پایان نامه ویژه دانشجویان هنر و گرافیک در زمینه‌ی ارتباط بین هنر مفهومی و گرافیک محیطی

سایت تخصصی هفت برگ بهترین مرجع پایان نامه ، آموزش و ارائه دهنده مقالات تخصصی

تحلیل فرم در هنر مفهومی و ارتباط آن با گرافیک محیطی (پایان نامه)

قیمت محصول 65000 تومان

آسان خرید کنید

تضمین کیفیت فایل

پشتیبانی 24 ساعته

65000 تومان – خرید

0 خرید

۰دیدگاه

هنر مفهومی و گرافیک محیطی

رتبه دادن به محصول

جزییات محصول

اگر شناخت دقیقی از گرافیک و هنر مفهومی داشته باشیم متوجه خواهیم شد هر آنچه از تصویر و چشم انداز که در محیط اطراف ما وجود دارد ، تحت عنوان گرافیک محیطی تلقی خواهد شد. چرا بحث تبلیغات جزئی از رسالت گرافیک و هنر مفهومی است و نباید بلافاصله با عبارت گرافیک محیطی ، یا ” بیل بردها ” و یا تبلیغات محیط های شهری و جاده ای بیفتیم. تمامی المانهای بصری و تصویری شهری و جاده ای از قبیل نقشه ها – نشانه ها – علائم – نمادهای معماری – باجه ها – اتوبوس – بلیط – تلفن – آتش نشانی – پلیس – روزنامه – آب نماها – مجسمه ها – تزئینات نور و رنگ و در نهایت تبلیغات از قبیل دیواری ، بنر ها ، وسایط نقلیه و … جزء گرافیک محیطی محسوب می شوند.

اصطلاح “هنر مفهوم”

اصطلاح “هنر مفهوم” اولین بار در آمریکا در سال 1961 به کار برده شد. هنری فلینت  ، هنرمند جنبش فلوکسوس در مقاله ای (1963) با همین نام، این اصطلاح را به کار برد تا به گونه ای از هنر اشاره کند ؛ هنری که ویژگی متمایز کننده واقعی اش در همان روشی است که با زبان سروکار دارد . چند سال بعد، اصطلاح ” هنر مفهوم” جایگیزین   ” هنر مفهومی” شد. این اصطلاح را سول لویت  ابداع کرد ؛ هنرمندی که آثارش از آغاز منحصراً به زبان گرایش نداست. او در مقالات خود با عنوان های” چند در بابت هنر مفهومی” (1967) و ” جملاتی در بابت هنر مفهومی” (1969) ، توجه به جمع وسیع تری از مردم را به این اصطلاح معطوف کرد و توانست تا اندازه ای به درک روشن و صحیح این اصطلاح کمک کند.

هنر مفهومی

هنر مفهومی اغلب به مثابه صورت هنری ای توصیف می شود که به لحاظ نظری رشد نامتوازنی داشته و بیش از حد عقلانی است . از طرفی ، هنرمندان بسیاری ، در توسعه و تشکیل اساس کار خود ، از مدل های نظری توسعه یافته در رشته های دیگر استفاده می کنند. فلسفه زبان شناختی مؤخر لودویگ ویتگنشتاین ، اثبات گرایی منطقی، ساختار گرایی  فرانسوی و به ویژه نوشته های نشانه ای رولان بارت ، نظریه انتقادی هربرت مارکوزه  و بسیاری نظریه های دیگر به این جریان راه یافت و براساس آن صورت های جدیدی از بیان هنری امتحان شد. هنر مفهومی یک ارتباط قطعی در یک تاریخ فرهنگی – سیاسی خاص به وجود می آورد که هنرمند و منتقد معروف، جف وال  ، آن را ” رویای یک مدرنسیم با محتوای سیاسی” می نامد که تا به امروز همچنان ادامه دارد.”

