شام آخر-گرافیک-پاورپوینت-هفت برگ-لئوناردو داوینچی-دوره آغازین رنسانس-مسیح-حواریون-نقاشی

سایت تخصصی هفت برگ بهترین مرجع پایان نامه ، آموزش و ارائه دهنده مقالات تخصصی

پاورپوینت اثر شام آخر داوینچی

قیمت محصول 18000 تومان

آسان خرید کنید

تضمین کیفیت فایل

پشتیبانی 24 ساعته

18000 تومان – خرید

0 خرید

۰دیدگاه

اثر شام آخر داوینچی

رتبه دادن به محصول

۰ votes, average: ۰.۰۰ out of ۵۰ votes, average: ۰.۰۰ out of ۵۰ votes, average: ۰.۰۰ out of ۵۰ votes, average: ۰.۰۰ out of ۵۰ votes, average: ۰.۰۰ out of ۵
Loading...

جزییات محصول

شام آخر

در شام آخر لئوناردو تمایلی را تصویر سازی کرده که در ذهن حواریون حضرت عیسی ایجاد شده بود، تمایلی برای فهمیدن اینکه چه کسی به مسیح خیانت می‌کند. نقاش در بیان این حس در این نقاشی بسیار موفق بوده است. حسی ازعشق، ترس، خشم یا حسرت از اینکه نمی‌توانند منظور و مقصود مسیح را درک کنند در چهره ی هر یک از آنان پیداست، و حسی از نفرت انگیزی و خیانت هم در چهره ی یهودا دیده می شود.

شام آخر اثر آندریا دیل کاستانو(۱۴۴۷) نمونه و شناسه ای از اوایل دوره رنسانس است. استفاده از پرسپکتیو خطی در ترکیب با اشکال مزینی هم چون مجسمه های ابولهول در طرفین انتهایی میز و قاب های مرمرین روی دیوار باعث شده اند از بار معنوی و روحانی فضا کاسته شود. اما لئوناردو بر خلاف، آن معماری را ساده کرده و جزئیات غیر ضروری و غیر مرتبط را کاهش داده است. به صورتی که معماری موجود در نقاشی بر حالت روحانی موجود در فضای نقاشی افزوده است. پنجره و سنتوری هلالی شکل حالتی نورانی و معنوی مختص حضور انبیاء را نشان می دهد. لئوناردو با ایجاد ازدحام بین شخصیت‌های نقاشی از میز به عنوان مانعی استفاده کرده است برای جدایی فضای روحانی نقاشی از دنیای زمینی بیننده. بازتاب فضای معنوی و روحانی مد نظر لئوناردو که در این نقاشی صورت دیده می شود  بیشتر از کار کاستانو طبیعت گرایانه است.

موضوع نقاشی شام آخر

موضوع نقاشی شام آخر، آخرین وعده ی غذای مسیح با حواریونش است روز قبل از اینکه یهودا به ازای دریافت سی سکه نقره به مسیح خیانت کند و او را به حاکمان یهودی روم نشان دهد. شام آخر با دو واقعه در خاطره ها ماندگار شده است:

مسیح به حواریونش گفت: «یکی از شما به من خیانت خواهد کرد»، و هر یک از حواریون بنا به شخصیتش عکس‌العملی از خود نشان داد. لئوناردو بر اساس انجیل فیلیپ را در حال این پرسش ترسیم می‌کند که: «ای پیامبر آیا آن شخص من هستم؟» مسیح در جواب می گوید «آن کسی که همراه با من برای بشقاب غذا دست می برد. او به من خیانت خواهد کرد.»لئوناردو مسیح را در حالی به تصویر می‌کشد که نان را تبرک می‌کند و به حواریونش می گوید: «بردارید، بخورید، این جسم من است.» شراب را تبرک می‌کند و می گوید: «همه تان از آن بنوشید، چون این خون من از میثاقی است که برای بخشودگی گناهان جاری گشته است.» این کلمات لحظه ی آغاز آیین مراسم عشا ربانی(معجزه ی تبدیل شدن نان به جسم و شراب به خون مسیح) را تشکیل می دهد.

