هویت بصری سازمانی با تاکید بر تصویر سازی ویژه دانشجویان رشته گرافیک

سایت تخصصی هفت برگ بهترین مرجع پایان نامه ، آموزش و ارائه دهنده مقالات تخصصی

مطالعه طراحی و هویت بصری سازمانی با تاکید بر تصویر سازی

قیمت محصول 27000 تومان

آسان خرید کنید

تضمین کیفیت فایل

پشتیبانی 24 ساعته

27000 تومان – خرید

0 خرید

۰دیدگاه

هویت بصری سازمانی

رتبه دادن به محصول

جزییات محصول

هویت بصری سازمانی

هویت بصری سازمانی یعنی تصویری کلی از یک برند که در ذهن مخاطبان شکل می‌گیرد.  در هویت بصری سازمانی تصویر کلی در ذهن مشتریان هدف – مردم عادی و حتی کارمندان آن شرکت یا برند شکل می‌گیرد. هویت بصری سازمانی بر دو بخش اصلی تاثیر کلی میگذارد: بازار فروش خدمات یا کالا به صورت خاص و فعالیت‌های اقتصادی عمومی که در شرکت جریان دارد.

مطالعه طراحی هویت بصری سازمانی با تاکید بر تصویر سازی

 

هویت چیست؟

جنبه‌های تصویری که بخشی از کل برند را تشکیل می‌دهد. هویت بصری یعنی قاعده‌ای که شما برای شکل و ظاهر اجزای شرکتتان طراحی می‌کنید. وقتی  شرکتی می‌خواهد برای خودش هویت بصری بسازد باید همه اجزای شرکت را به گونه‌ای طراحی کند که بیانگر خاص او باشد. مثلا طراحی لباس کارکنان، روش‌های بازاریابی، قلم و پرچم شرکتتان، فونت و رنگ آرم شرکت، برگه‌ها و سربرگ‌های شرکت و … این‌ها همه هویت بصری شرکت شما هستند. طراحی یونیفورم کارکنان شرکتتان هویت بصری شرکت به حساب می‌آید به گونه‌ای که اگر سایرین این افراد را با این لباس ببینند می‌دانند متعلق به کدام شرکت است. هویت بصری یعنی طراحی یک مدل و قاعده خاص برای اجزای شرکتتان!  اما لوگو فقط یک نماد برای شناساندن شرکتتان است و جزئی از هویت بصری شرکت شما!

هویت بصری

لوگو

لوگو چیست؟ آنچه که از طریق نشانه یا آیکون، تجارتی را به ساده‌ترین شکل می‌شناساند. آرم یا شکلی است که شرکت یا محصولی را با آن آرم می‌شناسند. به کلمه آخر جمله قبلی من توجه کنید! گفتم می‌شناسند! لوگو وظیفه شناساندن دارد نه توضیح دادن و شرح دادن. لوگوی یک شرکت، نماد و سمبلی است که سایر افراد آن شرکت را بشناسند. لوگو ممکن است یک سمبل، امضا، شکل کوچک و آرم باشد. لوگوی شما مانند اسم افراد است. چیزی که دیگران او را با آن می‌شناسند. لوگوی شما باید ماندگار باشد.

لوگو

برند

برند چیست؟ تأثیر عاطفی سازمانی که به عنوان یک کل واحد درک می‌شود.برند شکل نیست؛ لوگو نیست؛ برند یک عاطفه و احساس است که شرکت مورد نظر به طور هماهنگ و به عنوان یک ارگانیسم در مشتری برقرار می‌کند. اجازه دهید ساده‌تر برایتان بگویم. وقنی یک شرکتی مشهور با کالا و خدمات زبان زد را پیش می‌کشیم؛ یعنی این شرکت توانسته با هماهنگی و تعهداتش، با مشتری رابطه برقرار کند. به طوری که مشتری پس از خرید از آن محصول احساس می‌کند که با یک کل شریک شده است؛ این یعنی برند.

برند

هویت بصری سازمان شامل

هویت سازمانی شامل: نام – رنگ – فرم – روش تبلیغاتی – بسته بندی و … می‌باشد که برای یک برند تعریف می‌شود. اگر خلاصه بگویم هویت بصری سازمان یعنی هر آن چیزی که از برند شما دیده می‌شود.

اهداف هویت بصری سازمان

هویت بصری سازمان باعث می‌شود. مردم و مخاطبان هدف بدانند که برند شما وجود دارد و چه اهدافی را دنبال می‌کند٬ زمانی که برند شما هویت سازمانی داشت به یک سمبل نمونه تبدیل می‌شود . در هویت بصری سازمانی شما می‌توانید انسجام تیم کاری در بخش‌های مختلف شرکتتان را برای مشتریان هدف به نمایش بگذارید و در جذب مشتری تاثیرگذار باشید.

برندسازی چیست؟

در چند کلمه می‌توان «برند» را شرکت، خدمات یا محصولی تعریف کرد که ادراک مشتری یا مخاطب “تشخص” برایش قائل شده است. بر این اساس باید اضافه کرد که طراح گرافیک نمی‌تواند برند «بسازد» و تنها مخاطب است که می‌تواند چنین کاری کند. کار طراح گرافیک شکل دادن به شالوده‌ی برند است.  بسیاری از مردم بر این باورند که برند فقط تعدادی عنصر را در بر می‌گیرد.( چند رنگ، چند فونت، یک لوگو، یک شعار (اسلوگان) و شاید هم موسیقی را بتوان به آن اضافه کرد.) اما واقعیت برند بسیار پیچیده‌تر است. می‌توانیم بگوییم برند «تأثیر سازمانی» است. مفهوم مرکزی و ایده‌ی بنیادین نهفته در داشتنِ «تأثیر سازمانی» این است که هر آنچه که یک شرکت انجام دهد. هر آنچه که مالک آن باشد و هر آنچه تولید کند. باید بازتاب ارزش‌ها و آرمان‌های آن شرکت در حکم یک کل واحد باشد.

