بررسی معماری روم باستان-معماری مهم ترین بناهای ساخته شده رومی

سایت تخصصی هفت برگ بهترین مرجع پایان نامه ، آموزش و ارائه دهنده مقالات تخصصی

پاور پوینت معماری روم باستان

قیمت محصول 5000 تومان

آسان خرید کنید

تضمین کیفیت فایل

پشتیبانی 24 ساعته

5000 تومان – خرید

0 خرید

۰دیدگاه

معماری روم باستان-آمفی تئاتر کلوسئوم

رتبه دادن به محصول

جزییات محصول

معماری روم باستان

معماری این دوره بیشتر متوجه شهر سازی و برنامه ریزی شهری بود. معماری پرستشگاه ها چندان مورد توجه نبود و معبدی که ساخته می شد،در پلان و عناصر تشکیل دهنده متاثر از معماری یونانی و اتروسکی بود. معبد موضوع اصلی کارهای ایشان در ساختن ساختمان ها و ابنیه بزرگ و عمومی خلاصه می شد.طراحی شهری در روم باستان بر اساس شبکه شطرنجی استوار بود. اردوگاه‌های نظامی محصور به نام کسترا با پلان چهارگوش نیز از شبکه شطرنجی برخوردار بوده اند و اغلب تبدیل به شهرها می‌شدند. اثرشاخص بر جای مانده اتروسک‌ها دروازه آگوست در پروجا می‌باشد که الگوی معماری رومی قرار گرفت.

امپراتوری روم باستان با ایجاد راه‌ها،سیستم حمل و نقل سازمان یافته‌ای را به وجود آورد که سبب پیدایش شهرها شد.تمدن شهرگرای رومی با ساخت سدها، پل ها، جاده‌ها، آبراه‌ها، تئاترها، میدان ها، حمام‌های همگانی، طاق های پیروزی آثار ماندگاری در جهان بر جای نهاد. رومی‌ها به ساخت ساختمان‌های بزرگ علاقه داشتند بنابراین به مصالح سنگین پایدار، بادوام، خشن و محکم نیاز داشتند. آن ها به علت داشتن سیمان پوزولان که بهترین سیمان در جهان بود موفق به ساخت بناهای مطلوب شدند. رومی‌ها ابتدا طاق های نیم دایره‌ای که از نظر سازه‌ای ایستایی زیادی ندارند را پدیدآورند، سپس با روش مبتکرانه‌ای به طاق مرکب یا متقاطع که عبارت از دو طاق آهنگ عمود بر یکدیگر است دست یافتند.

ساختمان های معماری روم باستان

 

باسیلیکا

باسیلیکاها: مهم‌ترین ساختمان‌های ویژه معماری رومی محسوب می شدند. از عناصر اصلی مرکز شهر رومی به شمار می‌آمدند. باسیلیکاها ساختمانی است در بر گیرنده یک سالن ستون دار مسقف با پلان مستطیلی شکل که با بیرون زدگی دایره وار در یک یا دو طرف آن همراه است. ردیف هایی از ستون نیز فضای درونی را به مرکز و راهروهای جانبی پیرامونی کوچکتر تقسیم می‌کنند. سقف آنها از نوع متقاطع بوده است.

فورم: فضای مرکزی شهر رومی است که در برگیرنده بناهای مهم شهری و جریان زندگی سیاسی، اجتماعی، مذهبی، فرهنگی و اقتصادی شهروندان می‌باشد. فورم‌ها سه مرحله متمایز را تجربه نمودند: نخست فورم‌های ارگانیک، سپس فورم‌های از پیش طراحی شده و سر انجام فورم‌های سلطنتی که در زمین‌های جدید و با استفاده از طراحی یونانی‌ها بهره جستند.

