آشنایی با تکنیک‌های چاپ سیلک اسکرین - انواع چاپ سیلک از گذشته تا امروز

سایت تخصصی هفت برگ بهترین مرجع پایان نامه ، آموزش و ارائه دهنده مقالات تخصصی

پاورپوینت چاپ سیلک

قیمت محصول 13000 تومان

آسان خرید کنید

تضمین کیفیت فایل

پشتیبانی 24 ساعته

13000 تومان – خرید

2 خرید

۰دیدگاه

چاپ سیلک

رتبه دادن به محصول

جزییات محصول

تاریخچه چاپ سیلک

اولین نگاره‌ها با قرار دادن دیس روی دیوار غار و فوت کردن رنگ قرمز گل اخری روی آن ایجاد گردیده است. سومری ها حدود ١٢٠٠ سال قبل از میلاد مسیح مهره‌هایی را برای تأیید احکام پادشاهان مورد استفاده قرار می‌دادند و روی سنگ‌های عقیق، زمرد و یاقوت حک می‌کردند. چاپ سیلک در ابتدا با نام چاپ استنسیل شناخته شده بود. در ابتدا برای ساخت استنسیل از پوست درختان و چرم سپس از پاپیروس و پارچه استفاده گردید. سپس به‌جای چسباندن پارچه ابریشمی روی استنسیل، استنسیل ها را بدون آنکه خط اتصال به یکدیگر داشته باشند روی توری ابریشمی چسباندند و بعد از آن به جای استنسیل از مواد مقاوم کننده دیگر برای پوشش منافذ توری ابریشم استفاده کردند و کلمه سیلک به معنای ابریشم روی این روش چاپ ماندگار گردید.

تکنیک چاپ سیلک از معتبرترین شیوه‌های گرافیک قرن حاضر محسوب می‌شود.

معایب و مزایای چاپ سیلک

چاپ سیلک و مزایا و معایب آن

مزایای چاپ سیلک

چاپ سیلک اسکرین بدون نیاز به دستگاه‌های گران قیمت و حجیم امکان چاپ بر روی سطوح مختلف مانند پارچه، چوب، دیوار، فلز، پلاستیک، جیر، چرم، سرامیک، کاغذ، شیشه، آینه، چینی، فیبر‌های مدار چاپی و… را امکان پذیر می‌سازد. از چاپ سیلک برای اجسام حجم دار و مدور مانند بطری‌ها نیز می‌توان استفاده کرد.

ظرافت طرح چاپ سیلک امروزه به کمک کامپیوتر و استفاده از توری‌های مناسب تا حد زیادی افزایش یافته است؛ به طوری که یکی از بهترین روش‌های چاپ روی سرامیک و چینی که طرح‌های دقیق و ظریف نیاز دارد استفاده از سیلک می‌باشد.

معایب احتمالی در چاپ سیلک

گاهی رنگ مداوم در توری پر می‌شود پس نظافت تور بعد از چند چاپ لازم است. مواقعی هنگام شستن دارو بعد از نور دادن دارو بیش از حد پاک می‌شود. گاهی بعد از نور دهی دارو پاک نمی‌شود. احتمال مدت نور دهی زیاد وجود دارد و ترکیب زیاد داروها و بعد فاصله لامپ با طرح وجود دارد.

در چاپ مواردی هست که رنگ خوب پخش نمی‌شود و یا رنگ زیادی پخش می‌شود. تمیزی شیشه میز نور و اشیا بسیار مهم است. استفاده کم یا زیاد از حلال باعث مشکلات زیادی می‌شود. دارو بعد از ترکیب با مواد جهت نور دهی باید در محیط تاریک باشد.

رقیق کننده‌ها و حلال ها

رنگ‌ها در چاپ سیلک

مایعات فراری هستند که به منظور حلالیت اجزای دیگر و یا تغییر گرانروانی خمیر به آن افزوده می‌شوند. یک حلال مناسب باید دارای این مشخصات باشد: محلول های پایداری را ایجاد کند و به مرور زمان تغییر نکند؛ دارای سرعت تبخیر مناسب باشد؛ بوی خیلی شدید نداشته باشد؛ غیر سمی باشد؛ با اجزای دیگر خمیر واکنش ندهد؛ ارزان باشد.

برای جلوگیری از حرکت و جابه جایی محلول رنگ در چاپ لازم است که محلول رنگ غلیظ شود؛ به این منظور از موادی به نام غلظت دهنده استفاده می‌شود. غلظت دهنده‌ها بر حسب منبع تهیه آن‌ها به سه دسته طبیعی، نیمه مصنوعی و مصنوعی تقسیم می‌شوند.

