اهمیت نور در معماری ایران - منابع نور و شیوه های پرتو افکنی در فضا

سایت تخصصی هفت برگ بهترین مرجع پایان نامه ، آموزش و ارائه دهنده مقالات تخصصی

پاورپوینت نور در معماری

قیمت محصول 39000 تومان

آسان خرید کنید

تضمین کیفیت فایل

پشتیبانی 24 ساعته

39000 تومان – خرید

0 خرید

۰دیدگاه

نور در معماری

رتبه دادن به محصول

جزییات محصول

نور در معماری

نور سرچشمه تمام هستی و اولین شرط برای ادراک هر نوع بینایی است. در تاریکی مطلق ما نه فضا را می بینیم و نه فرم و نه رنگ را. زیبایی که به چشم می آید از پرتو نور و روشنایی است و گرنه در تاریکی، زیبایی مفهومی ندارد.در معماری اغلب بناهای مذهبی نور به عنوان عنصری بارز و مستقل به کار گرفته می شود به گونه ای که شعاع های آن به طور واضح در داخل کالبد مادی و تاریک حجم قابل مشاهده است. فضاهای عمیق و تاریک کلیساهای قرون وسطی و یا مساجد اسلامی که با عنصر نور مزین شده اند به خوبی قادر به انتقال یک حس روحانی و معنوی می باشند. نور در طبیعت بسته به فضایی که در آن قرار داریم دارای حس متفاوتی است و در فضا سازی ذهن ما نسبت به آن مکان تاثیرگذار است.

 

منابع نور و نحوه پرتو افکنی در فضا

نور در معماری

مرکز:مرکز، فضای درنگ و مکث است که حادثه را در خود جای می‌دهد و محیط را به درون خود کشیده و ساکن می‌کند. فضای مرکزی، آرامش و ثبات را در کمال سادگی القا می‌کند،و حرکتی است بی‌پایان که همواره به نقطه آغازش باز می‌‌گردد.

محور:در نورپردازی به شکل محوری، یک مسیر نورانی،جهت خاصی را در فضا القا می کند.و از مفاهیمی همچون سلسله مراتب و تکرار در عرصه فضا، بهره می گیرد و کششی را به سمت انتها، در امتدادخودش ایجاد می‌کند.گاهی این انتها روشن است و شناخته شده و گاهی ناشناخته.

شبکه:از برخورد محورهای نور، محدوده‌ای شکل می‌گیرد که نقاط برخورد، به شکل مرکزهایی در این شبکه نمایان می‌شوند.بر عکس مرکز که هدف خاصی را القا می‌کند، می‌تواند هویت گسترده تری داشته باشد.سایر مفاهیم مانند تضاد، تقارن، سلسله مراتب و تکرار و ..در چنین فضایی به راحتی نمایان می شوند.

نور در معماری ایران

نور در معماری

در فضای معماری ایرانی به دقت از سلسله مراتب نور و تاریکی در جهت حرکت و هدایت از فضایی به فضای دیگر استفاده شده است.به طوری که شدت نور و تاریکی در فضاهاست که میزان اهمیت آن ها را مشخص می کند. نور در معماری اسلامی به عنوان مظهر وجود در فضای مسجد افشانده می شود.در واقع نور تحرک و حیاتی فعال به تزئینات اسلامی بخشیده است و به جای اینکه ذهن را به دنبال خود بکشد انسان را به جهانی خیالی رهنمون می سازد.نور نشانی از حرکت به سمت حقیقت است که حالت فیزیکی و مادی ندارد. این موضوع در کنار عوامل دیگر مانند اقلیم و موقعیت قرار گیری یک بنا و نحوه استفاده از نور مطرح می شود.

 

این پاورپوینت برای دانشجویان رشته معماری و درس تاسیسات الکتریکی مناسب می باشد.برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه معماری از سایت هفت برگ دیدن فرمایید:

فایل پاورپوینت 39 اسلاید (قابل ادیت)

محتوای این فایل شامل:

مقدمه

نور و انسان

نور و طبیعت

نور و معماری

مرکز

تعریف مرکز در معماری مدرن

محور

تعریف محور در معماری مدرن

شبکه

نور در معماری ایران

نور در معماری غرب

و…

39000 تومان – خرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

لینک های مفید

جواز های ما

تعداد کاربران 270 عدد
تعداد محصولات 1153 عدد
تعداد نوشته ها 7 عدد