آشنایی با بهداشت آب و انواع آلودگی های آن - عوامل موثر در آلودگی آب

سایت تخصصی هفت برگ بهترین مرجع پایان نامه ، آموزش و ارائه دهنده مقالات تخصصی

پاورپوینت بهداشت آب و آلودگی های آن

قیمت محصول 12000 تومان

آسان خرید کنید

تضمین کیفیت فایل

پشتیبانی 24 ساعته

12000 تومان – خرید

0 خرید

۰دیدگاه

بهداشت آب

رتبه دادن به محصول

جزییات محصول

بهداشت آب

آب منشا حیات و سرآغاز زندگی موجودات زنده است.امروزه با پیشرفت زندگی صنعتی و رشد جمعیت مصرف آب افزایش یافته است و آب ها در معرض آلودگی قرار گرفته اند.کمبود آب از گذشته مانع رشد صنعت کشاورزی می شده است.افزایش آگاهی مصرف کنندگان برای مصرف بهینه آب از عوامل مهم برای حفظ منابع آب می باشد.بهداشت آب موضوعی بسیار مهم در بهداشت عمومی و مدیریت سلامت می‌باشد.

آب سالم آبی است که žعاری از عوامل زنده بیماری زا و مواد شیمیایی زیان آور باشد.žبدون رنگ و بو باشد و طعم مطبوع داشته باشد. همچنین قابل استفاده برای مصارف خانگی باشد.عوامل مهمی همچون درجه حرارت ، žرنگ ، کدورت ، بو  و žمزه در خواص آب آشامیدنی تاثیر گذارند. آلودگی آب شامل دو نوع  قابل انحطاط و غیر قابل انحطاط می باشد که در فایل موجود به مقایسه این دو پرداخته شده است.

انواع آلودگی آب

انواع آلودگی آب

 آلودگی فیزیکی

وجود رنگ در آب ، بالا رفتن درجه گرمای آب ، فاضلاب های خانگی و صنعتی و وجود مواد رادیواکتیو در آب از  نشانه های آلودگی آب می باشد.

آلودگی فیزیولوژیکی

žموادآلی در حال تجزیه و فساد ، žوجود خزه ها و سایر جانداران محتوی مواد بو دار ، žوجود ترکیبات آهن و منگنز و سایر فلزات در آب ، žمواد موجود در فاضلاب های صنعتی ، žترکیبات ضدعفونی کننده آب مانند کلر و žوجود بعضی از گاز ها از آلودگی های فیزیولوژیکی می باشد.

آلودگی شیمیایی

آلودگی شیمیایی عبارت است از ورود ناخالصی های شیمیایی در آب به اندازه ای که آب را از نظر آشامیدن یا مصارف دیگر نامناسب کند. این نوع آلودگی معمولا از فاضلاب های صنعتی ،کشاورزی، تجاری یا سایر فعالیت های انسانی وارد آب می شود. آلودگی شیمیایی آب احتمالا خطرناک ترین و مهم ترین نوع آلودگی است. تصفیه این آب به آسانی امکان پذیر نمی باشد.

آلودگی آب بر زندگی انسان ها به صورت مستقیم و غیر مستقیم تاثیر گذار می باشد که انواع بیماری های شایع از آب در این پاورپوینت بررسی شده است.

عوامل ازبین برنده بهداشت آب

آلودگی نفتی در آب

آلوده کننده‌های صنعتی از مهم ترین عامل های از بین برنده بهداشت آب و در نتیجه آلودگی آب می باشد.žترکیب فیزیکی آب بر حسب جنس زمین‌هایی که از آن ها عبور می‌کند و فصل های سال ، متغیر است.هدف تصویه آب خام خالص کردن آب از باکتری و آلوده کننده‌های ریز می باشد و مراحل تصویه به طور کامل  در فایل بررسی شده است.

