تحقیق و روش‌های آن در مطالعات علمی و توجیه‌ای ویژه دانشجویان رشته معماری

سایت تخصصی هفت برگ بهترین مرجع پایان نامه ، آموزش و ارائه دهنده مقالات تخصصی

پاورپوینت آشنایی با روش تحقیق رشته معماری

قیمت محصول 5000 تومان

آسان خرید کنید

تضمین کیفیت فایل

پشتیبانی 24 ساعته

5000 تومان – خرید

0 خرید

۰دیدگاه

روش تحقیق

رتبه دادن به محصول

جزییات محصول

کلمه تحقیق، مانند کلمه‌ «حق» از ریشه «ح ق ق» است. این ریشه به معنی ثابت، استوار و مطابق با واقع است. بنابراین، «تحقیق» در لغت، به معنی کشف حقیقت و رسیدن به کُنه یک امر است. اما این کلمه در جاهای مختلف و با معانی و مفاهیم بسیار متفاوت مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای مثال ممکن است بگوییمباورهای دینی خود را باید با تحقیق به دست آوریم و تقلیدکردن در اصول دین جایز نیست.  در هنگام ازدواج باید در مورد شخصیت طرف مقابل تحقیق کرد. میزان پیشرفت هر کشور، وابسته به میزان تحقیق در آن کشور است. آنچه در همه این جملات مشترک است، روند دست‌یابی به یک حقیقت و پاسخ‌گویی به پرسشی در زمینه امری مجهول است. از سایت هفت برگ برای دانشجویان رشته معماری کارآموزی معماری مراحل صفر تا صد ساخت و اجرا قابل دسترس است.

روش تحقیق

معنای اصطلاحی تحقیق

منظور از معنای اصطلاحی، معنایی است که با به کار رفتن کلمه در مباحث مربوط به یک علم و یا در محیطی خاص، بر اثر قرارداد و یا کاربرد فراوان، برای یک کلمه پیدا می‌شود و از آن پس، هر گاه آن کلمه در آن رشته علمی و یا محیط خاص به کار رود، معنای جدید، مورد نظر خواهد بود؛ نه معنای لغوی. البته معمولا میان معنای اصطلاحی و معنای لغوی، نوعی ارتباط وجود دارد.

تحقیق به معنای لغوی

پاسخ‌گوئی به پرسش‌های مختلفی روزمره -چه علمی و چه غیرعلمی- می‌تواند از نظر لغوی یک تحقیق شمرده شود. مثلا برای اطمینان از سالم بودن ماهی آزمایش‌هایی را روی آن انجام می‌دهید. به عنوان مثال، انگشت خود را روی پوست ماهی قرار می‌دهید و برمی‌دارید. اگر پوست ماهی به حالت اولیه بازگشت، می‌فهمید که ماهی تازه است؛ ولی اگر حالت فرورفتگی روی آن باقی ماند، از خرید ماهی صرف نظر می‌کنید. همین آزمایش ساده را می‌توان از نظر لغوی تحقیق نامید.

فعالیت‌های علمی که تحقیق نیستند

تألیف: از ریشه «أ ل ف» به معنی پیوند زدن که اصطلاحا به معنی جمع‌آوری و تنظیم مجموعه‌ای از مطالب متناسب با یکدیگر است.

تصحیح: که معمولا بر روی متون کهن و سنگین علمی انجام می‌گیرد

ترجمه: که در آن، متنی از زبانی به زبان دیگر برگردانده می‌شود.

تفسیر: که به معنی آشکار کردن مراد نویسنده از یک متن است.

شرح: که به معنی رفع ابهام‌ها و ارائه توضیحات در رابطه با متن است.

احیای نسخ: که شامل، شناسایی، مرمت و دیگر فعالیت‌های لازم برای تبدیل کردن یک نسخه خطی به نسخه چاپی  قابل استفاده می‌باشد.

آزمایش: که به معنی سنجش یک متغیر در شرایط گوناگون است.

این فعالیت‌ها با وجود ارزشمند بودن، همگی جزو مقدمات و بخش‌هایی از یک تحقیق می‌باشند و هیچ یک از آنها را نمی‌توان تحقیق نامید.

