گرافیک محیطی در طراحی محله سنگ سیاه شیراز ویژه دانشجویان رشته گرافیک

سایت تخصصی هفت برگ بهترین مرجع پایان نامه ، آموزش و ارائه دهنده مقالات تخصصی

پایان نامه طراحی گرافیک محیطی محله سنگ سیاه شیراز

قیمت محصول 38000 تومان

آسان خرید کنید

تضمین کیفیت فایل

پشتیبانی 24 ساعته

38000 تومان – خرید

0 خرید

۰دیدگاه

طراحی گرافیک محیطی محله سنگ سیاه شیراز

رتبه دادن به محصول

جزییات محصول

طراحی گرافیک محیطی نوعی طراحی است که رابط هنرهای تجسمی با محیط بیرونی پیرامون ما می‌باشد. طراحی گرافیک محیطی، سبب انگیزش، جذب و لذت بردن از امکانات می‌باشد که سبب ابزارهایی هستند که باعث خلق این هنر می‌گردند. گرافیک محیطی، زبان سخن با محیط اطراف است. این هنر به دلیل گستردگی بسیار، دارای مرز و محدوده مشخصی نمی‌باشد و دائما در حال رشد و تکامل است. ولی آنچه مهم است این است که گرافیک محیطی در عصر حاضر تکه‌ای جدا نشدنی و لازم در جهت هویت بخشیدن و پیشبردن اهداف می‌باشد. با این تفــاسیر، نتیجه می‌گیریم، بر هر دو فرضیه تاکید می‌شود. چه بسا این دو مورد در کنار هم می‌توانند به نتیحه مطلوب برسند.

گرافیک محیطی

گرافیک محیطی

این شکل از گرافیک که از تابلوهای نشانگر در خیابان‌ها تا طراحی ساختمان‌های مدرن وسعت یافته است .یکی از کاربردی‌ترین جلوه‌های هنر گرافیک است که با کمک معمارانی متخصص در خدمت فضای زندگی انسان آمـده است. در مورد کاربرد هنر گرافیــــک که امروزه می‌دانند باید گفت این هنر بیشتر مردم گرافیک را مترادف با واژه تبلیغات هم اکنون چنان در تارو پود زندگی صنعتی تنیده شده که بی‌اغراق شاید قرن 21 را نتوان بدون آن تصور کرد. در این مورد شاید مثالی کوچک هدف این نوشتار را روشن‌تر کند .در خیابانی که در یکی از ایالت‌های آمریکا قرار داشت.  همه موازین ترافیک رعایت شده بود اما آمار تصادفات بسیار بالا بود. شهردار محلی پس از مشاورت فراوان نتوانسته بود این معضل این خیابان را حل کند.

واژه گرافیک

واژه گرافیک که در لغت به معنای نگارش و یا هنر نگارش آورده شده است.  امروزه به شکلی از هنرهای دیداری، بصری گفته می‌شود که به بیان موضوعات از راه تصویر، خواه تصاویرچاپی، خواه جلوه‌های  سینمایی یا تلویزیونی و غیره می‌پردازد. درجامعه صنعتی کنونیکه رقابت تنگاتنگ شرکت‌های بزرگ به نبردی بی‌پایان تبدیل گشته است. شکلی از هنر گرافیک مدرن متولد شده که شاید ورای تصور هنرمندان عصر رنسانس بوده است. گرافیک در معنای لغت به معنی ترسیمی و نگارشی است. بر این مبنا هنر گرافیک هنری است که ترسیم و نگاشتن ارکان اصلی آن را تشکیل می‌دهد.  از این نظر در رده بندی‌هنرها، هنر گرافیک را شاخه‌ای از هنرهای تجسمی به شمار می‌آوریم.

وجه تشابه و تفاوت گرافیک محیطی با هنرهای دیگر

برای بسیاری از علوم و هنرها نمی‌توان مرز مشخص و تفکیک شده‌ای ترسیم کرد. در این صورت، می‌گوییم که این موضوع خط فاصل ندارد ولی حد فاصل دارد. با توجه به معنا و مفهومی که از تعاریف گرافیک محیطی استنباط می‌شود.  این هنر حد فاصل دارد نه خط فاصل.  پس با بسیاری از موضوع‌های هنری دیگر نه تنها مرز مشترک دارد، بلکه لبه‌ی این مرزها روی یکدیگر قرار می‌گیرد و همپوشانی ایجاد می‌کند. در واقع حوزه طراحی گرافیک محیطی چنان وسیع است که وام‌دار بیشتر هنرها است و با انواع فناوری‌های جدید در ارتباط و از آن‌ها بهره‌مند است. از ماکروتلویزیون‌های مسطح گرفته تا نورپردازی‌هایی که بر آبشارهای مصنوعی انجام می‌گیرد و نیز جدیدترین دستگاه‌های چاپ و برش به صورت رنگی و لیزری، همه در خدمت این هنر قرار می‌گیرند.

