بررسی معماری یخچال های سنتی ایران - کاربرد یخچال در اقلیم گرم و خشک ایران

سایت تخصصی هفت برگ بهترین مرجع پایان نامه ، آموزش و ارائه دهنده مقالات تخصصی

معماری یخچال های سنتی

قیمت محصول 13000 تومان

آسان خرید کنید

تضمین کیفیت فایل

پشتیبانی 24 ساعته

13000 تومان – خرید

0 خرید

۰دیدگاه

یخچال های سنتی ایران

رتبه دادن به محصول

جزییات محصول

یخچال های سنتی

یخچال از دو واژه یخ + چال تشکیل شده است که به محل جمع آوری یخ گفته می شده است.یخچال، گونه ای ساختمان است که در معماری قدیم ایران برای تولید و نگهداری یخ ساخته می شده است.یخچال های قدیمی زودتر از آب انبارهای شهری به  پایان عمر خود در بهره برداری رسیدند.در ساخت یخچال ها سنتی از مصالح بومی که شامل خشت و گل و سنگ و ساروج بوده است استفاده می شده است.یخچال ها یکی از بناهای ارزشمند و به جا مانده از سبک معماری ایرانی می باشند.

همان گونه که آب انبار مکانی جهت ذخیره ی آب بوده، یخچال ها  نیز چاله ای برای نگهداری و حفظ یخ بوده است.یخ در طی ماه های سرد سال در محل هایی به نام یخچال تهیه می شده است.و در طی فصول گرم یخ در یخدان ها ذخیره می شده و تا شروع زمستان سال بعد مورد استفاده قرار می گرفته است.آخرین یخچال ها سنتی تاسال 1349(ش)در تهران، اصفهان ، کاشان، قم، یزد و کرمان مورد استفاده قرار می گرفته است.

معماری یخچال

بررسی معماری یخچال ها

معمولا هر یخچال شامل یک استخر، یک دیوار بلند به نام حصار در ضلع جنوبی استخر و یک مخزن گنبدی شکل به نام مخزن و یخدان که محل نگهداری یخ بوده است ،می شود.حصار طوری ساخته می شد تا در طول زمستان که موعد یخ سازی بوده، تمام روز سایه آن بر استخر بیوفتد و مانع گرم شدن آب یخ زده استخر شود. یخی را که در استخر یخچال درست می شد، می شکستند و در خزانه انبار می کردند. و در فصل گرما آن را به کار می بردند.معماران برای کم کردن فشاره وارده بر گنبد پایه آن را به صورت پله پله می ساختند که باعث ساده ترشدن کار کارگران می شد.ازخشت و گل نه تنها به دلیل فراوانی آن بلکه به عنوان بهترین عایق گرما از بیرون به درون و سرما از درون به بیرون بوده استفاده می کردند.

هریخچال شامل سه  بخش می باشد

1-دیوارطویل سایه انداز

2-حوضچه های تهیه وتولید

3-مخزن و انبار

یخچال های زیر زمینی

بخش عمده ای از بدنه ی این گونه یخدان ها در داخل زمین قرار می گرفته است.دیوار های قطور آن با سنگ لاشه و یا آجر و ملات های ماسه آهک و ساروج ساخته می شده و سقف غالبا آجری آن از نوع طاق و تویزه و یا طاق آهنگ بوده است.اغلب یخدان ها دارای دو در بوده اند.در زمستان از درب شمالی استفاده می شده و یخ را از یخچال یا یخ بند به درون یخدان می آوردند.در مواقعی که از درب ها استفاده نمی شد آن ها را با یک تیغه خشت و گل مسدود می کردند . در سمت جنوبی داخل چال یک راه پله وجود داشته تا یخدار بتواند به لایه ی پایین تر دسترسی داشته باشد.ارتفاع بسیار بلند یخدان ها ، به این دلیل بوده که در طی روز های تابستان ، هوای گرم در قسمت بالاتری قرار گیرد و سطوح پایین تر خنک تر باشد .

