پایان نامه رشته گرافیک با موضوع بررسی قابلیت بصری نقوش اسلیمی و اثر آن در حروف تایپی

سایت تخصصی هفت برگ بهترین مرجع پایان نامه ، آموزش و ارائه دهنده مقالات تخصصی

مطالعه قابلیت بصری نقوش اسلیمی و همنشینی حروف تایپی

قیمت محصول 55000 تومان

آسان خرید کنید

تضمین کیفیت فایل

پشتیبانی 24 ساعته

55000 تومان – خرید

0 خرید

۰دیدگاه

مطالعه قابلیت بصری نقوش اسلیمی و همنشینی حروف تایپی

رتبه دادن به محصول

جزییات محصول

جهت بررسی قابلیت بصری نقوش اسلیمی باید گفت یکسری عناصر در هنر گرافیک زیربنای اصلی اثر را تشکیل می‌دهند. و این عناصر، اصولی هستند از قبیل: تعادل، ریتم،  وحدت شکل، زیبایی و … در صورت شناخت کامل این عناصر می‌توان بیان تصویری را قوت بخشیده و انتقال پیام را سریع‌تر انجام داد.

قابلیت بصری نقوش اسلیمی

کیفیت بصری تعادل و توازن در قابلیت بصری نقوش اسلیمی

تعادل و توازن: تعادل و توازن از مهم‌ترین فنون در مبادی هنرهای بصری است. ایجاد آن در اثر هنری باعث بالا بردن ارزش‌های زیبایی شناختی شده و در بیننده حسّ آرامش را به وجود می‌آورد. از آنجایی که  هنر اسلامی می‌کوشد تا آثار و محیطی را به وجود آورد که در آن انسان بتواند وقار و وزن فطری خود را بازیافته و احساس رهایی و آرامش در او ایجاد شود؛ این است که برقراری تعادل و توازن را در آثار خویش جزء اصول اولیه قرار داده و ازآن بهره فراوان برده است.

کیفیت بصری ریتم در قابلیت بصری نقوش اسلیمی

ریتم: ریتم در واقع تکراری منظّم که باعث ایجاد رابطه‌ای هارمونیک میان اجزا و عناصر شده و حسّ حرکت را در آثار هنری به ویژه در زمینه‌ی گرافیک القا می‌کند. در آثار دوره‌ی اسلامی نیز گونه‌های بسیار متنوع در آثار هنرمندان ایرانی وجود دارد. در این آثار ریتم‌ها بیان ذکر گونه‌ای دارند که در کاربردهای گوناگون علاوه بر آن با قدرت بی‌مانندی طراحی شده‌اند و با موضوع کاربرد نیز هماهنگی پیدا کرده‌اند.

کیفیت بصری وحدت شکل در قابلیت بصری نقوش اسلیمی

وحدت شکل: با رعایت آن می‌توان انسجام مطبوعی را در ساختار بصری یک اثر گرافیکی به وجود آورد.  آن را از بی‌ثباتی و تزلزل حفظ کرد. به همین دلیل عنصر وحدت به عنوان یک اصل مهم در خلق آثار گرافیکی درنظر گرفته می‌شود و از آنجایی که برای هنرمند مسلمان در رأس همه ی مسائل توحید و وحدت مطرح است و می‌خواهد در اثر هنری خویش آن را تجّلی سازد، مسئله‌ی وحدت را جزء اصول اساسی هنر خویش قرار می دهد. در واقع توازن و هماهنگی ناشی از آن جلوه‌ای رهایی بخش را داشته باشد و انسان را از بند کثرت رها می‌سازد.

کیفیت بصری زیبایی در قابلیت بصری نقوش اسلیمی

زیبایی: در کنار تمامی اصول یاد شده آنچه ارزش و کشش بصری آثار هنری را دو چندان می‌کند، اصل زیبایی است که هنر اسلامی نیز به زیبایی اهتمام ویژه‌ای دارد زیرا از میان همه‌ی صفات الهه که در این جهان متجلی شده، بیش از همه یادآور هستی مطلق است. پس هنرمند مسلمان بر آن داشته تا با رعایت مبادی زیباشناسی دست به خلق آثاری زند که به واسطه‌ی آن بتواند غایت تجلی خدای یگانه را از خلال زیبایی مسحور کننده اشکال و رنگ‌ها جلوه گر سازد.

