تحلیل معماری مجموعه کاخ گلستان یکی ازمهم ترین بناهای تاریخی شهر تهران

سایت تخصصی هفت برگ بهترین مرجع پایان نامه ، آموزش و ارائه دهنده مقالات تخصصی

پاورپوینت بررسی معماری کاخ گلستان

قیمت محصول 11000 تومان

آسان خرید کنید

تضمین کیفیت فایل

پشتیبانی 24 ساعته

11000 تومان – خرید

0 خرید

۰دیدگاه

کاخ گلستان

رتبه دادن به محصول

جزییات محصول

کاخ گلستان

تاریخچه  کاخ گلستان به زمان شاه عباس صفوی بر می گردد. در عهد کریم خان زند نیز این مجموعه با ساخت دیوان خانه ای دچار تغییرات اساسی شده است.ولی اهمیت واقعی ارگ را می توان به دوران آقا محمدخان قاجار نسبت داد.او در اواخر دوران زندیه و پس از مرگ کریم خان از بحران داخلی ایران استفاده نموده، ایلات قاجار را از دشت گرگان که مرکز سکونت آنان بود به دامنه های جنوبی البرز یعنی ولایات تهران و دامغان سوق داد و سعی کرد که به تدریج راه خود را به طرف فارس یعنی مرکز حکومت و قدرت زندیه باز کند.کاخ گلستان در حال حاضر با وسعتی برابر با 5/4 هکتار (یک دهم وسعت اولیه)به صورت عضوی غریب از اندام شهری از هم گسیخته واقع شده است و اطراف آن مملو از ساخت و سازهای جدید و بی هویت با عملکرد های نا همگن با اوست.

وقایع تاریخی ای که در کاخ اتفاق افتاده

-تاج گذاری مظفرالدین شاه قاجار درعمارت بادگیر

-گشایش مجلس یکم در ۱۸ شعبان ۱۳۲۴ ه.ق. با حضور شاه در اتاق برلیان عمارت گلستان

-تاج گذاری رضا پهلوی(رضا شاه) در در چهارم اردیبهشت ۱۳۰۵

-تاج گذاری محمدرضا پهلوی در تالار سلام

اسامی شاهان ساکن در کاخ آقا محمد خان قاجار

فتحعلی شاه

ناصرالدین شاه قاجار

مظفرالدین شاه

شمس العماره

شمس العماره

یکی از بناهای تاریخی تهران، مربوط به دوره ی قاجار است. شمس العماره یا بنای خورشید، از شاخص‌ ترین بناهای کاخ گلستان است.

احداث این ساختمان در سال ۱۲۸۲ ه.ق به دستور ناصرالدین شاه شروع شد و طی دو سال به اتمام رسید. این ساختمان برای تماشای شهر تهران و اطراف آن توسط شاه و مهمانان او مورد استفاده بوده‌ است. دلیل شاخص بودن آن ارتفاع، تزیینات و طراحی این بناست. سبک این بنا ترکیبی از معماری سنتی ایرانی و معماری غربی است. کریم پیرنیا سبک این بنا را سبک تهرانی  نامیده است.

بناهای موجود در کاخ شمس‌العماره

تالار سلام

تالار آینه

تخت مرمر

تالار الماس

حوض خانه

کاخ ابیض

خلوت کریم خانی

عمارت بادگیر

تالار عاج

تالار برلیان

حوض خانه عمارت بادگیر

اتاق های کاخ گلستان

تالار سلام

تالار سلام

یکی از اتاق های کاخ گلستان است که در حال حاضر به نام موزه زندیه مورد استفاده قرار می‌گیرد.ناصرالدین‌شاه پس از اولین سفر خود به اروپا تصمیم گرفت موزه ای شبیه موزه های اروپایی ایجاد کند. این تالار در زمان پهلوی برای تشریفات رسمی مورد استفاده بوده است و تاج گذاری محمدرضا پهلوی در آن صورت گرفت.در این تالار تابلوهای نفیسی از نقاشان ایرانی از جمله کمال الملک و هم چنین برخی اشیاء نفیس به نمایش درآمده است. اما شاید مهم ترین چیزی که در این تالار قرار داشته تخت مشهور به تخت طاووس بوده است که اکنون در موزه جواهرات ملی قرار دارد و تنها بدلی از آن در تالار موجود است.

تالار آینه

یکی از اتاق های زیبای کاخ گلستان تهران می باشد.بیشترین شهرت این تالار به دلیل نقاشی زیبایی است که کمال‌الملک از آن کشیده است و در آن تصویر آینه ها و ناصر الدین شاه دیده می شود.در صورتی که نقاشی کمال الملک از این تالار را دیده باشید تالاری نسبتا وسیع را در نظر تجسم خواهید کرد در صورتی که با مشاهده تالار از نزدیک متوجه خواهید شد که تالار واقعی بسیار کوچکتر از آن چیزی است که تجسم نموده اید.