بناهای تاریخی دوره زندیه در شیراز

  • ارگ کریمخانی زند
  • حمام وکیل
  • بازار وکیل
  • آب انبارهای کریمخانی
  • مسجد وکیل
  • باغ هفت تن
  • باغ چهل تن
  • عمارت کلاه فرنگی

تعادل

تعادل از اصول اساسی هنر است. هنر در برقراری ارتباط با مخاطب نوعی تعادل را جستجو می‌کند تعادل در هنر بوسیله تقسیم‌بندی متوازن اجزاء صورت می‌گیرد. رنگ، نور و بافت نیز در حفظ تعادل یا عدم تعادل نقش دارند. البته تاکید زیاد برتعادل موجب می‌شود اثر جذابیت خود را از دست دهد و ایجاد کسالت کند.

تناسب

برای طراحی سردر یک فروشگاه باید به این نکته توجه داشت؛ در بعضی مکان‌ها که وسیع بوده و فضای خالی اطراف یک فروشگاه یا یک مکان عمومی وجود دارد. دست طراح باز است و می‌تواند تناسبات معمولی را تغییر دهد و به طور مثال سردر یک مکان عمومی یا فروشگاه را خیلی بلندتر و بالاتر از حد معمول بگیرد. چرا که به واسطه باز بودن محیط، بیننده به محیط اشراف کامل داشته و می‌تواند به راحتی سر در را دیده و آن را تشخیص دهد.

تداوم در محیط

تکرار و تصاعد و تناسب سه جزء تداوم در هنر، عناصر اساسی به شمار می‌روند. تناسب که به صورت تکرار یک یا چند در میان واحدهای مختلف شکل می‌یابد، پیچیدگی و حرکت بیشتری در خود دارد .اثر بخشی تکرار و تناوب به مناسب بودن موضوع و مهارت به کارگیری آن‌ها بستگی دارد. چنانچه تکرار عنصری به تدریج تغییر کند وزن اثر دچار رشد و تصاعد می‌شود. تصاعد می‌تواند به سمت بالا، پایین و یا مایل جهت داشته باشد. تصاعد را در تغییر اندازه کوچک و بزرگ در تغییر شکل از چهار گوشیه دایره و غیره و در تغییر رنگ از کمرنگ به پررنگ می‌توان مشاهده کرد.

تاکید در محیط

چنانچه با کم اهمیت کردن اجزاء یک ترکیب و متمایز نمودن یکی از اجزاء توجه بیننده به بخش خاصی از کار جلب شود آن بخش را نقطه تاکید می‌نامند. تاکید را می‌توان با استفاده از رنگ، رنگ و بافت پدید آورد .اجزاء یکسان، نقطه تاکید کار را ضعیف می‌نماید. شکل‌های مشخص و واضح نسبت به اشکال مبهم و اشیاء عجیب نسبت به اشیاء ساده خود نمایی بیشتر دارند. نحوه دسته بندی اجزاء نیز بر تاکید یک مجموعه می‌افزاید. اصل تاکید را می‌توان هم برای وحدت بخشیدن و هم ایجاد تنوع مورد استفاده قرار داد. تاکید روی یکی از عناصر در جلب مخاطب و یا بازدیدکننده از یک مکان عمومی تاثیر مستقیم دارد.

بافت

ازدیگر عناصر معماری داخلی و خارجی بافت است. بافت از دو نظر قابل بحث است و از نظر فرم و شکل که وسیله درک آن قوه بینایی است و دوم از نظر خاصیت فیزیکی و جنسیت بافت که با لامسه قابل درک است. درجه انعکاس یا جذب نور توسط جسم دارای بافت اهمیت فراوان دارد .تضاد سطوح مات و خشن در کنار سطوح براق و صیقلی جذابیت فراوانی دارد و ایجاد جلوه بصری میکند. بافت زیر و خشن قدرت جلب توجه فراوان دارد و برخلاف آن بافت های صاف و صیقلی معمولا کمرنگ و بی‌جذبه هستند . بافت از مواد مختلف بدست می‌آید مثل پوست درخت سطح سنگ، پوست حیوانات و یا نوع مصنوعی آن مثل آجر، فلز، پلاستیک و غیره .شدت نور و طبیعی یا مصنوعی بودن بافت بر کیفیت آن اثر می‌گذارد. زاویه دید و فاصله ناظر به اثر را باید در نظر داشت.

