لباس زنان ایل قشقایی و لباس سنتی سایر نقاط کشور ویژه دانشجویان رشته گرافیک

سایت تخصصی هفت برگ بهترین مرجع پایان نامه ، آموزش و ارائه دهنده مقالات تخصصی

طراحی لباس زنان ایل قشقایی به شیوه مدرن

قیمت محصول 8000 تومان

آسان خرید کنید

تضمین کیفیت فایل

پشتیبانی 24 ساعته

8000 تومان – خرید

0 خرید

۰دیدگاه

لباس زنان ایل قشقایی

رتبه دادن به محصول

جزییات محصول

لباس زنان ایل قشقایی ضمن حفظ کامل حجاب برای تحرک و کار کردن نیز مناسب است این در حالی است که لباس زنان ایل قشقایی همواره در دوران‌های مختلف با نگاهی به فصول مختلف سال برای محافظت از سرما ضمن در نظر گرفتن ارزش اقتصادی آن در خانواده ها تهیه می‌شد.  قرن‌هاست با تغییر تمدن و پیشرفت زندگی شهری و پیدا شدن انواع لباس‌ها با مدهای مختلف، زنان ایل همچنان به لباس اصیل خود عشق ورزیده و جز در حالات استثنائی و شهر نشینی حاضر نیستند. این پوشش خود را از دست بدهند. حتی لباس مردان هم متناسب با کار و فعالیت زیاد آنان دارای زیبایی خاص خود است. تغییراتی که در طی سالها در نوع لباس زنان و مردان پیدا شده بسیار مختصر و در جهت تکامل و زیباتر شدن بوده و جنبه تظاهر و خودستایی و فخرفروشی نیز نداشته است.

ایل قشقایی

قشقایی یا ایل قشقایی یکی از اتحادیه‌های ایلی ایران است. که مانند بسیاری از اتحادیه‌های ایلی متأخر ایران مخلوطی از قبیله‌هایی با ریشه‌های قومی گوناگون لر، کرد، عرب و ترک است. اما بیشتر قشقایی‌ها ریشه‌ای ترک دارند. و تقریباً تمامشان به گویشی از زبان‌های ترکی اغوز غربی صحبت می‌کنند. که خود آن را ترکی می‌نامند. اکثریت قشقایی‌ها شیعه‌مذهب هستند. مرکز اصلی این ایل استان فارس است. اما به دلیل وسعت اراضی و قلمرو در دیگر استان‌ها نیز ساکن هستند. از این جمله می‌توان به استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری (بروجن، سامان، کیان، جونقان، بلداجی، طاقانک)،خوزستان (هفتکل، قلعه تل)، اصفهان (قسمتهایی از سمیرم، شهرضا، دهاقان، فریدن، بخش‌های مختلف شهرستان لنجان به ویژه بخش مرکزی این شهرستان در اطراف زرین شهر، بیستگان، باباشیخعلی و چم‌ها)، قم، مرکزی، و بوشهر (دشتستان و دشتی) اشاره نمود. قشقایی‌ها در دوره‌های مختلف به‌تدریج به این سرزمین کوچیده و در آن ساکن شده‌اند.

ایل قشقایی

آشنایی با لباس سنتی ایرانی زنانه

ایران مهد هنر و تمدن است. و سبک لباس در این کشور از سال‌های دور با ظرافت و طراحی‌های خارق العاده‌ای اجرا می شده است. از شمال تا جنوب و از شرق تا غرب هر کدام سبک و سیاقی برای لباس‌های زنانه و مردانه داشته و دارند . لباس‌هایی که این روزها یا به کل خط تولیدشان متوقف شده و در حال انقراض هستند یا کنج کمدها و جا لباسی‌ها خاک می‌خورند. از بین تمام این لباس‌ها، پوشش زنان ایرانی بارزتر است؛ چرا که این لباس‌ها نمادی از فرهنگ و عقیده هستتند. بد نیست اگر سرکی بکشیم به برخی لباس‌های سنتی زنان ایرانی. از سایت هفت برگ برای دانشجویان رشته گرافیک پروژه بررسی نقوش هنری ایل قشقایی جهت کاربرد در هنر امروزی (پایان نامه) قابل دسترس است.

