بررسی انواع ستون در معماری و کاربرد آن ها در ساختمان های اسکلت فلزی

سایت تخصصی هفت برگ بهترین مرجع پایان نامه ، آموزش و ارائه دهنده مقالات تخصصی

پاورپوینت آشنایی با انواع ستون در معماری

قیمت محصول 3200 تومان

آسان خرید کنید

تضمین کیفیت فایل

پشتیبانی 24 ساعته

3200 تومان – خرید

1 خرید

۰دیدگاه

آشنایی با انوان ستون در معماری

رتبه دادن به محصول

جزییات محصول

کاربرد ستون در معماری

ستون ها در معماری و ساختمان سازی از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشند.ترکیب و تلفیق شیوه های هنری مختلف از یونان و مصر و آسیای صغیر و بین النهرین با ذوق و سلیقه خود منجر به خلق ستون های منحصر به فردی شد که تا آن زمان بی نظیر بودند.ستون از مهم ترین عناصر معماری اسلامی به شمار می رود.در ابتدای ساخت مساجد به منظور نگهداری ساختمان وجود داشته اند.ابتدا ستون ها از تنه درختان به ویژه خرما برای نگهداری سقف استفاده می شد.پس از مدتی ساخت این ستون ها از تنه درخت به گل و سپس سنگ تبدیل شدند.

 

انواع اتصالات تیر به ستون

انواع ستون در معماری

یک سازه به عنوان یک سیستم کامل به قسمت های مختلف تقسیم می شود که عمدتا شامل پایه و ستون و تیر و دال است.ستون ها اساسا اعضای عمودی هستند که کاربرد آن ها در جز سازه تا ابر ساختارها هست.ستون ها نقش مهمی در انتقال بار از بالای سازه به پی ها دارند.انواع اتصالات در ساختمان اسکلت فلزی به شرح زیر است:

1-انواع اتصالات تیر به ستون :

الف ) اتصال صلب با جفت صفحه موازی
ب ) اتصال صلب با جفت سپری

ج ) اتصال صلب با صفحه انتهایی روی ستون

الف ) اتصال ساده نشسته ( نبشی نشیمن )
ب ) اتصال به وسیله صفحه نشیمن و لچکی
ج ) اتصال به وسیله صفحه نشیمن و صفحه برش گیر (تیغه)

 

2-انواع اتصالات پای ستون:اتصالات پای ستون نیز مانند سایر اتصالات هم صلب و هم مفصلی دارند . که در اتصال صلب از سخت کننده استفاده می شود و در اتصال مفصلی از نبشی ها و لچکی ها استفاده می شود.
3-اتصال دو تیر آهن به هم و تولید ستون یا تیر دوبل:برای تولید ستون دوبل یا تیر دوبل لازم است که دو تیرآهن را به هم توسط بست یا پلیت متصل کرد و نیز برای طویل کردن ستون ها نیز باید بین تیرآهن ها اتصال وجود داشته باشد.
4-اتصالات بادبندها به ستون ها و تیردوبل:معمولا بادبندها توسط یک صفحه فلزی که از قبل در محل تقاطع تیر به ستون جوش داده شده است به ستون ها و تیرها متصل می شوند.

انواع آجر از نظر نوع مصرف:آجر معمولی -آجرنما -آجر مهندسی مرغوب

انواع آجر از نظر شکل:آجر توپر-آجر سوراخ دار -آجر توخالی-آجر متخلخل

بادبند و رابیتس

بادبند

باد بند ها یا مهار بند ها اعضایی مورب یا قطری هستند که از پروفیل هایی مانند دوبل نبشی یا دوبل ناودانی یا لوله و…ساخته می شوند و درون قاب های ساختمان نصب شده و باعث می شوند تغییر شکل های بزرگ در قاب های ساختمان به وجود نیاید.نیروی زلزله از سقف ها به قاب ها و از قاب ها به بادبندها منتقل می شوند و به صورت نیروی کششی و یا فشاری در طول عضو مهاربند در می آید و در صورتی که مقاومت لازم را داشته باشند تا پایان زلزله مقاومت کرده و از آسیب دیدن به اعضای دیگر ساختمان شامل تیر و ستون ها جلو گیری می کند.

رابیتس ورق فولادی مشبکی است از کشش عرضی و پرس ورق‌های گالوانیزه تولید می‌شود و بعد از گذر از مرحله برش آماده استفاده می‌گردد.کاربرد رابیتس در سقف‌ های کاذب،گچ کاری و گچ بری، پوشاندن تیرآهن و آرماتور، پوشاندن بتن سیمانی، ترمیم ترک‌های ساختمانی و کارهای ترمیمی، دکوراسیون می‌باشد.استفاده از شبکه رابیتس در جهت پیوستگی کامل سطوح دیوارها و ایجاد بستر مناسب برای نصب اجزای تأسیسات مکانیکی و برقی و همچنین انجام انواع پلاستر کاری‌ های مناسب سیمانی و گچی پیشنهاد و اجرا می‌شود.شبکه مناسب رابیتس موجب پیوستگی عمومی دیوار شده و از هرگونه ترک‌ خوردگی و انفصال در کار جلوگیری خواهد کرد.

رابیتس بندی :به هرگونه استفاده از شبکه های فلزی رابیتس در ساخت سازه ها رابیتس بندی گفته می شود. رابیتس بندی برای اهداف متنوع فنی و ظاهری از جمله ایجاد طرح های زیباسازی در سقف ها – نورپردازی های مخفی – اندود کاری کانال های تونل و تاسیسات- ساخت تندیس ها – ایجاد سقف های کاذب – ایجاد انواع پلاستر کاری های گچی و سیمانی – جلوگیری از ترک های سطحی دیوار و ستون و … صورت می پذیرد.

آسانسور

تمامی آسانسورها در خصوصیاتی مانند داشتن کابین،حرکت عمودی و توقف در سطوح مختلف با هم مشابه اند. اما از لحاظ نحوه اعمال نیروی محرکه به کابین متفاوت هستند که معمولاً به سه دسته آسانسورهای کششی، هیدرولیک و وینچی تقسیم می شوند.

 

این پاورپوینت برای دانشجویان رشته معماری مناسب می باشد.درصورت علاقه به موضوعات معماری به دیگر فایل های موجود در سایت هفت برگ مراجعه فرمایید:

قالب فایل پاورپوینت 32 اسلاید (قابل ادیت)

محتوای این فایل شامل:

انواع اتصالات پای ستون

انواع اتصالات در ساختمان های فلزی

انواع اتصالات تیر به ستون

انواع اتصالات پای ستون

اتصال دو تیر اهن به هم و تولید ستون یا تیر دوبل

اتصالات بادبندها به ستون ها و تیر دوبل

اتصال دو تیر آهن به هم

اتصالات بادبند ها به تیر و ستون ها

انواع اتصالات تیرآهن – بادبند

انواع آجر غیر رسی و اشکال آن

انواع آجر از نظر نوع مصرف

انواع آجر از نظر شکل

باد بندچیست؟

انواع و اشکال باد بند ها

عملکرد باد بندها

رابیتس

انواع رابیتس های پرمصرف به همراه مشخصه های چشمه و وزن

رابیتس بندی

اسانسور

آسانسورهای کششی

آسانسورهای هیدرولیک

آسانسورهای وینچی

تابلو فرمان آسانسور

تابلو فرمان درایودار آسانسور

و…

 

3200 تومان – خرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

لینک های مفید

جواز های ما

تعداد کاربران 277 عدد
تعداد محصولات 1182 عدد
تعداد نوشته ها 7 عدد