پاورپوینت بررسی استانداردهای بستنی - بالابردن کیفیت بهداشتی بستنی

سایت تخصصی هفت برگ بهترین مرجع پایان نامه ، آموزش و ارائه دهنده مقالات تخصصی

پاورپوینت بررسی استانداردهای بستنی

قیمت محصول 13000 تومان

آسان خرید کنید

تضمین کیفیت فایل

پشتیبانی 24 ساعته

13000 تومان – خرید

0 خرید

۰دیدگاه

استانداردهای بستنی

رتبه دادن به محصول

جزییات محصول

استاندارد بستنی

بستنی فرآورده‌ای پاستوریزه می‌باشد که از ترکیب شیر، چربی‌ها و روغن‌های خوراکی و مواد قندی تهیه می‌شود. بستنی باید دارای بافت منسجم، یکنواخت و پایدار باشد. این فرآورده نباید بافت ترد، خرد شونده، کش دار، زبر و کف مانند داشته باشد. مطابق استاندارد ملی 2450 این فرآورده باید در سه نوع بستنی شیری، شیری مخلوط با چربی نباتی و یخی میوه‌ای در بازار عرضه شود. استاندارد بستنی که به وسیله کمیسیون فنی استاندارد شیر و فرآورده‌‏های آن زیر نظر کمیته ملی استاندارد مواد خوراکی و فرآورده‌‏های کشاورزی و تحت نظارت شورای عالی استاندارد در مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران تهیه شده است به عنوان استاندارد رسمی ایران منتشر می‌‏گردد. منظور از بستنی‌هایی که از شیر و فرآورده‏‌های آن به دست می‌‏آیند محصولاتی هستند که حالت جامد یا خمیری شکل آن‌ها در اثر انجماد به دست آمده و به همان شکل نیز به مصرف خوراکی برسند.

استانداردهای باکتریولوژی

تعداد کل میکروب‏‌های هوازی در یک گرم محصول نهایی نباید از 100000 و تعداد کلی فرم‌‏ها از 50 بیشتر باشد. و بستنی باید فاقد میکروب‌‏های بیماری‌زا باشد.

مواد اولیه مجاز

مواد اولیه مجاز برای تهیه بستنی

استفاده از آب آشامیدنی منحصرا برای تبدیل قسمتی یا تمام شیر خشکی که در ترکیب بستنی به کار می‌‏رود به شیر مایع مجاز است‏. درصورتی که شیر یا عناصر متشکله آن از گاو نباشد منشأ آن باید ذکر شود. زرده و سفیده تخم مرغ به حالت تازه‏، منجمد یا خشک باشند. استفاده از شکر یا مواد شیرین کننده قندی مجاز می‌باشد. استفاده از مواد بی‌زیانی که برای تهیه بستنی لازم هستند از قبیل پایدار کننده‌‏ها و مواد رنگی آنتی اکسید مجاز هستند.

استفاده از طعم‌ دهنده‌های مصنوعی در صورتی مجاز می‌باشد که ترکیب شیمیایی آن‌ها همانند طعم دهنده‌‏های اصلی طبیعی مربوطه باشد. یا در مواردی که طعم دهنده مصنوعی به عنوان تقویت کننده مورد استفاده قرار می‌‏گیرد. وقتی ماده مصنوعی به تنهایی به کار برده می‌شود کلمه طعم باید ذکر شود. طعم دهنده‌‏های مصنوعی که ترکیب آن‌ها با مواد اصلی طعم دهنده‌‏های طبیعی همانند نباشد. و در مواردی که این مواد به کار برده می‌‏شوند روی بسته ‏بندی باید کلمه طعم دهنده مصنوعی‏ ذکر شود.

اسید آلژینیک و آلژینات‌ها (اسید آلژینیک و ترکیبات سدیم و پتاسیم آن با حداکثر  33 درصد مواد معدنی) جزئی از طعم دهنده های مصنوعی می‌باشند. ترکیبات سدیم‏، پتاسیم و کلسیم و اسیدهای ارتووپیروفسفریک‏، اسید تارتاریک و اسید سیتریک نیز به طور کامل در فایل موجود می‌باشد.

