بررسی تاثیر عوامل اقلیمی بر طراحی معماری در اقلیم معتدل و مرطوب ایران - سواحل دریای خزر

سایت تخصصی هفت برگ بهترین مرجع پایان نامه ، آموزش و ارائه دهنده مقالات تخصصی

پاورپوینت بررسی اقلیم معتدل و مرطوب ایران (سواحل دریای خزر)

قیمت محصول 5000 تومان

آسان خرید کنید

تضمین کیفیت فایل

پشتیبانی 24 ساعته

5000 تومان – خرید

0 خرید

۰دیدگاه

اقلیم معتدل و مرطوب ایران

رتبه دادن به محصول

جزییات محصول

اقلیم معتدل و مرطوب

کشور ایران شامل چهار اقلیم آب و هوایی متفاوت می‌باشد. شمال کشور و سواحل دریای خزر دارای اقلیم معتدل و مرطوب می‌باشد. سواحل جنوبی دریای خزر با آب و هوای معتدل، بارندگی فراوان و پوشش گیاهی بسیار غنی از مناطق منحصر به فرد ایران است؛ که شامل ناحیه‌‌ جلگه‌ای و ناحیه کوهستانی می‌شود. فرم معماری ساختمان‌ها و مصالح مورد استفاده در این نواحی به علت متفاوت بودن شرایط اقلیمی و مصالح بوم‌ آورد از یکدیگر متمایز می‌باشد.

این اقلیم در تمام فصول سال پربارش می‌باشد و به علت نزدیکی به دریای خزر رطوبت در آن ناحیه نسبتا بالا می‌باشد؛ هم چنین درجه حرارت بین شب و روز بسیار کم می‌باشد. به علت وجود بارندگی فراوان پوشش گیاهی در این اقلیم وسیع می‌باشد. درصد رطوبت نسبی در منطقه غربی دریای خزر بالاتر از مناطق شرقی است.

ویژگی‌های کلی بافت شهری و روستایی

اقلیم معتدل و مرطوب ایران - سواحل دریای خزر

برای استفاده بهینه از جریان هوا بافت شهری و روستایی به حالت باز و گسترده با تراکم پایین و پراکنده می باشد و محوطه ها دارای دیوارهای نسبتاً کوتاه می‌باشند. کوچه ها نسبتاً عریض و پهن و معمولاً در مناطق ساحلی رو به دریا هستند. ساختمان‌ها جدا از هم هستند؛ ولی در مراکز شهری متصل به یکدیگر می‌باشند. به دلیل رطوبت بالای هوا سیستم شهرسازی و فضاهای شهری در جهت ایجاد حداکثر کوران هوا و باد و ایجاد سایه در شهر می‌باشد.

مصالح مورد استفاده در اقلیم خزری عموماً بوم آورد بوده که به علت پوشش نباتی گسترده در این مناطق، یکی از عمده ترین مصالح مورد استفاده، مصالح نباتی می‌باشند که هم به وفور یافت می‌گردنند و هم ارزان می باشند. دیوارهای ساختمان‌ها عمدتاً با مصالح بنایی مانند آجر، گل و خشت احداث گشته‌اند. مصالح ساختمانی مورد استفاده از مصالح بومی سبک، با ضخامت کم و دارای حداقل ظرفیت حرارتی می‌باشند.

معماری اقلیم معتدل و مرطوب

مصالح بوم آورد - اقلیم سواحل خزر

به دلیل شرایط جوی حاکم بر منطقه فرم بنا و مصالح ساختمانی به صورتی است که با دو عامل بارندگی فراوان و رطوبت بالا توان مقابله داشته باشد؛ پس بام ساختمان‌ها به صورت شیبدار و تا ارتفاع نزدیک به زمین اجرا می‌شود. برای جلوگیری از آسیب توسط باران و رطوبت، از ایوان در اطراف ساختمان استفاده می‌شود. ساختمان‌ها در این اقلیم برونگرا می باشند و —بیشترین سطح بنا به سمت دریا قرار می‌گیرد. برای ایجاد بیشترین کوران، تهویه طبیعی و داشتن حداکثر سایه در تمام جهت های ساختمان معمولا پنجره و بازشو قرار می‌گیرد.

برای جلوگیری از نفوذ رطوبت از طریق زمین ساختمان بالاتر از سطح زمین و معمولا بر روی پایه های چوبی قرار می‌گیرد. پس زیر زمین در طراحی ها حذف می‌شود. هم چنین ساختمان ها را مرتفع تر می‌سازند. ساختمان‌ها، دارای پلان‌های باز و گسترده و پراکنده می‌باشند؛ و شکل پلان آن‌ها به‌ صورت هندسی، طویل و باریک می باشد. و به علت سست بودن زمین و کم بودن قدرت باربری زمین پی به صورت گسترده می‌باشد.

 

این پاورپوینت برای دانشجویان رشته معماری مناسب می‌باشد. برای دریافت فایل های همراستا با موضوع می‌توانید به سایت هفت برگ مراجعه فرمایید.

مطالب مرتبط:

پاورپوینت شناخت و طراحی معماری روستا (معماری سنتی ایران در چهار اقلیم)

پاورپوینت معماری اقلیم گرم و خشک

پاورپوینت معماری همساز با اقلیم

پاورپوینت شرایط اقلیمی هتل لوتوس

پاورپوینت تاثیرات اقلیم بر شکل تزئینات معماری

پاورپوینت کامل اصول معماری ایران

پاورپوینت آشنایی با اصول معماری ایرانی

قالب فایل پاورپوینت 14 اسلاید (قابل ادیت) و دارای حجم 68.5 KB می‌باشد.
محتوای فایل شامل:
اقلیم معتدل و مرطوب ( سواحل دریای خزر)
خصوصیات آب و هوایی اقلیم معتدل و مرطوب
ویژگی‌های کلی بافت شهری و روستایی اقلیم معتدل و مرطوب ایران
ویژگی‌های کلی فرم ابنیه سنتی اقلیم معتدل و مرطوب ایران
مصالح مورد استفاده
و…

5000 تومان – خرید

محصولات مرتبط

تحلیل روستای رمقان

شامل 0 فروش 35000 تومان
ساختمان بنایی

پاورپوینت ساختمان بنایی

شامل 0 فروش 10000 تومان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

لینک های مفید

جواز های ما

تعداد کاربران 374 عدد
تعداد محصولات 1423 عدد
تعداد نوشته ها 7 عدد