بررسی پیشینه چاپ و انواع چاپ مستقیم - انواع دستگاه‌های چاپ مستقیم

سایت تخصصی هفت برگ بهترین مرجع پایان نامه ، آموزش و ارائه دهنده مقالات تخصصی

پاورپوینت انواع چاپ مستقیم

قیمت محصول 14000 تومان

آسان خرید کنید

تضمین کیفیت فایل

پشتیبانی 24 ساعته

14000 تومان – خرید

2 خرید

۰دیدگاه

انواع چاپ مستقیم

رتبه دادن به محصول

جزییات محصول

چاپ

واژ‌ه چاپ و شکل قدیمی‌تر آن «چهاپ» را از واژ‌ه مغولی چاو گرفته‌اند؛ که به معنای «فشردن سطحی بر سطح دیگر» است. چاپ در اصطلاح، به عمل، فن، و صنعت تکثیر صورت و نقش‌های دوبعدی مانند حروف، ارقام، خط‌ها، تصویرها، و… به‌وسیله انداختن اثر این نقش‌ها بر کاغذ، پارچه، یا مواد دیگر، به‌ویژه چاپ مواد خواندنی، با تصویر یا بدون تصویر بر روی کاغذ گفته می‌شود. چاپ به سه روش چاپ مستقیم، چاپ غیر مستقیم و چاپ غیر تماسی صورت می‌گیرد. در روش چاپ مستقیم سطحی که چاپ روی آن انجام می‌گیرد به صورت مستقیم با فرم چاپ در تماس می‌باشد.

امروزه با پیشرفت تکنیک‌های چاپ این عمل روی مواد سلولزی، نایلونی، پارچه‌ای، چرمی، مواد شیمیایی، فلزی، شیشه‌ای با اشکال صاف یا ناهموار، مقعر یا محدب و … صورت می‌گیرد. در ادامه به توضیحات مختصری از هر یک از انواع چاپ مستقیم پرداخته‌ایم؛ که در فایل به طور کامل مورد بررسی قرار گرفته است.

انواع چاپ مستقیم

چاپ افست

دستگاه چاپ افست

یکی از دلایل رونق و فراوانی این شیوه، چاپ روی کاغذ با کیفیت بسیارعالی و در تیراژهای نسبتا پایین است. چاپ افست به دلیل عدم برجستگی یا فرورفتگی در رابط (زینک) چاپ مسطح نیز نامیده می‌شود.

چاپ افست روی فلز
یکی از با کیفیت‌ترین سیستم‌های چاپ محسوب می‌شود که می‌توان روی جنس‌های متنوع دیگری غیر از کاغذ و مقوا نیز چاپ کرد. از جمله این مواد می‌توان از فلز نام برد.

چاپ فلکسو

این چاپ به دلیل استفاده از کلیشه‌های فتو پلیمر یا لاستیکی که قابل انعطاف هستند به نام فلکسو نامیده می‌شود. سرعت بالا و چاپ به شکل رول بر روی مواد متنوع همچون نایلون، متالایز در تیراژهای بالا همراه با هزینه‌های کم از ویژگی‌های این شیوه محسوب می‌شود.

چاپ هلیوگراور

دستگاه چاپ هلیوگراور

با سیلندر تهیه شده، می‌توان در تیراژ میلیونی چاپ کرد.

چاپ سیلک اسکرین

دستگاه چاپ سیلک اسکرین

یکی از پرکاربرد‌ترین چاپ‌ها محسوب می‌شود. در واقع کمتر جنسی را می‌توان یافت که امکان انجام این شیوه چاپ روی آن به شکل دستی و ماشینی فراهم نباشد. تنوع در نوع مرکب قابل استفاده در این چاپ، امکان چاپ روی مواد مختلف و سطوح مختلف را فراهم ساخته است.

چاپ لترپرس

چاپ ملخی که نوعی ماشین لترپرس است از قدیمی‌ترین ماشین های چاپ محسوب می‌شود. کارهای کم تیراژ همچون کارت ویزیت، سربرگ و اعلامیه با به کارگیری ماشین چاپ ملخی و استفاده از حروف سربی، کلیشه‌های فلزی و قالب‌های برش انجام می‌شود.

چاپ ایچینگ

چاپ ایچینگ در واقع ایجاد خوردگی در فلز با استفاده از اسید است. با به‌کارگیری این روش چاپ می‌توان طرح، نقش و نوشته‌های خود را به راحتی بر روی فلز ثبت کرد به گونه ای که از بین رفتنی نباشند.

چاپ تامپو

از ویژگی‌های این شیوه امکان چاپ، روی مواد مختلف و متنوع هم از نظر جنس مواد و هم از نظر شکل هندسی آن‌ها می‌باشد به طوری که با این روش می‌توان بر روی سطح صاف، منحنی، گرد، محدب و حتی کره عمل چاپ را انجام داد.

چاپ مخمل

چاپ مخمل یا فلوک در واقع فرآیند مخمل پاشی یا جیر سازی فرو بردن پودرهایی در طول و سطح مقطع متفاوت، در سطوح چسب کاری است.

چاپ دیجیتال

دستگاه چاپ دیجیتال

یکی از روش‌های تبدیل تصاویر دیجیتال به محصولات چاپی است. این روش امکان چاپ بلافاصله پس از تقاضا در تیراژ محدود را فراهم می‌آورد. امکان تغییر تصاویر و محتویات صفحه در هر برگ چاپی را در اختیار می‌گذارد. صرفه جویی در نیروی انسانی و توان رو به گسترش ماشین‌های چاپ دیجیتال در بالا بردن کیفیت، پایین آمدن هزینه تمام شده هر برگ چاپی و بالا رفتن تیراژ از ویژگی‌های این شیوه چاپ است.

 

این پاورپوینت برای دانشجویان رشته هنر و گرافیک مناسب می‌باشد. برای دریافت فایل‌های همراستا با موضوع می‌توانید به سایت هفت برگ مراجعه فرمایید.

قالب فایل پاورپوینت 18 اسلاید (قابل ادیت) و با حجم 3.50 MB
محتوای این فایل شامل:
چاپ چیست
چاپ افست
چاپ افست روی فلز
چاپ فلکسو
چاپ هلیوگراور
چاپ سیلک اسکرین
چاپ لتر پرس
چاپ ایچینگ
چاپ تامپو
چاپ مخمل
چاپ دیجیتال
و…

14000 تومان – خرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

لینک های مفید

جواز های ما

تعداد کاربران 277 عدد
تعداد محصولات 1184 عدد
تعداد نوشته ها 7 عدد