بررسی معماری گرمابه های تاریخی ایرانی - اجزای حمام های سنتی ایران

سایت تخصصی هفت برگ بهترین مرجع پایان نامه ، آموزش و ارائه دهنده مقالات تخصصی

معماری گرمابه ها

قیمت محصول 25000 تومان

آسان خرید کنید

تضمین کیفیت فایل

پشتیبانی 24 ساعته

25000 تومان – خرید

0 خرید

۰دیدگاه

گرمابه-حمام گنجعلی خان

رتبه دادن به محصول

جزییات محصول

گرمابه  

گرمابه یا حمام از جمله بناهای مهم شهری و غیر مذهبی بوده است که بیشتر در محله‌ها، راسته‌‌ی بازارها و یا گذرگاه‌های اصلی احداث می‌شده است. در دین‌های مختلف آیین شستشو، نظافت و طهارت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.توجه به پاکیزگی در ایران‌زمین به دوران قبل از اسلام و حتی پیش از زرتشت می‌رسد.ایرانیان همواره به آب احترام می گذاشتند.بعد از ظهور اسلام نیز این موضوع تشدید شد.

موقعیت قرارگیری گرمابه در بافت به نوع دسترسی به آب بستگی داشت.در موارد بسیاری گرمابه‌ها در کنار یک مجموعه‌ی خدماتی و مذهبی شکل می‌گرفتند که به عنوان مرکز محله تعریف می‌شوند.گرمابه دقیقا از شرایط اقلیمی محیط خود پیروی می‌کرده و بقیه‌ی عناصر محله نیز در اطراف آن شکل می‌گرفته است.حمام های قدیم برای سوار کردن آب در خزینه چند متر از سطح کوچه و بازار پایین تر بودند. مهم ترین عامل در طراحی حمام  انتقال آب به داخل حمام بوده است.پایین تر بودن حمام از معبر باعث راحتی ورود آب به حمام می شد.هم چنین خود خاک عایق خوبی برای جلوگیری از به هدر رفتن گرمای حمام بوده است.و از خاکی که برداشت می کردند به عنوان مصالح استفاده می نمودند.

اجزای اصلی حمام

اصلی‌ترین بخش‌های گرمابه‌ی ایرانی شامل بینه، میان‌در و گرمخانه می باشند.هر بخش به گونه‌ای ساخته می‌شد تا سه فضای متفاوت از نظر دما (سرد، گرم، معتدل) را ایجاد کند.

بینه:

بینه در گرمابه

بینه یا رختکن شامل فضایی بزرگ و سرپوشیده با حوضی بزرگ در میان و سکوهایی در گرداگرد آن می باشد. از نظر معماری سقف سربینه معمولا گنبدی شکل است .بینه فضایی نیمه گرم و کمابیش خشک می باشد و دارای شکل مربع،هشت پهلو و کشکولی می باشد.

میان در:

فضای بین بینه و گرمخانه برای جلوگیری از انتقال سریع هوای گرم راهرو یا دالانی که به چند جا راه دارد می باشد.از قسمت میان‌‌در یک راه به آب‌ریزگاه منتهی می‌شود که این فضا را کاملا از دیگر قسمت‌های گرمابه مجزا می‌کند.

گرمخانه:

گرمخانه-حمام

اصلی ترین و بزرگ ترین و گرم ترین بخش گرمابه می باشد.این قسمت محل استحمام و شستشو بوده است. معمولا به شکل هشت گوش یا چهار ضلعی با دیوارهای ضخیم ساخته می‌شده است که کف آن را قیراندود می‌کردند و روی آن را با ملات ساروج می‌پوشاندند. سقف گرم‌خانه از سقف بقیه‌ی قسمت‌ها مرتفع‌تر بوده است. طاق اصلی آن جام‌خانه نام داشت که حکم چراغ و سیستم روشنایی داشت. در گرم‌خانه، خزینه‌ی آب گرم و مخزن آب سرد وجود داشته است.

گوشه ای از  گرمخانه به فضایی به نام شاه نشین راه دارد .شاه نشین به جای خزانه دارای حوضچه ی کوچکی بوده که دستک نام دارد.

کوره ای برای گرم کردن آب در زیر یا کنار گرمابه با نام تون یا خن وجود داشت که سوخت آن از بوته بود.