نور

نور از مهم‌ترین اجزاء در گرافیک محیطی و طراحی داخلی وخارجی است. نورهای طبیعی و مصنوعی اثر متفاوت در محیط ایجاد می‌کنند. نقطه دید ناظر مقدار نور که به آن می‌تابد و زاویه دید ناظر عواملی هستند که در تمام المان‌های داخل خیابان باید رعایت شوند و ترکیبی مناسب و زیبا باهم داشته باشند و دارای طرحی خوب و استاندارد باشد. علائم راهــنمایی و رانندگی، چراغ های روشنایی، صندوق پست ، زباله دان، تابلوی اسم خیابان‌ها تلفن عمومی، آگهی‌ها و تبلیغات دیواری ایستگاه‌های اتوبوس، سردر فروشگاه‌ها و تمام این‌ها در ارتباط باهم هستند و اثر فراوان در دید عموم می‌گذارند که باید دلپذیر و زیبا باشند و با رعایت اصول زیبا شناسی و ترکیب بندی مناسب در زیبا سازی شهر کمک کنند چراکه محیط شهری نیازمند این زیبایی‌های بصری است تا از آثار منفی روانی به شهروندان بکاهد.

گرافیک محیطی چه عرصه‌هایی را در بر می‌گیرد

گرافیک محیطی اعم از محیطهای باز و بسته، عرصه‌های گوناگون را در بر می‌گیرد، که در هر دوی این‌ها، نقش عمده آن اطلاع‌رسانی می‌باشد. محیط‌های بسته شامل فضاهای داخلی کلیه ساختمان‌ها اداری و تجاری، مترو و همچنین نمایشگاه‌ها و فروشگاه‌ها می‌باشد که در آن‌ها با استفاده از اشکال و حروف و انواع تابلو، اطلاعات لازم به مراجعه‌کنندگان داده می‌شود. در محیط‌های باز نیز همچون پارک‌ها، خیابان‌ها و معابر شهر و اساسا کلیه فضاهای باز واقع در شهرها و محیط زندگی انسان، که طراحی‌هایی شامل علائم راهنمایی و هشدار دهنده داخل پارک‌ها، تابلوهای سردر فروشگاه‌ها ، طراحی ویترین‌های مغازه‌ها، علائم راهنمایی و رانندگی در سطح شهر، تابلوهای نام خیابان‌ها و کوچه‌ها، باجه‌های مختلف خدماتی از قبیل تلفن، پست و…، در محدوده گرافیک محیطی قرار دارند. گرافیک محیطی نقش مهمی را نیز در تبلیغات ایفا می‌کند.

طراحی گرافیک محیطی و تبلیغات فرهنگی

آنچه که می‌توانیم برایش تقدیم و تاخر قایل شویم تمدن است و انسان با فرهنگ وارد تمدن می‌شود و اکنون این انسان متمدن است که در دام انواع و اقسام کشمکش های روحی و جسمی دست و پا می‌زند، برای رهایی و آزادی نیاز به پرواز دارد، پروازی از درون خود به بیرون و شاید برای این پرواز، بالی بهتر از فرهنگ و هویت خویش نیابد. پس باید با آن آشنا شود و با بهره گیری از آن در جهات مختلف زندگی، خود و جامعه‌اش را باور کند. این نقطه‌ای است که تبلیغات فرهنگی می‌تواند پا به عرصه وجود بگذارد و رسالت خویش را به انجام برساند. امروزه در سراسر دنیا واژه تبلیغات فرهنگی معانی خاصی پیدا کرده و آن هم براساس تعریف فرهنگ و تبلیغ از دید آن جامعه خاص می‌باشد.

طراحی گرافیک محیطی فضای باز

نمای معماری مواد، رنگ، ابعاد، طرح، باجه‌ها ایستگاه اتوبوس، تلفن، روزنامه، آب نماها، حجم های گرافیکی، نورآرایی، تبلیغ دیواری، بنرها، وسایل نقلیه و شیوه‌های دیگر.

