود. سیرکولاسیون خدماتی با در نظر گرفتن اقدامات امنیتی می‌­تواند به همراه سیرکولاسیون امنیتی قرار گیرد.

 

عملکردهای اصلی در ساختمان دادگستری

 • دادگاه‌ها
 • دادسرا
 • بخش ریاست
 • بخش اداری
 • بخش تحقیقات
 • بخش امور امنیتی
 • خدمات و سرویس

 

حوزه اجرای احکام و ابلاغ ساختمان دادگستری

در این حوزه طی مراحلی احکام به اجرا درمی‌­آیند و همان­طور که ذکر شد حضور عوامل انسانی در دادگاه لازم و علاوه بر آن در هنگام اجرای احکام نیز وجود آنها ضروری است، ابلاغ و احضار افراد ذی­نفع در پرونده هم بر عهده این حوزه می­‌باشد. بنابراین این بخش نیز می‌­تواند دارای مراجعه­‌کننده عام باشد. به طور کلی سه بخش ارجاع، ابلاغ و تحقیق باید به صورت جداگانه سازمانده‌ی شوند و از هم متمایز گردند و ساختار داخلی آنها کاملاً قابل تشخیص باشد.

 

فضاهای مشترک در  ساختمان دادگستری

الف- ورودی­‌ها:

ورودی اصلی در دادگاه که در ابتدا افراد عمومی از بخش شناسنده فلز و بخش بازرسی گذشته و وارد لابی اصلی دادگاه می­‌شوند که نقطه عطف منطقه عمومی دادگاه می‌باشد و تمام سیرکولاسیون منطقه عمومی به این فضا منتهی می­شوند، کارمندان عادی دادگاه نیز از همین ورودی وارد دادگاه‌­ها می­‌شوند. قضات و کارکنان عالی­‌رتبه از طریق لابی ممنوع که از پارکینگ امنیتی راه دارد، وارد دادگاه می­‌شوند و سیرکولاسیون ممنوع نباید با سیرکولاسیون عمومی تداخل داشته باشد.

ب- پارکینگ‌­ها

پارکینگ قضات: این پارکینگ مخصوص قضات و کارکنان عالی­‌رتبه می­باشد که باید در داخل ساختمان دادگاه مکان­‌یابی شود.

پارکینگ امنیتی: این پارکینگ مخصوص خودروهای امنیتی پلیس و حمل و نقل متهمین می­‌باشد که در ارتباط با مرکز انتظامی مجموعه مکان­‌یابی می­‌شود.

پارکینگ عمومی: مخصوص استفاده کارمندان می‌­باشد که در محوطه بیرونی مجموعه مکان­‌یابی می­‌شود. پارکینگ مراجعین نمی‌­تواند در داخل محدوده دادگاه تعریف شود.

 

بخش­‌های با ترافیک بالا:

تمام قسمت­‌هایی که دارای ازدحام جمعیتی و ترافیک می‌باشند مثل کافه تریا، بخش‌­های مراجعین، اطلاعات و… باید در بخش لابی مرکزی و یا در ارتباط با آن در منطقه عمومی مکان­‌یابی شوند.

 

قالب فایل ورد با 79 صفحه (قابل ادیت)
محتوای این فایل شامل:
ضوابط احداث ساختمان دادگستری
آکوستیک در مجتمع‌های قضایی
تأسیسات مکانیکی
سیستم تهویه مطبوع با فن کویل به همراه دریچه هوا
سیستم تهویه مطبوع با فن کویل به همراه دستگاه هوارسان
سیستم تهویه مطبوع آب و هوا (به همراه دستگاه هواساز)
اتوماسیون و تجهیزات الکترونیکی
استفاده معلولین از مجموعه
ویژگی سرویس بهداشتی معلولین
دسترسی‌های خارجی برای معلولین
معلولین در محوطه و پیاده‌روهای اطراف محوطه و پارکینگ
مطالعات امنیتی
امنیت محیطی سایت
پارکینگ
ورودی به ساختمان
امنیت داخلی
شناخت فضا و سیرکولاسیون
دادگاه‌ها
تقسیم بندی دادگاه‌ها
اجزای دادگاه‌ها
فضای اصلی دادگاه
حوزه ارجاع
حوزه اجرای احکام و ابلاغ
بخش امور امنیتی
بخش خدمات
فضاهای مشترک در دادگستری
بخش‌های با ترافیک بالا
برنامه ریزی فیزیکی پروژه

موارد مشابه از سایت هفت برگ قابل دسترس است.

گزارش کارآموزی معماری آشنایی با مراحل ساختمان سازی

گزارش کارآموزی معماری شهرداری منطقه8

گزارش کارآموزی معماری- آشنایی با نرم افزارهای دکوراسیون داخلی

گزارش کارآموزی معماری مراحل صفر تا صد ساخت و اجرا

گزارش کارآموزی معماری کیفیت مصالح در احداث ساختمان

40000 تومان – خرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

لینک های مفید

جواز های ما

تعداد کاربران 361 عدد
تعداد محصولات 1416 عدد
تعداد نوشته ها 7 عدد