کیفیت بصری زیبایی در قابلیت بصری نقوش اسلیمی

نقوش اسلیمی

نقوش اسلیمی به عنوان مهم‌ترین نقشی که با خطوط ترکیب شده و به خط ارزش تزئینی داده است؛ مطرح بوده است. یکی از مهم‌ترین کاربرد نقوش اسلیمی در قرن‌های اولیه‌ی هنر اسلامی به خصوص در ایران، همراهی این نقش با هنر خوشنویسی بوده است. در واقع  خط نگاری مهم‌ترین بستر برای رشد نقوش اسلیمی بوده است و هنرمند در ایجاد طرحهای تزئینی نیروی تخیل و اختراع خود را بکار می‌برد. همچنین نقوش اسلیمی نتیجه فکر بشر است ولی صرفاً یک چیز موهوم اتفاقی نیست بلکه به حد زیادی با قانون علمی و ریاضی وجه اشتراک دارد.

بررسی فرضیه‌ها

1- ریشه گرایش نوین خط، خوشنویسی سنتی  ایرانی است.

با اختراع صنعت چاپ، شکل تازه‌ای از کاربرد خط آغاز شد. در بدو امر برای طراحی حروف سربی، الهام از خوشنویسی تنها راهی بود که پیش پای طراحان قرار گرفت. مهم‌ترین ویژگی نوین خط این است که هنرمند با استفاده از خطوط نوین که زیبایی را با سودمندی و گویایی ترکیب می‌کنند. بر مخاطبان خود تأثیر می‌گذارد و ذائقه بصری آن‌ها را ارتقا می‌دهد و بیننده با مشارکت خود در فهم  و خواندن  خط جدید تلاش می‌نماید و تمهیدات جدیدی به یاری خط آمده است و این تمهیدات عبارتند از: ترکیب‌بندی، رنگ، عناصر خیال و رمزهای تصویری که به حوزه و قلمرو مربوطه نزدیکند.  در دوره ی معاصر ایران  نقوش اسلیمی و سنتی جایگاه خاصی دارند که نشان دهنده‌ی اهمیت این نقوش برای هنرمندان گرافیست در دوره‌ی معاصر است.

2- شکل‌گیری حروف سربی فارسی تحت تأثیر خط نسخ بوده است.

خط «نسخ» به دلیل این که  ظرفیت تبدیل به حروف چاپی را داشت. تن به سازش با تکنولوژی داد و به بهای از دست دادن بسیاری از زیبایی‌هایش به قالب حروف سربی درآمد. اولین حروف سربی را با روش خطاطی و از روی خط نسخ تهیه شدند که نمونه‌ی این حروف را در روزنامه‌های ده‌های بیست و سی  شمسی می‌توان دید. طراحی حروف فارسی برای استفاده در چاپ سربی محدودیت‌هایی داشت که طراح را وا می‌داشت تا گاهی از فرم صحیح خطاطی نسخ که سرمنشأ طراحی حروف است؛ عدول کند. که نتیجه‌ی آن از دست دادن زیبایی این نوع حروف است.

3- پیدایش نقوش اسلیمی منشا مذهبی داشته و مکمل خط کوفی بوده است.

نقوش اسلیمی دارای منشأ مذهبی بوده و در دوره‌ی اسلامی این نقش در ابتدا در کنار خط کوفی که انتقال دهنده‌ی پیام الهی قرآن بوده است رشد و تکامل پیدا کرده است. به همین دلیل نقوش اسلیمی به عنوان مهم‌ترین الفبای تزئینی در هنر اسلامی، تا به امروز والاترین جایگاه را داشته است.

