آشنایی با روش های چاپ روتاری یا چاپ پارچه با غلتک - مزایا و معایب چاپ پارچه

سایت تخصصی هفت برگ بهترین مرجع پایان نامه ، آموزش و ارائه دهنده مقالات تخصصی

پاورپوینت چاپ پارچه (روش روتاری)

قیمت محصول 6000 تومان

آسان خرید کنید

تضمین کیفیت فایل

پشتیبانی 24 ساعته

6000 تومان – خرید

0 خرید

۰دیدگاه

آشنایی با شیوه چاپ پارچه یا روتاری

رتبه دادن به محصول

جزییات محصول

چاپ پارچه

در واقع چاپ پارچه نوعی چاپ سیلک است با این تفاوت که رنگ‌های مصرفی در این نوع چاپ پایه آب دارند، یعنی حلال آن‌ها آب است. که بعد از نشستن رنگ بر روی پارچه، روی آن ثابت می‌شود. چاپ پارچه به دو روش دستی و ماشینی انجام می‌شود. برای این شیوه چاپ سه نوع ماشین شامل ماشین چاپ روتاری، ماشین چاپ غلتکی و ماشین‌های چاپ اسکرین تمام اتوماتیک وجود دارد.

پس از بافت پارچه در کارخانه‌های بافندگی، رول‌های پارچه در متراژهای مختلف به کارخانه‌های رنگرزی و چاپ منتقل می‌شوند. ابتدا رول‌های کوچک توسط دستگاه رول کن به رول‌های‌ بزرگ، تقریبا پنج هزار متر تبدیل می‌شوند و ابتدا و انتهای رول‌ها به یکدیگر دوخته می‌شوند. سپس پارچه ها یا به رول بزرگ تبدیل می‌شوند، یا در سبد بزرگی روی هم تا می‌خورند.

مراحل چاپ روتاری

مراحا چاپ پارچه (روش روتاری)

در ابتدای عملیات در دستگاه پرز سوزی با حرارت کنترل شده، پرزهای پنبه یا نخ‌های اضافی می‌سوزند و از سطح پارچه حذف می‌شوند. پس از پرز سوزی پارچه برای عملیات مختلف رنگ و چاپ آماده می‌شود. قبل از انجام هرگونه عملیاتی روی پارچه، ابتدا پارچه شسته می‌شود تا چربی‌ها و روغن‌های سطح و داخل پارچه از بین برود. پس از شستشو، مرحله آهارگیری از پارچه آغاز می‌شود. شستشو و آهارگیری در دستگاه متفاوت و به سه صورت مداوم، نیمه مداوم و غیر مداوم انجام می‌گیرد. در انتهای عملیات شستشو و آهارگیری پارچه توسط سیلندرهای بخار به صورت خشک یا با نم بسیار کم درآمده و مجددا رول می‌شوند.

رول‌های آهارگیری شده در دستگاه چاپ قرار می‌گیرند. دستگاه‌های چاپ انواع مختلفی دارند که از جمله می‌توان به چاپ غلطکی و چاپ شابلنی اشاره کرد. دستگاه چاپ شابلنی نیز به صورت چاپ شابلنی تخت و چاپ شابلنی روتاری تقسیم می‌شود. در چاپ شابلتی روتاری پارچه در حرکت است و متناسب با پارچه، شابلن با غلطک نیز گردش می‌کند. در این حالت پارچه از زیر شابلن‌ها یا غلطک‌ها عبور می‌کند و بنا به طرح مورد نظر از منفذهای غلطک رنگ بر سطح پارچه می‌نشیند و نقش مورد نظر روی پارچه چاپ می‌شود. منفذهای شابلن طبق طرح مورد نظر باز یا بسته می‌شوند و توسط دستگاه عکس برداری از صحت اجرای طرح اطمینان حاصل می‌شود.

مزایا و معایب

آشنایی با چاپ پارچه یا روتاری

در صنعت چاپ پارچه، چاپ شابلنی تحول بزرگی ایجاد کرد اما معایبی چون اشغال فضای زیاد و توقف پارچه هنگام چاپ را نیز دارد. به کمک این نوع چاپ کاربرد پارچه در عرصه‌های مختلف گسترش پیدا کرد و باعث رونق این صنعت شد. ماشین چاپ روتاری نسبت به ماشین‌های دیگر دارای سرعت بالا و افزایش تولید می‌باشد.

پس از چاپ، پارچه وارد دستگاه تثبیت می‌شود. در این دستگاه با کمک مواد شیمیایی از قبیل افترتریگمنت رنگ‌ها بر روی پارچه ثابت شده و امکان خروج رنگ حتی پس از شستشوی پارچه کاهش می‌یابد. پس از تثبیت چاپ یا رنگ روی پارچه، عرض پارچه نیز باید تثبیت شود که این عمل توسط دستگاهی به نام استنتر انجام می‌گیرد. پس از مراحل مختلف چاپ، سفیدگری یا رنگ، پارچه تثبیت عرض شده و به قسمت بسته بندی یا طاقه منتقل می‌شود و مراحل چاپ به پایان می‌رسد.

 

این پاورپوینت برای دانشجویان رشته هنر و گرافیک مناسب می‌باشد. برای دریافت فایل‌های همراستا با موضوع می‌توانید به سایت هفت برگ مراجعه فرمایید.

قالب فایل پاورپوینت 10 اسلاید (قابل ادیت) و با حجم 490 KB می‌باشد.
محتوای فایل شامل:
چاپ روی پارچه
روش چاپ روتاری
مراحل چاپ روتاری
چاپ غلطکی و چاپ شابلنی
مزایا و معایب چاپ روتاری
و…..

مطالب مرتبط:

پاورپوینت چاپ دیجیتال

پاورپوینت چاپ حلبی (تین پلیت)

پاورپوینت انواع چاپ مستقیم

پاورپوینت چاپ برجسته یا لترپرس

لیتوگرافی در چاپ افست

پاورپوینت چاپ جت پرینتر

پاورپوینت چاپ سابلیمیشن

پاورپوینت تاریخچه خط و چاپ در چین

پاورپوینت نظارت چاپ(جوهر افشان)

چاپ فلوک (مخمل)

گزارش کارآموزی رشته گرافیک (آشنایی با امور گرافیک و امور چاپ)

پاورپوینت انواع مرکب در صنعت چاپ

پاورپوینت چاپ سنگی (با تاکید بر چاپ سنگی زمان قاجار)

6000 تومان – خرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

لینک های مفید

جواز های ما

تعداد کاربران 297 عدد
تعداد محصولات 1332 عدد
تعداد نوشته ها 7 عدد