تحلیل و بررسی معماری مساجد مدرن - معرفی سه مسجد با معماری مدرن

سایت تخصصی هفت برگ بهترین مرجع پایان نامه ، آموزش و ارائه دهنده مقالات تخصصی

پاورپوینت معماری مساجد مدرن همراه با نمونه موردی

قیمت محصول 13000 تومان

آسان خرید کنید

تضمین کیفیت فایل

پشتیبانی 24 ساعته

13000 تومان – خرید

0 خرید

۰دیدگاه

مسجد پوترا مالزی-معماری مساجد مدرن

رتبه دادن به محصول

جزییات محصول

مساجد مدرن

مساجد از دیرباز از اهمیت بالایی در جوامع اسلامی برخوردارند.معماری مسجد همواره اهمیت زیادی داشته و مورد توجه قرار دارد. وجود برترین سازه‌های جهان از لحاظ معماری در مسجدهای شناخته شده‌ای چون مسجدالنبی، مسجد شیخ لطف الله و… نمایان است.شاید این طور به نظر برسد که مساجد باشکوه همه در قرن های گذشته ساخته شده اند و معماران معاصر هنرشان را در سازه های دیگری به نمایش می گذارند.اما در عصر حاضر نیز مساجد مدرن ، بزرگ و باشکوهی در سراسر دنیا با معماری های امروزی ساخته می شوند که مأمن و عبادتگاه مسلمانان هستند.

انسان عصر مدرنیته نیازمند عبادتگاهی مدرن است.میان معماری مساجد دوره اوج اسلام در ایران و عثمانی با مساجد صدر اسلام در عربستان نیز تفاوت های آشکاری وجود دارد. هم چنین در اروپا، کلیساها و دیگر اماکن مذهبی در قرون وسطی و رنسانس در جریان سبک های معماری زمانه خود حرکت می کردند. پس ساخت مساجد با معماری معاصر اتفاقی بدیع نیست. تاریخ اینطور نشان داده که همسویی با معماری زمانه تداخلی با روح معنویت جاری در اماکن مذهبی ندارد.

نمونه های موردی مساجد مدرن

1.مسجد دانشگاه تهران

مسجد دانشگاه تهران

ساختمان مسجد عبارت است از گنبد خانه مکعبی سنگی و بسته به ابعاد 30×30 متر که بر صدر حیاطی به ابعاد 28×20 متر مستقر شده است. گرداگرد حیاط را رواق هایی فرا گرفته اند؛ رواق هایی که در طرح اولیه علاوه بر حیاط، بر گرد فضای سبز شمال مسجد نیز می چرخیدند.برای ورود به مسجد می توان از هر سه ضلع شمال، شرق، و جنوب حیاط عبور کرد. دو منار سنگی بلند و شاخص مسجد با ارتفاع 28.40 ، در طرفین ورودی شرقی حیاط قرار گرفته اند.این معماری تداعی گر معماری سلاطین عثمانی می باشد.

2.مسجد فیصل پاکستان

مسجد فیصل پاکستان

مسجد شاه فیصل ، با مساحتی حدود ۵ هزار متر مربع، یکی از بزرگترین مساجد در جهان است. معماری مسجد شاه فیصل تلفیقی از سنت و مدرنیته است و در طراحی آن از هندسه انتزاعی و تناسبات کعبه الهام گرفته شده است.
مسجد شاه فیصل برخلاف طرح‌های رایج در معماری اسلامی، گنبد گرد ندارد اما بنایی گنبد مانند به شکل یک چادر در آن تعبیه شده است که ساختاری خیمه مانند دارد. سقف آن شیبدار و سقف خارجی مرمرین  می باشد و هم چنین دارای چهار مناره بلند می باشد.

 

3.مسجد پوترا مالزی

مسجد پوترا مالزی-مساجد مدرن

سبک مسجد زیبای پوترا اسلامی است و برای ساخت آن از مساجد دوره صفوی در ایران ایده هایی گرفته اند. شکل کلی مسجد شبیه به مساجد پارسی است اما مناره ی ۱۱۶ متری اش شبیه به مناره مسجد شیخ عمر در بغداد و ستاره ای شکل است. دیوارهای سطوح پایینی آن شبیه مساجد مراکشی است. شیشه های رنگی که در درها و پنجره ها استفاده شده آلمانی هستند. گنبد آن ۷۶ متر ارتفاع دارد و با کاشی های قرمز و صورتی پوشیده شده است.

 

این پاورپوینت برای دانشجویان رشته معماری مناسب می باشد.برای دریافت  فایلهای مرتبط  در این زمینه به  سایت هفت برگ مراجعه فرمایید.

مطالب مرتبط:

پاورپوینت آشنایی با معماری اسلامی

پاورپوینت آشنایی با معماری اسلامی(مسجد وکیل شیراز)

پایان نامه کاشی کاری مسجد حاج باقر-رشته مرمت

پاورپوینت آسیب شناسی مسجد نصیرالملک

پاورپوینت تحلیل مسجد جامع ساوه

پاورپوینت آسیب نگاری مسجد آقاباباخان

پاورپوینت نقش و تاثیر رنگ بر ادراک فضاهای مذهبی در شهرهای تاریخی ایران

بررسی نقوش اسلیمی و گیاهی در اماکن تاریخی شیراز(مسجد نصیرالملک)

قالب فایل پاورپوینت 21 اسلاید(قابل ادیت)
محتوای این فایل شامل:
معماری مساجد مدرن
مسجد دانشگاه تهران
پلان مسجد
مشخصات بنا
تعادل در نما
فضای داخلی گنبد خانه
مسجد فیصل پاکستان
پلان مسجد شاه فیصل
فضای داخلی مسجد
مسجد پوترا مالزی
توضیحات بنا
و…

13000 تومان – خرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

لینک های مفید

جواز های ما

تعداد کاربران 894 عدد
تعداد محصولات 1568 عدد
تعداد نوشته ها 7 عدد