نقش ‌برجسته معماری در آثار قدیمی در قالب پاورپوینت ویژه دانشجویان رشته معماری

سایت تخصصی هفت برگ بهترین مرجع پایان نامه ، آموزش و ارائه دهنده مقالات تخصصی

پاورپوینت نقش برجسته معماری

قیمت محصول 10000 تومان

آسان خرید کنید

تضمین کیفیت فایل

پشتیبانی 24 ساعته

10000 تومان – خرید

0 خرید

۰دیدگاه

ننقش ‌برجسته

رتبه دادن به محصول

جزییات محصول

نقش ‌برجسته حجمی است. که از یک سو بسته و محدود که در آن اشیاء کم‌وبیش به صورت برآمده از سطح نمایش داده شوند. روی هم‌رفته نقش ‌برجسته حالتی میان مجسمه‌سازی و نقاشی دارد. که معمولاً بدون رنگ‌پردازی ساخته می‌شوند.نقش ‌برجسته‌های معماری ایرانی اغلب در آثار دوران هخامنشی و ساسانی یافت می شوند.

نقش ‌برجسته تخت جمشید

جالب ‌ترین نقش برجسته‌ های مجموعه تخت‌ جمشید بر بدنه پلکان دو سری است. که به تالار بارعام می ‌پیوندد و راه رسیدن به آپادانا محسوب می‌ شود. این پلکان عریض و آراسته، با نقش برجسته ‌هایی از سپاهیان با وقار در حال گام برداشتن تزئین یافته است. حالت تشریفاتی و تکرار این نقوش، نقش برجسته را در خدمت معماری قرار می‌ دهد. که از خصوصیات پیکرتراشی ایران در این دوران است. نقش برجسته ‌های کاخ تخت‌ جمشید معمولاً صحنه‌ ها را در محل وقوع آن مجسم ساخته‌اند. مانند صف ‌‌آرایی سپاهیان کاخ، پاسداری نگهبانان؛ باریافتن نمایندگان ملت های – خراجگزار با هدایا و خراج‌ ها؛ حمل ظروف توسط خدمتکاران؛ ورود شاه و خروج شاه از اتاق ‌ها؛ حضور یافتن درباریان به پیشگاه شاه.

نقش برجسته تخت جمشی

نقش ‌برجسته تنگ چوگان

نقوش برجسته «تنگ چوگان» به علت اهمیت ویژه‌ای که دارد. از یک قرن پیش مورد توجه بسیاری از خاورشناسان جهان قرار گرفته است. و اکثراً با این نقوش آشنائی دارند. در تنگ چوگان 6 نقش برجسته از زمان ساسانی باقی‌مانده است. که 2 نقش در سمت چپ و 4 نقش در سمت راست رودخانه شاپور حجاری شده‌اند. از این 6 نقش 3 نقش برجسته آن مربوط به پیروزی شاپور و مراسم تاجگذاری اوست. و 3 نقش دیگر مربوط به پیروزی بهرام دوم و مراسم تاجگذاری وی می‌باشد. تزئین معماری بناها با نقش درخت و گل و بوته به یک عقیده بسیار کهن درباره قداست  رستنی‌ها و گیاهان در زندگی انسان ارتباط دارد. درخت در پنداشت مردم جامعه‌های قدیم  مظهر حیات، باروری و قدرت بوده و برخی از آنها نقش مهم و برجسته‌ای در آئین‌ها و  مناسک مذهبی مردم داشته است.

نقش برجسته تنگ چوگان

نقش ‌برجسته ساسانی

طرح معماری ساسانی استفاده از قلوه سنگ ها و یا آجر هایی بود که با اندود متصل شده بود،برفراز این ایوان ها سقفی به شکل طاق نیک دایره ای کار می گذاشتند که نمونه ی این معماری در کاخ‌های فیروز آباد و یاسروستان نمایان است. “تصویر زیرنمای کاخ سروستان و کاخ فیروز آباد را در فارس را نشان می دهد که معماری بی مانند ساسانی حتی در بین خرابه‌های آن نیز نمایان است.” هنر نقش برجسته‌ی ساسانی نیز مانند ، گچ بری و معماری این دوره همواره از آراستگی بهره جسته است. چنان که ما در تمام آثار برجای مانده زیباسازی نقش برجسته ها را سراغ داریم. در حجاری طاق بستان که تصویر خسرو دوم سوار بر اسب شبدیز است. با نقش برجسته ای روبه رو می شویم که گویی از روی پرده ی نقاشی تقلید و حجاری شده است.

نقش برجسته ساسانی

نقش ‌بر جسته بیستون

نقش برجسته بیستون شامل پیکره داریوش بزرگ و دوازده تن دیگر است. که در یک ردیف بر روی دیواره بلندی ساخته شده است. نقش شاه از همه بزرگ ‌‌تر است. و در برابر او نُه اسیر با دست های بسته و گردن ‌های در ریسمان ایستاده‌اند که لباس‌‌های متفاوتی دارند که نشانه ملیت‌های مختلف آن‌ها می‌‌باشد؛ گزارش داریوش نیز مؤید این مطلب است. این گزارش به سه زبان فرس قدیم، عیلامی و بابلی نگاشته شده است. و در بالای سراسیران علامت اهورامزدا نقش شده؛ در مجموع نقش برجسته بیستون ساده و خشک است. نقش داریوش احتمالاً شبیه به خودش بوده و قد او نیز در اندازه طبیعی ساخته شده است. عال‌ی‌ترین کتیبه هخامنشی نیز در بیستون قرار دارد. که در آن داریوش وقایع اوایل سلطنتش را شرح می ‌دهد.

 

بیستون

نقش ‌بر جسته معبد داش کسن

معبد سنگی داش کسن در ایران بی نظیر است. معبدی است با طرح اژدها که وقتی گردشگران آن را می بینند تصور می کنند با معبدی چینی روبرو هستند. (چین ایران)؛ اما این اثر تاریخی یادگاری از دوره ایلخانیان است. بنایی صخره ای در زنجان. این بنا به دو نقش برجسته اژدها و چند محراب اسلامی در دو سمت آن و به قرینه یکدیگر مزین است. نمونه‌های مشابه نقش‌های اژدهای آن در جای دیگری از ایران دیده نمی‌شود. طبق نظر برخی باستان شناسان، قدمت این معبد به قبل از اسلام می‌رسد. که در زمان ایلخانان نقوشی از جمله اژدها بر آن افزوده شده‌است.

معبد کسن

 

مشخصات فایل
قالب پاورپوینت با فرمت pptx
تعداد اسلاید 22
تعریف نقش برجسته
نقش برجسته تخت جمشید
نقوش برجسته تنگ چوگان
نقش برجسه های ساسانی
نقش برجسته بیستون
نقش برجسته معبد داش کسن

 

موارد مرتبط از سایت هفت برگ برای دانشجویان رشته معماری قابل دسترس است.

پاورپوینت سنگ ساختمانی

پاورپوینت بررسی نشست ساختمان

پاورپوینت پانل سه بعدی

10000 تومان – خرید

محصولات مرتبط

گزارش کاراموزی در بحث پارکیننگ

شامل 0 فروش 11000 تومان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

لینک های مفید

جواز های ما

تعداد کاربران 361 عدد
تعداد محصولات 1416 عدد
تعداد نوشته ها 7 عدد