نوآوری در تحقیق

اولین و مهم‌ترین نکته‌ای که در تعریف تحقیق مطرح می‌باشد، این نکته است که شرط اساسی شکل‌گیری و آغاز یک تحقیق، مطرح شدن مسأله است. یعنی هرگز با داشتن سؤال، نمی‌توان تحقیقی را آغاز کرد. چرا که فرآیند پاسخ‌گویی به سؤال‌ها، نوعی آموزش است؛ در حالی که پژوهش و تحقیق، فرآیند پاسخ‌گویی به مسأله‌هاست. نکته دیگری که از مطالب قبلی به دست می‌آوریم، همراه بودن تحقیق با نوآوری است. اگر شرط شکل‌گیری تحقیق، مسأله است و شرط مسأله نیز، نو بودن موضوع آن است، پس طبیعتا، همیشه تحقیق با نوآوری و پاسخ به پرسش‌هایی جدید همراه است.

معنای تحقیق علمی

همراه بودن تحقیق با نوآوری، موجب می‌شود که کاروان علم و دانش، بر اثر تحقیقات علمی حرکت و پیشرفت داشته باشد. این امر را اصطلاحاً تولید علم می‌نامند. بنابراین، می‌توانیم در تعریف اصطلاحی تحقیق بگوییم: تحقیق، کوششی روشمند برای پاسخ‌گویی به مسأله‌های علمی است که منجر به نوآوری و پیشرفت علم می‌شود.

فرایند تحقیق علمی

طرح و انتخاب موضوع: مساله‌یابی

تدوین چهارچوب تحقیق: تدوین Outline (رئوس مطالب)

انجام مطالعات: جمع‌اوری اطلاعات، تحلیل و …

ارائه: تدوین گزارش مطالعاتی

منبع شناسی

یکی از شروط اساسی تحقیق اطمینان از نوبودن آن است. به عبارت دیگر باید دانست که پیشینه تحقیق در مورد مساله مورد نظر چیست. در زمینه پیشینه تحقیق در ادامه به تفصیل بحث خواهد شد. اما یکی از نکات مهم در این بخش شناسایی منابع برای دسترسی به اطلاعات است. به همین جهت لازم است ابتدا منابع دسته‌بندی شوند. در خصوص دسته‌بندی منابع معیارها بسیار متفاوت و متنوعند. برخی از این دسته‌بندی‌ها عبارتند از:

– منابع علمی            – منابع غیر علمی

– منابع دست اول        – منابع دست دوم

– منابع چاپی             – منابع دیجیتال

– منابع میدانی           – منابع اسنادی/ کتابخانه‌ای

– ….

نکته مهم در این بخش این است که این دسته‌بندی‌ها بسیار در هم تنیده‌اند و برای مثال ممکن است منابع چاپی علمی و یا غیرعلمی باشند و نیز منابع اسنادی ممکن است دست اول یا دست دوم باشند.

دسته‌بندی کلی منابع کتابخانه‌ای- اسنادی

– کتاب‌ها

– مقالات (نشریات/ همایش‌ها)

– اطلاعات و آمار

تفاوت منابع اسنادی وکتابخانه‌ای

به طور کلی منابع کتابخانه‌ای شامل کلیه کتبی می‌گردد که در آنها نتایج تحقیقات و یا مجموعه نظریات نویسنده یا نویسندگان درج شده است. به عبارت دیگر عمده کتاب‌ها و مقالات و مدارک موجود به صورت چاپی و یا دیجیتال در دسته اطلاعات کتابخانه‌ای قرار می‌گیرند. اما اطلاعات اسنادی شامل آن دسته از اطلاعات هستند که به صورت اسناد تاریخی و یا اطلاعات آماری دسته‌بندی می‌شوند. به عبارت دیگر در اطلاعات اسنادی نظر افراد دخالت ندارد و مطالب بر مبنای مدارک تاریخی و یا اطلاعات آماری تهیه و ارائه شده است.

برخی از معیارهای قابل استناد در زمینه ارزیابی اعتبار کتب عبارتند از:

اعتبار علمی نویسنده و مترجم کتاب

اعتبار ناشر کتاب

ارزیابی محتوایی کتاب از جمله روش تحقیق مورد استفاده، منابع مورد استفاده و …

نقدها و نظرات ارائه شده از سوی صاحب‌نظران در ارتباط با کتاب

دسته‌بندی مقالات بر مبنای نحوه انتشارشان

– مقالات منتشر در نشریات

– مقالات ارائه شده در همایش‌ها

– مقالات منتشر شده در وب

انواع همایش

یکی دیگر از معیارهای استنادپذیری مقالات ارائه شده در همایش‌ها، سطح برگزاری همایش است. انواع همایش‌ها بر اساس سطح برگزاری عبارتند از:

– همایش داخلی (درون یک مرکز آموزشی و یا سازمان)

– همایش منطقه‌ای (در سطح یک یا چند استان)

– همایش ملی (در سطح کشور)

– همایش بین‌المللی

همایش‌های بین ‌المللی به دو صورت داخلی و خارجی تقسیم می‌شوند. هرچه سطح همایش وسیع‌تر باشد اعتبار بیشتری خواهد داشت.

