آب در معماری ایران -آب درفضای معماری و بررسی تاثیرات آب درمعماری مساجد

سایت تخصصی هفت برگ بهترین مرجع پایان نامه ، آموزش و ارائه دهنده مقالات تخصصی

پاورپوینت آب در معماری

قیمت محصول 15000 تومان

آسان خرید کنید

تضمین کیفیت فایل

پشتیبانی 24 ساعته

15000 تومان – خرید

0 خرید

۰دیدگاه

آب در معماری

رتبه دادن به محصول

جزییات محصول

آب

آب در نظر ایرانیان جز عناصر مقدس و قابل ستایش محسوب می گردد.وجود آب در معماری به بنا ارزش و اهمیت ویژه ای می بخشد.پرستشگاه های باشکوه آناهیتا (ناهید) و ایزد نگهبان آب نمونه بارزی از جایگاه این عنصر در معماری می باشد.با ماشینی شدن زندگی و استفاده از عناصری چون بتن در ساختمان سازی نیاز بشر به فضاهای آرامش بخش مزین به پوشش گیاهی و وجود این عنصر در طراحی معماری دوچندان گردیده است. این مکان‌ها می‌توانند پارک‌ها و باغ‌های شهری باشند.این عنصر ارزشمند را می توانبه صورت جویبار و چشمه برای نقاط آرام و بی سر و صدا و به صورت آبشار و فواره‌های بزرگ برای نقاط پرازدحام و شلوغ طراحی کرد.

سرزمین ایران از نظر جغرافیایی و آب و هوایی از مناطق گرم و خشک و همیشه با مشکل کم آبی و خشکسالی روبه رو بوده است. بنابراین در فرهنگ ملی ما، آب را مظهر روشنایی دانسته اند و آن را نماد پاکی می دانند. درگذشته ای نه چندان دور، هیچ خانه ای نبود که حوضی در آن نباشد. حوض های زیبا و کوچک و بزرگ با کاشی های آبی فیروزه ای نماد مشخص زندگی در هر خانه ای بود.نیاز به آب در سراسر راه های ایران و در اکثر شهرهای این سرزمین باعث ایجاد معماری آب انبار شد.

آب در فضای معماری

ارتباط بین فضای بسته درون و فضای باز بیرون را حوضخانه ها تشکیل می دهند.حوض و استخر در باغ های ایرانی و حتی در خانه های ایران اهمیت زیادی داشته و دارد. آب این حوض ها ذخیره ای برای آبیاری گل ها و حیاط و ایوان هاست.در زیر زمین های منازل نیز مردم حوضخانه می ساختند.در تابستان های گرم، در هوای خنک و مطبوع آن به استراحت می پرداختند.وجود این عنصر در باغ خود به نحوی در متعادل کردن درجه حرارت هوا ، تامین رطوبت نسبی جهت گیاهان و ایجاد طراوت خاص موثر می باشد که نتیجتا مجموعه این عوامل از یکنواختی و خشکی محیط می کاهد.

استخر

استخر

استخرها در اوایل قرن بیستم بیشتر به صورت مستطیل ، بیضی یا به اشکال هندسی منظم بوده است. در طول قرن حاضر، در طرح این گونه استخرها تجدید نظرهایی گردیده و اشکال هندسی نا منظم با خصوصیات بهداشتی بیشتر ،تزئینات نوری و تولید امواج مصنوعی، تفنن خاصی را به همراه آورده است .در منازل بر حسب موقعیت ساختمان و امکان وجود فضای کافی ، استخرها در اندازه و اشکال مختلف ساخته می شوند.

 

آب نماها

آب نماها دارای عمق کمتر از حوض و حوضچه ها است و آینه محیط اطراف هستند.فواره ها به طور خطی بر روی محورهای اصلی مسیرهایی را بوجود می آورند که راهنمای انسان در فضا می شود. بر خلاف فواره ها ، چشمه ها و رودخانه ها که ذاتا عناصری جنبشی هستند، دریاچه ها ، آبگیرها و حوض ها عناصری آرام هستند.