شناخت حواریون

شام آخر لئوناردو سرشار از ارجاع های نمادین و عمیق است. مشخصات و ویژگی های هر یک از حواریون واضح و قابل تشخیص است. برای نمونه، یهودا اسخریوطی با دو حالت معرفی شده است و قابل شناسایی است، هم اوست که برای بشقاب غذایی که در کنار مسیح قرار دارد دستش را دراز کرده است و هم اینکه  کیف پولی در چنگ دارد که همان سکه هایی است که برای معرفی مسیح به قدرتمندان یهودی (روز بعد از شام آخر) دریافت کرده است. پیتر که کنار یهودا نشسته است خنجری  در دست راستش دارد.که اشاره به اتفاقی است که در روز بعد می‌افتد، او برای حفظ مسیح از دستگیر شدن گوش سربازی را می برد.

الهامات روحانی و معنوی

جسم مسیح از مثلثی متوازی الاضلاع شکل گرفته که  ترکیب بندی متوازنی را پدید آورده است. او پایین‌تر از یک سنتوری هلالی شکل نشسته است که اگر کامل شود شکلی دایره وار را تشکیل می دهد. این اشکال هندسی ایده‌آل اشاره به علاقه و تمایل در دوره ی رنسانس به فلسفه ی نو افلاطونی دارد. (عنصری از احیای انسان گرایی که جنبه‌هایی از فلسفه ی یونانی را با الهیات مسیحی تطبیق می دهد). افلاطون فیلسوف باستانی یونان در تمثیل «غار» روی ناکاملی قلمرو زمینی تأکید و توجه دارد. لئونادو از هندسه ای که توسط یونانیان برای بیان کمال آسمانی استفاده می کردند برای نشان دادن مسیح به عنوان نماینده ی آسمان بر روی زمین استفاده کرده است.

تفاوت شام آخر با دیگر آثار

اثر داوینچی برای نخستین بار در تاریخ هنر مسیحیت بود که یک داستان مقدس زنده و طبیعی را به تصویر میکشید.در واقع، ترکیب بندی خاص و نورپردازی، جلو های سه بعُدی به تصویر بخشیده است. شیوه برخورد داوینچی با داستان کتاب مقدس، نسبت به پیشینیان خود متفاوت است. این اثر سرشار از حرکت، پویایی و احساس است.

الف. ساختار ترکیب بندی

او برای ایجاد حس منفعل در حالات فیگورها از قسمت هایی از کتاب مقدس بهره برده است تا بتواند صحنه را پرُ جنب وجو ش تر ترسیم کند.به شکلی که راهبان همیشه در حال صرف غذای خود در این سالن، این واقعه مقدس را به یاد می آوردند.با استفاده از قواعد پرسپکتیو، باعث عمق دار شدن و ادامه یافتن سالن غذاخوری شد.به طور کلی، اثر دارای ساختار قرینه در ترکیب بندی میباشد.

ب. مسیح در مرکز تابلو ( دید بیننده )

نقاش به نحو ماهرانه ای مسیح را از سایرین جدا کرده است.داوینچی با قرار دادن او در جلوی پنجره فضای معماری و نیز با قرار دادن نقطه پرسپکتیو در پشت سر او، مسیح را به صورت مرکز کانونی از احساس و مکان ترسیم کرده است.

ج) منبع نور

نور آسمان نشان های از رستگاری بشر است. نور نمادی از امید است.در واقع باعث ایجاد پیوند میان عالم برتر و عالم بشری میشود. نمادپردازی مسیحی، عیسی نور عالم قلمداد می شودو او انعکاس نور خداوند است.

 

این پاورپوینت برای دانشجویان رشته گرافیک و هنر مناسب می باشد.برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه هنر و گرافیک به سایت هفت برگ مراجعه فرمایید:

قالب فایل پاورپوینت 18 اسلاید (قابل ادیت)

محتوای این فایل شامل:

موضوع نقاشی

شناخت حواریون

شناخت حواریون

شام آخر در دوره ی آغازین رنسانس

تفاوت اثر با دیگر آثار

ساختار ترکیب بندی

مسیح در مرکز تابلو ( دید بیننده )

منبع نور

نتیجه گیری

و…

18000 تومان – خرید

محصولات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تعداد کاربران 220 عدد
تعداد محصولات 645 عدد
تعداد نوشته ها 7 عدد