کلاژ و تکنیک آن در تصویر سازی کتاب کودکان ویژه دانشجویان رشته گرافیک

سایت تخصصی هفت برگ بهترین مرجع پایان نامه ، آموزش و ارائه دهنده مقالات تخصصی

مطالعه تکنیک کلاژ و تاثیر آن به تصویرسازی کتاب کودک در ایران

قیمت محصول 65000 تومان

آسان خرید کنید

تضمین کیفیت فایل

پشتیبانی 24 ساعته

65000 تومان – خرید

0 خرید

۰دیدگاه

مطالعه تکنیک کلاژ و تاثیر آن به تصویرسازی کتاب کودک در ایران

رتبه دادن به محصول

جزییات محصول

مطالعه تکنیک کلاژ و تاثیرآن به تصویر سازی کتاب کودک در ایران

امروزه یکی از کاربردهای تصاویر، استفاده ازآن درکتاب‌ها درکنارمتن می‌باشد. این تصاویرتوسط فردی به نام تصویرگر به وجود می‌آید. تصویرگر دارای تخصص درزمینه تصویرسازی می‌باشد. تصویرسازی ازهنرهای کاربردی است و با نقاشی تفاوت دارد. یکی ازتفاوت‌ها درمحدودیت زمانی است که تصویرسازدارد. کلاژ در تصویرگری کتاب کودک به خصوص درایران باعث شده است. که این مقاله با استفاده ازمنابع اسنادی به بررسی تاثیر تنکنیک کلاژ در تصویرگری کتاب کودک در ایران پرداخته شود. قابل ذکر است از سایت هفت برگ برای دانشجویان رشته هنر و گرافیک مواردی چون مطالعه طراحی و هویت بصری سازمانی با تاکید بر تصویر سازی  و مطالعه ساختار بصری فونت فارسی و کاربرد آن در تایپوگرافی جلد کتاب و پوستر قابل دسترس است.

آنچه در این پروژه مورد بررسی قرار گرفته

فصل اول به تاریخچه‌ اختصاص پیدا کرده است. چگونگی به وجود آوردن تکنیک کلاژ و هم‌چنین تاریخچه‌ی کوتاهی از تصویرسازی در جهان و ایران گردآوری شده است. در فصل دوم به تصویر و این‌که تصویر چیست و چه کاربردی دارد. تصویر‌گر و بررسی نقش تصویرگر و میزان تأثیر او در تصویرسازی و چگونگی به وجود آوردن تصاویر مطابق با داستان و نقش آن پرداخته شده است. در فصل سوم کودک و اولین تجربه‌ی تصویری او یعنی نقاشی‌هایش و ارتباط وی با تصویرسازی مورد توجه قرار گرفته است.

تکنیک

سبک یک پدیده‌ی هنری، روانشناختی است. در نقاشی، نویسندگی و آهنگ‌سازی، تکنیک به حساب نمی‌آید. در اصل مهارتی که قابل آموزش است از حیث نقاشی تکنیک به شمار می‌رود. به عبارت واضح‌تر سبک یک پدیده‌ی ذهنی و در ارتباط با زاویه دو فرد می‌باشد. در صورتی‌که تکنیک با چگونگی اجرا و کیفیت مواد (خواص مواد) همراه می‌باشد.

تکنیک کلاژ

کلاژ یکی از تکنیک‌های جذاب و پرطرفدار نقاشی کودکان است. بسیاری آن را با کادر دستی اشتباه می‌گیرند. در واقع تکنیک کلاژ به نام عام برای این نوع نقاشی اطلاق می شود. می‌توان زیر مجموعه این تکنیک را با نام‌های تکنیک کلاژ با کاغذ رنگی،‌ کلاژ با پارچه،‌ کلاژ با روزنامه نام برد. درمیان انبوه تکنیک‌ها، تکنیک کلاژ جایگاه خاصی دارد. این شیوه به سهولت دربه گارگیری مواد اولیه مورد استقبال بسیاری ازهنرمندان است. بیشترین نیاز آن شناخت ساختارعملی وتوجه به بنیان‌های نظی آن است. هدف اصلی شناخت عوامل مؤثردرزیبایی این گونه آثارهنذی است.