 

نظر هنرمند آدریان پیپر در مورد هنر مفهومی

هر نوع عینیت این که در قالب یک سیستم منجمد ، یک تصمیم منطقی ، وضوح مفهومی باشد؛ می‌تواند تنها برای تسهیل پیدایش نهایی، در قالب محض ایده هنری کاربرد داشته باشد. که همیشه در باطن شهودی است. این تنها زمانی است که یک فرد شهود اصلی را تابع حصارها و محدودیت‌های ذهنی شخصیت یک فرد قرار می‌دهد که در نهایت فرد باید با نوعی تصویر انعکاسی از تناقض‌های خود‌خواهانه به عنوان نتیجه نهایی مواجه شود. بهترین کاری که یک هنرمند می‌تواند برای توسعه خلاقانه خود انجام دهد؛ واقعیت سازی شهود خود است. بدون قید و بند و آزادانه از محدودیت‌های اجتناب‌ناپذیر شخصیت و ماده. در نهایت بهترین راه برای من در برخورد با محدودیت‌های ذهنی خودم، روند شکل‌گیری مفهومی است. تنها شهود واقها محدود نشدنی است. کل هنر یک روند شهودی است.

از ویژگی‌های خاص هنر مفهومی

1-     این کار می‌تواند بدون تغیر در مفهوم خود اثر، مجددا” تولید و چاپ شود.

2-     در کل ، تولید آن بسیار ارزان است.

3-     حمل و نقل آن ارزان است.

4-     تنها پس از یقین مشکل حمل و نقل اثر، عرضه و نصب، بخش مهمی از کار می‌باشند.  مشکل استقرار به ارتباط بین هنرمندان ، کارکنان موزه و مأموران دارایی کلکسیونرها بستگی دارد.

5-     اغلب این کار در قالب کتاب‌ها عرضه می‌شدند و این امکان را به افراد می‌داد که به آسانی و بدون هزینه زیاد، مالک یک اثر اصلی شوند.

سیاست هنر مفهومی

اس. اس: هنر مفهومی، بیشتر از تمام انواع قبلی هنر را مورد توجه قرار می‌دهد. به طور ناخوشایندی، این مسئله مؤکدا” حوزه انحصاری هنرهای زیبا محدود می‌شود . همچنان پتانسیل بررسی کل پیرامون هنر وجود دارد ولی در واقعیت، هنرمندان مفهوم‌گرا تنها به کشف مسائل هنری پیشرو می‌پردازند.

ام.ک: هوش زیاد هنر مفهومی در خود بیانی آن به عنوان جریانی اصلی، مبتنی بر کناره‌گیری آن از شیء هنر است. ولی این پیدایش اساسی همچنین، محدودیت این شکل از هنر به حساب می‌آید. این عقیده وجود دارد که شیء غیر مادی، تحلیل دست یافته نه به وسیله نقاشی یا مجسمه بلکه به وسیله عدم خلق، بار دیگر یکی از شرایط زیست‌پذیری هنر را، یکی از ابزارهای تحریم هنر، رفع می‌کند. (خلاقیت را مجاز می‌داند.)

قاعده کلی پیشرو، ادامه هنر به وسیله اصلاح پیدایش آن است. به عبارت دیگر، بازی آزادی آشکار، طرد پدر آن به منظور حفظ سنت بهتر، تمدن و هنر دوباره . این یکی از ابعاد عملکرد سیاسی هنر مفهومی است که آن را در میان پیشروهای دیگر قرار می‌دهد.

 

تقسیم بندی گرافیک محیطی

1-     آثاری که جدای از تبلیغات شهری هستند و هدف آنها زیباتر کردن محیط اطراف انسانها و ایجاد ترکیب های زیبا و چشم انداز و تعامل بین انسان و محیط اطرافش می باشد و در این بین شاید هیچگونه مفهوم و یا معنای خاصی ردو بدل نگردد مثل فضای سبز – آب نماها و ….