4- نقوش اسلیمی به صورت خلاصه شده در طراحی پوستر و آرم  در دوره ی معاصر استفاده شده است.

امروزه هنر پوستر سازی در ایران جایگاه خود را یافته است و هنرمندان با استفاده کردن از نقوش اسلیمی در کارهایشان آثارشان را سنتی و بومی کرده‌اند و از فرهنگ غرب فاصله گرفته‌اند و درطراحی  پوستر، لوگوتایپ یا علائم تجاری و نشانه‌ها کاربرد قابل توجهی دارد.

نتیجه‌گیری

آن چه امروزه به عنوان نقوش اسلیمی قلمداد می‌شود در قرون گذشته توسط هنرمندان مسلمان ایرانی پایه‌ریزی شده و در آثارشان از این اصول پیروی می‌کردند. در دنیای اسلام  انواع صورت‌های تایپی بر مبنای خوشنویسی سنتی به وجود آمده است. صورت‌های تایپی با طرح کوفی و یا نسخ و ثلث، امروزه هم با کامپیوتر استفاده می‌شود. گسترده‌ترین شکل خط مورد استفاده در جامعه امروز نستعلیق  می‌باشد که در واقع نستعلیق خط ویژه‌ی ایرانیان است که برای تبلیغات تجاری و نشانه‌ها به ویژه تبلیغات فرهنگی استفاده می‌شود.  هنرمندان با ایجاد تغییرات بصری در حروف خطوطی مانند نستعلیق را دستمایه‌ی ایجاد لوگو تایپ و نشانه‌ها کرده‌اند که این خود نشان از بعد بصری خطوط سنتی ما دارد. فضای مثبت و منفی که در خطوط سنتی به زیبایی و خیال انگیز بودن کارها کمک  می‌کند. گرایش‌های نوین در ساخت لوگو تایپ یا علائم تجاری و نشانه‌ها و پوستر کاربرد قابل توجهی دارد.

 

قالب فایل ورد 115 صفحه (قابل ادیت) با حجم (19.6 MB)
محتوای فایل شامل:
چکیده
فصل اول:
تاریخ خط در ایران
تحولات خط در ایران
تاریخچه تحولات نوین خوشنویسی
دوره قاجاریه( دوره ی نوآوری در جامعه سنتی)
کاغذ اخبار
روزنامه ی وقایع الاتفاقیه
روزنامه ی قانون
دوره ی پهلوی (دوره ی نوسازی)
دوران پس از انقلاب
آغاز چاپ و حروف تایپی
تایپ
فونت یا تایپ فیس ؟
طبقه بندی تایپ فیس(سبک حروف)
ساختار الگویی حروف
سرآغاز و اساس طراحی تایپ در زبان عربی و فارسی
طبقه بندی حروف فارسی بر اساس کارکرد
استاد مرتضی ممیز ( پدر گرافیک نوین ایران)
فصل دوم:
پیدایش و ریشه ی اسلیمی
مفهوم اسلیمی
انواع اسلیمی
شاخه ها و برگ ها
ساقه ها
نقوش گیاهی ختایی
فصل سوم:
ناحیه ی جغرافیایی اسلیمی
قابلیت های بصری نقوش اسلیمی
خط کوفی و نقوش اسلیمی
نقوش اسلیمی و طراحی نشانه
نقوش اسلیمی و پوستر
تحلیل بصری
نتیجه گیری
گزارش کار عملی
منابع و مأخذ
منابع تصویر
چکیده انگلیسی
و …

موارد مشابه از سایت هفت برگ برای دانشجویان قابل دسترس است.

مطالعه تاثیر عناصر چینی بر نگارگری مکتب تبریز اول (پایان نامه)

مطالعه طراحی و هویت بصری سازمانی با تاکید بر تصویر سازی

مطالعه نقوش گلیم فارس جهت طراحی تزیینات لباس زنانه ایرانی

 

55000 تومان – خرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

لینک های مفید

جواز های ما

تعداد کاربران 361 عدد
تعداد محصولات 1416 عدد
تعداد نوشته ها 7 عدد