ساسانیان-معماری-پاورپوینت-هفت برگ-شیوه پارتی-کاخ ها -آتشکده-قلعه دختر-تخت سلیمان-طاق-گنبد

سایت تخصصی هفت برگ بهترین مرجع پایان نامه ، آموزش و ارائه دهنده مقالات تخصصی

پاورپوینت نگاهی بر معماری ساسانیان

قیمت محصول 61000 تومان

آسان خرید کنید

تضمین کیفیت فایل

پشتیبانی 24 ساعته

61000 تومان – خرید

0 خرید

۰دیدگاه

معماری ساسانیان

رتبه دادن به محصول

۰ votes, average: ۰.۰۰ out of ۵۰ votes, average: ۰.۰۰ out of ۵۰ votes, average: ۰.۰۰ out of ۵۰ votes, average: ۰.۰۰ out of ۵۰ votes, average: ۰.۰۰ out of ۵
Loading...

جزییات محصول

هنر معماری در دوره ساسانیان

در زمان ساسانیان دو ساختمان را نمی توان یافت که در طرح کاملاً همانند به هم باشند . هر کدام ویژگی خود را دارند و این از ویژگی های معماری ایرانی در شیوه پارتی است.هنر و معماری ساسانیان با جهان بینی مذهبی آن ها عجین شده است.انواع ساخت وسازدر این دوره به ساختمان های طاقدار-ساختمان های گنبد دار-ستون و دیگرسازه های حفاظتی-جزیا ت تزیینی و ساختمانی تقسیم می شود.

مهم ترین و موثر ترین دستاوردهای ساسانی در زمینه معماری در توسعه گنبد و قرار دادن آن روی گوشواره و ساختن طاق های عظیم بدون قالب بود.تمرکز دادن بار روی نقاط ثابت جداگانه (مانند سروستان) و استفاده عالی از طاق های عرضی هم، زمینه مناسب را برای پیشرفت های بعدی فراهم ساخت.انواع کارآمد ساختمان ها در این دوره به شرح زیر است:

– معماری مذهبی

-کاخ ها

-خانه ها و شهرها

باروها

-مراسم ترحیم و یاد بود و معماری سنگی

-معماری مربوط به کارهای عمرانی

بناهای مهم در دوره ساسانیان

1- کاخ اردشیر:دیوارهای کاخ فیروزآباد از سنگ های ناصاف و با کمک ملات ساخته شده و سفید کاری شده است.جزییات تزیینات از کاخ های هخامنشی در تخت جمشید اقتباس گردیده است.

2- طاق کسری:برجسته ترین یادگار دوره ساسانی طاق کسری در تیسفون(عراق امروزی) واقع است.ایوان آن دهانه ای به قطر 25 متر، بزرگتر از هر طاق اروپایی، بلندایی به ارتفاع 30 متر و عمق نزدیک به 50 متر دارد. زمانی بر بالای این طاق دیواری به بلندی 7 متر وجود داشت.

3-کاخ بیشابور:مربوط به شاپور اول می باشد و نمونه کامل تری از بناب ایواندار است.تالار بار عام که اتاق بزرگی به وسعت 500 متر مربع است، گنبدی به ارتفاع 25 متر دارد.بسیاری از نقش برجسته های آرایشی آن از هنرهای معماری یونان و روم اقتباس شده است.

4-کاخ سروستان:ایوان مرکز نمای شرقی، در هر طرف آراسته به ایوان کوچکتری است که دسترسی به اتاق گنبد دار مرکزی را میسر می سازد. در پشت آن حیاط چهارگوشی است که یگانه ایوان آن در وسط دیوار غربی قرار دارد.

5- طاق بستان:جایگاه چشمه های مقدس در نزدیکی کرمانشاه است.تورفتگی ایوان سمت راست در قرن چهارم کنده شده و تورفتگی ایوان سمت چپ که بزرگتر است به قرن پنجم مربوط می شود.

6- تخت سلیمان:این کاخ در نزدیکی تکاب(استان آذربایجان غربی)واقع شده است.آتشکده ای در شمال این کاخ قرار دارد که به آتشکده آذرگشسب شهرت دارد.شامل یک سالن مربع شکل با 4 پایه قطور گنبد آجری آن بر روی این چهار پایه بنا شده (چهارطاقی) و تعداد زیادی بناهایی که در اطراف آتشکده است که احتمالاً محل اقامت خانواده شاه بوده است.

آتشکده

آتشکده ها و پرستشگاه های ساسانی در سر تا سر ایران و پادشاهی ساسانی پراکنده بود.شکل آنها یکسان بود. گنبدی بر روی گوشواره ها و بر بالای چهار پایه ای بزرگ واقع بود که طاقنماهایی آن ها را به یکدیگر می پیوست.آتشکده چهار طاقی نیاسر، یکی از نمونه های آتشکده های ساسانی است که عاقلانه حفظ شده است.

7- قلعه دختر:سه طرف حیاط را اتاق های چهارگوش دارای طاق ضربی احاطه کرده بود و طرف چهارم به تراس فوقانی که روی آن ساختمان کاخ اصلی واقع شده بود منتهی می گردید..هر چند گنبد در بناهای رومی معاصر پارتیان به ویژه در ساختمان حمام مورد استفاده قرار گرفته، ولی هیچ نشانه ای از ساخت گنبد به دست پارت ها به دست نیامده است.معماری رومی مشکل قرار دادن سقفی مدور روی اتاق چهارگوش را با قرار دادن گنبد روی لاشه سنگ هایی در گوشه ها با جلو آوردن تدریجی سنگ ها یا آجرها به شکلی پیوسته مدورتر می شد حل کرده بود.

 

این پاور پوینت برای دانشجویان رشته معماری مناسب می باشد.برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه معماری به سایت هفت برگ مراجعه فرمایید:

قالب فایل پاورپوینت 61 اسلاید( قابل ادیت)

محتوای این فایل شامل:

شیوه پارتی

انواع ساخت و ساز

ساختمانهای طاقدار

ساختمانهای گنبد دار

ستون و دیگر سازه های حفاظتی

جزیا ت تزیینی و ساختمانی

انواع کار امد ساختمانها

معماری مذهبی

کاخها

خانه ها و شهرها

باروها

مراسم ترحیم و یاد بود و معماری سنگی

معماری مربوط به کارهای عمرانی

علت پیشرفت معماری در دوره ی ساسانی

بنا های مهم ساسانیان

کاخ اردشیر

خصوصیات این کاخ

طاق کسری

کاخ بیشابور

عکس کاخ بیشابور

کاخ سروستان

عکس کاخ سروستان

طاق بستان

خصوصیات

عکس طاق بستان

تخت سلیمان

عکس تخت سلیمان

آتشکده

قلعه دختر

عکس هوایی قلعه دختر

نمای دور قلعه دختر

نمای بیرونی بخش بیرونی قلعه دختر

منابع

61000 تومان – خرید

محصولات مرتبط

معماری روم باستان-آمفی تئاتر کلوسئوم

پاور پوینت معماری روم باستان

شامل 0 فروش 5000 تومان
معماری همساز با اقلیم

پاورپوینت معماری همساز با اقلیم

شامل 0 فروش 43000 تومان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تعداد کاربران 220 عدد
تعداد محصولات 645 عدد
تعداد نوشته ها 7 عدد