مزایا و معایب اجرای ساختمان با مصالح بنایی - آسیب پذیری ساختمان میسونری

سایت تخصصی هفت برگ بهترین مرجع پایان نامه ، آموزش و ارائه دهنده مقالات تخصصی

پاورپوینت ساختمان بنایی

قیمت محصول 10000 تومان

آسان خرید کنید

تضمین کیفیت فایل

پشتیبانی 24 ساعته

10000 تومان – خرید

0 خرید

۰دیدگاه

ساختمان بنایی

رتبه دادن به محصول

جزییات محصول

سازه بنایی

سازه بنایی یا میسونری به نوعی از سازه گفته می‌شود که در ساخت آن از واحدهای مستقل به صورت لایه‌ای استفاده می‌شود. و در میان لایه‌ها از ملات استفاده می‌گردد. مصالح مورد استفاده در ساخت سازه‌های بنایی معمولا آجر، سنگ، سنگ مرمر، سنگ خارا، تراورتن، سنگ آهک، بلوک سیمانی، بلوک شیشه‌ای، اندود گچ و سیمان و کاشی می‌باشند. سازه‌های بنایی پرکاربردترین و سنتی‌ترین روش ساخت و ساز در جهان است که برای ساخت دیواره‌ها، آب‌بندها، دیوارها و موارد مشابه کاربرد داشته است. žگاهی سازه‌های بنایی به صورت خشکه‌چین (بدون ملات) نیز اجرا می‌شوند.

سازه‌های بنایی به علت سنگینی و چگالی بالا در برابر زلزله مقاومت کمی دارند. به همین دلیل محدودیت تعداد طبقات و شرایط خاصی را برای آن در نظر گرفته‌اند. برای مقاوم‌سازی در برابر زلزله، بادهای شدید، ضربه‌های افقی و جانبی باید از کلاف افقی و کلاف عمودی مصلح یا گاهی غیرمصلح استفاده کرد.

معایب و مزایای ساختمان با اسکلت بنایی

ساختمان با اسکلت بنایی

معایب

žدر اقلیم‌هایی که تغییرات حرارتی یا رطوبت شدید دارند سطح بلوک‌های مصالح بنایی به سرعت فرسوده و خراب می‌شوند. مطالح بنایی سنگین هستند و برای ساخت این سازه‌ها باید از پی استفاده کرد. قابل مکانیزه شدن نیست و باید توسط نیروی کارگر متخصص اجرا شود.

مزایا

žساخت این سازه‌ها به علت استفاده از مصالح بومی بسیار ارزان قیمت است و گاهی بدون نیاز به رنگ‌آمیزی یا پوشش قابل استفاده هستند. برای ساخت آن نیاز به تکنولوژی‌های پیشرفته نیست. در مکان‌های دور افتاده نیز با حداقل امکانات قابل اجرا است. žمصالحی مانند آجر یا سیمان ذخیره حرارتی ساختمان را بالا می‌برند. این ساختمان‌ها نسبت به ساختمان‌های چوبی عمر بیشتری دارند.

آسیب پذیری ساختمان‌های بنایی

آسیب در ساختمان بنایی

žاکثر ساختمان‌های ساخته شده به‌دست بشر در تمام دنیا از مصالح بنایی ساخته می‌شوند. که اگر با اصول مهندسی ساخته شده باشند دارای مقاومت لرزه‌ای مناسبی هستند. در غیر این صورت به‌شدت تحت نیروهای لرزه‌ای آسیب پذیر می‌باشند. حتی در ساختمان‌های دارای اسکلت فلزی یا بتنی اکثرا از مصالح بنایی برای ساخت دیوارهای داخلی استفاده می‌شود.

žآسیب پذیری خارج از صفحه دیوارها

این نوع آسیب باعث از بین رفتن تکیه گاه سقف و در نتیجه فرو ریختن آن می‌گردد. ترک‌های ناشی از حرکات خارج از صفحه دیوارها ناشی از نیروهای لرزه‌ای هستند. تحت نیروهای خارج از صفحه، دیوارها به صورت خمشی رفتار نموده و به‌علت مقاومت کششی کم مصالح بنایی، ترک‌های خمشی در سطح دیوار ایجاد می‌شود.

آسیب پذیری داخل صفحه دیوارها

نیروهای داخل صفحه ایجاد شده در این دیوارها باعث ایجاد ترک‌های درون صفحه می‌گردند. انواع ترک خوردگی‌های داخل صفحه دیوارهای بنایی شامل ترک‌های قطری کششی، ترک های برشی، ترک‌های ناشی از خردشدگی کنج و ترک های خمشی می‌شوند؛ که توضیحات کامل آن‌ها در فایل موجود می‌باشد.

žناپایداری موضعی

žمجموع ترک‌های ایجاد شده در ساختمان می‌تواند باعث ایجاد قطعات جدا از هم و در نتیجه ناپایداری موضعی شود. این نوع آسیب پذیری معمولا در انتهای دیوارها به‌علت وجود بازشوها ایجاد می‌شود. žدر ساختمان‌ها با سقف سبک در صورتی‌ که اتصال مناسبی بین سقف و دیوار وجود نداشته باشد احتمال لغزش سقف بر روی دیوار تحت ارتعاشات لرزه‌ای وجود دارد. این نوع آسیب پذیری بسیار خطرناک می‌باشد زیرا در صورت افزایش جابجایی نسبی سقف و دیوار تیرچه های سقف تکیه گاه خود را از دست می‌دهند، که در این صورت سقف به‌صورت یکپارچه فرو می‌ریزد.

 

این پاورپوینت برای دانشجویان رشته عمران و معماری مناسب می‌باشد. برای دریافت فایل‌های همراستا با موضوع می‌توانید به سایت هفت برگ مراجعه فرمایید.

مطالب مرتبط:

سبک سازی بام در ساختمان های ساخته شده با مصالح بنایی

اجرای ساختمان‌های با مصالح بنایی

پاورپوینت ساختمان‌های با مصالح بنایی

پاورپوینت عناصر و جزییات (سازه بنایی)

پاورپوینت سازه اسپایدر

پاورپوینت سازه های دینامیکی

پاورپوینت سازه های خرپا

پاورپوینت سازه های نگهبان

پاورپوینت سازه های چادری (نمونه موردی سازه چادری)

گزارش کارآموزی معماری با عنوان بتن ریزی و کار با سازه های فلزی

قالب فایل پاورپوینت 22 اسلاید (قابل ادیت) و با حجم 282 KB می‌باشد.
محتوای فایل شامل:

بنایی
خصوصیات ساختمان بنایی
مزایا ساختمان بنایی
معایب ساختمان بنایی
ایمنی ساختمان بنایی
بررسی آسیب پذیری ساختمان های بنایی
انواع آسیب پذیری های ساختمان های بنایی
آسیب پذیری خارج از صفحه دیوارها
آسیب پذیری داخل صفحه دیوارها
ناپایداری موضعی
لغزش بین دیوارها و سقف
و….

10000 تومان – خرید

محصولات مرتبط

نانو عایق ها - عایق رطوبتی

پاورپوینت نانو عایق ها

شامل 0 فروش 28000 تومان

تحلیل کالج ارستاد کپنهاگ+تصاویر

شامل 1 فروش 22000 تومان
روستای مهارلو

بررسی کامل روستای مهارلو

شامل 0 فروش 40000 تومان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

لینک های مفید

جواز های ما

تعداد کاربران 269 عدد
تعداد محصولات 1130 عدد
تعداد نوشته ها 7 عدد