ساختمان های سبز و نمونه معماری این ساختمان ها-تاثیرات معماری پایدار بر محیط زیست

سایت تخصصی هفت برگ بهترین مرجع پایان نامه ، آموزش و ارائه دهنده مقالات تخصصی

معماری سبز

قیمت محصول 15000 تومان

آسان خرید کنید

تضمین کیفیت فایل

پشتیبانی 24 ساعته

15000 تومان – خرید

0 خرید

۰دیدگاه

معماری سبز-ساختمان های سبز

رتبه دادن به محصول

جزییات محصول

معماری سبز

معماری سبز به منظور مصرف بهینه انرژی وحفظ و نگهداری از منابع طبیعت برای استفاده کنندگان حال و آینده پدید آمد.این معماری  برخاسته از مفاهیم توسعه پایدار است .معماری ساختمان های سبز در پی سازگاری و هماهنگی با محیط زیست می باشد که یکی از نیازهای اساسی بشر در جهان کنونی است.هدف ساختمان های سبز بهبود یافتن آب و هوا و جلوگیری از اتلاف انرژی مصرف  شده جهت سرمایش و گرمایش و جلوگیری از اثرات منفی ساخت و ساز بر محیط می باشد.

اصول معماری ساختمان های سبز

1. اصل حفاظت از انرژی

هر ساختمان باید به گونه ای طراحی و ساخته شود که نیاز آن به سوخت فسیلی به حداقل ممکن برسد .در گذشته برای در امان ماندن از سرما و یا ایجاد فضایی خنک  و همچنین عواملی دیگر ساختمان ها را در جوار یکدیگر می ساختند.

2. اصل کار با اقلیم

ساختمان های سبز باید به گونه ای طراحی شوند که قادر به استفاده از اقلیم و منابع انرژی محلی باشند . شکل و نحوه استقرار ساختمان و محل قرار گیری فضاهای داخلی آن می توانند به گــونــه ای باشد که موجب ارتقا سطح آسایش درون ساختمان گردد.در عین حال از طریق عایق بندی صحیح سازه ، موجبات کاهش مصرف سوخت فسیلی پدید آید.استفاده از نمای رو به جنوب و شیشه ها برای دریافت بیشتر گرمای آن ، مثال هایی از این اصل هستند.

  1. 3.اصل کاهش استفاده از منابع جدید
  2. هر ساختمان باید به گونه ای طراحی شود که استفاده از منابع جدید را به حداقل برساند.هم چنین در پایان عمر مفید خود ، منبعی برای ایجاد سازه های دیگر بوجود بیاورد . این استفاده مجدد میتواند در مسیر استفاده از مصالح بازیافت شده یا فضاهای بازیافت شده شکل بگیرد.
  1. 4. اصل احترام به کاربران
  2. احترام بیشتر به نیازهای انسانی و نیروی کار، می تواند در دو مسیر مجزا مورد تجربه قرار گیرد. برای یک ساختمان ساز حرفه ای توجه به این نکـته ضرورت دارد که ایمنی و سلامت مصالح و فرایند های شکل دهنده ساختمان برای کارگران و یا  استفاده کنندگان آن مهم است.

5.اصل کل گرایی

تمامی اصول معماری ساختمان های سبز، نیازمند مشارکت در روندی کل گرا برای ساخت محیط مصنوع هستند.یک معماری سبز باید بیش از یک ساختمان منفرد قطعه خود را شامل شود و باید شامل یک شکل پایدار از محیط شهری باشد.

مزایای معماری سبز

-استفاده از انرژی های طبیعی در مصرف روزمره و ثبات وضعیت محیط داخلی

-استفاده از ضایعات و پساب در تولید آب مورد نیاز برای آبیاری فضای سبز و طراحی با مصالح نزدیک به طبیعت

-به کارگیری شیوه های مناسب برای کاهش انرژی تلف شده و یا کنترل آن و بهینه سازی مصرف انرژی

-توجه به خواص اقلیمی منطقه و استفاده از گیاهان طبیعی به عنوان الهام دهنده طراحی زنده

-استفاده از مصالح قابل بازیافت غیر شیمیایی و مصالحی که سلامت انسان را به خطر نمی‌اندازد.

