بررسی هنر معماری در دوره ساسانیان و تاثیر آن بر معماری ایرانی اسلامی

سایت تخصصی هفت برگ بهترین مرجع پایان نامه ، آموزش و ارائه دهنده مقالات تخصصی

پاورپوینت نگاهی بر معماری ساسانیان

قیمت محصول 61000 تومان

آسان خرید کنید

تضمین کیفیت فایل

پشتیبانی 24 ساعته

61000 تومان – خرید

0 خرید

۰دیدگاه

معماری ساسانیان

رتبه دادن به محصول

جزییات محصول

هنر معماری در دوره ساسانیان

در زمان ساسانیان دو ساختمان را نمی توان یافت که در طرح کاملاً همانند به هم باشند . هر کدام ویژگی خود را دارند و این از ویژگی های معماری ایرانی در شیوه پارتی است.هنر و معماری ساسانیان با جهان بینی مذهبی آن ها عجین شده است.انواع ساخت وسازدر این دوره به ساختمان های طاقدار-ساختمان های گنبد دار-ستون و دیگرسازه های حفاظتی-جزیا ت تزیینی و ساختمانی تقسیم می شود.

مهم ترین و موثر ترین دستاوردهای ساسانی در زمینه معماری در توسعه گنبد و قرار دادن آن روی گوشواره و ساختن طاق های عظیم بدون قالب بود.تمرکز دادن بار روی نقاط ثابت جداگانه (مانند سروستان) و استفاده عالی از طاق های عرضی هم، زمینه مناسب را برای پیشرفت های بعدی فراهم ساخت.انواع کارآمد ساختمان ها در این دوره به شرح زیر است:

– معماری مذهبی

-کاخ ها

-خانه ها و شهرها

-باروها

-مراسم ترحیم و یاد بود و معماری سنگی

-معماری مربوط به کارهای عمرانی

بناهای مهم در دوره ساسانیان

طاق بستان-معماری ساسانسان

 

1.طاق کسری:برجسته ترین یادگار دوره ساسانی طاق کسری در تیسفون(عراق امروزی) واقع است.ایوان آن دهانه ای به قطر 25 متر، بزرگتر از هر طاق اروپایی، بلندایی به ارتفاع 30 متر و عمق نزدیک به 50 متر دارد. زمانی بر بالای این طاق دیواری به بلندی 7 متر وجود داشت.

2.کاخ اردشیر:دیوارهای کاخ فیروزآباد از سنگ های ناصاف و با کمک ملات ساخته شده و سفید کاری شده است.جزییات تزیینات از کاخ های هخامنشی در تخت جمشید اقتباس گردیده است.

3-کاخ بیشابور:مربوط به شاپور اول می باشد و نمونه کامل تری از بنای ایواندار است.تالار بار عام که اتاق بزرگی به وسعت 500 متر مربع است، گنبدی به ارتفاع 25 متر دارد.بسیاری از نقش برجسته های آرایشی آن از هنرهای معماری یونان و روم اقتباس شده است.

4-کاخ سروستان:ایوان مرکز نمای شرقی، در هر طرف آراسته به ایوان کوچکتری است که دسترسی به اتاق گنبد دار مرکزی را میسر می سازد. در پشت آن حیاط چهارگوشی است که یگانه ایوان آن در وسط دیوار غربی قرار دارد.

5- طاق بستان:جایگاه چشمه های مقدس در نزدیکی کرمانشاه است.تورفتگی ایوان سمت راست در قرن چهارم کنده شده و تورفتگی ایوان سمت چپ که بزرگتر است به قرن پنجم مربوط می شود.

6- تخت سلیمان:این کاخ در نزدیکی تکاب(استان آذربایجان غربی)واقع شده است.آتشکده ای در شمال این کاخ قرار دارد که به آتشکده آذرگشسب شهرت دارد.شامل یک سالن مربع شکل با 4 پایه قطور گنبد آجری آن بر روی این چهار پایه بنا شده (چهارطاقی) و تعداد زیادی بناهایی که در اطراف آتشکده است که احتمالاً محل اقامت خانواده شاه بوده است.

آتشکده

آتشکده ها و پرستشگاه های ساسانی در سر تا سر ایران و پادشاهی ساسانی پراکنده بودند.شکل آن ها یکسان بود.گنبدی بر روی گوشواره ها و بر بالای چهار پایه ای بزرگ واقع بود که طاق نماهایی آن ها را به یکدیگر می پیوست.آتشکده چهار طاقی نیاسر، یکی از نمونه های این آتشکده ها است.

آتشکده

7- قلعه دختر:سه طرف حیاط را اتاق های چهارگوش دارای طاق ضربی احاطه کرده بود و طرف چهارم به تراس فوقانی که روی آن ساختمان کاخ اصلی واقع شده بود منتهی می شد.گنبد در بناهای رومی معاصر پارتیان به ویژه در ساختمان حمام مورد استفاده قرار گرفته، ولی هیچ نشانه ای از ساخت گنبد به دست پارت ها نیست.معماری رومی مشکل قرار دادن سقفی مدور روی اتاق چهارگوش را با قرار دادن گنبد روی لاشه سنگ هایی در گوشه ها با جلو آوردن تدریجی سنگ ها یا آجرها که به شکلی پیوسته مدورتر می شد حل کرده بود.

 

این پاورپوینت برای دانشجویان رشته معماری مناسب می باشد.برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به دیگر فایل های موجود در سایت هفت برگ مراجعه فرمایید:

قالب فایل پاورپوینت 61 اسلاید( قابل ادیت)

محتوای این فایل شامل:

شیوه پارتی

انواع ساخت و ساز

ساختمان های طاقدار

ساختمان های گنبد دار

ستون و دیگر سازه های حفاظتی

جزیا ت تزیینی و ساختمانی

انواع کار آمد ساختمان ها

معماری مذهبی

کاخ ها

خانه ها و شهرها

باروها

مراسم ترحیم و یاد بود و معماری سنگی

معماری مربوط به کارهای عمرانی

علت پیشرفت معماری در دوره ی ساسانی

بناهای مهم ساسانیان

کاخ اردشیر

خصوصیات این کاخ

طاق کسری

کاخ بیشابور

عکس کاخ بیشابور

کاخ سروستان

عکس کاخ سروستان

طاق بستان

خصوصیات

عکس طاق بستان

تخت سلیمان

عکس تخت سلیمان

آتشکده

قلعه دختر

عکس هوایی قلعه دختر

نمای دور قلعه دختر

نمای بیرونی بخش بیرونی قلعه دختر

منابع

61000 تومان – خرید

محصولات مرتبط

نانو عایق ها - عایق رطوبتی

پاورپوینت نانو عایق ها

شامل 0 فروش 28000 تومان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

لینک های مفید

جواز های ما

تعداد کاربران 297 عدد
تعداد محصولات 1332 عدد
تعداد نوشته ها 7 عدد