زمانی که قطعات خرد شده و کوچک یخ را درون یخدان می ریختند آب بر روی آن ها می پاشیدند تا یخ های شکسته شده به صورت یکپارچه در آید سپس روی آن حصیر قرار می دادند و یا یک لایه کاه می ریختند.در تابستان در هنگام فروش یخ ، شکستن و برداشتن هر لایه آسان تر بوده است.و هر لایه یخ را که می خواستند بردارند ، لایه کاه زیر آن برای بقیه یخ ها مانند عایق بوده است.

شکل مخروطی یخچال ها شباهت زیادی به آب انبارها دارد.سقف مخروطی شکل یخچال ها گاهی صاف،اما اکثرا پله کانی شکل هستند تا مرمت و بازسازی بیرون آن آسان تر انجام گیرد.یخچال خشتی ابرکوه نمونه ای از این یخچال هاست:

یخچال خشتی ابرکوه

مخزن یخ

این مخازن معمولاً در پشت دیوار سایه انداز و در بخش جنوبی آن واقع شده‌اند. و به وسیله یک یا چند مدخل ورودی به بخش شمالی و رو به سوی حوضچه‌های تهیه یخ راه می‌یابند.کار این مخازن حفظ و نگهداری یخ تا فصل سرمای بعدی می باشد.

مخازن یخ بر دو نوع اند:

مخازن گنبدی شکل

مخازن تونلی شکل

معماری یخچال دوقوزپله ارومیه

مخزن این نوع یخچال ها به صورت دهلیز مستطیل شکل درازی هستند که به تونل شبا هت دارند.یخچال خلیلی در تهران و یخچال دوقوزپله در ارومیه از این نوع یخچال ها هستند.

یخچال میرفتاح

یخچال میرفتاح

از آثار دوره قاجاریه در شهر ملایر است که توسط شخصی به نام میرفتاح ساخته شده است. این بنا به شکل گنبد بوده و از آجر ساخته شده است.ارتفاع بنا از کف تا گنبد 12 متر و از سطح تا منبع ذخیره یخ 4 متر است. یخچال دارای دو ورودی می‌باشد.پلکانی به قسمت انتهایی یخدان و محل برداشت یخ منتهی می‌شود. ضخامت دیوارهای گنبد در قسمت تحتانی20 سانتی‌متر است. در قسمت بیرونی و داخلی یخدان دو ردیف خشت به کار رفته است.که نقش عایق را داشته و در فصل تابستان مانع از نفوذ گرما و ذوب شدن یخ‌ها می‌شده است. در حال حاضر برخی از قسمت‌های این بنا تخریب شده است.

این پاورپوینت برای دانشجویان رشته معماری مناسب می باشد.برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به دیگر فایل های موجود در سایت هفت برگ مراجعه فرمایید.برخی از فایل های مرتبط شامل موارد زیر می شود:

پاورپوینت بررسی معماری یخچال ها

پاورپوینت معماری اقلیم گرم و خشک

پاورپوینت معماری همساز با اقلیم

پاورپوینت بادگیر در معماری

قالب فایل پاورپوینت 26 اسلاید (قابل ادیت)
محتوای این فایل شامل:
مقدمه
تاریخچه
معماری یخچال
بخش ها مختلف یخچال
موارد تشکیل دهنده یخچال
نحوه ی تهیه ی یخ
یخچال های زیر زمینی
یخچال های بدون طاق
یخچال میرفتاح
یخچال خشتی ابرکوه
مخزن یخ
نمونه موردی
منابع

13000 تومان – خرید

محصولات مرتبط

تحلیل خانه احمد روحانی

تحلیل خانه قدیمی احمد روحانی

شامل 0 فروش 35000 تومان

مطالعات موزه فرش

شامل 0 فروش 50000 تومان
کاشی و انواع آن

پاورپوینت شناخت کاشی و انواع آن

شامل 0 فروش 30000 تومان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

لینک های مفید

جواز های ما

تعداد کاربران 361 عدد
تعداد محصولات 1416 عدد
تعداد نوشته ها 7 عدد