روانشناسی در معماری چه تاثیری در طراحی فضاها دارد؟-طراحی فضای معماری براساس چهارفصل

سایت تخصصی هفت برگ بهترین مرجع پایان نامه ، آموزش و ارائه دهنده مقالات تخصصی

پاورپوینت روانشناسی معماری

قیمت محصول 8000 تومان

آسان خرید کنید

تضمین کیفیت فایل

پشتیبانی 24 ساعته

8000 تومان – خرید

0 خرید

۰دیدگاه

روانشناسی معماری

رتبه دادن به محصول

جزییات محصول

روانشناسی در معماری

روانشناسی در معماری با درک کامل تعامل بین انسان ها و محیط مصنوع ، ابزاری مهم در توسعه راه حل ها و در زمینه  معماری پایدار خواهد بود.  بنابراین معمار با شناخت عمیق از روانشناسی انسانی ، نقش به سزایی در طراحی فضاها دارد. هم چنین تجزیه و تحلیل طراحی ، امکانات و جنبه های استفاده از ساختمان های موجود به منظور بهسازی ساختمان ها برای ساکنان را ارزش گذاری می کند.به منظور ایجاد فضاهای مثبت، منطقی است که معیارهای یک پروژه را قبل از فرآیند برنامه ریزی با فرآیندهای روانشناختی تلفیق کنید.در مرحله برنامه ریزی ، هر پروژه باید به طور مداوم بهینه سازی شود تا کاستی ها بررسی و از آسیب ها جلوگیری شود.

تاثیرات ویژگی های محیطی بر احساسات

رنگ آبی و احساس آرامش

عوامل محیطی بر سلامت انسان تاثیر می گذارند.در طول زمان انسان یک شبکه عظیم از اطلاعات و تجربیات را در ذهن خود جای داده است.که در نهایت قادر به تشخیص تمام اشیا می باشد.محیط و فضای فیزیکی نامناسب که معمولا در روابط اجتماعی بین افراد به دلیل شرایط فیزیکی و معماری نامناسب به وجود می آید،رفتار را به طور غیر مستقیم تحت تاثیر قرار می دهد.محیط می تواند حتی بعد از اینکه  ما آن را ترک کردیم بر حالات خلقی ما تاثیر بگذارد.

محیط نقش اساسی را در شکل گیری احساس ارزش ها و توانمند ساختن برای افراد ایفا می کند. تغییرات در طراحی فضاهای داخلی و خارجی بر روابط اجتماعی انسان ها تاثیر به سزایی داشته است.انسان ها به منظور بهبود وضیت فیزیکی در جهت تقویت رفتارهای مطلوب  تغییراتی در محیط اطراف خود به وجود می آورند که باعث کنترل کردن محیط می شود .

 

روانشناسی در معماری و تاثیرات رنگ ها

معماران برای القای حس خوب به فضا ها در طراحی معماری از تاثیرات  رنگ ها استفاده می کنند.تاثیر رنگ ها بر احساس به معنی یک عامل عاطفی جدا از حواس پنج گانه است.سرشت احساسی یک سیستم ثابت ادراکی و مشخص است.احساس گرایان هر اصلی را در شرایطی می پذیرند که با معیار های ادراکی آن ها منطبق باشد.رنگ بر ذهن انسان تاثیراتی دارد ک فرد هیچ دخالتی در این تاثیرات ندارد .یا در نظر داشتن شرایط اقلیمی در فصول مختلف سال ترکیبات رنگی متفاوتی در طبیعت یافت می شود که تداعی کننده احساسات هستند:

احساس رنگ و بهار:احساس جوانی و شکوفایی به هنگام مشاهده شکوفه های صورتی ،سفید زرد و سبز.

احساس رنگ و تابستان :احساس فعالیت و تجمل و انسجام را القا میکند زیرا در اوج فعالیت و گرمای تابستان رنگ های طبیعت به نهایت غلظت خود میرسند.

احساس رنگ و پاییز :احساس پایان یک تحرک و شروع یک آرامش را در انسان تداعی میکنند.رنگ ها به خلوص خود میرسند و تمام میشوند و زمستان اغاز میشود.

احساس رنگ و زمستان : رنگ های خاکستری ،سفید ،آبی تیره احساس سرما و پیری و درون گرایی را بیدار میکنند.

 

این پاورپوینت برای دانشجویان رشته معماری مناسب می باشد و از مباحث میان رشته ای معماری می باشد.برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه از فایل های موجود در سایت هفت برگ دیدن فرمایید:

قالب فایل پاورپوینت 17 اسلاید (قابل ادیت)
محتوای این فایل شامل:
ادراک سرشت احساسی از محیط مصنوع
احساس و رنگ چهار فصل
احساس رنگ و بهار
احساس رنگ و تابستان
احساس رنگ و پاییز
احساس رنگ و زمستان
احساس رنگ سرخ و هیجان
احساس رنگ و تجمل
احساس و رنگ آبی (رنگ آرامش)
احساس و اشکال هندسی
احساس و حجم
مقیاس صمیمی و مقیاس عظیم
احساس و محله
و…

8000 تومان – خرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

لینک های مفید

جواز های ما

تعداد کاربران 374 عدد
تعداد محصولات 1423 عدد
تعداد نوشته ها 7 عدد