تکنیک کلاژ

بررسی تکنیک کلاژ

کلاژ روش یا تکنیکی است که در انتخاب مواد و مصالح محدودیت چندانی وجود ندارد و در آن از تکه‌های کاغذ، روزنامه، مجله، پارچه، نخ‌های ضخیم رنگی، چوب و سایر مواد غیر هم‌جنس می‌توان استفاده نمود. این مواد را می‌توان با چسب مناسبی که به راحتی به سطح کار چسبیده و سطح زیرین را دچار تاب سازد، به کار برد.این روش برای بیان موضوعات مختلف به کار گرفته می‌شود و محدودیت زیادی در انتخاب این تکنیک برای سوژه‌های متفاوت وجود ندارد وقتی در سطوح بزرگ و در تابلوهای درون شهری نیز می‌توان از این تکنیک استفاده نمود. مفهوم کلاژ فقط به سطح دو بعدی محدود نمی‌شود و در کلاژ‌های حرفه‌ای می‌توان سود جست. کاغذهای سفید را می‌توان رنگ‌آمیزی نمود. حتی سایه روشن زده و پس از برش به وسیله ابزارهای برش و یا دست به صورت ناصاف به کار گرفت.

بررسی تکنیک کلاژ

کلاژ پارچه

دراین تکنیک کودک بارنگ سروکار ندارد. کاغذ وچسب و قیچی وسایل او می‌باشد. که باعث میشود. خلاقیت ومهارت استفاده از وسایل وبرش‌ها رابالا ببرد. در روند ساختن تکنیک کلاژ انواع متریال را می‌توان مشاهده کرد. آن چه در تکنیک کلاژ حائز اهمیت است. حضور تکه‌ها و بافت‌های گوناگون درکنار یکدیگر برای رسیدن به یک تصویر جدید است. اگر چه تکنیک کلاژ بیشتر به عنوان یکی از تکنیک‌های خلق اثر در حوزه  هنرهای تجسمی شناخته می‌شود. ولی می‌توان از تکنیک در بسیاری از هنرها استفاده کرد. ویژگی‌های بیانی تکنیک کلاژ آثار هنری با چسپاندن تکه‌های جور واجور،‌ عکس‌ها،‌ بافت‌ها و اشیاء است. که منجر به خلق آثار تازه‌ای کاملا متفاوت از اجزاء سازنده می‌شود. در عین حال کلاژ قابلیت‌های بیانی متنوعی دارد و در هر مکتب هنری مطابق ایده‌ها و نوع بیان خاصش از آن بهره برداری می‌کند.

کلاژ پارچه

تصویر سازی و تصویرگری

تصویرگری یا تصویرسازی، عبارت است از تجسم تصویری یک موضوع برای نمایش فضای مطلب و در نهایت درک بهتر آن است. محدودیت طراح در انتخاب ابزار و وسایل و در نتیجه اجرا و ارایه‌ی طرح به صورت تک رنگ و عدم استفاده از رنگ‌مایه‌های خاکستری تا سال‌ها از مهم‌ترین ویژگی‌های طراحی و تصویرسازی جدا کرده ولی امروزه این محدودیت‌ها به تدریج در حال زایل شدن است. هدف اصلی تصویرگر یا طراح تصویر راهنمایی بینندگان درباره‌ی مطالبی است که فهم یا تجسم آن از طریق نوشتن یا گفتن دشوار است. فرهنگ انسانی به تدریج به سوی تصویر و تصویرگری روی می‌آورد. چون تصویر صریح و ساده است و به سرعت بسیاری از اندیشه‌ها را به دیگران منتقل کند. پس از اختراع صنعت چاپ و متعاقب آن تولید کتاب و استفاده از تصویرسازی برای انتقال بهتر مفاهیم، رشد و تحول بسیار شگرفی نمود.

تاریخچه‌ تصویر سازی در ایران

در سرزمین ایران در سنت نقاشی مینیاتور پس از دوره عباسی (مکتب بین‌المللی عباسی) و سلجوقی (مکتب سلجوقی) تا دوره‌ی تیموریان (مکتب هرات) راوی قصص بوده وهمچنین  آغاز عصر نوین در عهد صفویه (مکتب تبریز، قزوین و اصفهان)، نقوش تصویری روایی (دارای محتوای داستانی) راوی قصص و حکایت‌های منظوم (شعرگونه) بوده‌اند. آثار منظومی چون قطعات حریری، ورقه و گلشاه، کلیله و دمنه و دیوان‌های اشعار چون شاهنامه (که یک منظومه اشعار حماسی است) و داستان‌های عاشقانه در منظومه‌هایی مثل خمسه نظامی که در این‌ها تصاویر بیانگر مضامین داستانی موجود در اشعار می‌باشند. سپس در دوره صد ساله اخیر تصویرسازی معاصر در سبک‌های قهوه‌خانه‌یی و سقاخانه‌ای دیگر بار داستان‌های حماسی شاهنامه در پرده‌سازی‌ها و حکایت‌های مذهبی مانند داستان‌های مربوطه به واقعه کربلا، به تصویر کشیده شدند. تصویر ساز باید یاد بگیرد ضمن ایجاد تحریر و رعایت اصول آن را به سلایق مختلف سفارش دهندگان و اذهان عمومی را در نظر بگیرد.

