پایان نامه رشته گرافیک با موضوع اثر عناصر چینی بر نگارگری مکتب تبریز

سایت تخصصی هفت برگ بهترین مرجع پایان نامه ، آموزش و ارائه دهنده مقالات تخصصی

مطالعه تاثیر عناصر چینی بر نگارگری مکتب تبریز اول (پایان نامه)

قیمت محصول 65000 تومان

آسان خرید کنید

تضمین کیفیت فایل

پشتیبانی 24 ساعته

65000 تومان – خرید

0 خرید

۰دیدگاه

نگارگری بر مکتب تبریز

رتبه دادن به محصول

جزییات محصول

مطالعه نگارگری ایران نشان می‌دهد از دیرباز میان نگارگری ایرانی و نقاشی چینی پیوندی برقرار بوده و تاثیراتی از هم گرفته اند. پس از حمله مغولان به چین و ایران ارتباط میان هنرمندان چین و ایران افزایش یافت و از این طریق نقاشی چینی بر نقاشی ایرانی نفوذ کرد. هدف از این پژوهش نشان دادن این واقعیت است که اگرچه نقاشان ایرانی در مکتب تبریز اول از عناصر چینی تاثیر گرفته و در کارهایشان استفاده کردند ولی تلاش نموده اند سبک و سیاق خودشان را با عناصر چینی ترکیب کرده و به سبک جدیدی دست یابند واصل و جوهره ایرانی را در کارهایشان حفظ کنند. مطالعه طراحی و هویت بصری سازمانی با تاکید بر تصویر سازی برای دانشجویان رشته گرافیگ از سایت هفت برگ  قابل دسترس است.

عناصر چینی و نگارگری تبریز اول

چهره ها، نحوه ی نمایش طبیعت مثلاً ترسیم تنه پیچیده و گره دار درختان و صخره های تیز و دشت های بریده و ابرهای مواج ، مراعات نسبت ها، دقت در رسم گیاهان و اعضای بدن حیوانات و تحرک و جنبش بیشتر در نمایش صحنه ها به جای آرامش و سکون موجود در نقاشی سنتی ایرانی در این مکتب دیده می شوند.  هنرمندان ایرانی در عین پذیرش عناصر تازه که به آثار آنان جلوه ای نو و تحرکی بیشتر می بخشید، این عوامل را با شیوه سنتی نگارگری ایرانی چنان آمیختند که به سختی می توان این عناصر تازه را در میان تار و پود هنر سنتی تمیز داد. در واقع آمیختن این عناصر جدید به شیوه ای کاملاً ایرانی انجام پذیرفت به طوری که لطمه ای به تداوم هنر نگارگری ایرانی وارد نکرد.

عناصر چینی و نگارگری تبریز اول

نخستین مکتب نگارگری تبریز

نخستین مکتب نگارگری تبریز در زمان فرمانروایی ایلخانان در قرن هشتم در ربع رشیدی شکل گرفت. این دوره آغاز ورود عناصر چینی به حوزه نگارگری ایرانی به حساب می آید. به نظر محققان ، نخستین و بهترین نگاره های منسوب به این مکتب متعلق به نسخه ای از جامع التواریخ رشیدی الدین فضل الله (محفوظ در کتاب خانه های دانشگاه ادینبور و انجمن سلطنتی آسیا) است. چهره ها و جامه ها و جنگ افزارها مغولی است و مناظر شباهت نزدیکی به آثار استادان دوره های سونگ و یوآن چین دارد. هرچند اشکال ساده و تزئینی و ریزه کاری های نقاشی ایرانی نیز در کنار عناصر چینی به چشم می خورد.

نگارگری در نقاشی چین و ایران (سونگ،یوآن، و ایلخانی)

چین به عنوان یک فرهنگ، احترام وستایش قابل ملاحظه ای برای زیبایی و جزئیات طبیعت قائل است و این نکته در هنر نقاشی او منعکس می شود. گل ها و حیوانات در مقایسه با تصویر انسان و طبیعت به یک اندازه اهمیت دارند. نخستین گام های منظره سازی چین را به دهه های نخستین سده پنجم میلادی نسبت می دهند، ولی در نیمه اول سده دهم/چهاردهم است که منظره سازی به مثابه یکی از شیوه ها و تکنیک های هنری در چین آموزش داده می شود. در این رابطه بهترین و رایج ترین الگو در آموزش منظره سازی ، کوه یا افق طبیعت بود، یک کوه سر به آسمان کشیده با قله های مخروطی شکل و شاید گاهی با چند قله نزدیک به هم از متداول ترین فرم ترسیم کوه بود.