لباس زنان ایل قشقایی

در قرن‌های نوزدهم و بیستم لباس زنان قشقایی شبیه لباس دیگر زنان عشایر جنوب غربی ایران بود. ایشان این لباس را تا ۱۹۷۰ حفظ کرده‌اند و تا ۱۹۹۰ با تفاوت‌هایی هنوز می‌پوشیدند. لباس زنان قشقایی با رنگارنگی و تنوع اش شناخته می‌شود. زن‌ها دامن چند لایه (شلیته، تنبان)، تونیک (قیناق) با شکاف در دو سمتش و ژاکت کوتاه (ارخالق) می‌پوشند. بر روی کلاه‌های کوچکشان (کلاقچه) نیز تور روسری مانندی (چارقد) می‌پوشند. پس از ۱۳۲۰ به لباس زن‌های قشقایی، پیشانی بند ابریشمی ای (یاقلق، قالاق) نیز اضافه شد که دور سرشان (روی چارقد) می‌پیچیدند. جواهرات (گردنبند، سنجاق چارقد، گوشواره و النگو) نیز وابستگی و ثروت خانوادگی را می‌نمایانند. زنان طوایف گوناگون قشقایی معمولاً با لباس، پیشانی بند و رنگ‌های لباسشان شناخته می‌شوند. زنان قشقایی هیچ‌گاه صورتشان را نمی‌پوشاندند. در قرن اخیر تا انقلاب ۱۳۵۷ معمولاً گاهی که به شهرها می‌رفتند همانند زنان شهرنشین ایران چادر بر سر می‌کردند.

لباس زنان ایل قشقایی

لباس زنان ایل قشقایی

قالب فایل: ورد قابل ادیت (تعداد صفحه: 27) (حجم: 64 KB)
فهرست مطالب
چکیده
فهرست
ایل قشقایی
ریشه‌شناسی نام
خاستگاه
تاریخچه
قشقایی در دوران مختلف
دوران زندیه
دوران قاجار
دوران مشروطه
فروپاشی ایل
زبان و ادبیات
موسیقی
آداب و رسوم
بخش دوم بررسی نمونه موردی لباس های قوم های مختلف ایران
آشنایی با لباس سنتی ایرانی زنانه
لباس سنتی ایرانی زنان گیلانی؛ دامن های پرچین و رنگارنگ
لباس سنتی ایرانی زنان شمالی
لباس سنتی ایرانی زنان آذربایجان
لباس سنتی ایرانی استان ابیانه
لباس سنتی ایرانیلباس محلی شیراز خوس بافی های هندی
لباس سنتی ایرانی استان فارس
لباس سنتی ایرانی دختران بلوچ
لباس سنتی ایرانی بانوان جنوب
لباس سنتی ایرانی زنان بندر
لباس سنتی ایرانی زنان ایلامی و سربندهای هخامنشی
لباسط سنتی ایرانی زنان لر
لباس سنتی ایرانی زنان کردستان
بخش سوم پوشش قشقایی
لباس زنان قشقایی
فرهنگ و پوشش زنان ایل قشقایی
سایر پوشش زنان قشقایی
الف زیورآلات زنان قشقایی
چارقد یالچک
کلاهک یا کلاقچه
یاقلوق یا اشارپ یا قالاق
کینگ یاپیراهن
تنبان یاشلیته
شلیته یازیر تنبان
تنبان های چین دار
تنبان های بدون چین
آرخالق
سرانداز
پاپوش یا کفش
گزارش کارآموزی
8000 تومان – خرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

لینک های مفید

جواز های ما

تعداد کاربران 298 عدد
تعداد محصولات 1336 عدد
تعداد نوشته ها 7 عدد