کتاب‌ مصور

اولین کتاب‌های مصور درایران متون(اوستا)بوده و اصولا تصویرگری در ایران پیوند محکم با مذهب دارد. چنانکه مانویان باگرایش خاص به تصویرسازی متون مذهبی‌شان سنت نگارگری را در آسیای مرکزی و اطراف رونق دادند. تاریخچه وپیشینه غنی تصویری بر دیوارها، سنگ نگاره‌های هخامنشی، پارتی و ساسانی تاثیر زیادی بر پیدایش مکاتب قرن‌های میانه از جمله مکتب بغداد و هرات و… گذاشت. در قرن‌های اخیر با رواج چاپ سنگی تصویرسازی کتاب وارد دوره جدیدی از حیات خود گشت و در دوره مشروطه با گسترش و رواج مطبوعات حضور و کارکرد تصویر در اجتماع رنگی جدیدتر و همگانی تربه خود گرفت.

کتاب‌ مصور

نکات مهم درتصویر سازی کتاب کودک

1-گویایی،وضوح تصویر و انتباق آن باموضوع کتاب.

2-تصاویر باید متناسب با قدرت درک کودکان باشد.

3-تصاویر باید توجه کودکان رابه خود جلب کند و باعث رشد معیارهای زیبایی، سادگی و رنگ بسیار موثر می‌باشند.

4-تصاویر باید قدرت تخیل کودکان پرورش دهد.

5-تصویرگر کتاب کودک باید با رعایت اصول فنی و زیباشناسی به خلق تصویرهای درخورتوجه مبادرت ورزد.

6-شخصیت، زیبایی و زندگی درتصاویر کودکان در واقع گوشه‌ای اززندگی واقعی کودکان می‌باشد.

 

تصویرسازی

تصویرسازر برای به وجود آوردن تصاویر باید مهارت و تسلط کافی بر تصویرسازی داشته باشد. تصویرسازی یک ابزار ارتباط و بیان است. ذات هنر، ارتباط برقرار کردن است» و تصویرسازی نیز «هنری است که در آن تصویرگر اقدام به روایت‌گری مصور می‌نماید. تصویرسازی درطول تاریخ چیزی جز روایت گری یاداستان پردازی نبوده است.اماشروع داستان سرایی به صورت مکتوب خودآغاز تمدن اسطوره ای وپیدایش اشکال وخطوط نوشتاری بوده است.که به کمک آنهاافسانه های اساطیری درکتیبه های سنگی ومهرهانوشته می‌شد. قدرت دست تصویرگر موضوعی است که همواره صاحب نظران مسائل هنری بدان اتفاق نظر دارند و در نگاه اول قبل از آن فکر و ایده درتصویر مشاهده شود. ابتدا کفیت اجرایی وزیبایی تصویرسازی استفاده شده رخ نمایی میکند. اگر در تصویرسازی تکنیک ضعیفی به کاربرده شود فکر و هدف تصویرگر به سختی به مخاطب انتقال یابد. هرچه فکر و ایده قوی، عرضه و خودنمایی آن  کمتر است.

تصویرگری

تصاویر به وجودآمده برای داستان برای فهم بیشتر داستان و ارتباط آن به کار می‌رود که این عمل توسط فردی به نام تصویرگر بوجود می‌آید که نقش مهمی در برقراری هر چه بهتر این ارتباط بر عهده دارد. در واقع تصویرگر یک مترجم بصری است که هدف او ایجاد رابطه‌ای عمیق و احساسی بین دو عنصر متن و تصویر می‌باشد. تصویرگر برای شروع کار به اطلاعاتی مقدماتی نیاز دارد که آن‌را از «طریق مطالعه، مصاحبه، فیلم، عکس بدست می‌آورد و با پرهیز از سطحی‌نگری و رعایت اصول اساسی آثاری را خلق می‌نماید که از هر حیث کامل و بدون نقص می‌باشد. تصویرگر متعهد تلاش می‌کند آثاری را به وجود آورد که با خلاقیت و نوآوری و بهره‌گیری از شیوه‌های نوین اجرایی مطابق باشد. تصویرگران باید بتوانند در ذهن و افکار مخاطبان خود نفوذ کرده و با آن‌ها ارتباطی عمیق و درونی ایجاد نمایند. تصویرگری راوی دیدگاه‌های نویسنده است.

