بررسی پیشینه معماری آب انبار های ایرانی - سایت تخصصی هفت برگ

سایت تخصصی هفت برگ بهترین مرجع پایان نامه ، آموزش و ارائه دهنده مقالات تخصصی

پاورپوینت آب انبار

قیمت محصول 18000 تومان

آسان خرید کنید

تضمین کیفیت فایل

پشتیبانی 24 ساعته

18000 تومان – خرید

0 خرید

۰دیدگاه

آب انبار

رتبه دادن به محصول

جزییات محصول

آب انبار

تامین آب یکی از مشکلات عمده در مناطق خشک ایران بوده و هست.در گذشته های دور نیاکان ما برای حل این مشکل تلاش کرده اند که از نمونه های بارز این تلاش ساخت آب انبارها و حفر قنات می باشد.عدم ریزش باران کافی و فصلی بودن رودخانه ها و عدم امکان دسترسی دائمی به آب شیرین منجر به ایجاد این پدیده به صورت شاخص در اقلیم خشک کشور شده است.آب انبار محل ذخیره آب در فصول پر آبی در جهت استفاده آن در بقیه سال می باشد. آب انبارها بر اساس نحوه ی قرارگیری آن ها نسبت به شهرها در دو دسته آب انبارهای درون شهری و بیرون شهری تقسیم می شوند.

از عمده ترین مسائل در انتخاب مکان آب انبارها نزدیکی آن ها به آب های جاری در فصول پر آبی می باشد به طوری که مخزن آب انبارها دریچه ای داشته که به جریان های سطحی متصل بوده است.به دلیل تاریکی فضای داخل آب انبار امکان رشد میکروب های غیر هوازی محتاج به نور وجود نداشته و از طرفی به دلیل قرار گرفتن مخزن اصلی در داخل زمین،آب در زمستان یخ نمی زند و در تابستان بسیار خنک و گوارا بوده است.

 

آب انبار 6بادگیر یزد

آب انبارها به دو دسته تقسیم می شوند:

1-همگانی:در محله ها،کاروانسرا،روستاها و به صورت تک بنا در مسیر راه های کاروانی

2-خصوصی:درون خانه ها

اجزا مختلف آب انبار

1-مخزن یا تنوره:

به صورت مکعب یا مکعب مستطیل،هشت گوشه و یا استوانه ای می باشد. که قطر آن از 20 متر تجاوز نمی کند و تا 3 هزار متر مکعب گنجایش دارد. در داخل زمین تعبیه می شد و روی آن ها با طاق های قوسی شکل یا گنبد پوشانده می شد.

2-راه پله:

راه پله

راه ورودی آب انبارها برای برداشت آب از آن ها بوده است که با شیب تند و پهنای زیاد ساخته می شده و ارتفاع آن معمولا بین 25 تا 30 متر بوده و در فاصله بین چند پله محلی برای استراحت برداشت کنندگان آب وجود داشته است.

3-سر در:

سردر-حاج کاظم قزوین

 

سر در یا ورودی های آب انبارها یکی یا ندرتا دوتا بوده اند.سر در ها به عنوان سمبل ها و نشانه ها گاهی از شاخص ترین تزیینات بهره مند بوده اند.برای تزئین سر در نیم طاقی هایی میزنند که شکوه خاصی به بنا می بخشد.روی سر در تزئینات معقلی و کاشی کاری هفت رنگ و در برخی از سر در ها از کاشی کاری معرق به کار رفته است.

4-بادگیر و خیشخان:

در آب انبارها دریچه ای جهت تهویه هوا روی بام مخزن یا بادگیر آن تهویه شده به طوری که در آب انبار های ایران مخازن دارای 2 یا 4 یا 6 بادگیر بوده اند.در بعضی مناطق ایران به جای عنصر بادگیر از پدیده ای خاص به نام خیشخان استفاده می شود که خود نوعی بادگیر حفره ای می باشد.

5-گنبد:

روی مخازن آب انبارها سقف ها به صورت طاق یا قوسی یا گنبدی ساخته می شدند. روی مخازن کوچکتر غالبا از سقف های طاق و تویزه و طاق کلمبو استفاده می شده و گاهی یک ستون جهت نگه داری طاق ها در داخل مخازن احداث می شده است.

نمونه موردی

آب انبار قلعه هرمز

 

جنک.یزد

خواجه تاج الدین.کاشان

محتشم.کاشان

 مسجد میر سید علی.کاشان

عبدالرزاق خان کاشی.کاشان

حسین صباغ.کاشان

 سردار.قزوین

 قلی.سمنان

آب انبار سرخه

آب انبار قلعه ی هرمز

 

 

این پاورپوینت برای دانشجویان رشته معماری مناسب می باشد.برای کسب اطلات بیشتر در این زمینه به دیگر فایل های موجود در سایت هفت برگ مراجعه فرمایید.

قالب فایل پاورپوینت 40 اسلاید(قابل ادیت)
محتوا فایل شامل:
تاریخچه
قسمت های مختلف آب انبار
مخزن یا تنوره
راه پله
سر در
بادگیر و خیشخان
گنبد
کف آب انبار
نمونه موردی آب انبارها
خواجه تاج الدین کاشان
محتشم کاشان
آب انبار مسجد میر سید علی
عبدالرزاق خان کاشی کاشان
حسین صباغ کاشان
آب انبار سردار قزوین
آب انبار قلی سمنان
آب انبار قلعه ی هرمز
آب انبار وکیل
و…

18000 تومان – خرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

لینک های مفید

جواز های ما

تعداد کاربران 881 عدد
تعداد محصولات 1568 عدد
تعداد نوشته ها 7 عدد