طراحی هویت چیست؟

یکی از نقش‌های اصلی «برند» یا «تأثیر سازمانی» هر شرکتی را هویت آن شرکت بازی می‌کند. در بیشتر موارد، طراحی هویت بر اساس مصالح بصری که در شرکت، کاربرد داخلی دارد به همراه مجموعه‌ای از قواعد (در یک دفترچه‌ی راهنما) انجام می‌شود. این قواعد که هویت را می‌سازند. معمولاً مشخص می‌کنند که هویت شرکت باید چگونه در رسانه‌های گوناگون اجرا شود؛ مثلا از راه تعریف پالت رنگ‌های تأیید شده، فونت‌ها، لی‌آوت‌ها، اندازه‌ها و یا مواردی از این دست. این قواعد تضمین‌کننده‌ی پایدار ماندن هویت شرکت است که در عوض، برند را به عنوان کلیتی واحد، قابل بازشناسی می‌کند.

مواد بصری هویت

هویت یا «تصویر» شرکت از مواد بصری متعددی ساخته می‌شود: لوگو (نماد کل هویت و برند) اوراق اداری (سربرگ، کارت ویزیت، پاکت، غیره) ابزار بازاریابی (بروشور، تراکت، کتاب و وبسایت) محصول و بسته‌بندی (محصول فروشی و بسته‌بندیای که با محصول ارائه می‌شود) طراحی پوشاک (لباسهای واقعی که کارمندان به تن می‌کنند) طراحی تابلوها (برای فضای داخلی و خارجی) پیامها و اقدامها (پیامهایی که از طریق راههای ارتباطی مستقیم یا غیر مستقیم مخابره می‌شوند) سایر انواع ارتباطات (صدا، بو، لمس‌کردنی‌ها و هر چیز تصویری که در حکم نماینده‌ی شرکت باشد. (مثلاً تقویم، ساعت، قلم و همه‌ی این چیزها هویت را می‌سازند و باید کلیت برند را پشتیبانی کنند. اما لوگو تمام هویت سازمانی و برند را در یک نشانه‌ی قابل تمیز خلاصه می‌کند. این نشانه، چهرک (آواتار) و سمبل تجارت و در حکم کلیت واحد است.

طراحی لوگو

لوگو باید تجارت را به شکلی به یادماندنی و قابل تمیز بشناساند، نه آنکه به شکل تحت اللفظی توصیف کند تجارت چه کاری را انجام می‌دهد.همچنین مهم است توجه داشته باشیم که لوگو تنها پس از آنکه دیگر به چشم آشنا بیاید میتواند انتظارات را از کارکرد خود برآورده کند؛ درست همان طور که ما باید اول نام افراد را یاد بگیریم تا بتوانیم آنها را بازشناسیم.

رویکردهای متفاوت هویت سازمانی

  • هویت بصری و رویکردهای درون سازمانی
  • هویت بصری و رویکردهای برون سازمانی
  • هویت بصری و رویکردهای دنیای مجازی
  • هویت بصری و المان های ترویج برند

هنر و هویت بصری در سازمان

هنر معمولا و اصالتا ، بازتاب هویت ها و نوع جهان بینی یک تمدن است. یعنی با بررسی آثار و مکاتب هنری یک تمدن در تمامی ابعاد آن می توان به بازخوانی باطن و هویت آن تمدن پرداخت ، زیستن انسان در جامعه ،توام با تاثیر پذیری از فرهنگ آن جامعه است ،اجتماع از رهگذر تبلیغ و تبیین اعتقادات اساسی ،ارزش ها و رفتارهای پذیرفته شده نمادهای فرهنگی خود رادر بین مردم رواج می دهد از عناصر مهم فرهنگ ایرانی اسلامی هنر است. هنرمند اسلامی ، هنرش را در خدمت حقیقت قرار داده و از این رهگذر تحت تاثیر آموزه های دین اسلام است. هنر در یک ارتباط دو سویه با فرهنگ ،از آن تاثیر می پذیرد و بر آن اثر می گذارد.

نقوش قابل استفاده در هویت بصری

  • نقوش هنر اسلامی ایرانی
  • نقوش گیاهی
  • نقوش هندسی

مراحل ساخت و طراحی هویت برند

  • فاز اول : پژوهش، شخصیت برند و آغاز طراحی – (Research, Vision & Design Brief)
  • فاز دوم : لوگو، هویت، و راهنما ( Logo, Identity, & Guidelines )
  • فاز سوم : ( نظارت و به‌روز نگه‌داشتن نام تجاری – Monitoring & Rebranding )

 

 

قالب فایل : ورد قابل ادیت( تعداد صفحه:28) با حجم (3.1 MB)

فهرست مطالب

مقدمه
هویت بصری سازمانی

نقوش قابل استفاده در هویت بصری

مراحل ساخت و طراحی هویت برند

ماخذ

 

موارد مشابه از سایت هفت برگ برای دانشجویان رشته گرافیگ قابل دسترس است.

بررسی تاثیر جنبش دادائیسم و آوانگارد های نوین بر هنر مفهومی

بررسی عناصر بصری در پوشش زنان هرمزگان با تمرکز بر روی برقع ها

بررسی کارکرد عناصر بصری در سینمای اکسپرسیونیسم (پایان نامه)

تاثیر اسطوره های ایران باستان بر گرافیک عامیانه و گرافیک مدرن

27000 تومان – خرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

لینک های مفید

جواز های ما

تعداد کاربران 298 عدد
تعداد محصولات 1336 عدد
تعداد نوشته ها 7 عدد