آبراهه‌های رومی: به منظور انتقال آب به شهرها و عبور سواره نظام در دو یا سه طبقه ساخته می‌شد. حمام‌ های بزرگ و همگانی به نام کاراکالا مجهز به آب سرد و گرم، سونا، کتابخانه، تئاتر، سالن کنفرانس و مطالعات، ورزشگاه، فضای سبز طبیعی و…بودند.کاربرد آبراهه ها برای مراسم مذهبی ، امور بهداشتی ،گذران اوقات فراغت ،فعالیت های هنری ، ورزش و مطالعه و پاتوق اجتماعی بوده است.

آمفی تئاتر:بزرگترین آمفی تئاتر در روم کلوسئوم (جایگاه غول پیکر) نام دارد .صندلی‌ های سنگی بر روی طاق‌ های آهنگ ساخته شده‌اند.ردیف صندلی‌ها به وسیله راهروها ی افقی به چهار طبقه اجتماعی تقسیم می‌شد. دو ردیف پایین به درباریان و نجیب زادگان. شمار فراوانی اتاق، انبار، فضای نگهداری جانوران و اتاق های تعویض لباس قرار داشت. سازه‌ای سبک از جنس پارچه که به آن ولاریوم می‌گفتند، هنگام ظهر برای پیشگیری از تابش آفتاب بر فراز کلوسئوم برافراشته می‌شد. کلوسئوم ۴۸ متر ارتفاع دارد و متشکل از چهار طبقه است: طبقه همکف شیوه دوریک، طبقه یکم ایونیک، طبقه دوم کرنتی و طبقه سوم سبک رومی است.

معابد

طرح عمومی معابد اتروسکی شباهتی کلی با معابد ساده تر یونانی داشت.ساختمان معابد بر روی یک شالوده یا صفه سنگی استوار می شد. عرض معبد بیش از عرض مقصوره مرکزی نبود و فقط با یک پلکان جنوبی به سطح زمین متصل می شد.در مقابل پلکان ،رواق ورودی عریض با دو ردیف ستون بندی جانبی هر ردیف مشتمل بر چهار ستون ، قرار داشت و معابد اتروسکی از نظر شکل و فرم در مقام و مقایسه با معابد یونانی خوش تناسب و زیبا نبودند در این معابد جایی برای تزئینات باقی نمی ماند.  تالار اصلی معبد معمولاً به سه بخش تقسیم می شد ، زیرا عقیده به خدایان سه گانه که در واقع پیشگامان ژونو،ژوپیتر و منیروای رومیان بودند،پایه و اساس اصلی دین آن ها را پدید آورد.از جمله معابد به جا مانده به شرح زیر است:

معبد سیبول

معبد سیبول

پله هایی به سبک اسپانیایی

طاق نصرت کنستانتین

بازمانده معبد ساتورن

هنر مدرن در میان بقایای شهر باستانی رم

 

 

این پاورپوینت برای دانشجویان رشته معماری مناسب می باشد.برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه معماری به دیگر فایل های موجود در سایت هفت برگ مراجعه فرمایید:

فرمت قالب پاورپوینت
تعداد اسلاید 21
معماری روم باستان
محاسن طاق مرکب (متقاطع)
مهم‌ترین ساختمان‌های ویژه معماری رومی
باسیلیکاها
فورم
انتقال آب در معماری رومی
بزرگترین آمفی تئاتر
معابد
معبد سیبول
پله هایی به سبک اسپانیایی
طاق نصرت کنستانتین
بازمانده معبد «ساتورن»
هنر مدرن در میان بقایای شهر باستانی رم

5000 تومان – خرید

محصولات مرتبط

گزارش کارآموزی تاسیسات ساختمان

شامل 0 فروش 15000 تومان
هنر و معماری یونان

پاورپوینت هنر و معماری یونان

شامل 0 فروش 46000 تومان
بررسی معماری آرامگاه در ایران

معماری آرامگاه و گنبد

شامل 0 فروش 18000 تومان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

لینک های مفید

جواز های ما

تعداد کاربران 894 عدد
تعداد محصولات 1568 عدد
تعداد نوشته ها 7 عدد