2-     آثاری که در آنها علاوه بر در نظر گرفتن جنبه های زیبائی شناسانه ، عنصر ارتباط و انتقال پیام و مفاهیم در درجه اول اهمیت قراردارد که به آن ” تبلیغات شهری ” نیز می گوئیم. این نوع تبلیغات می توان سیاسی ، فرهنگی ، اجتماعی و اقتصادی باشد و هم میتواند در ارتباط با تبلیغات کالا و یا خدمات باشد.

فضاها و ابزار گرافیک محیطی

در فضاهای باز از  پانلهای پایه دار  که به شکل استوانه‌ای یا چند وجهی ساخته می‌شوند. و بیل‌بردها یا پانل‌های بزرگ ” به شکل پایه‌دار در فضاهائی که اطراف آن خالی است نصب می‌شوند. و  دارای دو نوع ثابت که مختص یک نوع تبلیغ است و متحرک یا چند وجهی که به وسیله غلتکهای مکانیکی جابجا می‌شوند و دو یا سه نوع تبلیغ در آن گنجانده می‌شود. فضاهای بسته مثل غرفه‌ها و فضاهای نمایشگاهی، ویترین، محیط‌های ادارای  و آموزشی، محیط‌های خانگی و استراحت‌گاهی. گرافیک محیطی علمی است که در آن چگونگی استفاده از فرم‌ها ، رنگ‌ها ، نقش‌ها و تصاویر گوناگون به شکل ماهرانه، اصولی و برنامه‌ریزی شده در جهت بهتر ساختن و ساده شدن روابط، ارتباطات، ترافیک و همچنین کامل‌تر ساختن زیبائی محیط عمومی مطرح شده و مورد بررسی قرار گرفته است.

عوامل رشد گرافیک محیطی بر جامعه

1-     دوره های آکادمیک و منظمی را طی کرده باشند.

2-     طراح ایده های جدید و ناب باشند.

3-     خلاقیت و نوآوری داشته باشند.

4-     دیدگاهی درست و منطقی از جامعه مورد نظر خود داشته باشند.

5-     طرحهای خود را با شناخت دقیق از روحیات و فرهنگ جامعه ارائه نمایند.

 

اهداف و خصوصیات گرافیک محیطی

1-     راهنمائی مردم به ساده ترین شکل

2-     زیبا سازی از طریق بکارگیری اصولی فرم ، طرح و هماهنگی آنها با یکدیگر و محیطی پیرامون آن

3-     افزایش سطح فرهنگ جامعه در قالب اهداف تبلیغاتی ” فرهنگی ، تجاری ” از طریق ابزارهای گرافیک محیطی

4-     هماهنگی بین طرحهائی که ارائه می شود با هر آنچه که از پیش در محیط وجود داشته است .

5-     در نظر گرفتن محیط های طبیعی مثل ” آب و هوا ” – ” نور و خورشید ” – ” میزان بارندگی ” – ” نوسانات حرارتی ” – ” پوشش گیاهی ” و …. به عنوان عوامل زیست محیطی در طرحهای گرافیکی

6-     در نظر گرفتن عواملی نظیر معماری – مواد و مصالح – فضای رفت و آمد – میزان رفت و آمد و غیره …. به عنوان عوامل انسانی در طرحهای گرافیکی.

سه پارامتر مهم در تبلیغات محیطی تأثیر گذار است:

1-     در چه جائی یابد قرار گیرد.

2-     با چه تکنیکی باید اجرا شود.

3-     چه پیامی را می خواهد منتقل نماید.