خشک کن

در خمیرها بر پایه آب به علت تبخیر سریع و خشک شدن رنگ نیازی به خشک کن نمی‌باشد ولی در خمیرها بر پایه روغن به علت دیر خشک شدن روغن استفاده از خشک کن الزامی است.

خشک کن‌ها موادی هستند که نقش کاتالیزور را در بالا بردن اکسیداسیون روغن‌های مصرفی در خمیر ایفا می‌کنند. خشک کن‌های مایع از اسیدهای آلی با نمک های سنگین فلزی سنگین می‌باشند. فلزات مورد استفاده غالباً کبالت، سرب، منگنز و کلسیم می‌باشند.

نرم کن

نقش اصلی نرم کن ایجاد خاصیت انعطاف و عدم شکنندگی فیلم چاپ می‌باشد تا در اثر تا شدن و بسته بندی و چروک پذیری فیلم چاپ شکسته نشود. نرم کننده‌ها معمولا براقیت فیلم چاپ را افزایش می‌دهند و علاوه بر آن خاصیت روانی و قلم خوری و مقاومت در برابر ضربه را در خمیر چاپ می‌افزایند.

روش ها و تکنیک‌های چاپ سیلک

انواع چاپ سیلک

روش‌های چاپ شامل چاپ مستقیم روی زمینه سفید و روی زمینه رنگی، چاپ برداشت و چاپ مقاوم می‌باشند. سایر تکنیک‌های چاپ سیلک اسکرین شامل کاغذ پوستی، طلق، مداد شمعی و فیلم‌های برشی می‌باشند.

فتوسیلک بهترین روش ساخت شابلون است. ولی در مواردی که نیاز به کارهای چاپی با تیراژ کم و عدم دقت بالا باشد روش های دیگری نیز برای پوشاندن منافذ توری وجود دارد؛ که با مثال و توضیحات در فایل موجود می‌باشد. همچنین انواع چاپ‌های ویژه و نحوه‌ی کارکرد دستگاه‌های تثبیت را به طور کامل مورد بررسی قرار داده‌ایم.

طرح عکس را می‌توان روی طلق شفاف یا فیلم یا کاغذ معمولی چاپ کرد.اما شفافیت طرح در نقاطی که قرار است نور از آن عبور کند خیلی مهم است و مشکی بودن خطوطی که قرار است نور از آن عبور نکند، مهم‌تر است. برای چاپ طرح روی شابلن از میز نور استفاده می‌شود؛ که تمام مراحل چاپ با میز نور را در فایل شرح داده‌ایم.

 

این پاورپوینت برای دانشجویان رشته هنر و گرافیک مناسب می‌باشد. برای دریافت فایل‌های همراستا با موضوع می‌توانید به سایت هفت برگ مراجعه کنید.

قالب فایل پاورپوینت 20 اسلاید (قابل ادیت)  با حجم  709 KB 
محتوای فایل شامل:
قدمت چاپ سیلک
مزایای چاپ سیلک
استفاده های چاپ سیلک
دلیل تغییر نام استنسیل به سیلک
پیدایش سیلک در ایران
آشنایی با مواد اولیه چاپ
مواد غلظت کننده (Thickenrs)
رقیق کننده ها و حلال ها (Solvents & Diluent)
خشک کن (Drier)
نرم کن (Plasticize)
مواد ضد کف (Anti Foam)
مواد ضد کپک
مواد جاذب رطوبت
روغن ها (Oils)
سایر تکنیک های چاپ سیلک اسکرین
بهترین روش ساخت شابلون
چاپ های ویژه
دستگاه های تثبیت
میزنور
طرح عکس
عیوب احتمالی در چاپ سیلک

مطالب مرتبط:

بررسی چاپ سیلک اسکرین به روش سنتی

پاورپوینت چاپ دیجیتال

چاپ برجسته یا لترپرس

پاورپوینت انواع چاپ مستقیم

پایان نامه گرافیک تاثیر عکاسی بر نقاشی از سال ۱۹۴۵ تا ۲۰۱۰ در غرب

لیتوگرافی در چاپ افست

پاورپوینت فرایند چاپ هلیو گراور

پاورپوینت چاپ جت پرینتر

پاورپوینت چاپ پول

پاورپوینت چاپ سابلیمیشن

پاورپوینت تاریخچه خط و چاپ در چین

13000 تومان – خرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

لینک های مفید

جواز های ما

تعداد کاربران 361 عدد
تعداد محصولات 1416 عدد
تعداد نوشته ها 7 عدد