کاربرد نور در معماری و تاثیرآن در طراحی فرم ها و فضاهای معماری

سایت تخصصی هفت برگ بهترین مرجع پایان نامه ، آموزش و ارائه دهنده مقالات تخصصی

پاورپوینت کاربرد نور در معماری

قیمت محصول 6000 تومان

آسان خرید کنید

تضمین کیفیت فایل

پشتیبانی 24 ساعته

6000 تومان – خرید

0 خرید

۰دیدگاه

کاربرد نور در معماری-بازشوها

رتبه دادن به محصول

جزییات محصول

نور خورشید 

استفاده از نور طبیعی مهم ترین روش برای روشن کردن فرم ها و فضاها در معماری می باشد. کیفیت نور در قالب نور مستقیم آفتاب یا نور پراکنده روز جلوه می کند. در ساعات  مختلف روز ، از فصلی به فصل دیگر و از جایی به جای دیگر ، دچار تغییر می شود . از آنجایی که انرژی نورانی خورشید توسط ابرها ،غبار و بارش تا حدی متفرق می شود.بنابراین باعث به وجود آمدن تغییرات آب و هوایی می شود.

نفوذ نورخورشید از طریق پنجره ها یا از طریق روزنه ی سقفی موجب تابش انرژی متشعشع آن بر سطح صفحات داخلی اتاق می شود.با تغییر الگوهای نور و سایه ای که به وسیله خورشید خلق می کردند فضای اتاق سرزنده می شود. رنگ و درخشندگی نورخورشید در فضا، می تواند خلق کننده جوی خوشایند در داخل اتاق باشد یا موجب احساسی ناخوشایند گردد.

نور در معماری

نور در معماری

عوامل زیادی در رسیدن به یک طرح معماری موفق، مؤثر هستند.نور در معماری یکی از اساسی ترین این عوامل است که لازم است از ابتدای طراحی مورد توجه قرار گیرد.موقعیت قرارگیری و ابعاد پنجره، بر میزان نفوذ روشنایی روز در فضای داخلی مؤثر است.پنجره‌ها علاوه بر کنترل میزان نورطبیعی و حرارت دریافتی، تجربه‌های فضایی متنوع و متمایزی در فضا ایجاد می‌کنند.میزان نفوذ نورخورشید به ارتفاع و عرض پنجره بستگی دارد.هرچه عرض پنجره بیشتر باشد میزان نفوذ نور به فضا نیز بیشتر است.بنابراین با قرار دادن پنجره در دوجداره عمود برهم، می‌توان به توزیع یکنواخت‌تری از نور دست‌ یافت و میزان خیرگی را کاهش داد.

شیشه‌های رنگی می‌توانند در تأمین آسایش بصری و حرارتی، به‌ویژه در فصل تابستان که نورآفتاب شدید و خیره‌کننده است، مؤثر باشند.نورگیرهای سقفی نوع خاصی از نورطبیعی و سایه‌روشن را ایجاد می‌کند.این شیوه‌ی نورگیری در بناهایی که امکان نورگیری از جداره در آن‌ها محدود است استفاده می شود.

بازشو ها

بازشوها در معماری

یک بازشو می تواند به نوعی قرار داده شود که که نورمستقیم خورشید را در ساعات مشخصی از روز دریافت کند.اثرات مخرب نورمستقیم خورشید  از قبیل درخشندگی زننده و گرمای مفرط ناشی از آن می تواند به وسیله وسایل سایه انداز در قالب فرمی از بازشوها قابل کنترل شود.یک بازشو می تواند نور غیر مستقیم محیط را از طریق آسمان بالای بام دریافت کند.محل قرارگیری بازشو ، بر نحوه ورود نورطبیعی به یک اتاق تاثیر می گذارد . هنگامی که یک بازشو به طور کامل در داخل یک صفحه قرا می گیرد به عنوان نقطه روشنی از نور بر روی سطح تیره تر دیوار به نظر می رسد.

وقتی یک بازشو در راستای کناری لبه یک دیوار یا در گوشه یک اتاق ، قرار گیرد نوری که از طریق آن بازشو وارد فضا می شود موجب روشنایی سطح عمود به صفحه بازشو نیز می گردد .این سطوح روشن شده ، خود تبدیل  به یک منبع نور شده و تراز روشنایی داخل فضا را افزایش می دهند .شکل و چگونگی تفکیک یک بازشو در الگوی سایه ای که بر روی فرم ها و سطوح دیوار می افتد منعکس می شود. رنگ و بافت این فرم ها و سطوح بر بازتاب پذیری آن ها تاثیر می گذارد.

این پاورپوینت برای دانشجویان رشته معماری مناسب می باشد.برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه از دیگر فایل های موجود در سایت هفت برگ دیدن نمایید:

فرمت قالب پاورپوینت
تعداد اسلاید 20
معماری
فرم ها در نور
خورشید
نورطبیعی
فرم ها و فضاها
نفوذ نورخورشید
فضای داخل
انرژی نورانی
کیفیت نوری
سایه – روشن ها بر روی سطوح
اثرات مخرب نورمستقیم خورشید
بازشو
شکل و چگونگی تفکیک یک بازشو در الگوی سایه ای

6000 تومان – خرید

محصولات مرتبط

معماری و هنر مصر

پاورپوینت معماری و هنر مصر

شامل 0 فروش 7500 تومان
سقف کوبیاکس

پاورپوینت سقف کوبیاکس

شامل 0 فروش 18000 تومان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

لینک های مفید

جواز های ما

تعداد کاربران 297 عدد
تعداد محصولات 1332 عدد
تعداد نوشته ها 7 عدد