اهداف پیام های تبلیغاتی

  • تبلیغات پایه‌ای
  • تبلیغات انتخابی
  • تبلیغ برای خرده فروشی
  • تبلیغ برای عمده فروشی
  • الگوی تغییر ناگهانی توجه
  • الگوی چرخه خریداری

ارتباط هنر مقهومی و گرافیک محیطی

هنرمندان مفهومی عمدتاً با راز و رمز سروکار دارند تا با خرد، آنان معمولاً به سمت نتایجی می‌روند که منطق نمی‌تواند به آنها دسترسی یابد. و تجربه در این حیطه ثابت کرده است که قضاوت های غیرمنطقی، به تجربه جدید می‌انجامد. و در این میان اراده هنرمند در روندی که او از مرحله ایده تا تکمیل آن انجام می‌دهد، اهمیت ثانوی دارد، به طوری که مفهوم و ایده متفاوت‌اند : مفهوم حاکی از جهت کلی کار است، ولی ایده مولفه‌های کار می‌باشد. ایده‌ها، مفهوم را تحقق می‌بخشند. و این همان جاست که به راحتی می‌توان از عناصر و فرم‌های بصری در تحقق یک اثر کمک گرفت . اثری که می‌تواند طراحی لوگو یا نماد برای یک شرکت، گروه  و یا طراحی بیل بورد شهری باشند. می‌توان با بهره گرفتن از الفبای نوشتاری و یا سیستم‌های صوتی، و نیز خود انسان در ارائه یک اثر و پرفورمنس بهره جست.

 

نتیجه

تأثیر فرم ها در نمود هنر مفهومی و نیز رابطه آنها در گرافیک محیطی است ، فرم های ساده ای که از یک نقطه شروع می شوند و با گسترش در بعد های مختلف به حجم می رسند.حجمی که می تواند یک مکعب ساده سفید ، و یا یک صندلی در آثار هنرمندان مختلف هنر مفهومی از جمله جوزف کوسوت و یا سول لویت و …. باشد . این حجم ها همیشه نباید یک شیء باشند ، آناتومی بدن انسان ، خودش به تنهایی دنیایی از مفهومات و ادراکات جدید است ، که دیگر خودش جزئی از اثر است ، از آن طرف ذهن انسان با ایده هایی که گاه فقط از ذهن آدمی می گذرند و نیازی به این ندارند که ساخته یا پرداخته شوند.

 

قالب فایل : ورد قابل ادیت (تعداد صفحه : 74) با حجم (6.0 MB)

فهرست مطالب:
عنوان صفحه
مقدمه
فصل اول : هنر مفهومی
الف : بازنگری چیستی هنر
ب : بیانیه ها
ج : آثار هنرمندان
بازنگری هنر مفهومی
حمایت از روند مفهومی هنر
فصل دوم : پیدایش فرم
فرم و ساختار
فرم های بنیادین
نظریه و کاربرد عملی فرم ها
فصل سوم : گرافیک محیطی
نمادها
جستجو در تاریخ
نشانه و آرم
تاریخچه گرافیک محیطی
گرافیک محیطی
اهداف و خصوصیات گرافیک محیطی
تآثیر رنگ در گرافیک محیطی

فصل چهارم : تحلیل
نتیجه گیری
کتابنامه
گزارش کار عملی

موارد مرتبط از سایت هفت برگ برای دامشجویان علاقمند و رشته گرافیک قابل دسترس است.

مطالعـه نقـوش انتزاعـی ترکمـن هــا و تـاثیـرات آن هـا بـر گرافیک محیطی (پایان نامه)

تحلیل فرم در هنر مفهومی و ارتباط آن با گرافیک محیطی (پایان نامه)

اینفوگرافیک، روشی اثرگذار برای معرفی مجموعه تاریخی ارگ کریم خانی ( پایان نامه )

65000 تومان – خرید

محصولات مرتبط

آشنایی با شبکه بی سیم ad-hoc

شامل 0 فروش 35000 تومان

مطالعات طراحی خانه پویا

شامل 0 فروش 38000 تومان

بررسی فرم در آثار صنیع الملک

شامل 0 فروش 45000 تومان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

لینک های مفید

جواز های ما

تعداد کاربران 298 عدد
تعداد محصولات 1336 عدد
تعداد نوشته ها 7 عدد