ویژگی‌ نقاشی ایرانی پس از نفوذ هنر چین

استفاده از کوه های بلند و اسفنجی که در دوردست ها و در قسمت های بالایی تصویر می شدند و غالبا در اطراف قله آن ابرهای مواج و پیچداری ترسیم می شد. استفاده از درختان تابدار و پیچ خورده در دامنه صخره ها و کوه ها، که گاهی با شکوفه و گاهی با برگ همراه است. استفاده از افق رفیع و به کار بردن رنگ های طلایی و آبی در آسمان که در آن ابرها در حرکتند.  عمق دادن به ترکیب بندی صحنه با استفاده از ترکیب بندی هایی که منظره و طبیعت پیرامون موضوع پدید می آورد. کاربرد موجودات افسانه ای مانند اژدها که با اقتباس از نقاشی چینی و بدون توجه به جنبه نمادین ترسیم شده است.

ویژگی‌ نقاشی ایرانی پس از نفوذ هنر چین

خروج شاهنامه دموت از ایران

در زمانی که محمدعلی شاه قاجار به مضیقه مالی دچار می شود، این شاهنامه نفیس را برای پرداختن پول عطر و لباس زنانش می فروشد. به نقل از مارتین سوئدی ، وقتی که این شاهنامه توسط یک تاجر ارمنی در هتلی در پاریس در چمدانی فرسوده برای فروش آورده بود آن را دیده است. در سال 1894 میلادی مجموعه ای از آثار هنری ایران از جمله تعداد قابل ملاحظه ای از نسخ خطی که توسط ژولیس ریچارد (مترجم ناصرالدین شاه در سفر فرنگ) گردآوری کرده بود، در هتل دِرٌت در معرض فروش قرار می گیرد. در این ایام مراکز فروش آثار هنر اسلامی رشد قابل ملاحظه‌ای پیدا می‌کنند. آثار هنری با قیمت های بالایی خرید و فروش می شوند. در این میان می توان به جورجیس دموت به عنوان یکی از عتیقه فروشان پاریس اشاره نمود که آثار و نسخ ایرانی را به فروش می‌رسانید.

خروج شاهنامه دموت از ایران

ویژگی جامع التواریخ

دو نسخه جامع التواریخ سال های(707-706و714) تلاشی هوشیارانه برای تولید و ابداع روش و تکنیکی جدید را به نمایش گذاشت. مهمترین ویژگی های نگاره های این دو نسخه،که به فاصله 7سال از هم مصور شده اند،برقراری ارتباط میان سه فرهنگ و تمدن و تاثیرگذار بر هنر دوره ایلخانی است. در بسیاری از نگاره های این نسخه ارزشمند، عناصر هنر بیزانسی متأثر از فرهنگ و طومارهای نقاشی دوره تانگ چینی فرهنگ مذهب بودایی و عناصر هنر ایرانی و اسلامی که از دوره های گذشته بویژه مکتب بغداد بین‌النهرین به یادگارمانده به خوبی در کنار یکدیگر مورد استفاده قرار گرفته‌اند. شکل طوماری و چینی نگاره‌ها، مجموعه‌ای منحصر به فرد از این نسخه را در دوره ایلخانی به نمایش می گذارد. تلفیق جامع التواریخ با تصاویری گویا و زیبا که آفریده هنر نگارگری بود، جامع التواریخ را به آثاری ماندگار جهت بررسی عصر میانه ایران تبدیل کرده است.

ویژگی جامع التواریخ

نتیجه‌ گیری مطالعه تاثیر عناصر چینی بر نگارگری مکتب تبریز اول

در مکتب تبریز چهره ها و جامه ها و جنگ افزارها مغولی است و مناظر شباهت نزدیکی به آثار استادان دوره های سونگ و یوآن چین دارد، هرچند اشکال ساده شده (استیلیزه ) و تزئینی و ریزه کاری های نقاشی ایرانی در کنار عناصر چینی به چشم می خورد.هرچند عناصر چینی همچنان در این نگاره ها دیده می شود، اما نوآوری منظره پردازی و نحوه ترکیب مناظر و نیز آمیختن آن با روح ملی راه را برای رهایی از تاثیرات خارجی گشود.آثار نقاشی و طراحی ایرانی در دوره قبل از مغول زمینه ها فاقد هرگونه چشم انداز بودند. بعد از حمله مغول و وارد شدن  عناصر چینی نحوه نمایش ترسیم درختان شاخه ها  پیچیده و گره دار شد و ابرهای مواج ، صخره های تیز و دشت های بریده وارد نقاشی ایران شد.

