تحلیل و بررسی سیر تحول هنر کاشی کاری درمعماری بناهای ایرانی

سایت تخصصی هفت برگ بهترین مرجع پایان نامه ، آموزش و ارائه دهنده مقالات تخصصی

پاورپوینت تزیینات کاشی کاری

قیمت محصول 15000 تومان

آسان خرید کنید

تضمین کیفیت فایل

پشتیبانی 24 ساعته

15000 تومان – خرید

0 خرید

۰دیدگاه

کاشی کاری در معماری

رتبه دادن به محصول

جزییات محصول

کاشی کاری

کاشی کاری یکی از راه های نازک کاری در ساختمان سازی محسوب می گردد. تحول و توسعه کاشی ها از عناصر خارجی کوچک رنگی در نماهای آجری آغاز و به پوشش کامل بنا در آثار تاریخی قرون هشتم و نهم هجری انجامید.بخش مهم کاشی، لعاب است. لعاب سطحی شیشه مانند است که دو عملکرد تزیینی و کاربردی را داراست.کاشی های لعاب دار علاوه بر زیبایی بخشیدن به سطوح به عنوان عایق دیوارهای ساختمان در برابر رطوبت و آب، عمل می کنند.

قالب ریزی در ساخت برخی از کاشی ها به صورت برجسته و در برخی دیگر به صورت مسطح و با تزیین رنگ انجام می شد. و از سه تکنیک لعاب تک رنگ، رنگ آمیزی مینایی بر روی لعاب و رنگ آمیزی زرین فام بر روی لعاب استفاده می شد.خط بنایی الهام گرفته از خط کوفی است و در کاشی کاری و معماری اسلامی جایگاه ویژه دارد. زینت بخش کتیبه ها، داخل محراب ها و بالای منارها و پشت و پهلوی قوس می باشد. این نوع خط زیاد در کاشی ها و کاشی کاری مورد استفاده قرار گرفته زیرا برش آن آسان تر است. مانند سایر خط کنج و کنار پیچ و تاب زیاد ندارد و به همین سبب است که خط بنایی نام گرفته است که اکثرأ در آبدات تاریخی از آن استفاده می شود.

انواع کاشی ها

کاشی معقلی

نوعی کاشی کاری است که با ساخت و تهیه کاشی با ابعاد بسیار کوچک و با کنارهم قرار گرفتن این کاشی‌های کوچک معقلی صورت می‌گیرد. تلفیق کاشی با آجر در نماسازی از انبساط و انقباض کاشی‌ها جلو گیری می‌کند.

کاشی معرق

کاشی معرق

معرق کاری عبارت است از قطعه های بریده شده کاشی که نقوش مختلف را از رنگ های متفاوت تراشیده و در کنار یگدیگر قرارداده و به شکل قطعاتی بزرگ در آورده است.کاشی معرق بر سطوح غیر مسطح همچون بدنه گنبدها و گلدسته های کوچک و حتی مقرنس های ظریف قرار میگیرد. و چنانچه نیاز به مرمت باشد کمتر دچار عدم هماهنگی با بقایای کاشی های سالم مانده می شود.

کاشی هفت رنگ

کاشی هفت رنگ

نوعی کاشی است که اکثرا در مساجد، عبادت گاه ها و مقبره ها و هم چنین در منازل شخصی به کار می رود. این نوع کاشی مانند کاشی های خشت می باشد و اندازه آن ۱۰x۱۰ سانتی متر است.که در کنار یگدیگر قرار می دهند و نقش موردنظر را روی آن رنگ آمیزی می کنند.به کوره برده و حرارت می دهند تا لعاب پخته شود سپس از کوره خارج و بر دیوار نصب می کنند.

زرین فام

هنر کاشی زرین فام دست پرورده هنرمندان ایرانی است.رایج ترین و معروف ترین تکنیک در تزیینات کاشی بود. این تکنیک ابتدا در مصر برای تزیین شیشه مورد استفاده قرار می گرفت. مراحل کار به این شکل بوده که پس از به کار گیری لعاب سفید بر روی بدنه کاشی و پخت آن، کاشی با رنگدانه های حاوی مس و نقره رنگ آمیزی شده و مجددا در کوره حرارت می دیده و در نهایت به صورت شی لعابی درخشان و فلزگونه ای در می آمده است. این نوع از کاشی ها به ساختمان های غیرمذهبی تعلق داشته اند.

نمونه موردی بناهای کاشی کاری شده

کاشی کاری-مسجد امام

بناهای نام برده زیر جزئی از شاهکار معماری و کاشی کاری ایران محسوب می گردند.برخی از اجزای مختلف این مساجد مانند گنبد و محراب و سردر و آرامگاه و… با کاشی های معرق و مقرنس های دلپذیر مزین شده اند. با گذشت زمان و آسیب های وارده به کاشی های موجود در برخی از این بناها اقدام به آسیب شناسی و مرمت تزیینات موجود شده است. انواع کاشی ها و تزیینات به کاررفته در هر یک از بناهای زیر به صورت اختصاصی در این فایل مورد بررسی قرار گرفته است.

مسجد شاه(امام)

آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی

ارگ کریم خانی

مسجد کبود

مسجد شیخ لطف‌الله

 

این فایل پاورپوینت برای دانشجویان رشته هنر و معماری مناسب می باشد.برای دریافت فایلهای بیشتر در این زمینه به سایت هفت برگ مراجعه فرمایید.برخی از فایل های مرتبط به شرح زیر می باشند:

پایان نامه کاشی کاری مسجد حاج باقر(رشته مرمت)

پاورپوینت کاشی کاری و معرق کاری(همراه با نمونه موردی)

پاورپوینت شناخت کاشی و انواع آن

پاورپوینت بررسی کاشی هفت رنگ

روش های چاپ بر روی کاشی و سرامیک

تعمیر و نگهداری موزاییک کاشی کاری و سفت کاری در ساختمان

بررسی تزیینات حمام وکیل

قالب فایل پاورپوینت 34 اسلاید (قابل ادیت)
محتوای فایل شامل:
کاشی کاری چیست
خط بنایی وسیله تزئینی در کاشی
انواع کاشی ها
کاشی معقلی
کاشی معرق
انواع کاشی معرق
کاشی هفت رنگ
انواع کاشی های هفت رنگ
زرین فام
انواع کاشی زرین فام
کاشی مینایی
مسجد شاه ( امام )
نمایی از مسجد امام
آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی
آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی
ارگ کریم خانی
مسجد کبود
مسجد شیخ لطف الله
منابع
و….

15000 تومان – خرید

محصولات مرتبط

هنر تمدن باستانی آمریکا

شامل 0 فروش 13000 تومان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

لینک های مفید

جواز های ما

تعداد کاربران 881 عدد
تعداد محصولات 1568 عدد
تعداد نوشته ها 7 عدد