مسجد نصیرالملک شیراز و کاربرد نقوش اسلیمی و گیاهی در تزیینات آن

سایت تخصصی هفت برگ بهترین مرجع پایان نامه ، آموزش و ارائه دهنده مقالات تخصصی

بررسی نقوش اسلیمی و گیاهی در اماکن تاریخی شیراز (مسجد نصیرالملک)

قیمت محصول 12000 تومان

آسان خرید کنید

تضمین کیفیت فایل

پشتیبانی 24 ساعته

12000 تومان – خرید

0 خرید

۰دیدگاه

مسجد نصیرالملک شیراز

رتبه دادن به محصول

جزییات محصول

مسجد در معماری ایران

مساجد در معماری ایران نقش بسیار مهمی دارند. تمام شهرهای بزرگ ایران دارای یک مسجد جامع و چندین مسجد کوچکتر محله ای هستند. فضاهای شهری پیرامون مساجد شکل می گیرند.مسجدها را با توجه به سبک ساختمانی و نقشه آن ها می توانیم به سه گروه تقسیم کنیم که عبارتند از: مسجدهایی با سقف صاف و نقشه مستطیل شکل ،مسجدهای گنبددار با نقشه چهار ایوانی و سرانجام مسجدهایی پوشیده از چند گنبد .اهمیت معماری اسلامی وقتی آشکار می شود که ارزش مادی و معنوی بناها که مهم ترین ویژگی آن است توجه شود. بناهای دوره اسلامی به دو دسته تقسیم می شود: بناهای مذهبی که شامل مساجد و مدارس، حسینیه ها، تکایا محلی و غیر مذهبی شامل کاخ ها، بازارها، مهاب ها، محله ها و آب انبارها و… هستند.در این فایل به بررسی نمونه موردی مسجد نصیرالملک شیراز می پردازیم:

مسجد نصیرالملک

مسجد نصیرالملک شیراز

مسجد نصیرالملک یکی از مساجد قدیمی شهر شیراز است و به مسجد صورتی معروف است. این مسجد به لحاظ جغرافیایی در محله گود عربان که در قدیم به محله اسحاق بیگ معروف بوده واقع در جنوب خیابان لطفعلی خان زند و در نزدیکی شاه چراغ و در کوچه نصیر الملک است.مسجد نصیرالملک از بناهای دوران قاجار است و در سال ۱۲۹۳ تا ۱۳۰۵ توسط حسنعلی نصیرالمک ساخته شد.به حکومت رسیدن سلسله صفویه موجب به وجود آمدن حکومتی شد که ایران بعد از سلسله ساسانیان به خود ندیده بود.

مسجد نصیرالملک دارای حیاط وسیعی، حوض بزرگ در وسط حیاط طاق مروارید و شبستان و دو گلدسته زیبا درسمت غرب شبستان قرار دارد. در ورودی دارای طاق نمای بزرگی است که با کاشی کاری های رنگی مزین شده است روی ستون های شبستان طرح های مارپیچ هندسی قرار دارد. ستون ها به دو ردیف شش تایی به تعداد 12 عدد به نیت 12 امام قرار گرفته است. شبستان 7 در و شیشه های رنگارنگ مزین شده است. سنگ تراشی و تزئین این شبستان الهام از مسجد وکیل شیراز است. کف مسجد به رنگ فیروزه ای و سقف آن با نقش گل و بویه و آیات قرآنی مزین شده است. مسجد نصیر الملک از لحاظ کاشی کاری و مقرنس کاری یکی از ارزنده ترین مساجد ایران می باشد.

مسجد نصیرالملک یکی از محدود مساجد جهان است. با وجود شیشه های رنگین زیبایی دوچندانی در فضای داخلی خود دارا است. نور آفتاب از شیشه های رنگین این مسجد بر روی نقش و نگار دیوار ها و طراحی های روی آن منعکس شده است یا آن که بر روی فرش کف مسجد می تابد. عبور نور خورشید از شیشه های رنگی و ترکیب رنگارنگ آن ها باعث شده تا دنیایی از رنگ در این مسجد به وجود آید.

