بررسی پیشینه معماری کاروانسرا ها-کاروانسرا های برون شهری و درون شهری

سایت تخصصی هفت برگ بهترین مرجع پایان نامه ، آموزش و ارائه دهنده مقالات تخصصی

پاورپوینت معماری کاروانسرا

قیمت محصول 35000 تومان

آسان خرید کنید

تضمین کیفیت فایل

پشتیبانی 24 ساعته

35000 تومان – خرید

0 خرید

۰دیدگاه

معماری کاروانسرا

رتبه دادن به محصول

جزییات محصول

کاروانسرا

درگذشته کاروانسرا ها محلی برای اسکان کاروان هایی بود که به منظور مسافرت و تجارت و زیارت از شهری به شهر دیگر در حال تردد بودند.این مکان ها بیشتر به شکل مربع و مستطیل یا هشت گوش بودند که با یک ورودی بلند با برج هایی در گوشه دیوارها که معمولا دارای بادگیر بودند ساخته می شدند.این کاروانسرا ها از هجره های کوچک برای استراحت مسافران و سکوهایی به صورت تراس در اطراف حیاط و فضای کافی برای حیوانات بارکش تشکیل می شد.

معماری کاروانسراها

کاروانسرای دیر گچین قم

اتاق ها فقط به عنوان مکانی برای خوابیدن مسافران طراحی می شدند پس بیش از یک در چوبی نداشتند و فاقد پنجره بودند.ولی از زمان صفویه به بعد سوراخ هایی در دیوار اتاق ها برای نفوذ هوا باز می کنند.در زیر سردرهای کاروانسراها دروازه های چوبی ضخیم و محکمی قرار داشت که برای حفاظت ساختمان بسیار لازم بود.بخاری هایی با عرض کم و ارتفاع زیاد در بیشتر اتاق ها و ایوان ها وجود دارند و بیشتر جنبه زینتی داشتند و از زمان صفویه بر تعداد آن ها افزوده شد که دارای دودکش های خیلی باریکی بودند که به جز در بعضی از بخاری های کوهستان توانایی گرم کردن اتاق را نداشتند.بخاری در صورتی در اصطبل قرار می گرفت که مال داران قرار بود آنجا باشند و دود آتش از پنجره های کوچک بالای اصطبل با سوراخ هایی بالای گنبد خارج می شد.

خصوصیات کاروانسرا ها براساس تحولات در طی زمان

1- در اواخر دوره ساسانی دو نوع کاروانسرا در سرزمین ایران ساخته می شد. یکی از آن ها شامل حیاطی بود که در اطرافش یک نوع دالان عرضی برای چهارپایان ساخته بودند.نوع دوم شامل تالارهای مستطیلی ای بود که در اطراف حیاط مرکزی قرار گرفته بودند.هر دو نوع این کاروانسرا ها با طاق های ممتدی به صورت ”تونل“ یا ” گهواره“ ساخته شده اند و مصالح ساختمانی هایشان فاقد ظرافت است.کاروانسراهای نوع اول را با سقف افقی و تیرچوبی پوشانده اند.در این کاروانسرا ها مسئله اقامت مسافران تقریبا نادیده گرفته شده است.

2- در ابتدا قرن ششم این دو سبک با هم در می آمیزند.در اطراف حیاط مرکزی اتاق ها و ایوان هایی ساخته می شوند. اصطبل ها به صورت دالان های وسیعی در پشت اتاق ها قرار می گیرند.

3-در دوران صفوی یک طرح ثابت انتخاب می شود که دیگر دستخوش تغییرات قرار نمی گیرد.در این زمان روی پایه های مستقل گنبدهای مستقل کوچکی قرار می دهند و این موجب می شود که دست طراح ساختمان برای ایجاد بخش های مختلف آزاد می گردد. از این به بعد هر اتاق ایوان مجزا و مستقلی خواهد داشت.

4- پس از دوران صفوی مجددا اصول پیشین را به طرز – بی تناسبی به کار خواهند برد.

انواع کاروانسرا ها

درون شهری

این کاروانسرا های شهری محل مبادلات کالاهای بازرگانی هستند و ضمنا مکانی هم برای اقامت مسافران دارند. به طوری که می توان آن ها را با مغازه های بزرگ امروزی نسبت به انبارهای راه آهن یا گاراژ مقایسه کرد.معمولا کاروانسراهای شهرها فاقد اصطبل بودند، در واقع پس از ورود به شهر کاروان ها به نقاط مختلف پخش می شدند.

کاروانسرای شهری

برون شهری

در ساخت این کاروانسراها از نقشه های چهار ایوانی،دو ایوانی،هشت ضلعی،مدور،کوهستانی و نوع کرانه خلیج فارس استفاده شده است.در احداث کاروانسراها مانند مساجد و مدارس بیشتر از طرح چهار ایوانی استفاده شده و اتاق هایی در اطراف حیاط ، برای استفاده مسافران ساخته شده است.

کاروانسرای برون شهری

این پاورپوینت جامع و کامل درباره کاروانسراهای قدیمی و تاریخی ، مرمت ابنیه و آثار تاریخی و مناسب برای رشته های هنر، معماری و مرمت می باشد.در صورت علاقه به فایل های معماری به دیگر فایل های موجود در سایت هفت برگ مراجعه فرمایید.فایل های مرتبط:

پاورپوینت مرمت کاروانسرای گمرک(پاورپوینت بسیار کامل)

پاورپوینت تحلیل و بازسازی کاروانسرای زین الدین یزد

پاورپوینت مرمت کاروانسرای احمدی واقع بازاروکیل شیراز

پاورپوینت آشنایی با مرمت ابنیه بررسی کاروانسراهای دوره زندیه

کاروانسرای فیل شیراز

بررسی کاروانسراها

قالب فایل پاورپوینت 49 اسلاید (قابل ادیت)

محتوای این فایل شامل:

تعریف کاروانسرا

تاریخچه کاروانسرا

جزئیات مربوط به کاروانسراها

دروازه ها

بخاری دیواری

بادگیرها

خصوصیات کاروانسراها

کاروانسرا برون شهری

کاروانسرا درون شهری

کاروانسراها نخستین سده های میانه در ایران

تصاویری از کاروان سراهای برون شهری

و…

35000 تومان – خرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

لینک های مفید

جواز های ما

تعداد کاربران 259 عدد
تعداد محصولات 1022 عدد
تعداد نوشته ها 7 عدد