حوض خانه های کاشان

کاشان شهری کویری است و در بعضی از ماه ها ، گرمای هوا طاقت فرسا می شود. معماران مبتکر  این شهر با ابداع احداث خانه های گودال باغچه و ساختن یک یا دو طبقه ساختمان در اعماق زمین ،ساختمان ها را به صورتی طراحی کرده اند که علاوه بر استفاده از خواص نارسانایی مصالح سنتی ساختمانی ،نوع طرح و نقشه بنا نیز در عدم انتقال و جابجایی حرارت و یا مقاومت در مقابل گرما و سرما و سر و صدا ، محیط و شرایط راحتی برای سکنه فراهم آید.

 

 

باغ واقع در کنار رودخانه

باغ در کنار رودخانه

بسیاری از شهرهای قدیمی ایران در کنار یا دو سوی رودخانه ای بزرگ یا متوسط توسعه می یافتند . در بعضی از موارد باغی در این گونه از شهر ها در کنار رودخانه ساخته می شد. عــــمارت کوشک آن را به جای آنکه در میان باغ بسازند، در کنار رودخانه برپا می کردند. کـــــاخ آیینه را در اصفهان که در دوره صفویه در کنار زاینده رود ساخته شده بود ، از این گونه عـمارت ها به شمار می رود.عمارت مزار تاج محل در هند در کنار رودخانه جمنا را می توان در تداوم همین سنت طراحی به شمار آورد .

منظور از باغ آبی گونه ای از باغ است که آبگیری بزرگ در قسمتی از عرصه آن به شکل مصنوعی یا با استفاده از عوارض طبیعی ساخته می شد.برای پدید آوردن منظره ای زیبا عمارت کوشک در روی سکویی که در میان آبگیر با مصالح مقاوم در برابرآب ساخته می شد.برای ایجاد دسترسی به کوشک غالبا معبر یا پلی بین کوشک و عرصه واقع در کنار آبگیر ساخته می شد.باغ ائیل گلی در تبریز یکی از نمونه های باقی مانده از این گونه باغ ها به شمار می آید .

معماری اسلامی

در مساجد آب علاوه بر نقش تطهیر خود جنبه نمادین نیز دارد.این عنصر آنچنان در ساخت و ترکیب بناهای ما وارد شد که عملاً نمیتوان آن را از فرم ساخته شده جدا دانست . هم سمبل زندگی و هم سمبل مرگ است و چون پلی بین دنیای زمینی و عالم متافیزکی عمل میکند. طبیعت آن پاک و مقدس است ، روح و جسم انسان را میشوید و تطهیر میکند . وضو و غسل نه تنها جسم را از آلودگی ها پاک میکند. بلکه سمبل پاک کردن روح از پلیدی و گناهان نیز میباشد.این عنصر در مساجد به شکل های زیر نمایان می شود:

پایاب ها

آبنمای مرکزی میانسرا

حوض پیش خان

سنگ آبه ورودی

فواره آب نما

 

این پاورپوینت برای دانشجویان رشته معماری مناسب می باشد.برای مشاهده دیگر فایل های متنوع در زمینه معماری از سایت هفت برگ دیدن فرمایید:

قالب فایل پاورپوینت 20 اسلاید (قابل ادیت)
محتوای این فایل شامل:
آب و روانشناسی
احترام به آب
جنبه نمادین آب
آب انبار
آب داخل فضای معماری
آب و هنر در باغ
استخر
آب نماها
حوض خانه های کاشان
باغ واقع در کنار رودخانه
باغ
۵ دسته اشکال استفاده از آب در معماری و شهرسازی
آب در دوران اسلامی
آب در مساجد
و…

15000 تومان – خرید

محصولات مرتبط

تحلیل خانه احمد روحانی

تحلیل خانه قدیمی احمد روحانی

شامل 0 فروش 35000 تومان
تحلیل سایت واقع در شیراز

پاورپوینت تحلیل سایت

شامل 0 فروش 20000 تومان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

لینک های مفید

جواز های ما

تعداد کاربران 264 عدد
تعداد محصولات 1091 عدد
تعداد نوشته ها 7 عدد