مقالات علمی پژوهشی و علمی تروجی

مقالات علمی پژوهشی مقاله‌هایی است که به ارائه یافته‌های جدید پژوهشی می‌پردازد و جامعه علمی آن را پژوهشی تلقی می‌کند، اعم از پژوهش‌های بنیادی، کاربردی یا  توسعه‌ای. در حقیقت مقالات علمی پژوهشی الزاماً باید به تولید علم بپردازند و دارای نوآوری علمی باشند. به این ترتیب انتشار ترجمه مقاله در این نشریات امکان‌پذیر نیست. مقالات علمی ترویجی شامل مقاله‌ها و نوشتارهایی است که به ترویج رشته‌ای یا رشته‌هایی از علوم می‌پردازد. در حقیقت این مقالات به ترویج و توسعه اطلاعات علمی می‌پردازند که ممکن است به صورت ترجمه مقالات علمی نیز باشد.

دلایل ماخذ نویسی

یکی از مهم‌ترین مسایل در روش تحقیق ذکر مآخذ است. در حقیقت در بسیاری از نشریات و یا همایش‌های علمی، یکی از معیارهای مهم ارزیابی مقاله، بررسی منابع مورد استفاده است. اما دلایل ذکر منابع چیست؟

  • حفظ امانت
  • استناد پذیری و اعتبار مطالب
  • امکان ادامه تحقیقات توسط دیگران
  • انتقال مسوولیت صحت اطلاعات به نویسنده اصلی

فیش برداری

در مطالعاتی که محقق با پدیده اجتماعی یا جامعه مورد مطالعه مستقیماً نمی‌تواند تماسی داشته باشد در جمع‌آوری اطلاعات از اسناد و مدارک و کتب استفاده می‌کنند، این تحقیقات را اسنادی/کتابخانه‌ای می‌نامیم. در این نوع تحقیقات برای جمع آوری اطلاعات از ابزاری تحت عنوان “فیش”بهره می‌گیریم و اصطلاحاً این شیوه را فیش‌برداری می‌گوئیم. فیش مورد استفاده در تحقیقات کتابخانه‌ای به دو نوع تقسیم می‌شود:

فیش مآخذ

فیش موضوعی

نرم افزارهای فیش برداری

فیش‌نگار

پژوهش‌یار

و ….

البته باید توجه داشت که این نرم‌افزارها الزاما کارآیی لازم را ندارند و لازم است که پیش از استفاده و ورود اطلاعات ارزیابی مناسبی از آنها صورت پذیرد.

روش تحقیق

قالب فایل: پاورپوینت با ۴۶ اسلاید و قابل ادیت
در این فایل کلیه اطلاعات مربوط به روش تحقیق در علوم مختلف و معماری و هنر همراه با جزییات کامل آمده است و شما را از هر منبع دیگری بی‌نیاز میکند. برخی از این اطلاعات شامل :
جایگاه تحقیق در علوم مختلف و هنر و معماری
تفاوت تحقیق و مطالعه
اهمیت تحقیق در هنر و معماری
سوال و مساله
نوآوری در تحقیق
معنای تحقیق علمی
منبع شناسی
ارزش گذاری منابع
منابع چاپی/ دیجیتال
منابع دیجیتال
منابع اسنادی-کتابخانه ای/ میدانی
تفاوت منابع اسنادی و کتابخانه ای
ارزیابی کتاب ها
مقالات منتشر شده در وب
مقالات ارائه شده در همایش ها
انواع همایش ها
نشریات
اختلافات شکلی مجلات
مجلات ISI
منبع نویسی
ماخذ نویسی استاندارد- درون متن
ماخذ نویسی در فهرست منابع- نشریه
برخی نکات در خصوص فهرست منابع
فیش برداری
فیش مآخذ
فیش موضوعی
نرم افزارهای فیش برداری
و….میباشد .

5000 تومان – خرید

محصولات مرتبط

کاربرد نور در معماری-بازشوها

پاورپوینت کاربرد نور در معماری

شامل 0 فروش 6000 تومان
بررسی فرم معماری

پاورپوینت بررسی فرم معماری

شامل 1 فروش 18000 تومان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

لینک های مفید

جواز های ما

تعداد کاربران 361 عدد
تعداد محصولات 1416 عدد
تعداد نوشته ها 7 عدد