بررسی نقش آب در معماری و اهمیت آن در طراحی باغ های ایرانی-باغ فین کاشان

سایت تخصصی هفت برگ بهترین مرجع پایان نامه ، آموزش و ارائه دهنده مقالات تخصصی

پاورپوینت نقش آب در معماری(نمونه موردی باغ فین کاشان)

قیمت محصول 43000 تومان

آسان خرید کنید

تضمین کیفیت فایل

پشتیبانی 24 ساعته

43000 تومان – خرید

0 خرید

۰دیدگاه

نقش آب در معماری-باغ فین کاشان

رتبه دادن به محصول

جزییات محصول

آب در معماری

در همه دوران تاریخی معماران ما آب را در مجموعه های خود وارد می کردند.هم چنین گنجینه ای از خصوصیات فیزیکی ، مذهبی و اسطوره ای را به خدمت می گرفتند تا معماری آنان از غنای بیشتری برخوردار باشد.یکی از عناصر اصلی و حیاتی در باغ وجود آب در معماری این باغ است. قسمتی از آن منحصرا برای آبیاری حفاظت گیاهان و بخش دیگر به منظور ایجاد و خلق زیبایی در طراحی مورد استفاده قرار می گیرد.خشکی و بی درختی فلات ایران باعث شده است که باغ را نمونه ای از بهشت موعود بدانند . به طور کلی آب در استخرهای بزرگ به خاطر تیرگی و انعکاس آن مورد پسند ایرانیان قرار می گیرد.کف جوی های رو باز را با کاشی های آبی فرش می کردند.

باغ آبی

باغ ائیل گلی تبریز-آب در معماری-باغ آبی

منظور از باغ آبی گونه ای از باغ است که آبگیری بزرگ در قسمتی از عرصه آن به شکل مصنوعی یا با استفاده از عوارض طبیعی ساخته می شد.برای پدید آوردن منظره ای بدیع و خوشایند ،عمارت کوشک در روی سکویی که در میان آبگیر با مصالح مقاوم در برابر آب ساخته می شد،بر پا می گردید.برای ایجاد دسترسی به کوشک غالبا معبر یا پلی بین کوشک و عرصه واقع در کنار آبگیر ساخته می شد. کمبود آب در بیشتر نواحی ایران موجب می شد که شمار بسیار اندکی از این گونه باغ ها در کشور ساخته شود. باغ ائیل گلی در تبریز یکی از نمونه های باقی مانده از این گونه باغ ها به شمار می آید .

 

نقش آب در معماری باغ فین کاشان

باغ فین کاشان

با شروع عهد خشکسالی دریاچه موجود به تدریج خشک شد. اکنون در محل آن کویر بزرگ مرکزی برجاست. یکی از مهم ترین عواملی که موجب استقرار طولانی در این ناحیه گردیده را می توان وجود چشمه فین در 2 کیلومتری این ناحیه ذکر کرد.در واقع مهم ترین عامل شکل گیری تمدن ها از قدیمی ترین دوران ها در این ناحیه، وجود آب سرشار و دائمی در سرچشمه فین است، که باعث جذب انسان به این منطقه شده و در شکل گیری و پیشرفت تمدن در این ناحیه نقش اساسی ایفا نموده است.در معماری باغ فین کاشان دو حوض مهم وجود دارد.دلیل اهمیت حوض جوش به کف پوش های آن باز می گردد که نقشی مانند قالی های ترنج و محراب کاشان دارند.و حوض دوازده فواره حکایتی از ساختار باغ ایرانی و معماری بی نظیر گذشته دارد.چشمه سلیمانیه در ضلع جنوب شرقی باغ فین واقع شده است.

 

این پاورپوینت برای دانشجویان رشته معماری و درس طبیعت در معماری مناسب می باشد.در صورت تمایل به فایل های معماری به سایت هفت برگ مراجعه فر مایید:

قالب فایل پاورپوینت  43 اسلاید (قابل ادیت)

محتوای این فایل شامل:

مقدمه

آب و هنر در باغ

باغ آبی

نمونه برتر

باغ فین کاشان

موقعیت باغ فین- کاشان

تاریخچه باغ فین

ناحیه فین

چشمه سلیمانیه

دو روایت در وجه تسمیه این چشمه

سابقه تاریخ باغ فین

باغ کهنه

قتل امیر کبیر در حمام فین کاشان

و…

43000 تومان – خرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

لینک های مفید

جواز های ما

تعداد کاربران 361 عدد
تعداد محصولات 1416 عدد
تعداد نوشته ها 7 عدد