مواد افزودنی مجاز

سوکروگلیسیریدها  3 درصد

اسیدهای تارتاریک‏، سیتریک‏، آسکوربیک‏، لاکتیک و مالیک

نشاسته و مشتقات حاصله از هیدرولیز آن در مورد بستنی‌های خامه‏‌ای و شیری حاوی میوه‏ 3 درصد

رابطه حجم به وزن بستنی

با توجه به این‏که در حال حاضر روش کاملا روشن و قابل اطمینانی جهت کنترل رابطه حجم بستنی به وزن آن در دست نمی‌‏باشد. توصیه می‌شود که سازندگان آن استانداردی را رعایت کنند. که فرمول آن در فایل موجود می‌باشد.

توضیحات بهداشتی در مورد تهیه و توزیع و مصرف بستنی

استاندارد بستنی

برای این‏که کیفیت بهداشتی بستنی به شکل رضایت بخشی تأمین گردد در تهیه آن باید اصول کلی بهداشت مربوط به مکان‌های وسایل پرسنل و طرز تهیه و کنترل و نگهداری رعایت گردد. مکان‌ها باید به سادگی تمیز شوند. رختکن‏‌ها و توالت‏‌ها باید خارج از فضای تهیه باشند و در آن‌ها دستشویی نیز ساخته شود. وسایل و آلات مختلف باید با مصالحی ساخته شوند که بر اثر استعمال منجر به تولید عناصر مضر نگردند. و باید طوری طرح‏ ریزی شوند که شستشوی آن‌ها متناوب و مرتب میسر باشد.

پرسنل نباید به هیچ وجه قبل از معاینه پزشکی استخدام شوند. کارگرانی که در قسمت تهیه و بسته ‏بندی کار می‌‏کنند باید لباس کار و کلاه مخصوص داشته باشند. مخلوط بستنی باید با یکی از روش‏‌های رسمی متداول پاستوریزه یا استریلیزه گردد. محصول‏‌های نهایی باید مرتبأ تحت آزمایش باکتریولوژیکی قرار گرفته و نتایج آن روی مدرکی که یک سال نگهداری شود ثبت شود. دیاگرام‏‌های حرارت دستگاه‏‌های ثبات نیز به همین ترتیب باید نگهداری شود. نگهداری باید در حرارتی به اندازه کافی پایین صورت گیرد تا کیفیت باکتریولوژیکی اولیه محصول کاملا حفظ شود.

 

این پاورپوینت برای دانشجویان رشته صنایع غذایی مناسب می‌باشد. برای دریافت فایل‌های همراستا با موضوع می‌تونید به سایت هفت برگ مراجعه فرمایید.

قالب فایل پاورپوینت 17 اسلاید (قابل ادیت) و با حجم 81.1 KB می‌باشد.
محتوای فایل شامل:
استاندارد بستنی
تعریف عمومی بستنی
بستنی خامه ‏ای
بستنی شیری
نشانه‏ گذاری و برچسب
مواد اولیه مجاز
مواد افزودنی مجاز
رابطه حجم به وزن بستنی
استانداردهای باکتریولوژیکی
توضیحات بهداشتی کلی درباره تهیه و توزیع و مصرف بستنی
و…..

مطالب مرتبط:

پاورپوینت تاریخچه کارخانه بستنی تک

HACCP بستنی سنتی

گزارش کارآموزی رشته صنایع شیمیایی شرکت شیر پگاه فارس

گزارش کارآموزی رشته صنایع غذایی تولید محصولات لبنی در شرکت زرین غزال (دایتی)

گزارش کارآموزی رشته صنایع غذایی با عنوان انجام آزمایشات بر روی محصولات لبنی

13000 تومان – خرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

لینک های مفید

جواز های ما

تعداد کاربران 373 عدد
تعداد محصولات 1422 عدد
تعداد نوشته ها 7 عدد