بنای تخت مرمر

تخت مرمر

 

قدیمی ترین بنای کاخ گلستان تهران است.نام آن از تخت مرمرینی است که در دوره فتحعلی شاه قاجار از مرغوب ترین سنگ مرمر معادن یزد ساخته شده است و در ایوان اصلی آن قراردارد.ساخت آن را به کریم خان زند نیز نسبت می دهند و بر این باورند که در زمان آقا محمد خان تغییراتی درآن داده‌اند.این بنا جای تاج گذاری شاهان قاجار و پهلوی بود.این تخت بر پایه داستان  تخت حضرت سلیمان که بر روی دوش دیوان و پریان قرار داشته، ساخته شده است.ارتفاع تخت از کف ایوان حدود یک متر است و از 65 قطعه مرمر بزرگ و کوچک ساخته شده و از چهار طرف بر دوش 3 دیو و 6 فرشته یا انسان قرار گرفته است.

ایوان تخت مرمر جایگاهی است که پادشاهان قاجار در این مکان به مراسم سلام می نشستند و طبقات مختلف مردم را در مواقع خاص بار عام می دادند.سابقه این رسم چند هزار ساله را می توان در دوران هخامنشیان ” بار عام داریوش در تخت جمشید ” جستجو نمود. تالار صد ستون تخت جمشید، ایوان عظیم مدائن، ایوان چهل ستون اصفهان، ایوان نادری قزوین و ایوان دیوان خانه ایروان ارمنستان نیز عملکرد مشابه با این عمارت داشته است.

خلوت کریمخانی

خلوت کریم خانی-کاخ گلستان

 

در گوشه شمال غربی محوطه گلستان چسبیده به تالار سلام بنایی سرپوشیده و ستون دار به صورت ایوان سه دهنه ای وجود دارد که در وسط آن حوض جوشی ساخته شده و آب قنات شاه از میان آن بیرون جسته و در باغ های سلطنتی جریان می یافت.راه عبور از اندرون و باغ گلستان به دیوان خانه و تالار تخت مرمر قدیم از این محل بود.خلوت کریمخانی  از دو نظر از محل های قدیمی و تاریخی به شمار می رود یکی به سبب اساس بنای آن که در زمان کریم خان نهاده شده و دیگر به علت ستم و عمل ناجوانمردانه ای که آقا محمد خان قاجار در این محل با استخوان های پوسیده کریم خان زند روا داشته بود.

پس از آقا محمد خان این قسمت از بناهای سلطنتی بر اثر تغییراتی که چندین بار در زمان ناصرالدین شاه داده شد تبدیل به محوطه کوچکی به نام حیاط کریم خانی گردید. و به وسیله نرده های آهنی از باغ گلستان جدا شده و به همان صورت باقی ماند.

در حال حاضر دو اثر شاخص هنری در خلوت کریم خانی قرار گرفته اند :

—سنگ مزار ناصرالدین شاه

سنگ مزار ناصرالدین شاه در اوایل انقلاب از شاه عبدالعظیم به کاخ گلستان منتقل و بعد از 17 سال در خلوت کریم خانی نصب گردید .

—تخت فتحعلی شاهی

در قسمت جنوبی خلوت کریم خانی و در کنار سنگ قبر ناصرالدین شاه تختی از جنس مرمر قرار گرفته که با توجه به مستندات موجود در مرکز اسناد تصویری کاخ گلستان در دوره قاجار مدتی مقابل عمارت خروجی و بادگیر قرار داشته است.و در دوره پهلوی دوم به این مکان انتقال یافته است.

دو عمارت دیگر کاخ گلستان

عمارت بادگیر

عمارت بادگیر کاخ گلستان

در کاخ گلستان تهران و به دستور فتحعلی شاه قاجار ساخته شد.این نام برگرفته از بادگیر بلند این ساختمان است.این عمارت که محل تاج گذاری مظفرالدین شاه قاجار نیز بوده است معماری جالب و تزیینات بسیار زیبایی دارد و اخیرا مرمت شده است.

عمارت اندرونی

اندرونی کاخ گلستان متشکل از حیاط بزرگ و مستطیل شکلی بود که در هر چهار طرف دو طبقه ساختمان در آن ساخته بودند . اطراف حیاط اصلی چندین حیاط کوچک تر وجود داشت که هر کدام به یکی از زنان شاه متعلق بود.

 

این پاورپوینت برای دانشجویان رشته معماری مناسب می باشد.برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه از دیگر فایل های موجود در سایت هفت برگ دیدن فرمایید.

قالب فایل پاورپوینت 20 اسلاید (قابل ادیت)
محتوای این فایل شامل:
بناهای موجود در کاخ شمس‌العماره
بناهایی که قبلا در کاخ گلستان بوده‌ استعمارت اندرونی
وقایع تاریخی که در کاخ اتفاق افتاده‌اند
اسامی شاهان ساکن در کاخ آقا محمد خان قاجار
شمس‌العماره
تالار سلام
تالار آینه
تخت مرمر
خلوت کریمخانی
عمارت بادگیر
عمارت اندرونی
و…

11000 تومان – خرید

محصولات مرتبط

روستای شاغون

پاورپوینت تحلیل روستای شاغون

شامل 0 فروش 43000 تومان

پاورپوینت موزه هنر میلواکی

شامل 0 فروش 18000 تومان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

لینک های مفید

جواز های ما

تعداد کاربران 277 عدد
تعداد محصولات 1182 عدد
تعداد نوشته ها 7 عدد