 

قالب فایل : ورد قابل ادیت (تعداد صفحه : 71) با حجم (24.4 MB)
فهرست مطالب
مقدمه
فصل اول نقاشی چین (سلسله یوآن ، سونگ)
زادگاه مینیاتور
تاریخ چین
سلسله سونگ
سلسله یوآن
مشخصات نقاشی چینی
رابطه انسان و طبیعت در مینیاتور
ویژگی نقاشی سنتی چین در دوران سونگ و یوآن
فصل دوم نگارگری مکتب تبریز اول
مکتب تبریز
ویژگی ها
خصوصیات مکتب تبریز اول
ظهور نهظت تاریخ نگارگری در ایران عهد مغول
ظهور نهظت تاریخ نگارگری در ایران عهد مغول
ویژگی های مکتب مغولی
مکتب تبریز اول و تاثیرات هنرچینی
مقایسه تحلیلی عناصر مشترک بین هنر چین و تبریز اول
آثار مکتب تبریز اول
کٌتٌب تبریز اول
هنرمندان مکتب تبریز اول
زیبایی شناسی حاکم بر مکتب تبریز اول
ویژگی مکتب ایلخانی
مهمترین مرکز نقاشی ایلخانی تبریز
ویژگی نقاشی مغولان ایلخانی
شکوفایی نقاشی در دوره ایلخانان
چند نمونه مهم از نگارگری ایلخانی
تاثیر و نفوذ متقابل نقاشی در چین و ایران
شاهنامه فردوسی
فصل سوم تأثیر عناصر چینی بر نگارگری مکتب تبریز اول
مکتب تبریز اول
عناصر چینی و نگارگری تبریز اول
طبیعت گرایی در نقاشی چین و ایران(سونگ،یوآن، و ایلخانی)
ویژگی های نقاشی ایرانی پس از نفوذ هنر چین
شاهنامه دموت
خروج شاهنامه دموت از ایران
جامع التواریخ رشیدی
منافع الحیوان
عناصر حیوانی
عناصر گیاهی و طبیعی
نتیجه گیری
منابع
فهرست تصاویر
منظره، واشنگتن،سلسله سونگ
نقاشی چشم انداز چینی،سلسله سونگ
3free and sackler callerie
سومین بهار برگ بامبو.ژون وو.سلسله یوآن
برگ بامبو تابستان، ژون وو(1354-1280)جوهر بر روی کاغذ
-برگی از شاهنامه دموت:زاری بر نعش اسکندر
برگی از نسخه شاهنامه: نبرد بهرام گور با اژدها
برگی از نسخه جامع التواریخ:تولد حضرت محمد(ص)
برگی از نسخه جامع التواریخ ادینبرو: معراج حضرت محمد (ص)
شیر نر و شیر ماده
فیل نر در کنار فیل ماده
گوسفند و بز اثر «چائومنگ فو»،مرکب بر روی کاغذ،گالری فریر،واشنگتن
پیامبر (ص) و ابوبکر در راه هجرت، التواریخ،707،1307، کتابخانه دانشگاه ادینبرو ، اسکاتلند
شش اسب، دوره یوآن، ششم و اوایل سده سیزدهم/هفتم، موزه متروپولتین، نیویورک
نریمان به دنبال مادیان« منافع الحیوان » کتابخانه بایرپونت مورگان
چشم انداز رودخانه، دوره یوآن،
جنگ اردشیر با اردوان،شاهنامه دموت،موسسه هنری دیترویت
طومار دیوار رنگ شده از مالین،دوره سونگ1246/644،مرکب بر روی ایریشم
رزم بهرام گور با گرگ شاخ دار،شاهنامه دموت،موزه هنری دانشگاه هاروارد
65000 تومان – خرید

محصولات مرتبط

طراحی فرهنگسرا

شامل 0 فروش 50000 تومان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

لینک های مفید

جواز های ما

تعداد کاربران 298 عدد
تعداد محصولات 1336 عدد
تعداد نوشته ها 7 عدد