طراحی گرافیک محیطی فضای باز

طراحی گرافیک محیطی فضای بسته

در گرافیک محیطی فضای بسته هم می‌توان آنرا به طور جداگانه اطلاع رسانی کرد که در مجـموع مانند ویترین‌ها، غرفه‌ها،فضاهای نمایشگاهی، محیـط‌های اداری و آموزشی. گرافیک محیـــطی علمی است که در آن چگـونگی استفاده از فرم‌ها رنگ‌ها، نقش‌ها و تصاویر گـوناگون به شکل ماهرانه اصولی و برنامه‌ریزی شده در جهـت بهتر ساختن و ساده شدن روابط ارتباطات ترافیــک و همچنین کامل‌تر ساختن زیبائی محیط عمومی مطرح شده و مورد بررسی قرار گرفته است.

طراحی گرافیک محیطی فضای بسته

هدف از گرافیک محیطی

راهنمائی مردم به ساده‌ترین شکل، زیباسازی از طریق به کارگیری اصولی فرم , طرح و هماهنگی آن‌ها با یکدیگر و محیط پیرامون خود است . افزایش سطح فرهنگ جامعه در قالب اهداف تبلیغاتی, فرهنگی و تجاری از طریق دیوار آگهی‌ها ,بنرها و غیره طراحی محیطی می‌کوشد تا بین طرح‌هائیکه ارائه می‌دهد و هر آنچه از پیش در محیط وجود دارد هماهنگی ایجاد کند. عوامل معینی چون جغرافیای محیط ,آب و هوا،  نور خورشید، میزان بارندگی،  نوسان حرارتی، پوشش گیاهی به عنوان بخش‌های طبیعی و زیست و محیطی و مجموعه عواملی چون نوع معماری و مواد و مصالح فضاهای آمد و شد , میزان تردد و به عنوان بخش‌های ساخته شده ناشی از حضور انسان عواملی است که طراح در جریان کار خود باید آن‌ها را بشناســـد و مورد توجه قـــرار دهد.

از طراحی گرافیک محیطی تا تبلیغات محیطی

مهم‌ترین نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است که امروزه تبلیغات از هنر گرافیک بهره می‌گیرد تا به اهداف خود دست یابد. گرافیک لزوماً یک حوزه بصری است که از دوران کهن با هدف انتقال مفهوم و زیبایی بصری از آن استفاده می‌شد. هنر، زیبایی را در نهاد خود دارد. ما در اینجا به مفهوم اصیل هنر نزدیک می‌شویم و از این منظر، هنر نازیبا دیگر هنر نیست. ایرانیان باستان قبل از هخامنشی این هنر را در اختیار داشتند و از آن استفاده می‌کردند. فرش ایرانی یکی از زیباترین گرافیک‌های دنیا است. طراحان آن نهایت سلیقه را بکار می‌برند تا اثری زیبا خلق کنند.  تغییر و تحولات تاریخی جبراً شرایطی را ایجاد کرد که این شرایط لزوم اطلاع رسانی را در تمام زمینه‌های اجتماعی، سیاسی، خبری، عبادی وتجاری افزایش داد و کاربرد ابزاری با نام گرافیک نوین مطرح شد.

گرافیک محیط زیست

طراحی محیط زیست یک میدان بدون مرز است و بنابراین معمولا اشتباه گرفته  شده است. به عنوان یک حرفه‌ای چند رشته‌ای ادغام بسیاری از زمینه‌های مختلف، از آن آسان است به درک که چگونه هر کسی که به طور مستقیم درگیر نمی‌خواهد اشتباه گرفته شده است. با این حال، آن است که عدم تعریف روشن است مسلما یکی از نقاط قوت حرفه‌ای. واضح است که جنبه گسترده‌ترین اشتباه طراحی محیط زیست این است که اغلب به اشتباه با پایداری و جنبش های اخیر سبز همراه است . در حالیکه این مهم است که در نظر گرفتن مواد پایدار و سازگار با محیط زیست در خصوص شیوه‌های طراحی ما، کلمه محیط زیست خرس هیچ رابطه‌ای به محیط زیست طبیعی است.