تزئینات هنری در معماری مساجد

معماری مساجد باید به صورت ساده ساخته شود. کنگره دار بودن بنای مسجد در آن دوره نسبت به وضعیت ساختمان ها نوع تجمل و تزئین محسوب می شد. البته منظور از ممنوع بودن تزئین و آرایش مسجد، طلا کاری و زراندود کردن است. از این رو معماری، کاشی کاری و به کار بردن دقت هنری در بنای مساجد شکالی ندارد. کاربرد نقوش و خطوط در زمینه آیات قرآن به صورت غیر مستقیم عبادتگاه را به یک کانون تبلیغ و ذکر تبدیل می کند.

در معماری اسلامی میان بناهای مختلف مذهبی و غیرمذهبی و تزئینات موجود در آن وحدت و هماهنگی مشاهده می شود.هم چنین میان انواع  تزئینات و هنرهای گوناگون تزئینی به کار رفته در آن ها نیز هماهنگی کامل وجود دارد.که از جمله ی آن وحدت و هماهنگی موجود بین آینه کاری، گچ بری و کاشی کاری آن هاست.

تزیینات به کار رفته

کتیبه

به طور کلی خط در معماری اسلامی نقش مهمی ایفا کرده است. یکی از مهم ترین عوامل وحدت میان مسلمانان،خط عربی است.در ابتدا این خط به صورت کتیبه های تاریخی بر روی سکه، بنا های مذهبی، اشیای سفالین و ظروف  های فلزی و شیشه ای نوشته می شد.

نور

نور عنصر بر جسته معماری ایرانی است.درون یک مسجد شبیه به نور است و یادآور آیه ی نور است.

رنگ

بیش ترین قسمت سطوح کاشی کاری به رنگ های سردی چون زنگاری ها، فیروزه ای ها و لاجوردی ها تعلق دارد.

نقوش اسلیمی

نبوغ هندسی با نبوغ صحراگردی توأم شده و از دو عنصر ترکیب یافته؛ طرح های در هم بافته و طرح های نباتی.

نقوش گیاهی

نقوش گیاهی در هنر غرب دیده می شود. طرح های برگ خرمای یونانی، میوه های کاج و صدف ها نیز با این تزئین گل آمیخته شده اند.

فرم و نقش های نمادین

در معماری مساجد نیز نقوش گج بری ها، آجر کاری ها و کاشی کاری ها به معنای سمبلیک هر یک از آن و حس پویایی زیبایی مذهبی مردم انتخاب می شود. در معماری مساجد فرم کلی و وضع بخش های مختلف آینه ای بر حسب معیار های سنتی مذهبی ساخته شده اند.که معنایی کیهانی نهفته است، قوس در مساجد گنبد دار بیش تر مشهود است.

 

این پاورپوینت برای دانشجویان در رشته هنر و معماری مناسب می باشد.برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه معماری به فایل های متنوع موجود در سایت هفت برگ مراجعه فرمایید:

قالب فایل ورد 15 صفحه فرمتdocx (قابل ادیت)
محتوای این فایل شامل:
چکیده
مقدمه
تاریخچه مساجد
مساجد دوره قاجار
مسجد جامع نصیرالمک
تزئینات هنری در معماری مساجد
کتیبه
نور
رنگ
نقوش اسلیمی
نقوش گیاهی
فرم و نقش های نمادین
نتیجه گیری
منابع

12000 تومان – خرید

محصولات مرتبط

مطالعات طراحی واحد مسکونی

شامل 0 فروش 18000 تومان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

لینک های مفید

جواز های ما

تعداد کاربران 297 عدد
تعداد محصولات 1332 عدد
تعداد نوشته ها 7 عدد