پاورپوینت آشنایی با چاپ روی فلز و قوطی ها - چاپ حلبی یا تین پلیت

سایت تخصصی هفت برگ بهترین مرجع پایان نامه ، آموزش و ارائه دهنده مقالات تخصصی

پاورپوینت چاپ حلبی (تین پلیت)

قیمت محصول 12000 تومان

آسان خرید کنید

تضمین کیفیت فایل

پشتیبانی 24 ساعته

12000 تومان – خرید

0 خرید

۰دیدگاه

چاپ حلبی یا تین پلت

رتبه دادن به محصول

جزییات محصول

چاپ حلبی یا تین پلیت

چاپ حلب (تین پلیت) به روش افست انجام می‌گیرد، یعنی زینک های آن در لیتوگرافی تهیه می‌شوند. در گذشته از پلیت های مسی استفاده می‌شد، اما اکنون پلیت‌های آلومینیومی با ضخامت ۲ میلی متر مصرف می‌شوند. برای چاپ کارهای پرتیراژ، پلیت ها را می سوزانند تا استقامت آن‌ها بیشتر شود.ماشین چاپ حلب نیز دارای ساختاری همانند ماشین های افست چاپ ورقی است، با این تفاوت که حرکت ورق فلزی به صورت مستقیم است و سیلندرها روی آن می چرخند و مانند کاغذ به دور سلیندرها نمی‌چرخد.تفاوت دیگر چاپ فلز با چاپ کاغذ و مقوا، حرارت دادن فلز ضمن عبور از کوره های مخصوص است.

ماشین‌های چاپ حلب

ماشین چاپ حلب

در این ماشین چاپ جنس چاپ شونده فلز می‌باشد، که معمولا عبور فلز به صورت تخت در ماشین خواهد بود. ورق های فلزی گالوانیزه برای تولید محصولات دکوری، بسته بندی غذایی، رنگ روغن، اسپری، داروها، درب نوشابه، قوطی ها و ظروف برای گریس، روغن های ماشین، تیوپ های خمیر دندان، واکس کفش، علائم راهنمایی و رانندگی، جعبه های شکلات و غیره… مورد استفاده قرار می‌گیرد.بیشترین مصرف این نوع چاپ در صنایع مواد‌‌غذایی می‌باشد.

لاک زنی 

لاک زنی

لاک نیز از جمله مسائلی است که در چاپ فلز به عنوان یکی از مهم ترین عوامل مطرح است. داخل قوطی که در تماس با محتوای آن قرار می گیرد باید با لایه ای از لاک پوشیده شود. به طور استاندارد سطح فلز باید در یک نوبت لاک زنی شود. اگر یک نقطه کوچک داخل قوطی با لاک پوشیده نشود، قوطی زنگ زده و باعث خرابی محصول داخلش می‌شود.به صورت معمول درون قوطی های مربوط به مواد غذایی را دو بار و داخل قوطی های صنعتی یک بار لاک زده می شود. پس از انجام مرحله لاک زنی، فلز باید در کوره قرار گیرد تا عملیات پخت به طور کامل انجام شود.

لاک را درون قوطی و برای حفظ محصول داخل آن استفاده می‌کنند. اما کوتینگ را روی سطح فلز (خارج قوطی) و برای بهتر انجام شدن عملیات چاپ می‌زنند.

شرکت های تولیدکننده انواع لاک های غذایی و صنعتی: پایارنگ، پپوشش، ایازرند، تینر اورانوس، والسپار، ورنی کاور، ایران شیمی، رنگ، سپندرنگ، نیما شیمی، گوهرفام، ماندانا شیمی

ورنی زنی

بعد از چاپ آخرین رنگ، روی کار ورنی زده می شود. خط چاپ، ورنی و کوره ممکن است به صورت پیوسته و پشت سر هم قرار گیرند، یا به طور مستقل باشند، که در این صورت سرعت خط تولید پایین می‌آید. عملیات ورنی زنی با همان سیلندری که مخصوص چاپ است، انجام می‌گیرد.

پس از چاپ حلب

چاپ حلبی - تین پلیت

پس از پایان عملیات چاپ، ورق باید داخل کوره قرار گیرد. اگر ورق ها روی هم قرار گیرند، به دلیل خیس بودن، خراشیده شده و از بین می‌روند. کارهای چاپ شده باید با همان سرعتی که چاپ شده‌اند از کوره بگذرند و اگر سرعت کم باشد احتمال سوختن ورق وجود دارد.در انتها دما باید کنترل شود تا باعث تغییر رنگ در لاک و رنگ نشود. در انتهای کوره دو هواکش بزرگ وجود دارد تا ورق ها را خنک کند و به دمای اولیه برگرداند. پس از عبور ورق از کوره و شروع مراحل تکمیلی کار، ورق های چاپ شده، در قسمت قوطی سازی قیچی می‌شوند و از روی خط تا، خم شده و شکل نهایی قوطی را به خود می‌گیرند.

žکیفیت بالا، کاربردهای متنوع و امکان استفاده در کارهای پر تیراژ از محاسن این نوع چاپ می‌باشد. محدودیت رنگ در ماشین های چاپ (2رنگ)، žنیاز به وارد کردن فلز از کشورهای خارجی و عدم امکان چاپ در تیراژ پایین از معایب این نوع چاپ می باشد.

 

این پاورپوینت برای دانشجویان رشته هنر و گرافیک مناسب می باشد. برای دریافت فایل‌های هم‌راستا با موضوع می توانید به سایت هفت برگ مراجعه فرمایید.

قالب فایل پاورپوینت 20 اسلاید (قابل ادیت) و دارای حجم 2.15 MB می باشد.
محتوای فایل شامل:
تعریف چاپ حلبی یا تین پلیت
ماشین های چاپ حلب
نمونه های ماشین چاپ حلب
چاپ درب قوطی
لاک زنی
لاک و کوتینگ
ورنی زنی
پس از چاپ
مواد قابل چاپ
اشکال قابل چاپ
نمونه کالاهای چاپ شده
ملاحظا ت چاپ
منابع

مطالب مرتبط:

پاورپوینت چاپ جت پرینتر

پاورپوینت چاپ پول

پاورپوینت سابلیمیشن

پاورپوینت چاپ پارچه(روش روتاری)

پاورپوینت نظارت چاپ جوهرافشان

پاورپوینت انواع مرکب در صنعت چاپ

گزارش کارآموزی رشته گرافیک (آشنایی با امور گرافیک و امور چاپ)

12000 تومان – خرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

لینک های مفید

جواز های ما

تعداد کاربران 277 عدد
تعداد محصولات 1182 عدد
تعداد نوشته ها 7 عدد