طراحی گرافیک محیطی محله سنگ سیاه شیراز

گذر سنگ سیاه در محدوده غرب بافت تاریخی حدفاصل محله میدان شاه و محله سنگ سیاه است که از جنوب به بلوار سیبویه و از شمال به خیابان پیروزی می رسد. طول تقریبی گذر 810 متر و جهت عمومی گذر شمال شرقی و جنوب غربی می باشد. پوشش معبر در محدوده حنوبی محور و از بازارچه تا نزدیک خانه فرهنگ سیبویه عموما آسفالت بوده و گذر فاقد پیاده رو می باشد. در باقی مسیر گذر در بیشتر بخش ها کف سازی انجام شده است. از میان سه محوری که از زون دروازه ای جنوب غربی به درون بافت منشعب می شوند،گذری که به سمت شمال شرقی حرکت می کند از اهمیت بالاتری برخوردار است.ارتباطی که گذر کوچه افشار با سردزک به پهنه مرکزی ایجاد می کند نقش گذر سنگ سیاه را به گونه ای دیگر در نظام حرکت بافت تعریف می نماید.

گذر سنگ سیاه

بررسی اسناد تاریخی نشان می دهد که گذر سنگ سیاه بین دو کاربری شاخص مذهبی شکل گرفته لذا جهت تامین دسترسی از زون جنوب غربی به پهنه مرکزی و عناصر شاخص آن گذر موسوم به کوچه افشار اندکی پایین تر از سنگ سیاه و در جنوب آن شکل گرفته است. به رغم اینکه گذر سنگ سیاه در ارتباط لبه جنوبی با پهنه مرکزی نقشی ندارد ولی به لحاظ برخورداری از کیفیت های ویژه با گذرهای سطح اول ارزشمندی در بافت قابل قیاس است.

 

نتیجه گیری

با توجه به مکان‌های فرهنگی و تاریخی اعم از ابنیه، محلات به این نتیجه می‌رسیم که این اماکن همیشه می‌توانند جنبه کاربردی داشته باشند. با قرار دادن آن‌ها بعنوان موزه و یا محلی برای بازدید توریست هم می‌توان به جنبه درآمدزایی آن اشاره کرد. این محلات علاوه بر این که تاریخی و فرهنگی هستند، محل سکونت مردم نیز هستند. با به کارگیری از علم و هنر گرافیک می‌توان افزایش ادراک و ساخت، شناخت هویت بصری و ملی یک سرزمین را به عرضه نشاند. که بنا به تقسیمات و تفاوت نژادی و قومی ممکن است دارای تنوع و تفاوت‌هایی نیز باشد. پیوندی که بین زندگی و محیط ما وجود دارد، باعث شده که کلیتی بنام گرافیک محیطی به وضوح قابل فهم و درک باشد. اشکال، چینش، ابعاد و فضاهای موجود میان ما و محیط پیرامون ما بخودی خود حال خواسته یا ناخواسته گاهی سبب جذب این محیط می‌گردد.

 

قالب فایل : ورد قابل ادیت (تعداد صفحه :68) با حجم (4.9 MB)
فهرست مطالب :
عنوان
مقدمه
فصل اول:گرافیک محیطی
گرافیک محیطی
وجه تشابه و تفاوت گرافیک محیطی با هنرهای دیگر
تعادل
تناسب
تداوم در محیط
تاکید در محیط
بافت
نور
گرافیک محیطی چه عرصه هایی را در بر می گیرد
گرافیک محیطی و تبلیغات فرهنگی
بخشی از عرصه های گرافیک محیطی
گرافیک فضای باز
گرافیک محیطی فضای بسته
گرافیک محیطی و تاثیر آن بر جامعه
هدف از گرافیک محیطی
از گرافیک محیطی تا تبلیغات محیطی
گرافیک محیط زیست
بعدتعریف
حیطه گرافیک محیطی
فصل دوم:بناهای تاریخی دوره زندیه در شیراز
ارگ کریمخانی زند
حمام وکیل
بازار وکیل
آب انبارهای کریمخانی
مسجد وکیل
باغ هفت تن
باغ چهل تن
عمارت کلاه فرنگی
فصل سوم: آسیب شناسی محله سنگ سیاه شیراز
نتیجه گیری
منابع
منابع تصویری

موارد مشابه از سایت هفت برگ  قابل دسترس است.

بررسی کارکرد عناصر بصری در سینمای اکسپرسیونیسم (پایان نامه)

پاورپوینت گرافیک سه بعدی

مولتی مدیا و تاثیرات آن بر گرافیک 

آشنایی با رابط گرافیکی در زبان برنامه نویسی متلب

 

 

38000 تومان – خرید

محصولات مرتبط

پاورپوینت ناظر چاپ

شامل 0 فروش 10000 تومان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

لینک های مفید

جواز های ما

تعداد کاربران 373 عدد
تعداد محصولات 1422 عدد
تعداد نوشته ها 7 عدد