مشکلات نگهداری بعضی ذرات:انعقاد، هماوری

پس از عبور آب از توده شنی ، مواد معلق آن به راحتی متوقف می‌شوند. اما در مورد ذرات کلوئیدی چنین نیست. با این حال ، اگر آبی که با ضخامت معین در بالای توده شنی پخش شده است، با سرعت کم از شن عبور کند، تحت تاثیر دیاستازهایی که میکروارگانیسم‌ها تشریح می‌کنند، یک انعقاد زیستی در سطح شن انجام می‌شود و به این ترتیب ، ذرات کلوئیدی با جذب سطحی متوقف می‌شوند.

مشکلات ناشی از پلانکتون ها

žآب های سطحی ، محل مناسبی برای انواع ارگانیسم‌های شناور و بسیار کوچکی است که پلانکتون نامیده می‌شوند. پلانکتون ها نمایندگان انواع گروه های جانوری و گیاهی می باشند که در آب سطحی دیده می‌شوند.

مشکلات ناشی از آلوده کننده های کوچک

žآلوده کننده‌های کوچک ، اجسامی هستند که حضور آن ها به حالت محلول در آب های سطحی ، به‌علت ریختن زباله‌ها فعالیت های مختلف خانگی ، کشاورزی و صنعتی فراوان شده است.

نمونه موردی

عوامل از بین رفتن بهداشت آب - دریای خزر

شرایط زیست محیطی دریای خزر بسیار نامطلوب است .این دریا بر عکس همه دریاها که راهی به سوی آب های آزاد دارند ، بسته است. آلودگی های زیادی وارد این آب ها می شوند،آلاینده های نفتی و غرق شدن کشتی نفت کش و سموم کشاورزی و فلزات سنگین و مواد شیمیایی پخش شده از صنایع از طریق رودخانه های اورال ، ولگا ، ارس و فاضلاب های بنادر و شهری اطراف این دریا از عوامل آلودگی این دریا هستند.

آب های خلیج فارس که با شروع حمل و نقل توسط کشتی های نفتکش و کشتی های باری موتوری ، شدیدا آلوده شده و نظام زیستی آن آسیب دیده است.

 

این پاورپوینت به صنایع شیمی و صنایع غذایی مربوط می باشد.برای دریافت فایل های همراستا با موضوع می توانید به سایت هفت برگ مراجعه فرمایید.

فایل های مرتبط این دسته در زیر آورده شده است:

پاورپوینت آلاینده های آب و روش های اندازه گیری کیفیت آب

گزارش کارآموزی آزمایشات آب (صنایع شیمی)

گزارش کارآموزی رشته صنایع شیمیایی با عنوان تصفیه خانه آب و فاضلاب

پاورپوینت بسیار کامل تصفیه آب و فاضلاب

پاورپوینت فاضلاب های صنعتی

گزارش کارآموزی رشته شیمی(شرکت آب معدنی)

گزارش کارآموزی رشته شیمی(آزمایشگاه آب شناسی)

قالب فایل پاورپوینت 19 اسلاید (قابل ادیت)
محتوا فایل شامل:
عوامل مهم در خواص آب آشامیدنی
ویژگی های آب سالم
انواع آلودگی آب
مواد آلوده کننده آب
آلودگی فیزیکی
آلودگی فیزیولوژیکی
آلودگی شیمیایی
اثرات آلودگی آب بر انسان
سه دسته از فاضلاب ها
عوامل آلوده کننده آبهای سطحی
ترکیب فیزیکی آب خام
مشکلات نگهداری بعضی ذرات: انعقاد ، هماوری
مشکلات ویژه ناشی از پلانکتونها
مشکلات ناشی از آلوده کننده کوچک
نمونه موردی آلودگی دریای خزر
نمونه موردی آلودگی خلیج فارس
نتیجه گیری
و…

12000 تومان – خرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

لینک های مفید

جواز های ما

تعداد کاربران 298 عدد
تعداد محصولات 1336 عدد
تعداد نوشته ها 7 عدد