بررسی استانداردهای طراحی معماری فرهنگسرا های داخلی و خارجی

سایت تخصصی هفت برگ بهترین مرجع پایان نامه ، آموزش و ارائه دهنده مقالات تخصصی

پاورپوینت معماری فرهنگسرا (همراه با نمونه موردی)

قیمت محصول 13000 تومان

آسان خرید کنید

تضمین کیفیت فایل

پشتیبانی 24 ساعته

13000 تومان – خرید

0 خرید

۰دیدگاه

تحلیل معماری فرهنگسراها

رتبه دادن به محصول

جزییات محصول

معماری فرهنگسرا

فرهنگسرا‌ها مکانی هستند که یک یا چند نهاد فرهنگی در آن فعالیت می‌کنند. فرهنگسراها برا آموزش‌هایی مانند نگارگری، کوزه‌گری و دوزندگی فعالیت می‌کنند. هر فرهنگسرا متناسب با سن بازدیدکنندگان ممکن است از چندین بخش تشکیل شده باشد یا به صورت شخصیت محور تشکیل گردد؛ که بر روی فرهنگ کسانی که در آن محیط قرار می‌گیرند تاثیراتی می‌گذارد. در طراحی معماری فرهنگسرا انتخاب صحیح ریزفضاها و ضوابط طراحی آن‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است. در ادامه بخش‌های مختلف یک فرهنگسرا را به صورت موردی نام برده‌ایم:

1- لابی و زیر مجموعه های آن: فضای انتظار و نشیمن، فروش اغذیه، محل نگهداری کودکان، باجه تلفن و اینترنت و رمپ پله و آسانسور

2- غرفه های فروش محصولات فرهنگی و هنری

3- سایت اداری: اتاق کنفرانس، اتاق ریاست، دفاتر کار، بایگانی، آبدارخانه، سرویس بهداشتی و محل انتظار ارباب رجوع

4-آمفی تئاتر و سینما

5- کتابخانه

6- گالری نمایش آثار هنری

7- آتلیه های آموزشی: معماری، نقاشی، طراحی، عکاسی و لابراتوار زبان و…

8- واحد سمعی بصری

9- رستوران یا کافی شاپ

استانداردها و ضوابط طراحی معماری فرهنگسرا:

همه موارد زیر در طراحی معماری دارای ضوابط و استاندارد‌های مشخصی می‌باشند که در فایل موجود به توضیح کامل اهمیت رعایت ضوابط در طراحی هریک از این موارد پرداخته شده است.

کتابخانه

ضوابط طراحی کتابخانه در فرهنگسراها

عوامل موثر بر تخصیص میزان فضاهای کتابخانه عبارتند از حجم مواد و متون و به‌خصوص کتاب‌ها،میزان سطحی که در کتابخانه اشغال می‌کنند و میزان جمعیت کتابخانه که از طریق میزان گردش کتاب‌ها در سال تعیین می گردد. تمام ضوابط و استاندارد‌های لازم برای ریزفضاهای کتابخانه از جمله میزان فضاهای کتابخانه، استاندارد های پیشخوان و برگه دان، استانداردابعاد قفسه ها و نورپردازی مناسب در فایل موجود می‌باشد.

گالری ها

نورپردازی گالری در فرهنگسراها

نمایشگاه نوع خاصی از فضا است که در آن علاوه بر رابطه‌ی انسان با فضا یک رابطه‌ی پیچیده بین فضا و شئ وجود دارد. استانداردهای مربوط به نورپردازی گالری‌ها که سه حالت طبیعی، جانبی و مصنوعی دارد؛ همچنین حرکت و دسترسی گالری‌ها به طور کامل بررسی شده است.

ساختار عمومی فضاهای نمایشی

ساختار فضایی اینگونه ساختمان‌ها را با توجه به اصول هدایت کننده می‌توان به دو عرصه بیرونی و درونی تقسیم نمود. عرصه بیرونی ارتباط مستقیم با تماشاگران است و عرصه درونی ارتباط با کارکنان و بازیگران می‌باشد. استانداردهای طراحی ریزفضاهایی همچون شیب سالن نمایش، صندلی تماشاگران، اتاق سخنرانی، نور پردازی صحنه، سالن انتظار، صندلی تماشاگران، ورودی‌ها و خروجی‌های سالن سینما و سرویس‌های بهداشتی سینما بررسی شده است.