هرگرمابه دارای دو دودکش بوده که دور از تون قرار داشتند.

معماری گرمابه ها

ورودی در گرمابه

ورودی حمام وکیل شیراز

شامل سردر , دالان و دهلیز می شود.گاهی سردر فضایی است نیم‌باز و ایوان مانند که به دلیل معماری آن نباید داخل آن مشخص شود.

نورگیری و تهویه

شیشه های کار گذاشته شده در سر گنبد جامخانه نقش به سزایی در نورگیری و تهویه را ایفا می کرد. با باز و بسته شدن شیشه ها در فصولی از سال دما و رطوبت داخل حمام تنظیم می شد.هر کدام از بخش های گرمابه یک جام خانه در گنبد داشت.برخی از گرمابه ها برای روشنایی در شب چراغدان داشتند.چراغدان ها دارای سوراخ هایی بودند که دود از آن بیرون می رفت.

مصالح حمام

دیواره حمام و سقف از آجر و ستون های حمام و کف پوش و لبه حوض ها از سنگ مرمر ساخته می شدند.آزاره ها ,حوض ها و سکوها از جنس کاشی و پایه های حمام از سنگ لاشه بودند.

لوله های سفالی مخصوص سیستم آبرسانی حمام تنبوشه نام داشتند.خزینه ,تزیئنات سقف حمام و پوشش داخلی حوض ها از جنس ساروج بودند.

تزیینات حمام

تزیینات حمام

کف حمام با سنگ مرمر و دیگر سنگ ها آراسته می شده است.جاکفشی ها از سنگ یا آجر و برش بالای آن با طرحی از قوس های خفته ساخته می شدند.آزاره ها اغلب از سنگ یا کاشی و بعضی آزاره ها با کاشی معرق و هفت رنگ آراسته می شدند.سردر ممکن است بسیار ساده و زمانی پر نقش و نگار باشد. در بعضی موارد با آجر و کاشی و سنگ مقرنس کاری شده و گاهی اوقات بسیار ساده و فقط با اندودی از گچ آرایش شده باشد.آهک بری به صورت ساده و رنگی نیز از جمله تزیینات داخلی مهم حمام ها شمرده می شود.

نمونه موردی گرمابه

حمام وکیل کرمان

 

حمام خسرو آقا اصفهان

حمام چهار فصل اراک

حمام وکیل شیراز

حمام گنجعلی خان کرمان

حمام علی آقا اصفهان

حمام خان یزد

حمام سلطان امیر احمد کاشان

حمام فین کاشان

حمام وکیل کرمان

 

ای پاورپوینت برای دانشجویان رشته معماری مناسب می باشد.برای کسب اطلاع بیشتر در این زمینه به دیگر فایل های موجود در سایت هفت برگ مراجعه فرمایید.برخی از فایل های مرتبط به شرح زیر می باشد:

کاربرد آهک بری در حمام های قدیمی

پاورپوینت مرمت حمام ملک سلطان جارچی باشی

پاورپوینت تحلیل فضای شهری حمام و بازار وکیل(کاملترین پاورپوینت)

بررسی تزیینات حمام وکیل

قالب فایل پاورپوینت 41 اسلاید(قابل ادیت)
محتوای این فایل شامل:
وجه تسمیه
تاریخچه و پیشینه
سیر تحول
معماری حمام
ورودی
بینه
میاندر
گرمخانه
خزانه
استخر یا چاله حوض
شاه نشین
خن یا تون
دودکش و گربه رو
نورگیری و تهویه
مصالح
تزیینات
نمونه ها
حمام خسرو آقا اصفهان
حمام چهار فصل اراک
حمام وکیل شیراز
حمام گنجعلی خان کرمان
حمام علی آقا اصفهان
حمام خان یزد
حمام سلطان امیر احمد کاشان
حمام فین کاشان
و…

25000 تومان – خرید

محصولات مرتبط

پاورپوینت سنگ کورین

شامل 0 فروش 25000 تومان

طراحی مجتمع سینمایی

شامل 0 فروش 25000 تومان
خانه بصیری ها

پاورپوینت شناخت خانه بصیری ها

شامل 0 فروش 32000 تومان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

لینک های مفید

جواز های ما

تعداد کاربران 297 عدد
تعداد محصولات 1332 عدد
تعداد نوشته ها 7 عدد