تکنیک کلاژ در تصویرسازی

تکنیک کلاژ در تصویرسازی یکی از روش های مورد علاقه کودکان برای ساختن کار دستی است و در عین حال تقویت مهارت انگشتان کودک می شود و می تواند آثار بیشتری را خلق کند و یکی از جذاب ترین کارها برای کودکان است. مفاهیم یکی دیگر از پیش نیازهای یادگیری در کودک درک مفاهیم است. که درک و فهم ماهیم می تواند از تکنیک کلاژ استفاده کرد که تجربه جذابی برای کودک است.

تکنیک کلاژدر تصویرسازی

آثار کلاژ

استفاده مناسب از رنگ و بافت، تکنیک و ایجاد فضایی صمیمی برای کودکان و تناسب آثار با فضای موضوع از نقاط قوت آثار می‌باشد. به این آثار کلاژ گفته می‌شود که علاوه براین که ارتباطی مناسب باکودک برقرار می‌کند. میتواند نگاهی نو به مواد و وسایل و محیط پیرامون در او به وجود آورد. اگرچه این تکنیک بارها توسط تصویرگران داخلی و خارجی به کاررفته اما بهره‌گیری از آن درحوزه آثار با محوریت موضوعات اعتقادی نسبتا تازه است. علاوه براین استفاده از رنگ‌های شاد و لطیف و البته دقت به بار معنایی آنها فضاهایی متناسب با روحیات کودکان ایجادکرده است. بهره‌گیری مناسب ازرنگ‌ها و همراهی خوب آنها با بافت و پارچه‌ها و الیاف کودک را به ورق زدن کتاب و برقراری ارتباط صمیمی با شخصیت‌ها و مفاهیم و فضای داستان مشتاق می‌کند.

نتیجه‌گیری

هدف اصلی تصویرسازی همراه با کلاژ راهنمایی ببیندگان درباره مطالبی است که فهم یا تجسم آن ازطریق نوشتن باگفتن دشوار است. فرهنگ انسانی که تاکنون مغلوب گفتار و زبان کلامی بوده است. به تدریج به سوی تصویرسازی و کلاژ روی آورد. آثار هنری باکلاژ نتیجه چسباندن تکه‌های اشیاء مختلفی است که منجر به خلق اثرهای کاملا متفاوت از اجزاء سازنده خود می‌شود. درعین حال کلاژ قابلیت بیانی متنوعی دارد. مکتب هنری مطابق با ایده‌ها و نوع بیان خاصش از آن بهره‌برداری می‌کند. در واقع تصویر یک ارتباط غیرکلامی می‌باشد که می‌تواند بیش از هر ارتباط دیگر در انتقال پیام مفید باشد. در یک تصویر، واحدها و اجزای مستقل بصری در کنار یکدیگر، مانند نقوش کاشی‌کاری با یکدیگر ادغام می‌شوند و معنای خاصی را به وجود می‌آورند. دریافت و فهم این نوع معانی به مراتب سهل‌تر از فهم معانی در جملات زبان است. زیرا معنا مستقیماً قابل دیدن است.

 

 

قالب فایل : ورد قابل ادیت (تعداد صفحه:57) با حجم (3.9 MB)

فهرست مطالب

مقدمه
فصل اول تاریخچه ومطالعه تکنیک کلاژ
تاریخچه کلاژ
کلاژ
نمونه کلاژدوبعدی وسه بعدی
تکنیک:
تکنیک کلاژ
تکنیک:کلاژپارچه
چند نمونه ازتکنیک کلاژازهنرندان کانادایی
فصل دوم تصویرسازی وتصویرگری
تصویرسازی وتصویرگری:
تاریخچه‌ی تصویرسازی در ایران
نمونه ای ازتصویرسازی درایران:
تاریخچه‌ی تصویرسازی در جهان
تصویرسازی
تصویرگری
فصل سوم تاثیرکلاژبرتصویرسازی وتصویرگری
کودک،نقاشی وتصویرسازی
تکنیک کلاژ همراه با تصویرسازی
نتیجه گیری
منابع

65000 تومان – خرید

محصولات مرتبط

مطالعات طراحی نمایشگاه اتومبیل

شامل 0 فروش 60000 تومان

طراحی مجتمع تجاری

شامل 0 فروش 36000 تومان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

لینک های مفید

جواز های ما

تعداد کاربران 298 عدد
تعداد محصولات 1336 عدد
تعداد نوشته ها 7 عدد