نمونه موردی فرهنگسرای داخلی

 

معماری فرهنگسرا دانشجو یا شفق

1.فرهنگسرای دانشجو یا شفق: این فرهنگسرا در تهران دارای یک تالار نمایش مجهز با ظرفیت ۲۰۸ نفر، سرای کتاب، نگارخانه شفق، سرای کودک، سرای آبی، کارگاه چهره، کارگاه سفال، کارگاه معرق و تعدادی کلاس آموزشی است.

2.فرهنگسرای نیاوران: این مکان از سال 1364 تا 1374 به عنوان دانشکده هنر و زیر نظر وزارت ارشاد فعالیت نموده و در سال 1374 با عنوان رسمی فرهنگسرا شروع به کار کرد.

3.فرهنگسرای اسباران (هنر): فعالیت‌های متنوع و متعدد فرهنگ‌سرای هنر در حوزه‌های ملی و بین‌المللی از طریق کانون‌هایش نمایش، موسیقی، هنرهای تجسمی، ادبی و معماری همراه با واحدهای روابط عمومی، آموزش، امور اجتماعی و مذهبی، کتابخانه‌ی تخصصی، نگارخانه و … به شهروندان تهرانی خدمت‌رسانی می‌کند.

4.فرهنگسرای بهمن: این فرهنگسرا نخستین فرهنگسرای تهران است. امکانات فرهنگی و هنری ،ورزشی و مذهبی و آموزشی برای گروه‌های سنی مختلف در این فرهنگسرا وجود دارد. اجرای نمایش بینوایان، کنسرت‌های موسیقی کلاسیک، مسابقات ملی و بین‌المللی ورزشی، برپایی نمایشگاه‌های هنری از جمله فعالیت‌های انجام شده در این فرهنگسرا است.

نمونه موردی فرهنگسرای خارجی

ژرژ پمپیدو

1.ژرژ پمپیدو: این مجموعه که متعلق به دولت فرانسه است، از آثار بیش از ۴۲۰۰ هنرمند تشکیل شده و شامل ۳۶۰۰۰ نقاشی ، عکس ، فیلم ، ویدئو و مجسمه ، بیش از 800 نقاشی ، ماکت ، عکس و فیلم و ۱۰۰۰ ماکت منحصر بفرد ، نقاشی صنعتی ، طراحی و …. می باشد.

2.مجموعه فرهنگی تی جی بائو: مرکز فرهنگی برای نمایش دادن و فعالیت های مختلف روز مره درصدد تامین موضوعات بر طبق فرهنگ مردم کاناک طراحی شده است و ریشه های فرهنگ آن ها را حفظ کرده است.

3.مجموعه فرهنگی ولفسبورگ

4.مجموعه فرهنگی توماس

5.فرهنگستان فرانسه: فرهنگستان فرانسه کهن‌ترین نهاد فرهنگی فرانسه است.

 

این پاورپوینت برای دانشجویان رشته معماری مناسب می‌باشد. برای دریافت فایل‌های همراستا با موضوع می‌توانید به سایت هفت برگ مراجعه فرمایید.

مطالب مرتبط:

فرهنگسرا و موزه هنرهای معاصر

پایان نامه معماری طراحی فرهنگسرا با رویکرد تعاملات اجتماعی

پایان نامه طراحی باغ فرهنگ و هنر

مطالعات معماری با عنوان مرکز هنرهای نمایشی

پایان نامه طراحی مرکز هنرهای نمایشی

مطالعات معماری طراحی باغ کتاب

رساله معماری خانه جوان شیراز

رساله معماری مرکز بازاندیشی سبک زندگی مدرن

پاورپوینت طرح باز زنده سازی خانه فروغ الملک(موزه هنر مشکین فام)

قالب فایل پاورپوینت 37 اسلاید (قابل ادیت)

حجم فایل: 4.95 MB

محتوای فایل شامل:
اهداف فرهنگسرا
شناخت ویژگی های فردی و اجتماعی بازدیدکنندگان
بخش های مختلف فرهنگسرا
بررسی استانداردها و ضوابط طراحی
استاندارد ها و ضوابط طراحی سینما
بررسی نمونه های موردی داخلی و خارجی
تحلیل فرهنگنسرا نیاوران
فرهنگسرای اسباران (هنر)
فرهنگسرای دانشجو یا شفق
مرکز فرهنگی ژرژپمپیدو
مجموعه فرهنگی تیجیبائو
فرهنگستان فرانسه
و…..

13000 تومان – خرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

لینک های مفید

جواز های ما

تعداد کاربران 894 عدد
تعداد محصولات 1568 عدد
تعداد نوشته ها 7 عدد