 

 

نمونه ساختمان های سبز

مرکز علوم دادگاهی فیلادلفیا:در  این ساختمان که برای اداره پلیس طراحی شده است به تفکیک فضاها و هزینه برای ایجاد تهویه طبیعی و امکان دسترسی اولیه خارج از آزمایشگاه ها به تمام  تاسیسات مکانیکی و سیستم های کاشت محوطه با استفاده از آب باران و کاهش ورود آب به فاضلاب شهری توجه شده است.

باز سازی  Motherhouse:تیم طراحی مجموعه را در جهت رسیدن به اهداف حفاظت و پایداری و با دخالت نور طبیعی، چشم اندازها و تهویه طبیعی طراحی نمود. به طوری که تمامی آب دوش ها و روشویی ها برای استفاده مجدد در سیفون دستشویی ها جمع آوری می شود.

مدرسه پرستاری و مرکز دانشجویی دانشگاه علوم بهداشتی تگزاس، هوستون :این ساختمان در راستای کاهش مصرف انرژی، آلودگی شیمیایی، عوامل پاک کننده و آب آشامیدنی تلاش کرده است.اتاق های جلسه به سوی سه آتریوم که نور روز کنترل شده تامین می کنند، باز می شوند. ¾ از مصالح ساختمانی زائد حین تخریب و ساخت بنا نیز بازیافت و یا دوباره استفاده شده اند.

ساختمان  EHDD :کلیه پنل های خورشیدی و توربین های بادی در ساختمان با توجه به شرایط زیست محیطی مورد توجه قرار میگیرد.

ساختمان تخم مرغی سازگار با طبیعت:در آخرین طبقه باغی قرار دارد که بالای آن سقف ندارد. سقف این ساختمان به شبکه های خورشیدی  و ژنراتور های بادی مجهز است.

مجموعه تیجی بایو :به دلیل گرم و مرطوب بودن آب و هوا  یک سیستم خنک کننده انفعالی کاراو برای مجموعه موثر است.

برج شانگهای:دو پوسته بودن برج باعث می شود تا نور طبیعی به ساختمان نفوذ کند و در مصرف برق صرفه جویی شود. این مجموعه ی ورزشی توانایی ذخیره ی انر‍زی خورشیدی را دارد.همچنین محفظه هایی در بام و بدنه ی شیشه ای ساختمان وجود دارد که قابلیت ذخیره ی آب و استفاده از آن را به مجموعه می دهد .

دهکده هوایی سنگاپور

دهکده هوایی سنگاپور

یکی دیگر از نمونه های ساختمان های سبز این دهکده عمودی می باشد.روابط فضایی پیچیده که با هماهنگی پیش بینی شده باعث ارتباط کل مجتمع میشود و شبکه های گسترده مرتبط که با محیط طبیعی ترکیب شده اند.این مجتمع در کمربند سبز میانی سنگاپور قرار گرفته است.بلوک ها مانند پازل روی هم چیده شده اند.

از مزایای این بام ها:

-گسترش فضای سبز در ارتفاعات

-فضای سبز دور از وسایل نقلیه

-گسترش سطح باغ بام ها

-ارتباط عالی هر دو فضای خصوصی و عمومی

-به وجود آوردن دید و منظر عالی

 

این پاورپوینت برای دانشجویان رشته معماری مناسب می باشد.برای افزایش سطح دانش خود در زمینه معماری از فایل های موجود در  سایت هفت برگ  دیدن فرمایید:

 

فرمت قالب پاورپوینت
تعداد اسلاید 43
هدف از ایجاد ساختمان‌های سبز
اصول معماری سبز
مزایای معماری سبز
نمونه هایی از معماری سبز
مرکز علوم دادگاهی فیلادلفیا
بازسازی Motherhouse
مدرسه پرستاری و مرکز دانشجویی دانشگاه علوم بهداشتی تگزاس، هوستون
ساختمان EHDD
ساختمان تخم مرغی سازگار با طبیعت
مجموعه تیجی بایو
دهکده هوایی سنگاپور
برج شانگهای

15000 تومان – خرید

محصولات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

لینک های مفید

جواز های ما

تعداد کاربران 297 عدد
تعداد محصولات 1332 عدد
تعداد نوشته ها 7 عدد